Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2006, 09:41
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart ikinci bir nikah mı - yoksa seviyeli arkadaşlıklar mı

bu konu hep merakı mı celbetmiştir.
bir erkek için sebebi ne olursa olsun,ilk eşinden hariç başka bir bayanla karşılıklı *ilgi duyması durumunda yapması gereken nedir.gerçi ben eşimin üstüne gül koklamam ama.bir de vakıa var ülkemizde.böyle durumlar var yani.doğrusu hangisi,kanunlar bunların evlenmelerine izin vermiyor.zina ise kanuni bir suç mu bilmiyorum.
Alt 05-10-2006, 10:21
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: ikinci bir nikah mı - yoksa seviyeli arkadaşlıklar mı

Zina kanuni bir suç değil, bugün itibarıyla.

Yapması gereken, kendine kalmıştır. Ben, bunu küllendirir karıma bakardım.

Asıl soru şudur. Bunu bir kadında yapamaz mı? Oda kocasından başka bir erkeği arzulayabilir. İşte bu noktada, evlilik gibi bir müesseseye girmiş insanın karşı tarafa bu hakkı vermemek, kendini boynuzlatmamak istiyorsa öyle yapması icap eder. ama kimisi şunuda diyebilir. "Ben istediğim zaman altıma yatıyorsa, benim istemediğim zaman kimin altında yattığı beni ilgilendirmez". Bu bize ters gelebilir. Ama bu da saygı duyulması gereken bir husustur. Yargılanamaz. Bizim değer yargılarımız bizi bağlar, başka değer yargılarına sahip olanları değil..
Alt 05-10-2006, 10:41
Kıdemli Üye

sayın liop,
bunu kadın da yapabilir isterse günümüzde örnekleri varmış.
ve buna kanunsal bir yaptırım da yoksa sorun yok isteyene.
Alt 05-10-2006, 11:32
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. SorogrenV2.0,

Gerçekten enteresan bir konu bulmuşsunuz. Cevabınızın hazır olduğuna da adım gibi eminim.
Çok mutlu bir evliliği ve bu evlilikten bir de çocuğu olan biri olarak; aslında ilk düşüncem şu ki;
Bir kadın kesinlikle bir erkeğe yetmez.
Bırakalım dini, mezhebi, felsefeyi biraz liop gibi düşünelim.
Seyrettiğim kanalların birinde yapılan bir deney geldi aklıma hemen aktarayım.
İngiltere’de ve oldukça rahat bir üniversitede yapmışlar deneyi. Kampusün bir köşesinde çok yakışıklı, cezbedici ve libidoları şahlandıran genç bir erkek koymuşlar. Geçen kadınlara durup dururken sex teklif ediyor. Bunu yaparken tenhada olan ve tek bayanları seçiyor. 15 Denemenin 14 ü başarısızlıkla sonuçlandı. Başarılı olan denemede de yaşça büyük bir bayan teklifi kabul etti. Aynı yerde bu sefer yine aynı pozisyona bir bayanı koydular. Bu bayan geçen erkeklere sex teklifi yapıyordu. Aynı sayıdaki denemenin 12 tanesi olumlu çıktı.
Deneyi yapanların vardıkları sonuç şu idi; Erkekler yapı itibarı ile her an üremeye hazır ve partnerine bağımlı değilken, kadınlar dönemsellik içinde üreme işlevini yapabilecek durumda ve partner seçiyor.

Şimdi gelelim kişisel uygulamama;
Valla ben eşime diyorum ki; ben ne yapıyorsam sen de aynısını yap.
Başka birine mi bakıyorum, sen de bak.
Karşı cinsle yakınlaşıyor muyum, sen de yaklaş.
Seni aldatıyor muyum, sen de aldat.

Kimisi; “Kardeşim sende de ne geniş mezhep var diyor”
Bense; “Vicdanımın sesini dinleyip; eşimin bana karşı nasıl olmasını istiyorsam benim de ona o şekilde olmayı yeğliyorum ve davranıyorum.”

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 05-10-2006, 11:49
Üye Değil

evet zina suç değildir,ancak medeni kanunun 161. maddesinde kabahat olarak ele alınır ve diğer eşin boşanması için delil olarak kabul edilir.
tabii işin ilginç tarafı laik bir ülkenin kanunlarında islami bir terimin
olması burada zina yerine aldatma kelimesi kullanılabilirdi,çünkü zina
ilkel şeriat kanunlarında büyük suçtur,erkeğe kırbaç, kadına taşlanarak
öldürülmeyi emreder.
uygar toplumlar kadını eşit gördüğünden iki insanın birlikteliğine kanunlar
eşliğinde bireylerin haklarınını korumak için şahitlik eder bir nevi, aldatma
ahlaki bir meseledir,ahlak dediysem tabi islami çerçevede çizilen ahlaktan bahsetmiyorum,o tamamen dayatmadır yasaklarla doludur o yasaklar ve dayatmalar ise elma yanaklı bedem bıyıklı islamcı kardeşimin fantazilerini daha da *bir kamçılar, benim bahsini ettiğim ahlak, insani değerler, eşe duyulan saygıdır,topluma duyulan saygıdır,kendine duyulan saygıdır,liop arkadaşımın dediği gibi sonuçta kadında böyle şeyleri düşünebilir, medeni iki insan arasında yapılan evliliklerde pek bu tür ilişkilere rastlanmaz, eşlerden birinin başka bir insana ilgi duyması halinde ilişki uç noktalara gelmeden eşler arasında konuşulur ve uygun
bir şekilde biter,çünkü güzel başlamıştır güzel günler olmuştur birlikte,
ve en önemlisi sevgi saygı hala bitmemiştir.
ancak islami değerlerle yetişmiş,yada diğer adıyla cahil insanlar, *bahsi
geçen çarpık ilkişkiler en çok bu insanlarda görülür,çünkü dini nikahın
içinde kadını satın almak vardır,kadına mehir vermekle rus kadınlarına 100 dolar verip satın almak arasında fark yoktur, bu bir tür satın almadır.

islam kadını satın alınabilir gördüğü için, ve birden fazla eşe izin verdiği için elma yanaklı badem bıyklı islamcı kardeşim üçleyip dörlemek de
sakınca görmez,evdeki eşin haberi olmaksızın bir başkasıyla dini nikah
yapıp birlikte olabiliyor,bu tarikatlarda çok yaygındır.

tabii dileyende yapabilir buna bir engelde yoktur,ama baştada dediğim gibi insani değerler,çünkü biz insanlar farklıyız, çok eşlilik hayvanlara
mahsus bir hadisedir,açın belgeselleri seyredin bu sadece *bazı hayvanlarada olan bir durumdur,örneğin sırtlan klandaki tüm dişiler
ona aittir,yada aslan yada yaban köpekleri,diğer bir erkeğin dişisine sahip
olmak için onu öldürmekten kaçınmaz,hayvan işte,bu bana bişey hatırlattı ama neyse.
Alt 05-10-2006, 11:50
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi arkadaş Teaddüd-i Zevcat'ı (şeriattaki çok eşliliği) savunacakta ufak ufak alıştırma yapıyor.

Bakın "İslam'a Göre Cinsel Hayat" kitabının yazarı ve Süleymaniye Camii eski imam-hatiplerinden ilahiyatçı Ali Rıza Demircan ne demiş :

--Teaddüd-i Zevcatın meşruiyetine inanmak Kur'an'a imanın gereğidir.

--Teaddüd-i Zevcatı kadınlar da savunmalıdır

--Teaddüd-i Zevcat laik bir mantıkla da olsa asla yerilemez

--İslam Dini'nin emir ve tavsiye etmeksizin yalnız başvurulablir bir hukuki ve ahlaki kurum haline getirdiği Teaddüd-i Zevcat'ın laik bir mantıkla da olsa, tarafsız ilmi bir düşünce adına eleştirilip yerilmesi mümkün değilidir.

--"...ferdi ve ailevi zaruretler içersinde, erkeğin ilk kadını ile yetinmesi ve hanımına vefa göstermesi pek tabiidir ki bir fazilettir. Ancak bu fazileti herkesten beklemek insafsızlık olur ve toplum yararları bakımından bunda zaruret yoktur."
....
....

Nasıl ama ? Yahu *"Şeriatçıların hepsi bir tornadan çıkmıştır" diyorum da inanmıyorsunuz bana.
Alt 05-10-2006, 11:54
Kıdemli Üye

sayın gandalf,
yazınızda günümüz toplumumuzdaki seviyeli birliktelikler ! ve metres hayatları veya fuhuş gibi kadınların su-ı istimaline ve bahsetmediğiniz para ile alınması hususuna değinmemişsiniz.bu konuda bir değerlendirmeniz olabilir mi acaba.

günümüzde ise,cebinde 2000 doları olanın20-30 tane kısmetsiz kadını aynı anda veya farklı zamanlarda odasında toplantıya alabilmesi meselesi sizce ne demektir.
Alt 05-10-2006, 12:12
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İki şeyi birbirine karıştırıyorsun. Bir erkeğin bir sürü kadına sahip olmasını meşrulaştırmaya çalışıyorsun, ama, buna gerekçe olarak, tasvip etmediğimiz metres vs. vakalarını öne sürüyorsun. Biz, olmaz, erkek metres tutar, oturak alemi yapar, şeyini keyfine yaşar, özgürdür demiyoruz. Erkeğin, bir kadınla birlikteliği varken, başka bir kadınla olması makulse, o birlikte olduğu kadının da başka bir erkekle olması da makuldür diyoruz.

Evet, senin için alıyorsa, git dilediğin kadar kadınla birlikte ol. Bu senin sorunun, sonra partnerinin sorunu. Partnerin "erkektir, yapsın, farketmez" diyorsa, gene onun sorunu. Saygı duyarız. Ama sen bu ciheti meşrulaştırırken, kadının da "bana bir erkek yetmiyor, daha çoğunu istiyorum" demesini baskılamaya çalışıyorsun. İşte yanlış olan bu. Erkeğin birden çok kadınla beraber olmaya hakkı ne kadarsa, kadının da birden çok erkekle beraber olma hakkı o kadardır.. Bilmem anladın mı? "Ne kadarsa, o kadar". Yani, erkeğin 4 kadına hakkı varsa, kadının da dört erkeğe hakkı olmalıdır.

İşin birde diğer bir boyutu var. Evlilikte asıl husus çocuk sahibi olmaktır. Çocukları yetiştirmek, büyütmek. Günümüz itibarıyla, saldım çayıra, mevlam kayıra diyemezsin. İlkel bedevi toplumundan karmaşık sosyal bir topluma geçmenin en önemli etkisi, çocuk yetiştirmenin zorlaşmasıdır. Bu sistemde çocukların doğru dürüst eğitilebilmesi, sağlıklı ebeveyn ilişkilerinden geçer. Bu sebepten, eğer yavruların adam olsun istiyorsan, tek eşli olman iyidir, ister kadın, ister erkek ol.
Alt 05-10-2006, 12:36
Kıdemli Üye

biz de tek eşliyiz zaten liopum.hiçbir tanım ve açıklama dahilinde de ikincisi olmadı sayın liop.bu şahsi durumumdur.

yani,bir erkek 2 kadın almamalı diyen kişi,
o 2 kişinin tercihlerine müdahale etmiş olmaz mı.ve de kadının cinsel istismarı karşısında söyleyeceklafı yok mu da nikahlı ve eşleri sorumlıluk altına sokan *ve hukuki sonuç doğuran 2 eşliliği eleştiriyor.yani aynı kadınla erkek serbestçe ilşki kursalar birşey demiyorlar ama yok biz işi sağlama alalım kadının da gençlik ve güzelliği bitince de başından atmasın erkek onu diye hukuki bir akitle nikah olması durumunu reddediyorlar.
Alt 05-10-2006, 12:36
Üye Değil

su gibisin sodomo,yazılarını zevkle okuyorum,bu kadar şeyi nerden buluyorsun kafanın içinde kütüphanemi var

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil