Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-05-2009, 23:12
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sonra birde kaza anları, hastalık bela zamanları var ki, gerek elleri açıp gerek yüreği, sığınacak ve yardım istenecek bir RAB aranmasın.
Mutluluk anımda ellerimi yukarı açıp "şükürler olsun" demediğime göre darlık zamanlarımda bunu yapmam sence ne derece anlamlı olur?

Kasaba minnet edeceğime ...

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 24-05-2009, 04:15
Whiteface - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Whiteface Whiteface isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

abdulKADİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bundan ve eklediğiniz ayetten haberdar olduğumu tahmin edip maydanoz olmamanızı tercih ederdim ama önünüze geçmek ne mümkün.

Gördüğünüz gibi ben sizin gibi düşünen çoğunluk hristiyanların bir kitabından değil, farklı düşünen bir papazın kitabından alıntı yaptım. Takdir edersiniz ki bir papaz, hem incilden hem de kur'andan haberdardır.

Demek size göre müslümanların tanrısı ayrı, yahudi ve hristiyanların ayrı. Ateistlerin, hinduların, budistlerin tanrıları da ayrıdır o zaman değil mi?

Yahudilik ve hristiyanlık Allah'ın verdiği bir isim değildir bldiğiniz gibi. Özellikle hristiyanlık, Mesih düşmanlarının inananlara taktığı bir isimdir. Verdiğiniz ayette kastedilenler GERÇEK DİNden sapıp yahudileşen ve hristiyanlaşanlardır. Gerçek din mensubu hristiyanların kur'andaki isimlerinden biri ENSAR/NASARA veya NASRANİ dir.

''Mü'minlere sevgice en yakın olanları 'biz nasraniyiz' diyenleri bulursun.'' Sizin bu nasranilerden olmadığınız kesin...

O halde en azından
''....ey kitap ehli! Sizinle bizim aramızdaki ortak bir kelimede buluşalım. Allah'tan başkasını tanrı edinmeyelim...''
ayetinde tarif edilen kitap ehli hristiyanlardansınızdır.
Onun için dalaşmaya hiç gerek yok bence.
Susmam daha çok işinize gelirdi ama maydonoz olacağım : )

Yahudilerle bizim tanrımız gerçek yaratıcı olan tek tanrıdır. İsa Mesih, Eski Ahıt'ı tamamlamak içinde dünyaya gelmiştir. Kutsal kitabımızda da bundan bahsedilir.

Aynı tanrı olayına gelirsek, İsa Mesih'den sonra gelen tüm peygamberler yada tanrıyla iletişim kurduğunu iddia eden insanlar yalandan ibarettir. Kutsal kitabımız bu tür insanları ''yırtıcı kurt'' olarak nitelendirmiştir. Dolayısıyla muhammed'in tanrısına inanan hristiyan olmaz. Bu yüzden inandığımız tanrılar aynı değildir, bizler tek tanrı olan üçlü birliğe inanırız.

Yahudi kelimesi bir dini inanç değil bir ırk kelimesidir. Musevi olmayan yahudilerde vardır. Hristiyan kelimesinin Mesih düşmanları tarafından söylendiği doğru olabilir ama İsevi kelimesini ingilizceye çevirirsek Christian çıkar. Bu da ayrı bir nokta.

Siteye koyduğum ayeti başka manalara çekmeye gerek yok. Açık açık söylemiş işte hristiyanlarla ve yahudilerle dost edinmeyin diye. Bu ayeti uygulayan terör örgütleri ve tarikatlarda yanlış anlamışlar demekki.

Hadi diyelim ayette sizin dediğiniz anlatılıyor. Kuranın tanrısı düşünememişmi bu ayetin yanlış anlaşılabileceğini, sırf bu nedenle islam dünyasında iseviliğie karşı büyük bir nefret var. Sizin tanrınızın hatası yüzünden. Sonraki ayette de sizin dediğinizi belirtebilirdi ama öylece bırakmış...

Konu Whiteface tarafından (24-05-2009 Saat 04:26 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-05-2009, 04:21
Whiteface - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Whiteface Whiteface isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yapma yav ...

Senin İsa'cık sakın reddetmeyi maçası sıkmadığı için kabul etmiş olmasın Musa'nın tanrısını? İstersen bir de Yahudiler'e sor bakalım seni kardeş kabul ediyor mu?

Bu arada aklıma geldi: hani semavi dinler hep orta-doğuda ortaya çıkmış ya ... bizde bir sokakta kokoreççi açılır, acaip popüler olur, sonra bi bakarsın bütün sokak kokoreççi olur. Sakın bu mevzu da böyle olmuş olmasın?

A.
İsa Mesih'i kabul eden yahudilerde olduğunu unutmamak lazım. En basit örneğinden İncil'in yazarlarından biri olan Matta.

Diğer yazdığınız zırvalıklara cevap vermemek gerekir.
Alt 24-05-2009, 12:34
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder

Mesih İsayı kabul eden musevilerde var.Hala onu Rab olarak kabul etmeselerde Mesih olarak kabul edenler var.
Alt 24-05-2009, 12:46
Kıdemli Üye

Paolo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesih İsayı kabul eden musevilerde var.Hala onu Rab olarak kabul etmeselerde Mesih olarak kabul edenler var.
E, o zaman sor bakalım onlara; seni "kardeş" olarak görüyorlar mı?

A.

Alt 24-05-2009, 12:50
Felsefeci 87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felsefeci 87 Felsefeci 87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Mesih İsa'ya inanan yahudilerin sayısı bir elin parmağını bile geçmez. Şu an yaşayan yahudilerin büyük bir çoğunluğu Musa'nın şeriatini kabul ederler. İsa Mesih'in ise yalancı bir peygamber olduğuna hüküm getirirler.. Fakat az da olsa, İsa'nın gerçekten Mesih olduğuna kanaat getiren yahudiler de var. Ama dediğim gibi; bunların sayısı bir elin parmakları kadardır..
Alt 24-05-2009, 12:53
Kıdemli Üye

Felsefeci 87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama dediğim gibi; bunların sayısı bir elin parmakları kadardır..
Peki felsefeci, hiç hristiyanlara "kardeşlerimiz" diyen yahudiye denk geldin mi? Böyle bir kardeşlik var mı Paolo'nun iddia ettiği gibi?

A.

Alt 24-05-2009, 12:55
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder

Onlar belki demiyorlardır.Ama ben diyorum.Evet dediğin gibi felsefeci Mesih İsayı mesih olarak kabul eden museviler azda olsa car.
Alt 24-05-2009, 13:00
Kıdemli Üye

Paolo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Onlar belki demiyorlardır.Ama ben diyorum.
Sen demeye mecbursun diyorum ben de ... aksi halde dinini onaylatamazsın. Nasıl ki müslümanlar da size "kardeşlerimiz" diyor ama siz kabul etmiyorsunuz, aynen öyle işte. Sorun dinini onaylatabilme sorunu.

Şimdi ben peygamberim diye ortalığa çıksam ilk yapmam gereken kendimden önceki peygamberleri onaylamak ve onaylatmak olur. Aksi halde bana inanacak kıvama/tava gelmiş kimseyi bulamam ... dimi? Yani ateistlerden mürit edinmem zor olur anlamında

A.

Alt 24-05-2009, 13:00
Felsefeci 87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felsefeci 87 Felsefeci 87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki felsefeci, hiç hristiyanlara "kardeşlerimiz" diyen yahudiye denk geldin mi? Böyle bir kardeşlik var mı Paolo'nun iddia ettiği gibi?

A.

İşin açıkçası pek yok sevgili azınlık.. Eğri oturup, doğru konuşmak lazım Ancak İsa'yı kabul eden az sayıdaki yahudiler böyle düşünür. O da artık o insanın kendi inancının bir gereğidir.. Fakat bunun dışındaki Mesih İsa'ya inanmayan yahudiler, böyle birşey düşünmez...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil