Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-04-2009, 23:08
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hıristiyanlar için İsa, Mesih'tir, tanrının oğlu ve bizzat kendisidir. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Hristiyanl%C4%B1k#.C4.B0sa )

ilk ineni ( Tevrat ve İncil'i ) ondan sonra inen TANRISAL Kitap ( Kuran ) yürürlükten kaldırır.
Hristiyanlar İsa'ya Tanrının oğlu ve Tanrı diye inanırlar.
Ama İncil'de "Rab" diyor diye değil.
Müslümanların tanımladığı Rab ile, Hristiyanların Rab tanımı farklıdır.

Sonrakinin, öncekini yürürlükten kaldırabilmesi için, öncekine kendini kanıtlamış olması gerekir. Kanıtlayamamıştır.
Öncekine göre birçok hata içermesi nedeniyle de öncekine inananlardan kabul görmemiştir.
1-2 örnek verelim:

Museviler İsa'ya, Meryem'e inanmazlar.
Tevrat ve İncil'deki soy ağacına göre Musa, İsa'dan 1500 sene önce yaşamıştır.
Ama Kur'an'da İsa'nın annesi Meryem'in İmran'ın kızı, İmran ailesi olduğu yazar.
Halbuki İmran ailesi İsa'nın değil, Musa'nın ailesidir.
Yine Kur'an'da İsa'nın annesi Meryem'e "Ey Harun'un kardeşi!" diye hitapedilir.
Halbuki Harun'un kardeşi olan Meryem başka, İsa'nın annesi Meryem başkadır.
Muhammed hazretleri Meryem'leri karıştırmıştır.
Tabi bu karıştırma, diğer karıştırmalarla biraraya gelince önceki kitap inanırlarına kendini inandıramamıştır.
Alt 19-04-2009, 23:41
abdulKADİR abdulKADİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR - MSN üzeri Mesaj gönder

Hewreman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir müslüman derken kendimi kastediyorum. İncil ve Tevrat hakkında bazı araştırmalarım oldu. Bunları iki maddede sınıfladım.

I. BÖLÜM : İNCİL TAHRİF EDİLMİŞTİR.

II. BÖLÜM : İNCİL MUCİZESİ YOKTUR.

I

Kuran-ı Kerim ' e göre İncil tahrif edilmiştir. Çünkü İncil ' de sayılamayacak kadar çok yerde 'RAB İSA' kelimesi geçmektedir. Bu kelime ise İsa'ya Rablık vermektedir. Kuran-ı Kerim'deki Maide Suresi'nin 72. ayetine bakılırsa ; görülecektir ki İncil - şimdiki - yalan söylemiştir:

MAİDE SURESİ 72- Andolsun, "Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler küfre düşmüştür. Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin. Çünkü O, Kendisi'ne ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır, onun barınma yeri ateştir. Zulmedenlere yardımcı yoktur."

Görülmektedir ki Kuran-ı Kerim'e göre İncil tahrif edilmiştir. "Oysa Mesih'in dediği (şudur: ) "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin."
.....

Bu konuyu tartışmaya açıyorum.
Sevgili Hewreman kardeşim,
bir müslüman olarak incil ve tevratla ilgilenmeni, okumanı ve üzerinde düşünmeni takdirle karşılıyorum. Araştırmanda verdığın ve bizimle paylaştığın sonuç üzerinde fazla söz etmeyeceğim. Zira senin düştüğün hataya düşmek istemiyorum.

İncil ve tevrat üzerinde hangi sonuca ulaşırsan ulaş, bu sonuçları ve bu değerlendirmeleri bir ateist sitede dile getirmen, bu konuda tartışma açman, affına sığınarak söylüyorum ama tam bir basiretsizlik örneği. Arkadaşlar zaten ''işte dinler bu, aynı kaynaktan geldi derler ama birbirine zıttırlar, mensupları da birbirinin kuyusunu kazmak için uğraşırlar'' deyip dururken, sen de bu iddiaları doğrular gibi böyle bir konu açman neyla izah edilebilir?
Araştırman sonucunda vardığın neticeye katılmıyorum bir müslüman olarak ama, farzedelim ki doğru söyledin, bu doğruları dile getireceğin yer burası değildir bence. Bilidiğin gibi her doğru heryerde söylenmez.

Tevratı, inicili ve kur'anı, öğretilen klasik düşünceler ışığında değil de ''boş kafayla'' okursan daha güzel sonuçlar elde edeceğini düşünüyorum. Mesela kur'anda incil ve zebur'un kitap olduğundan bahsedilmez. Kur'ana benzeyen olarak sadece tevrattan behsedilir ve onun da değiştirilmediği ortaya çıkar, dikkatli bir okumayla.
Demekki,
1. Kur'anın tasdik ettiği bugünkü incilin ne olduğunun tespit edilmesi gerekiyor,
2. Kur'anın tasdik ettiği tevratın, bugünkü tanahın hangi bölümü olduğunun bilinmesi gerekiyor,
3. Yahudi ve hristiyanların iddialarının birebir onların kutsal kitaplarından kaynaklanmadığını bilmemiz gerekiyor.

''Erkek ve kadın kim iyi işler yaparsa imanla, kesinlikle onu yaşatacağız TEMİZ bir yaşamla.'' (16/97)www.temizyasam.net
Alt 19-04-2009, 23:51
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar zaten ''işte dinler bu, aynı kaynaktan geldi derler ama birbirine zıttırlar, mensupları da birbirinin kuyusunu kazmak için uğraşırlar'' deyip dururken, sen de bu iddiaları doğrular gibi böyle bir konu açman neyla izah edilebilir?
gibi kelimesi fazla gibi..

gibi gibi..

niçin doğrular heryerde söylenmezmiş..

doğrularınızın gerçek olmadığının ortaya çıkmasından mı çekiniyorsunuz..

birakın arkadaşlar rahat rahat herşeyi tartışsınlar..

akkoyun karakoyun çıksın ortaya..

Alt 20-04-2009, 00:58
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder

Hewreman Kutsal Kitap değiştirilmemiştir.Hem bilimsel hemde mantıksal kanıtlar vardır.Aslında haklısın bir bakıma.İncilde MESİH İSAYA RAB denildiği için müslümanlar kabul etmiyorlar.Tahrif meseleside burdan geliyor zaten.Mesih İsaya RAB denilmeseydi büyük ihtimalle Yeni Ahitte müslümanlar tarafından kabul edilirdi sanırım.
Alt 20-04-2009, 12:48
Yasaklandı

Kutsal Kitap değiştirilmemiştir.Hem bilimsel hemde mantıksal ispatlar vardır.Hewran arkadaşın dediği gibi Kutsal Kitap MESİH İSA'ya Tanrı,Rab dediği için kabul edilmiyor.Tahrif meselesininde aslı budur zaten.
Alt 20-04-2009, 21:18
Hewreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hewreman Hewreman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'ana benzeyen olarak sadece tevrattan behsedilir ve onun da değiştirilmediği ortaya çıkar, dikkatli bir okumayla.
Demekki,
1. Kur'anın tasdik ettiği bugünkü incilin ne olduğunun tespit edilmesi gerekiyor,
2. Kur'anın tasdik ettiği tevratın, bugünkü tanahın hangi bölümü olduğunun bilinmesi gerekiyor,
3. Yahudi ve hristiyanların iddialarının birebir onların kutsal kitaplarından kaynaklanmadığını bilmemiz gerekiyor.
Kaş yapayım derken göz çıkaran sensin. delilini göstermelisin.

BAKARA 75- Siz (Müslümanlar,) onların size inanacaklarını umuyor musunuz? Oysa onlardan bir bölümü, Allah'ın sözünü işitiyor, (iyice algılayıp) akıl erdirdikten sonra, bile bile değiştiriyorlardı.

hayallerinde sınırlama özlemlerini
Alt 20-04-2009, 22:15
Akhenaton
Üye Değil

Bir müslüman derken kendimi kastediyorum. İncil ve Tevrat hakkında bazı araştırmalarım oldu. Bunları iki maddede sınıfladım.

I. BÖLÜM : İNCİL TAHRİF EDİLMİŞTİR.

Katılmıyorum, çünkü incil essene omurgası üzerine yazılan Roma halk dinidir. Değişmemiştir.Çeviri farklılıkları olabilir.

II. BÖLÜM : İNCİL MUCİZESİ YOKTUR.

.
Olduğunu kim söylediki zaten.
Alt 20-04-2009, 22:31
niveru niveru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

yazabilme ozgurlugune yeniden kavusabilmek guzel , bu ara abdulkadirin burada kimsenin kayriymadigi konusunda kanaat getirdigini umarim , neyse...

Benim incil konusunda islami acidan basindan beri savundugum bir gorus vardir.
kuran incili ,isaya inen bir kitap olarak algilar , aynen muhammede gelen kuran gibi.

ama incil vahiy yoluyla gelmis bir kitap degildir , hatta isa zamaninda incil dahi yoktur. incil onun yanindaki havarilerinin onun sozlerini ve yasadiklarini yazdiklari derlemedir, bir cok incil olmasinin sebebide budur.

Incilin hristiyanlar tarafindan kutsal kabul edilmesi yani zamanda tanri olan isanin sozleri olmasidir , yani o tanrinin sozudur ,

sonuc olarak isaya indirilmis bir kitab yoktur, isanin kendine kitap geldigi konusunda boyle bir iddasi yoktur,ama kuran sanki isaya bir kitap indirilmis gibi birde onun degistirildigini iddaa etmekdedir , bu bile basli basina koca bir yanilgidir;.

Ayrica ,bu form bir savas alani degil dusmana cephane vermemek , isine gelmeyen dogrulari saklamak gibi davranislar , etik degil ikinci olarak da durust degil , ne bicim bir dusunce sistemidir bu anlamis degilim ..
Alt 20-04-2009, 23:22
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili hewreman,

yazdiklarindan tevrat ve incili okumadan onlar hakkinda arasirma yapmakta oldugun kanisina kapildim. Yaniliyor muyum? Eger öyle ise, arastirma yapmanin en iyi yolu üzerinde arastirma yapmaya niyet ettigin kitaplari okuman olur.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 21-04-2009, 00:03
Yasaklandı

İncil RABBİN kitabıdır.Bİr milletin yada şahsın değil.Müjdeyi,kurtuluş açıklamaktır amacı.Zaten Mesih İsanın kendisi sözdü.Elimizde bulunan ise kağıda geçirilmiş halidir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil