Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-03-2011, 23:17
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sevgili uyar yine itiraz edilemiyecek bir gercegi ortaya dokmus. hani hep var olmadigini ispat edin der dururlar ya, iste en buyuk ispati herkesin kendi tanrisini kendisin yaratmasi. Suphe goturmez bir gercek; ne kadar insan, o kadar tanri, veya her neyse.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 08-03-2011, 23:22
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bir dönem bazı şeylere inancım vardı ama hiçbir zaman imanım olmadı .
Uzun zamandır da hiçbir şeye inanmıyorum .
Materyalist ya da ateist bir insanın da hiçbir inancının olamayacağını düşünüyorum .

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 08-03-2011, 23:46
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Konu kendi tanrini kendin yaratmaktan ziyade; aklin inandigi tanrilastirma dogrusuna teslimiyetidir.

Cunku akil, mutlaka dogrulamak zorundadir. Eger aklin sinirlarini dusunce asamazsa da, mutlaka kendini tatmin etmek zorundadir.

Bu da en ufak cevapsiz kalan bir sorunun, sonucta aklin rahatligi acisindan, kendini bir dogruya inandirmasidir.

Iste aklin kendini inandirdigi bu dogru, onun tanrilastirdigi neysse odur.

Bunun, soyut, ya da somut olmasi icerik ve anlaminin ne olmasi degildir, onemli olan; onemli olan aklin inanarak dogrulastirdigi ve tanrilastirdigi her ne ise, onun aklin inandigi dogruyu tatmin etmesidir.

Bu cesit, tanrilastirma; ya da tanri konusundaki olumsuz bir anlam ve icerik; aklin, yaratilissal, inancsal, ideolojik, teolojik sinirlarini dusunce ile asana kadar da devam edecektir.

Bunun en son ornegi, Hawking'in bilimin yasalarini tanrilastirmasidir.

Halbuki,insanoglu aklinin dogrularina inanmak yerine, her seyin bir insanoglu yapilandirilmisligi oldugunu algilasa, o zaman tanri, tanrisal yanasim, tanrisal olumlu/olumsuz ideolojiler, inanclar, dogrular, kesinlikler ve sahiplikler, sabitlikler; bu sinirlarin asilmasi temelinde bir anlam ve icerik ifade etmez.

Oyuzden sorun, aklin her turlu yaratilissal, inancsal, ideolojik ve dogrusal bakis acili yanasimindan arinmasi ve akli dusuncenin sinirsizligina ve ozgurlugune acmasidir. Bu da ancak, her seyin, buna insanoglu dahil; bir insanoglu yapilandirilmisliginin algisi, kendi tur ve varliginin bilinci ve farkindaligi ve her seyin temelini insanoglu faktoru olarak algilamanin bir urunu olacaktir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-03-2011, 06:07
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cunku akil, mutlaka dogrulamak zorundadir. Eger aklin sinirlarini dusunce asamazsa da, mutlaka kendini tatmin etmek zorundadir.

Bu da en ufak cevapsiz kalan bir sorunun, sonucta aklin rahatligi acisindan, kendini bir dogruya inandirmasidir.

onun aklin inandigi dogruyu tatmin etmesidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
sahtebenlik tatminsizlik üzerine inşa edilmiştir, sürekli kendini tatmin etmek zorundadır..

sevgili dostum e.i..

bilmiyorum sen de farkediyormusun ama senin "akıl" kavramına yüklediklerinle benim "sahtebenlik/ego" kavramına yüklediklerim çok benziyor..

yani "akıl=sahtebenlik" gibi bir şey oluyor..

yukarıdaki alıntılardan başka örneğin sen "akıl kendini göremez" diyorsun..

ben de benzer bir şekilde "sahtebenlik kendini göremeyen ve çekemeyen kamera gibidir" diyorum..

daha önce defalarca değinmeme rağmen burda kısaca yine sahtebenlik/ego kavramını açıklamaya çalışayım..

insanoğlu dünyaya yeni bir yavru getirdiğinde bu bebek "tabula rasadır, sıfır düşünce sahibidir/yoktur".. ben bu duruma "zihinsizlik" diyorum.. böyle bir canlının yaşamını idame ettirmeye yönelik karar aldıran organı "ilkelbenlik"tir.. ilkelbenlik yönetiminde yaşayan bir canlı adeta bir hayvan gibidir, diğer canlıları önemsemez, paylaşımcı değildir, ileri derecede bencildir.. yani onu yöneten şey doğumuyla gelen dürtüleri/güdüleridir..

bu "sıfır düşünce/zihinsiz" canlıya insan olan ataları kendi zaman ve coğrafyasının "düşüncelerini/zihnini" yüklemeye başlar.. işte bu aşamada karar verici organ ilkelbenlik tımarlanma/insanlaşma yoluna sokulmaya çalışılır.. ve bu başarılır.. o hayvansı özellik taşıyan ilkel benlik yerine yeni 2. bir benlik oluşur.. ilkelbenlik yokolmaz sadece evcilleştirme/tımarlanma yöntemiyle değişime zorlanır ve sahtebenlik/ego dediğim şey ortaya çıkar..

3. bir benlik daha var, "özbenlik" ama şimdilik konumuz o değil, girmiyorum..

özetle..

sıfırdüşünce/zihinsiz bir canlının karar organı ilkelbenliktir..

düşünce/zihin yüklenmiş bir canlının karar organı egodur..

şimdi sen bana "akıl" dediğin kavramı biraz açıklar mısın? akıl derken neyi kastediyorsun, nasıl bir anlam yüklüyorsun bu kelimeye/kavrama?

Konu paslıçivi tarafından (09-03-2011 Saat 06:12 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-03-2011, 07:02
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateist tercih etmiyor, gercekleri fark ediyor.

sevgili vartor..

"gerçek" kelimesini insanoğlu çok uzuca getirip harcıyor..

gerçeği farkedip deklare edecek olan insanoğlu kişisi değil bilimdir..

gerçek kavramını binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlu kişisi deklare etmeye kalktığı için ortalık gerçekten geçilmiyor ya..

müslümanın gerçeği, hristiyanın gerçeği, budistin gerçeği, ateistin gerçeği, deisitn gerçeği.. ne çok gerçek var ortada..

bir insan evrene baktığında gördüğü/algıladığı şey için en fazla "ben doğruyu görüp farkediyorum" diyebilir ama asla gerçeği değil..

bir verinin gerçekliğe ulaşması için gereken kriterleri yukarıda yazmıştım..

alchindus isimli bir müslüman üyemiz vardı.. "gerçeğe sadakat şart" gibi bir şey deyip dururdu..

bu dünyada herkes gördüğü/algıladığı şeyi gerçek zannediyor sadece siz ateistler değil..

sahi bu arada "ateistelerin farkettiği gerçeği" bana bir yazarmısınız, bakalım gerçek mi değil mi görelim..

Alt 09-03-2011, 07:52
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

şimdi sen bana "akıl" dediğin kavramı biraz açıklar mısın? akıl derken neyi kastediyorsun, nasıl bir anlam yüklüyorsun bu kelimeye/kavrama?-paslicivi-

Akil, dogal zihniyetin dogal egosunu her turlu, tatmin etme, olumlu/olumsuz inandirma, inanilana dogrulatma, mutluluk, huzur, rahatlik v.s. temelli motorudur.

Dusunce, aklin her turlu dogal sinirlari, tabulari, verileri, mutlaklari, kesinlikleri, sabitleri, sahiplikleri v.s. disina cikamaz ise, ozgur kalamaz, sinirsiz olamaz ve zihniyet olarak insanlasamaz, evrensellesemez.

Bireyci akilciligin, ben, bencillik, cikar, ayrim v.s. disinda kendi ve turunun varliginin, algisina, bilincine, farkindaligina ulasamaz.

Cunku akil, sadece kendi inandigi olumlu olumsuz dogrusu icin mucadele verir.

Bunu da genelde, kendi icin degil; kendine verilen, ya da kendinin kendine verdigi ve dogruluguna inandigi, ayrimci degerler, veriler ve tabular icin yapar. Bu degerler, genelde kendi yasaminin onunde degerlerdir ve akil, bu degerlerden tatmin olmak, huzur bulmak, mutlu olmak zorundadir.

Akil kendisini, algilayamaz, degerlendiremez, sorgulayamaz. Bunu ancak, o konuda aklin sinirlari disina cikabilmis duzeydeki bir bilinc ve farkindaligin dusuncesi gerceklestirebilir. Dolayisiyle, bir kisinin kendi kendini sorgulamasi demek; aklinin sinirlari disina cikabilen duzeyde bir bilince ve farkindaliga ulasmak ve kendi aklinin inandigi olumlu olumsuz dogrulari, bu bilinc ve farkina varilan dusunce ile sorgulayabilmesi demektir. Bu konuda da, e. kosersindeki son mesaji okuyabilirsin.

Bu konu ile ilgili, iki "kisa" mesaj basligi vereyim. Okursan, aklin nasil ve neden oyle hareket ettigi, daha net algilanir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=936

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=973

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (09-03-2011 Saat 08:03 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-03-2011, 17:02
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateizm, teizmin arastirilmasi, sorgulanmasi sonucu ulasilan bir sonuctur. Tercih degildir. Hicbir ateist "dur ben tanrilarin varliklarina inanmayayim" deyip ateist olmaz. Varligi ispatlanmadigi halde, tanri- tanrilar varmis gibi kendini sartlandiranlari gorup, akil ve mantik suzgecinden gecirip, "daha onceki olmayan tanrilar da var zannedildi, ama olmadigini bu son modeline bile inanalarin kesin olarak bildikleri halde yine ayni hatayi yapiyorlar " gerceginden hareket ederek ulasilan bir sonuc.
Cogu imanlilarin anlayamadigi, fark etmedigi de bu. Sizlere ebeveyn ve toplumunuz tarafindan devamli tavsiye ve beyin yikama sonucu icinde bulundugunuz "tercih"i tercih ediyorsunuz. Ateist tercih etmiyor, gercekleri fark ediyor.
Sevgili paslicivi,
Alintida gercek kelimesini nerede nasil kullandigim belli. Yerine "dogru" yazsam uymuyor.
Karsindakiler masal, hayal goruyor, ve sen bunu fark ediyorsan, gercek, hayal olmayan olmuyor mu?

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 09-03-2011, 23:24
ExUlul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ExUlul ExUlul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

selam,

Gerçek değişmeyen Sabit olandır.O halde ne/ler Sabit ?Ona bakma lazım gelir...

"BATANLARI sevmem" diyen İbrahim gibi gerçeği aramak gerek.

Gerçeği aramak insanın doğasında var...Arayış Sorgulamakla başlar.
Sorgulamalarında "doğru" ve "gerçek" kelimelerini kişilerin...insanoğlu bireyinin bilinçsizce kullandığını görüyorum.
Doğru bilimsel literatürde teori’ye karşılık gelir.Gerçek ise yasa’ya.Buradan şu sonucu çıkarabiliriz;

Doğru;değişkendir,yanlışlanabilir,tartışılabilir.

Gerçek;sabittir,kişiye göre,bakış açısına göre değişmez...

Ben "gerçeklik" yerine "hakikat" demeyi tercih ederim

Gerçek daha çok Algı ile illetli...
Misal, Yerçekimi gerçektir...ama Hakikatmıdır?
Bu durumda Hakikat Evrensel olan Gerçek ise Yerel de diyebiliriz.

Çünkü Ayda yerçekimi 1/6 nisbetinde daha az Gerçek....

Başka bir Gezegende bu yine değişebilir.
Oysa Yerçekimi bir yasadır ve yasa olmasına rağmen lokal,yereldir...
Biz Gerçeğimiz Dünyanın yasası,kaderidir.
Hakikat ise heryerde ve herzaman Sabit ve değişmez olmalı diye düşünüyorum.
HAKikat yasa koyucunun kendisidir.

selam HAKikate ulaşanlar-a/la
Alt 10-03-2011, 00:00
Kıdemli Üye

Saygideger ExUlul;

Zannedersem, sen olguyu tarif etmissin. Ustelik olgu, olguyu veren teori olarak gozlem ile yanlislanamaz ise, evrensel onaya sahiptir.

Gercek ise, insanoglunun iradesi disinda, insanogluna yansiyan bir gerceklik vardir. Yalniz, bu gercekligin ne oldugu, anlam ve icerigi, her turlu ifadesi insanoglu yapilandirilmisligidir.

Eger gercegi, somuta ve bes duyuya yansiyana indirger isek, bu anlamda gercek bilime gozlem veren fenomen olur. Bu gozlem veren fenomene insanoglunun kendisi de dahildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-03-2011, 00:14
ExUlul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ExUlul ExUlul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın E.İ,

Bende aynı şeyi söylüyorum Gerçeğin çerçevesi çizilmiş,içini ise insanoğlunun Algısı dolduruyor.
"Olgu" kelimesi biraz uydurma bir kelime...Yaşayan dilin ürünü değil.En azından ben ne anlamda kullanıldığını bilmiyorum.Siz/sen yurt dışında yaşadığından olsa gerek,Hayat içinde akan kelimeleri değilde "ölü" kelimeleri kullanıyorsun.
Buda zaman zaman iletişideki kopmaları açıklıyor.
Bunları kişisel algılama lütfen.Senin yazılarını keyifle okuyorum.

Saygıdeğer evrensel-insan,
"insanoğlunun iradesi dışında" ile tam olarak ne demek istedin? Yoksa imana mı geldin Çünkü insanoğlu dışında hiçbir iradeyi kabul etmeyen,ortaya koyanda,konanda vs. cümlesini sürekli yazan sen değilmiydin?
Görüşlerinde değişiklik mi var?Varsa bu çok güzel bir gelişme...Düşünce bildiğin gibi durağan değildir...Tıpkı Su gibi...Durgun sular yosun bağlar...
Akan sulardan içilir...
esenlikler dilerim,
sevgi ile...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil