Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 20-04-2016, 21:55
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Dinlerden nasıl kurtuldum?

Yeni üye değilim, yeni dinsiz de değilim. Ama ben de hikayemi bir başlık altında kısaca anlatmak istiyorum.

1 yılı aşkın süredir dinsiz ve tanrısızım.

Başlıkta ‘’kurtuldum’’ tabirini kullandım çünkü dinler bir insana verilebilecek en ağır uyuşturucudur. Genelde küçükken beyin yıkanır ve gökte bizi izleyen hayali bir varlığın imtihanı için hayata geldiğimiz söylenir. Devamında hayattaki plan ve amaçlarımızı da bu imtihan masalına göre düzenleriz.

Yaşadığımız çevredeki insanların tamamı inançlıysa sorgulamaya başlamak da kolay olmuyor. Bir de bilimden haberdar değilsek sadece vücudumuza bakarak bile ‘’allah yoksa bizi kim yarattı, tabiki var’’ gibi sonuçlara ulaşmak beklendik bir durum haline geliyor.

Şüpheye düştüğüm ilk olayı hatırlıyorum. Ortaokul yıllarımdı. Bir kitapta ‘’Yehova’’ tanrısından bahsediyordu. O gün ilk kez Allah dışında bir tanrı ismi duymuştum. Gerçekten korktuğumu hatırlıyorum. Allah ile korkutulmuş birisi için Allah dışında nasıl başka tanrılar olabilirdi ki?

Oruç tutmayı ve Cuma namazlarını hiç kaçırmazdım. Camide ezan okumuşluğum da vardır. Yasin, Mülk, Nebe surelerinin arapçasını ezbere bilirim.

Üniversitenin son yıllarında NatGeo kanalında ara sıra uzay belgeselleri izlerdim. Bilimle ilk aşinalığım da böyle başladı. Tabi o zamanlar ‘’bilim de allahı gösteriyor’’ düşüncesinin ötesinde değildim. Ama en azından inancımı mantığa oturtmaya çalışmaya başlamıştım. Sorgusuz inanmaktansa sorgulayarak inanmaya çalışıyordum.

Sorgulamaya başladığım ilk dönemlerde inancım kuvvetlendi. Özellikle bigbang olayı beni bir yaratıcıya inanmaya ikna ediyordu. İslam dinini ise sözde son din olması ve sözde diğer dinleri de kapsamasından ötürü mantıklı buluyordum.

Zamanla kendimi ‘’agnostik teist’’ olarak tanımladım. Hatta bu siteye ilk üye olduğumda da agnostik teizm savunucusuydum. Yani tanrının varlığına delil yoktur ama varlığını destekleyen argümanlar vardır savunmasını yapardım.

Dinlerin felsefesi ve içeriği üzerinde pek durmazdım. Daha çok yaratıcıyla ilgilenirdim.

Peki beni dinden uzaklaştıran ne oldu?

Dinlerdeki imtihan felsefesi beni dinden uzaklaştıran temel sebep oldu. Tanrı varsa bile onun var olup olmadığı bizim tarafımızdan bilinemezdi. Bilinemiyorsa bizler ona inanıp inanmamakla imtihan edilemezdik. Kuran’da anlatılanlara göre inanmayanlara ahirette kaynar sular dökülecek, demir topuzlarla vurulacak ve sonsuza kadar çeşitli işkencelere maruz kalacaktı. Peki suçu ne? Kanıt olmadığı için inanmamak.

İşte bunu fark ettiğimde dinlerden soğudum. Sadece bu imtihan ve ceza probleminin bile dinlerin uydurma olduğunu göstermesi açısından yeterli olduğunu düşünüyorum.

Dinlerden uzaklaştığım ilk dönemlerde Kuran’ın içeriğinde herhangi bir problem keşfetmemiştim. Ama devamında içeriğinde de çok sayıda problem olduğunu gördüm. Özellikle Kuran’daki astronomi ve yaratılış ayetleri o dönemin yanlış bilgilerini açıkça içeriyordu.

Daha sonra evrimle ilgilendim ve evrimin ilerlemesi için tanrısal müdahaleye ihtiyaç olmadığını anladım. Bütün varoluş doğal yollarla gerçekleşebiliyordu. Bilinmeyen gizemlerden tanrıyı aramaya gerek kalmamıştı. Tanrıyı yaratan insan psikolojisini ve tanrı kavramının tarihini incelediğimde onun bir hayal ürünü olduğunu iyice anladım.

Ateist olunca neler değişti?

Dinlerin birer masal olduğunu keşfetmek sanki evlatlık çocuk olduğunu öğrenmek gibi veya güvendiğin sevgilin tarafından aldatılmak gibi bir şeydi. En önemli gerçek zannetiğim şey en büyük yalan çıkmıştı.

Ama herhangi bir üzüntü veya amaçsızlık hali hissetmedim. Hayatta yeni ve gerçekçi hedefler belirledim. İnançlıyken dünya hayatını önemsemezdim. Para kazanmaya gerek yoktu, kariyer yapmaya gerek yoktu, eğlenmeye gerek yoktu. Nasıl olsa imtihan için buradaydık ve önemli olan ahiretti. İşte dinlerin en büyük zararı da bu zaten.

Evrene ve evrime daha fazla hayranlık duymaya başladım. Dinin yerini bilim ve felsefe almaya başlamıştı.

Dinsizliği ve ateizmi ben tercih etmedim. Bu bir keşifti. Hiçbir zaman ‘’hadi artık ateist olayım’’ demedim. Bilginin, mantığın, bilimin, felsefenin, düşüncenin doğal ve zorunlu sonucu olarak ateizmi keşfettim. Bunun bir tercih olmadığını özellikle vurguluyorum.

Şimdi bu halimden gayet memnunum ve insanlığın da dinlerden kurtulmasına ara sıra katkı sağlamaya çalışıyorum.
Alt 20-04-2016, 22:02
SlayerCommand SlayerCommand isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cidden haklısın yazının başında da dediğin gibi dinler bir insana verilebilecek en ağır uyuşturucudur.
Keşke tüm insanlık gözlerindeki perdeyi kaldırıp din yalanını görseydi daha iyi bi geleceğe hazırlansaydık be.
Alt 21-04-2016, 19:52
ozgur canlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur canlar ozgur canlar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çok güzel anlatmişsınız.Evet katılıyorum size bu bir tercih değil keşifdir.Hem de doğru bir keşif.Bende 2 yıldır dinsizim ve boyle çok mutluyum.Keşke gerçekleri, daha önce sorgulayıp ogrenseydim ...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil