Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-05-2015, 01:11
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Herkes inandığı, savunduğu düşüncesini söylemekte serbest olmalı. Hakaret, aşağılama, kibir vs olmadığı sürece ben dine yönelik getirilen eleştirilerin totalde fayda sağlayacağını düşünmekteyim, nitekim "görünen köy klavuz istemez"..

Çok daha muhafazakar(sözde) olduğum zamanlarda bile ateistlerle veyahut din konusunda önyargılı(!) insanlarla konuşmaktan kaçınırdım-bunun da nedeni karşımdaki kişinin günaha girmesini arzu etmiyor olmamdı.. Kafaya gel, sen şimdi bu durumdaki birine ne anlatacaksın

Bahsettiğiniz şekilde davranabilmeniz içinse "takiyye" yapmanız gerekir ki bu sizi siz olmaktan çıkarır, bu halinizle sizlerle fikir alışverişinde bulunacak müslüman zaten bulunur-bu kendisini bağlar.. Bahsettiğiniz yönlendirmeleride bırakınız; ılımlı müslümanlar, reformistler yapsın-neticede aynı dili konuşuyor olacağız- ki sağlam eleştiriler(ateistlerden gelenler) asıl devrimlerin öncülleridir ve sizlerin bu yaklaşımları ifade ettiğimiz modern müslümanların gerek dinlerini sorgulamalarına, gerekse günümüz koşullarına göre yeniden yorumlamalarına sebebiyet vermekte..

Hakaret, aşağılama, kibir, (ben bilirim) vs yoksa yapılan haktır/doğrudur/iyidir, bu tarz bir takım davranışlar varsa bu davranışı yapan kişiyi bağlar-ciddiye alınmaz, önyargı oluşmasına katkı sağlar.. Ha hepimiz hata yaparız, insanız neticede!!

Ateist değilim ama bence böyle devam, vesselam..

Konu turin tarafından (21-05-2015 Saat 01:17 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-05-2015, 04:15
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kişisel ilişkilerimde, "dürüstlük zemini" üzerinde ilerlediğimde din tartışmalarında ilerleme kaydedebildim.

Örneğin, "bir harfi bile değişmemiştir" ezberini bozmuşluğum çok olmuştur, bu kişilerin artık (en azından benim yanımdayken) başkalarının da ezberlerini bozduğuna şahit oldum.

Örneğin, "Allah birdir, Muhammed onun peygamberidir" dediklerinde dürüstlük gereği "Allah'ın bir olduğuna ve Muhammed'in onun elçisi olduğuna inanıyorum" demesi gerektiğini söylerim. Önce apırıp köpürürler, sonra hak verirler. Bundan sonrası daha kolay ilerler, çünkü şimdiye kadar "kesin bilgi" olarak kabul ettikleri şeylerin artık inanç/sanı olduğunu fark etmişlerdir. Bu sebeple başka inançlara/sanılara/inançsızlığa saygı gösterme gereğini, dinde zorlamanın yanlış olduğunu iyi/kötü akıl edebilmeye başlarlar.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 22-05-2015, 10:53
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendi adıma fikirlerimi söylersem;
Ben bütün Teistlerin tamamiyle aklı başında olmayan insanlar olduklarını sanmıyorum. Kimisi %10 aklını kullanıyor, kimisi %90 aklını kullanıyor. O nedenle radikal olup, işi insan öldürmeye kadar vardırtmadıkça teistleri akılsız olarak görmüyorum.
Fakat ülkemizde "İslam akıl değil nakil dinidir" diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunlar da İslam Devleti kurmak peşindeler.
"Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerdir" ayeti oldukça, Türkiye'de 5 vakit Allah vardır propagandası yapılırken insanlara, devlet, kültür teistlerin yanındayken... Ateistlerin (Agnostik, Deist vs.) susması, gelecekte olmayan haklarımızın tamamen yok olmasına neden olacaktır bence.
Yoksa ben Türkiye'nin dinsiz olmasını değil, insanların bilinçli olarak dine girip, çıkmasını istiyorum.
Türkiye'deki teistlerin de suçu yok. Davutoğlu kendisi mi girmiş bu dine sanki? Konya'da doğmuş bir insandan genelde ne beklenirse, aynen onları yapıyorlar.
Bizim susmamız değil, aksine "dışlamadan, sert sözler kullanmadan" konuşmamız lazım sürekli. Özellikle bu dönemde.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil