Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-04-2009, 01:32
abdulKADİR abdulKADİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR - MSN üzeri Mesaj gönder

paslıçivi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
birakın arkadaşlar rahat rahat herşeyi tartışsınlar..

akkoyun karakoyun çıksın ortaya..
Ortaya çıksın tabi ama, bu şartlarda biraz zor. Koyun sahipleri yani çobanlar hiç te işinin ehli değil çünkü.

Hewreman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kaş yapayım derken göz çıkaran sensin. delilini göstermelisin.

BAKARA 75- Siz (Müslümanlar,) onların size inanacaklarını umuyor musunuz? Oysa onlardan bir bölümü, Allah'ın sözünü işitiyor, (iyice algılayıp) akıl erdirdikten sonra, bile bile değiştiriyorlardı.
Tamam kerdeşim, göz çıkaran ben olayım. Ama dikkat edelim de birbirimizin gözünü çıkarmayalım

Verdiğin ayette,
1. ''Bir bölümü...'' denilerek, tahrifi hepsinin yapmadığı bildiriliyor,
2. ''Sözünü işitiyor...'' denilerek, kitapta değil anlayış ve yorumda tahrif yaptıkları vurgulanıyor.

Kasas 49 ve Ahkaf 30 ayetlerine dikkatini çekmek istiyorum. Bu ayetlerde neden ısrarla kur'andan önceki kitabın tevrat olduğu ve halen bozulmamış olduğu vurgulanıyor?
Bu iki ayete ve incilden bahseden diğer ayetlere göre diyebiliriz ki, kur'an indiği dönemde, elde bugünkü incil ve tevrat vardı ama incil bir kitap olarak isimlendirilmezken tevrat kitap olarak adalndırılıyor ve kur'ana benzerliği vurgulanıyor.
Dolayısıyla tevrat ve kur'an benzeri olmayan bu vahy eserinin tam olarak ne olduğunu çözmemiz gerekiyor. Hz. İsa'nın bizaat kendisinin ''KELİME'' olarak isimlendirilmesi bu konuda işimizi kolaylaştırıyor.

Bakara 41, Al-i İmran 93, Maide 43-44 ve A'raf 157. ayetlere de bie bakarsan iyi olur.
Bu konuda şunu söylemekte fayda görüyorum: Bir müslüman olarak tevrat ve incil(?) değiştirilmemiştir desen imanına bir zarar gelmez. Bunu savunan islam alimleri az da olsa vardır. Abdullah ibn Abbas kur'an hafızı olduğu gibi aynı zamanda tevrat hafızı idi.

''Erkek ve kadın kim iyi işler yaparsa imanla, kesinlikle onu yaşatacağız TEMİZ bir yaşamla.'' (16/97)www.temizyasam.net
Alt 21-04-2009, 06:52
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ortaya çıksın tabi ama, bu şartlarda biraz zor. Koyun sahipleri yani çobanlar hiç te işinin ehli değil çünkü.
hepimiz insanız.. hepimizin bir yüreği bir aklı var..

hepimizin algısı sezgisi farklı ve sınırlı..

hepimiz bu yaşamı bunlarla değerlendiriyoruz..

bu işte ehil de konuşacak cahil de..

çünkü hepimiz aynı teknedeyiz..

bu teknenin gerçeğini bulup tekneyi kurtaracak olan bizleriz..

bu işler çok bilmekle değil..

yürek/beyin kombinasyonlarıyla çözülür..

Alt 21-04-2009, 13:30
Hewreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hewreman Hewreman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR ;

Allah'ın vahyi olan Kuran'ı tüm incelik ve manalarıyla bilen yegane kişi Muhammed Peygamberdir. Muhammed Peygamber de hadis-i şerifleriyle Kuran'ı tefsir etmiştir. İslamın kaynağını anlamak için NAKLEN inanmak gerekir derken kastedilen şudur : Hadis-i şerifleri Eshab-ı Kiram kaydetmişlerdir. Bu bilgileri de İslam alimleri kitaplara geçirmiştir. Biz bu alimlere Ehli Sünnet alimleri diyoruz, gittikleri yol, yazdıkları kitaplar da Ehli Sünnet'tir diyoruz.

şimdi düşün abdulKADİR ;

Onlar Kuran'ı anlamamışlar da sen bilgice onlardan daha üstün olduğun için mi onları yalanlarcasına 'tevrat tahrif edilmemiştir' diyebiliyorsun?

hayallerinde sınırlama özlemlerini
Alt 21-04-2009, 15:50
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder

Hewreman kelamın değiştirildiğini idda ediyorsunuz.Ama belge gösteremiyorsunuz.Sadece kurandan bir sure getiriyorsunuz.Bu kanıt olamaz.
Alt 21-04-2009, 19:55
abdulKADİR abdulKADİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR - MSN üzeri Mesaj gönder

Hewreman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
abdulKADİR ;

Allah'ın vahyi olan Kuran'ı tüm incelik ve manalarıyla bilen yegane kişi Muhammed Peygamberdir. Muhammed Peygamber de hadis-i şerifleriyle Kuran'ı tefsir etmiştir. İslamın kaynağını anlamak için NAKLEN inanmak gerekir derken kastedilen şudur : Hadis-i şerifleri Eshab-ı Kiram kaydetmişlerdir. Bu bilgileri de İslam alimleri kitaplara geçirmiştir. Biz bu alimlere Ehli Sünnet alimleri diyoruz, gittikleri yol, yazdıkları kitaplar da Ehli Sünnet'tir diyoruz.

şimdi düşün abdulKADİR ;

Onlar Kuran'ı anlamamışlar da sen bilgice onlardan daha üstün olduğun için mi onları yalanlarcasına 'tevrat tahrif edilmemiştir' diyebiliyorsun?
Buyrun cenaze namazına...
Kardeşim, ben düşündüm taşındım ve kafamdan bu sonuca varmadım. Verdiğim ayetlerin tefsilerine bakarsan bu yorumlardan biri de ''ehl-i kitap ellerindeki kitapların metninde değil, yaptıkları yorumlarda tahrif yapmışlardır'' şeklindedir. (mesela Razi tefsiri) Bunu diyenler azınlıktadır elbette, her doğrunun az savunucusu olduğu gibi.
Ama ben azınlığın görüşüne uyuyorum ve sen de çoğunluğun görüşünü doğru kabul ediyorsun diye aramızda sorun olmasın.
Konu benim açımdan kapanmıştır.

''Erkek ve kadın kim iyi işler yaparsa imanla, kesinlikle onu yaşatacağız TEMİZ bir yaşamla.'' (16/97)www.temizyasam.net

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil