Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-06-2018, 08:34
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neva, Ahlaksız haklı. Şuradan göreceğin gibi Musa diye bir kimse yok!

Arapça'da "Musa", İbranice'de "Moses" bir isim değil, Mısır dilinde "Oğul" anlamına gelen bir kelimedir. Tıpkı Kuran'daki "Karun, Firavun, Haman"da olduğu gibi (ki Ester kitabı nedeniyle "Haman" kelimesi tartışmalıdır. Yani bu kelimenin bir isim mi yoksa bir unvan mı olup olmadığı tartışılabilinir).

Bunun için şuna dikkat et: "Firavun" kelimesi Tevrat ve İncil'de yoktur ama Kuran'da vardır. Bu durumda İbraniler, Mısır dilinde "Oğul" anlamına gelen kelimeyi "Moses" olarak almışlar. Çünkü Ra-moses "Ra'nın Oğlu" ve Ah-mose "Ah'ın Oğlu" anlamına gelir. Ama sonradan bu kelime bir isim olarak anlaşılmıştır.
Upuaut, Musa diye biri var mi yok mu tartismasi olsa dukkan sizin..
Keza Firavun kelimesi filanca, filanca kitapta vardir yoktur tartismasi olsa market sizin...
Keza ogulluk tartisabilir, elbetteki acin baslik forum sizin...
Sanki Musa vardir filan demisim de, aksini ispata yonelme telasiniz nedir? Bunu bir aciklasaniz!?

Burada tartistigimiz son gelinen noktada, Yahve Musa'dan once yok denilmis, oysa ki kitapta mevcut, kezlerce..

Musa diye biri yoksa, zaten Musa'nin/olmayan birinin/unvanin/ismin vb. tanrinin arkasini gormesi gibi bir baslikta neyi tartisacaksiniz o halde? Farketmez ogul olsa ne cikar!? yani, ogul tanrinin poposunu mu gormus, bu mu mevzu...? Yani sunu mu dememiz gerekiyor; vay ahlaksiz tanrinin poposuna bakmis, hukuk acisindan bakacak olursak buyuk suc islemis tanrinin poposuna bakmis , zinhar ! yuce tanrinin poposuna nasil bakilir, basimiza das yagacak filan gibi birsey mi? Hani su Takiyuddin'in rasathaneyi yerle bir eden, meleklerin bacaklarina bakmak gunahtir diyen zihniyet gibi mi?

Habire cevap yazacaginiza, karsidakinin de yazdigini okusaniz nasil olur?

Siz bana Yahve'den bahsedin Upuaut, kitapta Musa oncesinde yahve gecer mi gecmez mi? Sonra tartisirsiniz aranizda Musa var mi, yok mu, isim mi,unvan mi falan filan.. Diyorum ki, eskiya Ibraam bolumunde yahve hep geciyor. Siz bana diyorsunuz ki, Musa yoktur,unvandir,isimdir, Misir'dan gecme sogandir, patatizdir, dis mihraklardir...

Konu Neva tarafından (26-06-2018 Saat 10:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-06-2018, 13:21
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Musa diye birisi yok demenizin bir anlami yok, cunku boyle bir konu yok tatisilan..Ayrica andiginiz ismin soylemleri de konu bahsi degil..
Konuyu bilakis siz Turkce pasajlarla actiginiz icin size sadece 1 ornek verdim, yoksa kitapta bir dolu kere yahve geciyor. Bunun saglamasini yapmanizda oldukca basit, Internet kullandiginiza gore ismi ilgili dille cevirip kitapta arama yapabilirsiniz.

Fikir beyan etmek bu yuzden kolaydir, ama arastiriyorsaniz eger...

Sizin ki soyle bir hal aldi.

Musa diye biri yoktur.
Yahve ismi Musa ile birlikte ortaya cikmistir.(e hani Musa diye biri yoktu)
Neva;yazdığım yazı da belirttim..Birkaç sefer de söyledim size..Bir daha söylüyorum..

Musa isimli mitolojik figürden önce,Yahve isimli mitolojik figürden bahsedilmez..Bunu kim söylüyor ve neye dayanarak söylüyorlar?
Bunu söyleyenler bu konuların uzmanları..Yani dil bilen,tarih bilen,mitoloji bilen,sosyoloji bilen,arkeoloji bilen,etnoloji bilen uzmanlar..Oryantalistler,araştırmacılar..

Biraz anlaşılsın diye Musa'nın var olmadığını belirttim..Musa var da,Yahve yok veya Yahve var da Musa yok gibi bir şey yok..Bu iki isim de mitolojik isim ve bu ikili arasında yaşandığı söylenenler de mitoloji..Bunu da bu konunun uzmanları söylüyor..Hatta size ilginç bir isim de vereyim..Şemseddin Günaltay..Adam ordinaryüs..Müthiş bir adam..Müslüman da..Musa'ya dair bir tane tarihi veri yok diyor..Yabancılar da böyle söylüyor..

Burada Musa Yahve'nin arkasını görüyor filan diyerek,tarihi bir konudan bahsetmiyoruz..Mitin içinde yaşanan gariplikleri ifşa ediyoruz,hepsi bu..

Bu internetle,araştırmayla filan olacak bir şey değil..Öncede dedim size..Dil ve bir sürü şey bilmeniz lazım..Bu konularda cümle kurmak öyle kolay değil..
Musa'dan önce rab kelimesi var..Bu kelimenin Yahve için kullanıldığı söylenir..Böyle bir şey yok işte..Bu şuna benzer;Muhammed'den önce incilde paraclete kelimesi varmışta,bu kelime Muhammed için kullanılmışta..Yerseniz tabi..
Kelime olarak Yahve veya Yehova,Musa bahsinden önce kutsal kitapta YOK..

Önerilen Siteler