Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-05-2019, 04:05
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Berlin düşerken: Kızıl Ordu ne yaptı?

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya...ordu-ne-yapti/

GERÇEK KAZANAN HOLLYWOOD MU?

Fransa'da yapılan bir anket, yurttaşlarına 1945 yılından bugüne çeşitli aralıklarla, ‘Nazilerin yok edilmesinde en büyük payı olan ülke hangisidir?' sorusunu yöneltir. Ortaya çıkan sonuçlarda Fransızların yıllar boyunca fikir değiştirdiği gözler önüne seriliyor. Farklı bir okumayla nesilden nesile savaşın gerçek muzaffer tarafının Hollywood olduğunu da söyleyebiliriz!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 12-05-2019, 04:31
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ABD algı operasyonunda çok ileri. Hollywood filmlerinde Almanyada tecavüz sahnelerini bile kibar bi hale sokmasını beceriyolar. Mesela Fury filminde apaçık tecavüz güzellenmişti. Çok mide bulandırıcı.

Piyasada ne kadar 2. dünya savaşı filmi varsa eski yeni çoğunu izledim. Ama ben başka bakıyorum. Genelde yapımlar çok ucuz.
Tarihsel gerçeklikten teknik gerçeklikten uzak. Mesela m4 sherman gibi dandik bi tank tigerla mücadele ediyor komedi gibi.

Oyunlarda da Sovyet campaignleri önce yoktu sonra sonra ekleniyordu.
Nazilerin yok edilmesinde en büyük pay Sovyetlerindir.
Amerikanlar Sovyetlerle uğraşan Almanyaya batıdan girip kaymağını toplamış anladığım kadarıyla.

İsteksiz, disiplinsiz ve bölük pörçük olmasıyla ünlü adamlar.

Operation Marketgarden vs gibi belli başlı atakları var. Üstelik savaşa da geç girişiyorlar.

Tankları da beş para etmez. Silah güçleri de dandik. Uçakta P51 mustange kadar doğru dürüst bişeyleri yok.

Onlar da hep savaşın son zamanlarına denk geliyor. Hava gücü İngilizler ve Sovyetlerden. Tank ve ağır atış gücü Sovyetlerden.

Ne yazık ki önemli jet ve roket araştırmacılarını kendilerine çalışmak kaydıyla serbest bıraktılar. Kriegsmarineden bilmemneden
beleşe teknik eleman toplayıp bugünlere geldiler.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 12-05-2019, 05:28
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Amerika ve yanında ki kuvvetler Normandiya'dan taarruza geçmemiş olsaydı Kızılordu'nun işi yaman olacaktı. Kaldı ki Kızılordu lojistiğini Amerikan kamyonlarıyla hallediyordu. İki orduda ayırt edilemez. Ortada ortaklaşa bir galibiyet söz konusu. Çünkü Kızılordu'nun büyük yürüyüşü olmasaydı bu seferde Amerika ve müttefik kuvvetleri Ardenler'de toprağa gömülecekti.
Kısacası Amerika ve müttfekileriyle Kızılordu ayrı ayrı değerlendirilemezler.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 12-05-2019, 11:34
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hitlerin galip geldiği bir Dunya nın nasıl olabileceği de merak konusu .

Bundan dahamı kötü olurdu ?

İşgal edilmiş bir fransa , işgal edilmemiş fransa dan daha iyidir.
Alt 12-05-2019, 14:49
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1945 yılından bugüne çeşitli aralıklarla, ‘Nazilerin yok edilmesinde en büyük payı olan ülke hangisidir?'

3 Seçenek sunmuşlar en büyük payda ABD ye düşmüş. Ben olsam veya bana sorsalar dı en büyük payın Nazilerin kendisidir derdim.
Ama bu seçeneklerde yok nedense.

Naziler eğer Rusya ya (SSCB) değil de İngiltere ye bütün güçleri ile saldırsalardı Ne, Naziler yenilir ne ABD bu derece güçlü çıkabilirdi savaştan.
Belki de dünyanın en güçlü devletinin Almanya olduğunu konuşuyor olurduk bu gün.

Akıl var mantık var bir ülke ne için yokluğa saldırır. Sovyetlerde ne bulacaklardı açlardan geri üretim biçiminden başka. Ama İngiltere de çok şey bulabilirlerdi. İngilizler 1800 lü yılların sonlarında hatta ikinci yarısında dünya devleti idi Hindistan ve bazı Asya ülkeleri İngilizlere çalışıyorlardı.

Dünya savaş tarihine baksınlar yokluğa saldıran bütün devletler çökmüştür. Arı bile bal alacağı çiçeğe gider. İşte güç sarhoşluğu buna denir .
Alt 13-05-2019, 01:38
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Türkiye'den bir örnek

sabah.com.tr

Amerikan salatası mı Rus salatası mı? Mucidi kim?
Bugün hemen her gün soframızda gördüğümüz Amerikan Salatası'nın aslında Rus salatası olduğunu biliyor muydunuz? İşte Rus salatasının mucidi, yapılışı ve tarihçesi...

Rus salatası
Rus salatası, Amerikan salatası veya olivye salatası küp şeklinde kesilmiş patates ve diğer sebzeleri mayonezle karıştırarak yapılan bir salatadır.

Kökeni
Rus salatası 1860'lı yıllarda Moskova'daki Ermitaj Restoran'ın sahibi olan Fransız asıllı aşçı Lucien Olivier tarafından icat edildi. Kısa zamanda restoranın en sevilen yemeği haline gelen Rus salatasının tarifi Olivier tarafından ölene kadar titizlikle saklandı. Daha sonra birçok dünya ülkelerine yayıldı.

Rus Salatası, Rusça ve Almanca gibi bazı dillerde hala Olivier Salatası olarak bilinmektedir. Ama çoğu dillerde Rus salatası olarak bilinir. Türkiye'ye 19. yüzyılda ulaştı. İstanbul'da 1917 Ekim Devrimi'nden sonra kente gelen Beyaz Rusların açtığı lokantalar sayesinde yaygınlaştı.

Türkiye'de Soğuk Savaş yıllarında ideolojik nedenlerle adı "Amerikan salatası" olmuştur. Türkiye'de "komünizm tehdidi" salatanın "Amerikan Salatası" olarak anılmasına yol açtı. Esnafın Soğuk Savaş döneminde Rus adından kaçınarak "Amerikan salatası" olarak satış yapmasının psikolojik harekât çalışması sonucu gerçekleştiği de öne sürüldü. Hüseyin Çelik Soğuk Savaş dönemindeki durumu, "O zamanlarda yemek listesinde "Rus salatası" yer aldığı lokantanın sahibi hapsedilirdi. Lokantaların sahiplerinin bu salatayı "Amerikan salatası" olarak adlandırmaları tavsiye ediliyordu." sözleriyle tasvir etmiştir.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 13-05-2019, 02:27
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Türkiye'den başka bir örnek.

blog.milliyet.com.tr

Kur'an'da sağcılar solcular

[...]

Suudi Arabistan Krallığı tarafından hazırlattırılıp yayınlanan Kuran çevirisinde, Vakıa süresinin 27. ve izleyen ayetler yayında şöyle çevirilmiştir.
27- Sağcılar ne mutlu o sağcılara!
28- Dikensiz kirazlar,
29- Meyvaları tıklım tıklım dizili muz ağaçları,
30- Yayılmış gölgeler,
31- Çağlayarak akan sular,
32- Pek çok meyva arasında,
33- Tükenmeyen ve yasaklanmayan,
34- Ve yükselmiş döşekler üstündedirler…….
41- Solcular, ne yazık ki o solculara!
42- İşlerinde işleyen bir ateş ve kaynar su içinde,
43- Kapkara bir dumandan bir gölge altındadırlar…."
Ayetlerin açıklanışında çevirmenler şöyle demiş bulunuyorlar; "Yukarıdaki ayetlerde sağcıların cennetteki hayatları anlatılmaktadır. ….. Solcuların cennetteki hayatları açıklanırken, inkardaki saçmalık delilleriyle açıklanmıştır. Çeviriyi yapan kurulun Başkanı Prof. Dr. Al Özek'e bu çarpıtılma sorulmuş ve Özek'in yanıtı şu olmuştur. "Bunun kelime olarak arapçası, "Ashabı yemin, ashabı şimal" dır. Bu sağcı, solcu diye tercüme edildiği zaman yanlış olmaz…… sağcılık, solculuk, komünizm çıkmadan önce bu tercüme normaldi. Şimdi ise memleketimizde sağcı ve solcu ayırımı var…….. bir sağcı dindar olabilir de, olamayabilir de. Yani kapitalist olanlara sağcı deniyor değil mi? Eleştirinin nedeni sağcı solcu kelimelerinin bugün ifade ettiği manadan dolayıdır. Fakat bundan maksut olan bu değildir. Çünkü, Kuran- Kerim'de "Ashabı yemin, ashabı şimal", "İnananlar, inanmayanlar" şeklindedir. Ne yazık ki çevirmenler kurulu Başkanı böyle demektedir ana çarpıtılmış çeviri dağıtılmış, Müslümanlar'a sunulmuş ve okuyanlara sağcıların doğrudan cennete gideceklerinin, solcuların da doğruca cehenneme gönderileceklerinin Kuran hükmü olduğu iletisi bir kere verilmiş bulunmaktadır.

İhsan Eliaçık Kuran- Kerimde sağ sol var mı? adlı köşe yazısında; Kuran'da sağcı-solcu diye çevirilen kelime ve tabirlerin geçtiği yerler toplam üç surede (Beled, Hakka, Vakıa) geçtiğini söyleyip, bunların günümüzün sağcı-solcu tabirlerle hiç bir ilişkisi olmadığını, olsa bile tam ters anlamda kullanıldığını söylüyor. Durumu, İdris Küçükömer'in "Aslında Türkiye'deki sağ sol, sol sağdır." demesine benzetiyor. Kuran- Kerim'deki "soldakiler" veya "kitabı solundan verilenler" dediği; mal ve saltanat sahipleri, zenginliğin şımarttığı kimseler, lüks ve şatafat düşkünleri, köle sahipleri, öksüzü, yoksulu görmeyenleri; tam tersi bunlara neden olanlardır, diyor.

Kuran- Kerimdeki "sağdakiler" veya "kitabı sağından verilenler" dediği; mal biriktirmeyenler, saltanata karşı çıkanlar, zenginlere itiraz edenler, lüks ve şatafata karşı çıkanlar, kölelerin özgürlüğünü savunanlar, öksüzün, yoksulun, yerde sürünenin, ezilenin davasını güdenlerin Bilindiği üzere, Fransız Devrimi'nden sonra mecliste sağda oturanlar statükoyu savunanlar, solda oturanlar da statükoya karşı çıkanlar olmuştu. Günümüzdeki sağ-sol tabirlerini sokaktaki adamın algısıyla ele aldığımızda kabloları doğru bağlamak gerekmektedir. Kablo yumağı gibi iyice karışmış, yıpranmış, öznel anlamlar yüklenmiş bu tabirleri kullanmamak belki de en iyisi, nitekim "Yaşayan Kur'an" meal-tefsir çalışmasında sağ-sol tabirlerini hiç kullanmadığını söylüyor, İhsan Eliaçık, maalesef, İhsan Eliaçık gibi ahlaklı, erdemli, onurlu araştırmacı yazarlarımız çok değil, Arabistan'da Kura'ndaki ayetlerin anlamını değiştirip insanlığa sunarak ahlaksızlık örneği gösteren sağcılardan insanlık çok çekmiştir de yine de insanlık uyanamamıştır.

[...]

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 04-03-2021, 20:12
Saint-Just Saint-Just isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu konuyla ilgili Fatih Yaşlı'nın "Gençlerle Baş Başa Faşizm" kitabından (herkese tavsiye ederim) bir kaç önemli pasaj alıntılamak istedim. Pdf formatı bulamadığımdan foto ile gösterebiliriyorum.

Mussolini faşistini ayaklarından asan İtalyan komünistlerini de ayrıca saygıyla anmış olayım. Darısı bizim burdakinin başına...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil