Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-09-2006, 00:31
Üye Değil

Standart Re: -niye islam bilim ile celissin ki.-

Güzel bir örnek verdin soröğren, bu bir yorum. Aynı şekilde, müslüman olarak, "bir türün başka türe dönüşmesi" konusunu da İslama uygun bulanlar olduğundan söz etmiştim. Dinlerin yeri bence bilimsel teorilerin arenası değildir. Yaratıcı faktörünü, daha önce farklı yerlerde de tartıştığımız gibi, Evren'in koşullarının hazırlanması noktasında tutan yorumlar da var. Şu anda senin yaptığın da, bilimsel bulgu, gözlem ne olursa olsun, "olay bu şekilde olmuştur" şeklinde bir kabullenme, bir yorum ile ortaya çıkman. Üstelik bu konu ile ilgili bilim adamlarının çok büyük kısmının(Akıllı tasarımcılar dahil) görüşünün farklı olmasına rağmen. Aynı şekilde, 6000 yıllık dünya modelini de savunan kişiler var.

Yani, yorumların bilim ile çelişmesi, bilimin alanına girdikleri ölçüde oluyor. Yukarıda da yazmıştım. Dinsel inanışları bilim ile doğrulamaya ya da yanlışlamaya çalışmak oldukça tehlikelidir. Tanım gereği "yanlışlanabilir" olan bir dayanağa bağlı olduğu için özellikle. Aynı şekilde, bilimsel teorilerin genel kabul görmesi ile de inançların zarar alması riskini taşıdığı için.

neutrino
Alt 03-09-2006, 01:01
Üye Değil

İngiltere İmparatorluğu'nun yarattığı Vahabiliğin evresinde İslam'dan herhangi bir bilime değin ışık almak mümkün değildir.

Tıpkı günümüzde Amerika İmparatorluğu'nun yarattığı Osama Bin Ladin'den (kendisi de bir Vahabi'dir) doğan İslam anlayışıyla, bilime değin bir etki bulunması mümkün değildir.

Cebir'i yaratan Arap zekasını; eğer günümüzde Arap paganizmiyle yoğruşmuş İslam'ına bir tutmak isterseniz çıkartacağınız sonuç İslam'ın hiç bir bilime saygısı ve inancı olmadığına değindir. Lakin bu doğaldır; İngiltere de, Amerika da, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasında bunu istemiştir ve emellerine ulaşmıştır; ve halen bu yaranın kapanamamayışıyla uğraşıyoruz.

http://www.kurandakidin.net/bolumler...ezaletname.htm buraya bir göz gezdirmenizi dilerim.

Yokedilen İslam'a bakış açısı hem Müslümanlar hem de Müslüman olmayanlar tarafından analiz edilen bir konu. Ama İslam ile, (hadislerden kurtulup sadece Kur'an a dönebilirseniz; bir şiir olarak) bilime yatkın olmamanın hiç bir alakası yoktur.

Kutsal Kitap lakin bilimle uğraşmamızı bizden ister. Ama yapılamamıştır ..

Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasını şu ana kadar hiç bir hükümet tarafından uygulanamaması gibi.

Sağlıcakla kalın,
Onur
Alt 03-09-2006, 01:15
dadaruhi dadaruhi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

neutrino";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dinsel inanışları bilim ile doğrulamaya ya da yanlışlamaya çalışmak oldukça tehlikelidir. Tanım gereği "yanlışlanabilir" olan bir dayanağa bağlı olduğu için özellikle. Aynı şekilde, bilimsel teorilerin genel kabul görmesi ile de inançların zarar alması riskini taşıdığı için.
neutrino
Çok güzel bir tespit. Şüphe bilimi ateşleyip dinamik kılarken, dini adeta tehdit eder. Dinde zaten " gerekli / yeterli " bilgi verilmiştir ve bunların sorgusuz sualsiz benimsenmesi, içselleştirilmesi emredilmiştir. Kilit sorular da zaten bir nevi yasaklanmıştır. İnanca bilimsel dayanak arama eğilimi, bir süre sonra bilimsel verilerin, dinsel öğretinin paraleline doğru çarpıtılması / manipüle edilmesi sonucunu doğurur.
Alt 03-09-2006, 07:02
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

cevatim,
yazilarinda turan dursunun kitaplarindan degil de kaynak verdigin eserlerden alinti yaparsan daha kolay anlasiriz.zira turan dursunun verdigi metinler ana kaynaklarla bazen uyusmaz.araya kendi gayesine hizmet edecek kelimeler karisabilmektedir.boyle olunca da yazdigin hasisi ana kaynak kitapta bulmak zor olmaktadir.
elestirilerin kendinden ise,daha memnun olurum.zira biliyorsun ben de burada alintilar yazinca bana da hep kendinden yaz veya linki yaz diyorlar,sen de ya kendinden yaz ya da linki yaz ben gider oradan okurum.
ayrica turan dursun ile mutahap olmak zorunda da degilim.amam senin basimin ustunde yerin var.sen kendin hadislerden veya ayetlerden bir soru sormak istersen buytur.ama turan dursun ile beni muhatap etme.bu secme ozgurlugumun oldugunu varsayarak bunu soyluyorum.neden dersen bir hayati palavralar uzerien kurulmus ve herseyi ters yuz edip oyle anlatan biriyle benim isim olmaz.turan dursunun da su siralar artik boyle problemleri oldugunu sanmiyorum.hem o bana gore fazla bilgili belki de ben ona cevap veremiyebilirim diye de dusunebilirsin.
ilk hadisi o kelimeler ile bulamadim,zaten o kelimeler ile bulamayacagimin da farkindaydim ..ben sana buharinin tib kitabindan mevzu ile alakali hadisleri yazayim,bakalim seninki hangisi ise,degerlendiririz.

"Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre:
Allah Resulü (a.s.): "Hastalığın (bizzat) sirayeti, Safer(in hürmeti), ve baykuş (ötmesinin tesiri) yoktur" buyurduğu zaman bir çöl Arabı: Ey Allah'ın Resulü! Öyle ise benim, kumluk arazide geyikler gibi olan develerime ne dersiniz? Uyuzlu bir deve gelip aralarına sokulunca hepsine uyuz bulaştırıyor, dedi. Allah Resulü: "Ya birinciye kim bulaştırdı?" diye cevap verdi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4116"
http://hadith.al-islam.com/bayan/dis...ng=trk&ID=1281

"Abdurrahman b. Avf çıkageldi ve şöyle dedi: Bu hususta ben bir şeyler biliyorum. Allah Resulü'nün (a.s.): "Bu hastalığın bir yerde çıktığını işittiğiniz zaman oraya gitmeyiniz. Hastalık sizin bulunduğunuz yerde vaki olursa, ondan kaçmak için sakın o yerden çıkmayınız," buyurduğunu işittim. Abdullah b. Abbas: Bunun üzerine Ömer, Allah'a hamdetti, sonra da oradan ayrıldı, demiştir.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4114"
http://hadith.al-islam.com/bayan/dis...ng=trk&ID=1280

"Fasil
:
KİTÂBÜ`T-TIB
Konu
:
Baykuş ötmesi;Cüzamlıdan kaçmak;Hastalık sirâyeti;Uğursuzluk telâkkisi
Ravi
:
Ebû Hüreyre
Hadis
:
Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğu rivâyet olunmuştur: (İslâm`da) hastalığın (bizâtihi) sirâyeti yoktur, teşe`üm de yoktur, öğey ve baykuş (ötmesinden te`sîri) de yoktur, safer (ayının hayır ve şerle alâmeti) de yoktur (bunlar câhiliyyet hurâfeleridir) fakat (Ey mü`min) cüzamlıdan arslandan kaçar gibi kaç!

HadisNo
:
1927"
http://hadis.ihya.org/buhari.php?t2=hadis&sn=113&s=1

"Fasil
:
KİTÂBÜ`T-TIB
Konu
:
Hastalık sirâyeti
Ravi
:
Ebû Hüreyre
Hadis
:
Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`in: "Sakın hasta deveyi sağlam devenin yanına uğratmayınız!" buyurdu, dediği rivâyet olunmuştur.

HadisNo
:
1939"

http://hadis.ihya.org/buhari.php?t2=hadis&sn=113&s=2

goruldugu gibi hastaligin bulasici olabilecegi degisik sekillerde ifade edilmis.turan dursunun dedigi la adva hadisi ise,eski cahiliye donemindeki bir batil inanisa soylenmis.hastaligin sirayeti diye tercume ettiklerine gore bulasmasi kasdedilmiyor bizim bildigimiz manada.
zaten diger hadisler bulasmayi anlatiyor.
gunumuzde de bazen soyleriz,nezle oldugumuzda,"hastaligimi sana sattim,verdim,gecirdim vs" burada genellikle bir batil mana varidr.yani sana verdim benden gecti gitti gibi.
hadis de boyle bir batil manaya karsi soylenmis gibi,yani hastalik bizzat kendi benden sana gitmez,isinlama gibi benden cikip sende yerlesmez.bu bir bolunmez varlik degil ki,sana gidince bende kalmasin artik.

her zaman dedigim gibi,ama maalesef turan dursunun hep yaptigi gibi,hadisler tek tek degerlendirilmez.mana ancak tum hadisler muvacehesinde anlasilmalidir.cimbizla sadece kendi ideolojine uygun davranabilirsin.objektiflik umurunda olmayana fazalasi gerekmez zate.

yazinin devamina da bir ara bakacam.
Alt 03-09-2006, 07:18
Kıdemli Üye

bir uye"
sorogren,
İslam ülkelerinin çok daha geri kaldığını hepimiz biliyoruz. Bunun aksini iddia etmeyeceğinizi sanıyorum. Bir ABD bir Fransa bir Almanya hele hele Japonya, Çin veya başka bir ülke İlsam Cumhuriyetleriyle karşılaştırılamaz bile.
En başta çağdaş olunmalı. En büyük kayıb maalesef bu. Öyle kara çarşaf kapanmakla, iki metre sakal bırakmakla olmuyor bu işler. " demis.

sloganvari ve ideolojik yaklasimlar sergilemeden objektif bakabilirsek eger,evet islam ulkeleri geri kalmis.mesele bu geri kalis dinden mi baska sebepten mi.
ulkemiz de geri kalmis,ulkemiz din cumhuriyeti mi.
kara carsaflilar siz ilerleyecektiniz de,sizi tuttular mi,veya sakallilar.
bu ulke tarihinin en nisbi gheri kalmisligini iste son devrelerinde yasiyor,bu devrede yonetim islami bir yonetimmi.
siz karacarsafli ve karasakalli olmayanlar ve hatta ateistler,ne yapmak istediniz de engellendiniz bu ulkenin ilerlemesi icin.
hangi bilimsel calismaniz gunahtir diye engellendi.
hangi teknoloji seytan icadi diye reddedildi.
var mi boyle birsey.
herkes turan dursun ve yandaslarinin iddialarini hap gibi yutmadan onca akli selimle kendi bir baksin dusunsun.
birileri bir zaman diyelim farzimuhal bir bilimsel gelismeye karsi cikti.dinlemeyin onu.siz ateist degilmisiniz.gunahtan sevaptan size ne.siz calisin yapin.tutan mi var sizi.

bakin islam ulkeleri tenbeldir.dogru.
ama bu dinden degil,cevre ve tabiat kosullarinin,ve insanlarin aliskanliklarinin ve de geri kalmislikla beraber bazi islam ulkelerinin en azindan yoneticileri ve devletleri bazinda zaten zengin olmalarindan kaynaklanmaktadir.yoksa bunlar tenbellik sevaptir diye tenbel degil.
petrolu olmayanlar ise,maalesefsomurge gecmisleri onlari sadece hammadde saticisi ve hizmetkarliktan ileri goturememistir.ayrica somurgeci bir zihniyeti de elde edememislerdir.
ortadaki vakia dogrudur.amma kimse sevaptir mantigi ile geri kalmamistir.bir suru dunya siyaseti ve ekonomisindeki olaylar neticesinde durum bu haldedir.siz ateist olan arkadaslar evvelden muslumandik diyorsunuz,siz muslumanken hic geri kalma ugruna calisma yaptiniz mi,sevaptir diye tenbellik ettiniz mi.veya size sunulan dini derslerde hic hak yeme ve somurme dersi verildi mi.yok.
bu olaylar sanildigi kadar kolay degildir.evet geri kalmisizdir.fakat tarih onumuzdedir.insanlik ve o zengin ulkelerin gectikleri yollar bilinmektedir.keske japonlar gibi caliskan olabilseydik.napalim.gorev siz genclerde.biz sizi tutmayalim.
Alt 03-09-2006, 13:09
mep
Üye Değil

sorogren abi yazdı
*ulkemiz din cumhuriyeti mi.
bu ulke tarihinin en nisbi gheri kalmisligini iste son devrelerinde yasiyor,bu devrede yonetim islami bir yonetimmi.

* *Sevgili sorogren abim,evet islami bir yönetim yaşamıyoruz, belki diğer müslüman ülkelere oranla daha fazla gelişmiş olmamızın nedeni budur.Matbaayı bile bu ülkeye sokmamak için yüzlerce yıl *direnen islamın bilimle bilgiyle çelişmezliğinden *bahsetmek pek inandırıcı gelmiyor bana hele hele kara çarşaflı uzun sakallıların ''siz ilerleyecektiniz de,sizi tuttular mi''diyerek aklanmaya çalışılmaları hiç bir inandırıcılık taşımıyor,kanat takıp uçmaya çalışan hazerfen e allah uçmanı isteseydi kanatlı yaratırdı diyen ve kellesine göz koyan islammı bilimle çelişmiyor,yada ilerlemeyi engellemiyor.Organ nakline günah diyen,allahın adı anılmadan kesilen hayvan yenmez diyen,yemeğinize *düşen sineğin bir kanadında zehir bir kanadında şifa vardır diyen islammı bilimle çelişmiyor.
*Bak hristiyanlığın doruklarında yaşayan ve evrim teorisine sıcak baktığı düşünülen papa evrim teorisinin tartışıldığı toplantılara katılıyor,mollalarla bu bilimsel teori tartışılabiliyormu. * saygılarımla
Alt 03-09-2006, 13:47
Üye Değil

sorogren";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bir uye"
sloganvari ve ideolojik yaklasimlar sergilemeden objektif bakabilirsek eger,evet islam ulkeleri geri kalmis.mesele bu geri kalis dinden mi baska sebepten mi.
ulkemiz de geri kalmis,ulkemiz din cumhuriyeti mi.
siz karacarsafli ve karasakalli olmayanlar ve hatta ateistler,ne yapmak istediniz de engellendiniz bu ulkenin ilerlemesi icin.
hangi bilimsel calismaniz gunahtir diye engellendi.
hangi teknoloji seytan icadi diye reddedildi.
var mi boyle birsey.
herkes turan dursun ve yandaslarinin iddialarini hap gibi yutmadan onca akli selimle kendi bir baksin dusunsun.
birileri bir zaman diyelim farzimuhal bir bilimsel gelismeye karsi cikti.dinlemeyin onu.siz ateist degilmisiniz.gunahtan sevaptan size ne.siz calisin yapin.tutan mi var sizi.

bakin islam ulkeleri tenbeldir.dogru.
ama bu dinden degil,cevre ve tabiat kosullarinin,ve insanlarin aliskanliklarinin ve de geri kalmislikla beraber bazi islam ulkelerinin en azindan yoneticileri ve devletleri bazinda zaten zengin olmalarindan kaynaklanmaktadir.yoksa bunlar tenbellik sevaptir diye tenbel degil.
petrolu olmayanlar ise,maalesefsomurge gecmisleri onlari sadece hammadde saticisi ve hizmetkarliktan ileri goturememistir.ayrica somurgeci bir zihniyeti de elde edememislerdir.
ortadaki vakia dogrudur.amma kimse sevaptir mantigi ile geri kalmamistir.bir suru dunya siyaseti ve ekonomisindeki olaylar neticesinde durum bu haldedir.siz ateist olan arkadaslar evvelden muslumandik diyorsunuz,siz muslumanken hic geri kalma ugruna calisma yaptiniz mi,sevaptir diye tenbellik ettiniz mi.veya size sunulan dini derslerde hic hak yeme ve somurme dersi verildi mi.yok.
bu olaylar sanildigi kadar kolay degildir.evet geri kalmisizdir.fakat tarih onumuzdedir.insanlik ve o zengin ulkelerin gectikleri yollar bilinmektedir.keske japonlar gibi caliskan olabilseydik.napalim.gorev siz genclerde.biz sizi tutmayalim.
sorogren,

Bu ülkenin belki de en zeki gençleri yobazlık yüzünden ya okumuyor ya da çalışmıyor. KIZ ÇOCUKLARINI OKUTMAYANLAR ATEİSTLER Mİ NURCULAR MI?

Eminim bu sorunun eskilerde kaldığını söyleyeceksiniz ancak şu anda bile kız çocukların okula gönderilmesi için kampanyalar düzenlendi ve hâlâ da devam ediyor.

Kara çarşaflı kadınlar, 2 metre sakallılar kendilerini bilime verseler belki de çok şeyler çıkacaktı. Ama o insanlar evlerine hapis bırakıldı. İran'ı alalım ele. Kadınlar sokağa nasıl çıkıyor? Kara çarşafla, ellerde eldivenler. Dünya bunu hoş görmüyor bu ilki. İkincisi hadi bilimde ne kadar ilerlemiş İran, Arabistan söyleyin bana.

sorogren, ve diğer Müslüman abilerim, ablalarım

Gerçeklerin farkına varın. İslam Not For Me parçasında olduğu gibi (peygamberin günahını örtmek için günaha sevap dediler) kendinize çekmeyin işi. Objektif bakabilirseniz eminim siz de göreceksiniz.

Eminim ki şu an bile kaşlarınız çatık okudunuz. Ilımlı olun, kabullenici olun, imzamı dikkate alın.
Alt 04-09-2006, 15:54
Kıdemli Üye

bir üye,"İslamın, bilimle çelişen yanlarını söyleyeyim.
Din Bu 1 kitabında okudum. Hz. Muhammed üfürükle, tükürükle, ağırsa hastalık hem üfürük hem tükürükle tedavi ediyormuş. Ayrıca büyü de bilim dışı olsa gerek. Ancak peygamberin bile büyülendiği (ki burdan bir mucize olmadığı görünüyor) yazan Kur'an-i Kerim'i bize bilimle bağdaşır diyorsunuz. " demiş.

sayın üye dinbu1 kitabı müslümanların bir referans kitabı değildir.ve dolayısıyla yapılacak eleştirel yaklaşımlar ancak dinen kaynak sayılabilecek eserlerden alınanlar yazılara yapılabilir.din bu1 kendisi bir sürü çelişkiler ve yalanlar ile doluyken oradan alıntı ile islamı eleştirmek olmaz.
yine de üfürükle ve tükürükle tedavi hakkında eleştirelbir yazı yazmışsın.iyi de bunun şekli şemali nedir.detayı nedir.yani eleştirdiğiniz şey nedir ve neresidir.siz hiç denedinizmi.
ben deneyen ve bilen olarak konuşabilirim.kendi tecrübem var.amabilim kabul etmezse kendi sorunu.ben tedavime bakarım.bilimsel değil diye baş ağrısıyla veya sivilceile yaşamaktansa bilimsel olmayan tedaviyi uygularım kendime.bilim de vakti gelince kabul eder.sorun yok.
büyü meselesinde ise,peygamberin büyü yaptığı diye birşey yok.ve de islamda büyük yasaklardandır.bizle ilgisi yok yani.
Alt 04-09-2006, 16:05
Kıdemli Üye

nefisto tarihle ilgili *yazdıklarını kaynaklandırırsan daha net anlayabilirim.
sinek meselesinde ise,bilime ters olan ne var,yanibilimi engelleyen ne var.dinlemezsin olur biter.bu ülke o hadislemi amel ediyor da geri kalıyor.
hem o meselede bazı araştırmalar yapılmış okumuştum bir ara.hadisi doğrular tarzdaidi.veya hadisşu anda doğrulanmasa da daha kıyamet kopmadığına göre vakit var.
son yirmi yılda tüm doğu avrupa demir perde ülkeleri bizi geçti,bizden daha geri oldukları halde.
bizde ise,türban yasağı,sakallı avı,kuran kursu baskınlarıyla uğraştılar.
uğraştılar da noldu.herşey ortada.
o demir perde ülkelerinde ise bu konularla hiç ilgilenmeden ilerlemeye çaba sarfettiler.şimdi diyebilirmiyiz din bizi bunlardan geri bıraktı.
bu ülkede bilimsel makaleden çok türban avcılığına prim veren üniversiteler oldu biliyorsun.böylemi olmalıydı.
Alt 04-09-2006, 16:41
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu ülkede, süleymancı ve nurcu olmakla, açıköğretimi bitirip prof. olan çokları oldu bunu biliyor muydun?

İslam bilime engeldir. Ama sadece islam değil, tüm dinler bilimin önünde bir settir. Siz bile, hep kafamı ütülersiniz, ahanda göz, ahanda ilk canlı, ahanda archeopteryx vs., evrim yoktur vs. diye.. Sizinle uğraşacağıma, bir kaç kitap filan yazsam, bilime bir faydam olurdu hatta.. Bu bile, doğru düzgün bilim yapmak isteyenlerin bir de sizle uğraşmak için vakit harcıyor olması bile, yeterli bir engeldir..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil