Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-01-2019, 10:56
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Nikotin bantı ve sakızı

25 seneden fazla bir zamandır sigara kullanan birisiyim , 25 sene boyunca sigarayı bırakma girişimlerim oldu. Bu girişimler her seferinde sonuçsuz kaldı . 1 hafta yada 10 günü geçmedi.

10 gün kadar önce sigarayı bırakma kararı aldım ve araştırmalar yaptım . Nikotin bandı ve sakızının sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğunu öğrendim. Devlet eli ile bu konuda yardımcı olunduğunu , doktor kontrolünde ücretsiz bant verildiğini öğrendim.

Bu bantı alanlara sorduğumda yada internetten yorumları okuduğumda devlete doktora gidenlerin sadece bantı ücretsiz almak için girtiklerini fark ettim.

Evet gelir düzeyine göre ilaç pahalı gibi görünsede içtiği sigaradan daha ucuza geldiği kesin.

Bende bunları değerlendirip devlete ve doktora gitmeden bir eczaneden bu bantı devletin ve doktorun diğerlerine tavsiye ettiği ölçülerde satın aldım.

1 haftadır 25 mg bant ve günde 2 tablet nikotin sakızı ile kullanıyorum.

Ilk iki gün banttan bir sey anlamadım ama her sigara içme istegi atak yapınca sakıza yöneldim. Sakız baya etkiliydi ancak dün ve bu gün sakızda bu istegimi kesmeyince çekmecedeki pakette kalan 4 adet sigaradan bir tanesini içtim ve olan oldu kusacaktım nerdeyse. Halen midem ve ağzımın içi çok garip tepkiler veriyor.

Doğrumu yapıyorum yanlışmı yapıyorum bilmiyorum ama sigaradan midem bulandı. Böyle devam edersem kurtulabilirim bu illetten..
Alt 16-01-2019, 12:15
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nikotin bantlarının içinde nikotin var biliyorsunuz. ihtiyaçtan fazlası alındığı için bulantı yapıyor. zaten bant kullanırken sigara içilmemesini kati suretle önermiyor doktorlar.

ben bırakalı 5 yıl oldu. yıllardır hasta bile olsam içerdim. birdenbire o kadar kolay şekilde bırakmama ben de şaşırdım. nikotin sakızı falan kullanmadım.

iki şey yaptım. birincisi ağız tadını değiştirmek ve meşgul etmek için şekersiz sakız. ikincisi sigara içmediğim her hafta için o parayla kendimi ödüllendirdim. bazen mesela önümüzdeki 3 ayın sigara parası ile kendime daha büyük ödüller aldım. sanırım ödül daha çok motive edici oldu

fakat baştan kafada bitirmeniz lazım. evde paket bırakmayın, imha edin. onu yaptığınız anda bitiyor zaten. siz de bırakabilirsiniz çok kolay aslında. önemli olan motivasyon.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 16-01-2019, 15:08
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Herkesin bünyesi farklı. 2000 Nikotin sakızı aldıydım. Çok iğrenç + hiç bir işe yaramıyor (Benim açımdan).

O zamanın elektronik sigarasını denediydim. hiç bir şey anlaşılmıyordu. Bugünün cihazlarını denedim (bir keresinde de kandırıldım). O da bana göre, zaten içen kişinin biraz daha az içmesini sağlıyor. Ama saçma sapan bir kokusu var. Bütün gün çiklet kokuyorsun.

Sonra MORA terapiye gittim (galiba bio-rezonans ile aynı şey). Fakat şu var: 2000'li yıllarda gittiğimde akapunktur noktaları ile oynayıp sigaranın tadını bozuyorlardı. Onu hiç önermiyorum. Geçtiğiniz köprüyü yakmak gibi bir şey ve çok saçma. Hiçbir işe yaramıyor. Mora olayında (benim gittiğim yerde) o yoktu. İlk gittiğinde sigaranı götürüyorsun. Tüpün içine koyup sonra kafana cihaz filan takıyorlar. Sonra "dayanamıyorum" dersen 15 gün sonra, 1 ay sonra, 2-3 ay sonra yine gidiyorsun. damla bi de çip filan veriyorlar.

Büyük şehirdeysen deneyebilirsin. Öyle çok pahalı da değil. Bana da hastaneden bant vermişlerdi de çöpe attıydım. Benim mantığıma ters biraz.
Alt 16-01-2019, 15:52
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Doktora gidip yapacaksın sigarayı bıraktırıyor. Hatta öyle bıraktırıyor ki sigara dumanına bile dayanamıyorsun ileride.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 31-03-2019, 10:39
Üye

Bantı ve sakızı bırakalı 45 gün , sigarayı bırakalı 2 aydan fazla oldu .

Bantlara ve sakıza çokta ihtiyacım olmadı , sigarayı bırakma konusunda gayette başarılıyım. Demekki doktora ve yardımcı bir araca gerek duymadan bu illet terk edilebiliyormuş.

Sohbetlerde bazen 10 sene bırakıp tekrar başlayanların muhabbeti oluyor. Tabi bunlar her zamanki gibi kulaktan duyma olaylar , aslı varsa bile binde bir olan olayların kulaktan kulağa aktarılması.

Gerçekten sigarayı bırakmaya niyeti olan arkadaşlar varsa hiç durmasın ve bıraksınlar. Kafada bitince bitiyor.

Sanki , hiç sigara içmemişim gibi bir his bile var.
Alt 31-03-2019, 13:03
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Parliament 4.50 TL olduğundan bu yana (sanırım 10 yıl kadardır) sarma tütün içiyorum. Tütün ne kadar iyiyse o kadar iyi ve keyifli. Bazen kötü tütün denk geliyor içemiyorsun ya da lanet ediyorsun ama onun haricinde inanın hiçbir sorunum yok..
Sigara çatışkım tamamen bitti. Sigarayla boğuşmuyorsun. Tütün içmek tam bir keyif oluyor...
Sarma tütünün kesinlikle daha doğal ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum ya da düşünmeye başladım. Özellikle kükürt ve aroma vb. katılmamış saf gerçekten iyi ve seçme tütünler uzun vadede (benzer yakın tütünler) temin edilebiliyorsa hiçbir katkı maddesi olmadığı için sanırım pek yormuyor.. Kesinlikle arap çarşafı ya da kaliteli kağıtlarla elle sarılmalı.. Bu hazır makineler ya da beyaz kağıtlar var ancak her ikisi de tütün kokusu aroması ve lezzetini, içim keyfini alır...

Tütünü bırakabileceğimi sanmıyorum. Eğer paket sigara içiyor olsaydım aynı şeyi eminim ben de sorgulayacaktım. Paket sigara içerken sürekli sigara bırakma fikri-telaşı duyardım...Denerdim..
Tütün içerken bu sadece bir dönem 2015-2016 da oldu. O yıl tütünler hastalıklanmış mı bir şey olmuş bir dönem gerçekten iyi tütün bulamamıştım (tütünden nefret etmiştim ve gına gelmişti) ve bırakacak ya da bunu deneyecek duruma gelmiştim...
O yüzden bırakamayan arkadaşlara ben bu yolu (doğal tütüne geçmeyi) öneriyorum...
Bu şekersiz çay kahve içmeye alışmak gibi bir süreç alır ancak alışınca ölsen paket sigara içemezsin-bir tane deseler içemezsin. Samandan farkı olmaz paket sigaranın buna alışınca...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 31-03-2019, 17:51
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

- Türkiye'de üretildiği için o sarma tütünler çok güzel olabiliyor.

İçtiğim dönemlerde otlanırdım. Saracak vaktim ve becerim pek olmadı. İçerken direkt yakmaya filan alışıktım.

Bir de ben içerken mesela Nargile de içemezdim. Daha doğrusu bir şey anlamadım. hatta sıgarayı bırakırken arada nargile içen adam bile tanıyorum.

Da sarma tütün + 2001 sigarası otlanırdım, çok da severdim.
Alt 31-03-2019, 18:53
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

türkü dede, çok tebrik ederim seni.

sigaraya da yoğun alkole de vücudunun ihtiyacı yok. lakin ilaç içeriklerine bazı nedenlerle alkol konabiliyor.
meyvede ve gıdalarda eser miktarda alkol var. fakat benim tavsiyem illaha alkole devam edeceksen düşük alkollü içecekleri ayarında tutman.

ama onu da bıraksan iyi olurdu. yine de alkolü bıraktığında kendinde olumsuzluklar görüyosan bilmem. yoksunluk harici.

sigara kolay 3 haftaya zerre kadar canın istemez.

resveratrol içeriğinden ötürü hafif kırmızı şarap ve düşük alkollü yaz birası harici bişey içmeni tavsiye etmem. onlar da kaliteli olacak. yerli marka biraları salla.

ama cepten götürür, sağlıktan götürür. resveratrol zaten satılıyor.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 31-03-2019, 18:58
Üye

Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler neler?

20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.
8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.
24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınır.
48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.
72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.
2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.
3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.
12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.
10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır
Alt 31-03-2019, 20:10
Rapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rapi Rapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Uzmanlar fiziksel bağımlılığın daha kolay yenilebileceğini, zor olanın psikolojik bağımlılık olduğunu belirtiyorlar.
Önce bırakmayı gerçekten hazır oluşla istemek gerekiyor. Tüm mazeretler geçersiz olurcasına.
Ben de sigara kullanıyorum, henüz bırakmayı hiç düşünmedim ve denemedim. Deneyip başaranları tebrik ederim.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil