Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-10-2021, 00:13
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Özgürlükleriniz haklarınız kağıtlara yazılmış paçavralar.

Sokrates i idam edenler ve idam kararını verenler aşırı sağcı, şucu bucu radikalciler değildi. Muhtemelen kenti yöneten en eğitimli sınıf, toplumun en üst ve aydın sınıfı ve bunu temsil eden elitlerdi. Muhtemelen halkın huzurunu kaçırması çok konuşması tek gerekçe idi.

Bu hikayenin benzeri sonra Avrupa kentlerinde ve Avrupa kent devletlerinde devam etti. Bu başka yerlerde de devam etti. Avrupa evren sonsuz yok diyenleri yaktı ve Uzakdoğu ahiret ve huri yok diyenleri yaktı

Bugün de geçmişte olduğu gibi iktidarın elindeki araç bilim ya da bilgi ya da hakikat değil güçtür, iktidarın ya da yönetimin varlığıdır..
İktidar varlığını sürdürebilmek için her aracı meşru kıalcak bir yapı.

Bilgisel evrime dayanarak bugün bilimin-bilginin son/nihai halini aldığını ve söylediği herşeyin doğru olacağını kabul edemeyiz. İktidar yumakları ve sürü/toplum yumakları arasındaki çatışkı ve toplumların birbiri arasındaki güç mücadelesine dayalı kurgul bir bilgi tabanı var. Bilgi iktidarın kontrolündedir. Bilgi özne de değil. Bilgini ana unsurları üretim unsurları hiçbir zaman özneye ve alt sınıfa verilmedi ve orta sınıfa belli ticari bağlar imtiyazlarla veriliyor ve üst sınıfın emirlerini dinlemediği an da bu imtiyazları kaybedecektir.
.Yani kabaca bilgi ya da bilimin işlevi yönetim işlevi, yöneticiyi desteklemesi ya da yönetimi kolaylaştırılması üzerine kurulu. Üretim refleksi bu ve yapısal olarakta bunu yansıtıyor. Yöneten sınıfın huzurunu kaçıran herkes dışlanacaktır ve emin olun bunun adı bilgi/bilime karşı olma topluma karşı olma olacaktır. Dünyada hiç bir çağ da iktidara karşı gerçekleri söylemek serbest olmadı. Gerçekleri söyleyenler bilimsel algılanmadı. Size bunun bugün değiştiğini düşündüren ne?

Bilgi üst sınıflara hizmet eder. Orta sınıflara üst sınıfa hizmet etmesi üzerinden eder, konfor bahşedilir, ara pozisyon. Bilim üreticisi ara sınıftır. Bili/bilgi üretim işi ya sınıflar üstü ve dışı olmalı ya tamamen özgür kılınmalı (akademik ünvanlar dışı ve otorite denetimi dışı) ya da bilgiyi en üst sınıf, yöneten sınıf üretmeli ve örgütlemelidir. Bu ikinci size biraz tuhaf gelebilir. Gönüllü olarak bilim yapmaya bilgi üretmeye ya da yönetmeye toplumuna adanmış rahipler/bilgeler gibi yaşayanlar.
Dünya da Tibet diye bir ülke var ve daha doğmadan ya da doğar doğmaz bir ülkenin yöneticisi seçiliyor ve eğitiliyorsunuz. Şöyle bakın bir Dali Lama ruhu taşımadığını ama bunun iş gördüğünü ve işlev gösterdiğini düşünelim ama tabi benim dediğim durumda bir Dali Lama yerine 10-100-1000 Daly Lama belki Dalay lama işbirliği ama belki de mümkünse bunun ergen yaşta seçimi ve feragat olasılıkları. Benim bu dediğim durumda bilgi üretme ya da yönetme işi aktif yaşamdan feragati içeren zevkten ve genel yaşam deneyiminden hatta lüksten feragati içeren bir süreç olacaktı

Yönetmek çılgınlıktır. Yönetilmek istemeyen birini en son isteyeceği şey yönetmektir çünkü bunun (ve empatinin) ne demek olduğunu bildiğini varsaymalıyız..

Özgürlükleriniz haklarınız kağıtlara yazılmış paçavralar. Özgürlük onu koruma bilinciyle yine kitlenin özgür oluş ya da olmayışıyla ölçülür..
Özgür değilsiniz ve iktidar karşısında haklarınız deve de kulak. Kullardan tek farkınız efendinizin adının devlet bilim gibi kurumsal tüzel otoriteye dönüşmesi ve efendinizin biraz gevşek davranması serbesti sağlaması.. Daha iyi yumurta serbest gezen tavuktan farkınız ne? İktidar karşısında hiçbir hakkınız yok ve güç karşısında güçsüzsünüz. Üzerinizde biraz baskı uygulandığında boyun eğersiniz ve ekmeğinizle tehdit edilirseniz ahlak yön değiştirir. Gayrımeşru meşru olur...

Tekno kuşağın hiçbir siyasi/politik yönetsel bilinci yok .Kağıt üzerinde yazan paçavra okumalara dayanıyor ama ne büyük sorun realiteden realden ve doğadan olgudan kopması uzaklaşması.. Her şey daha da sanallaşacak ...

Bir gün -bilgiye erişim için- Hintte devşirme arayan Teosofi cemiyeti yabanda sahici insan arayabilirsiniz. Birisi maneviyata erişemediğini düşünüyordu ve bir vaazcı yarattı ve bir gün sahici olana erişemediğiniz düşünebilirsiniz ya da diğer boşluklar .

Kağıtlar yazdığınız yazılar ve adını kanun koyduğunu kağıtlar kitaplar size özgürlük vermeyecek ve haklarını korumayacak... Değerler insan vicdanında savunulduğunda ya da ahlak ve törenin direği bu olduğunda . Beyaz adamın kölelikten iç ve dış savaştan ders aldığını sanıyordunuz çünkü o metinleri öyle yazdı. Savaşmama, sosyolojik politik barış sağlama.

Beyaz adamın tekno kent devletin de çok az doğa kaldı ve çok real...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 19-10-2021, 12:15
Üye

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilim=din; nasıl bir afyonmuş? İzah ette forum okuyucularının ufku şenlensin. ..
Temelin bir fıkrası var. Temel askerde denizci ve denizaltında görev yapıyor. Temel'e soruyorlar .U la Temel bu denizaltı suyun içinde torpili çıkardığı yerden geri su almadan nasıl torpil atayi?
O kolay diyor Temel
Sen denize girmez misin?
Hee girerim diyor arkadaşı
Denize girince osurmaz mısın?
Hee osururum diyor arkadaşı
Tamam havanın çıktığı yerden geri su giriyor mu?
"Tamam o da aynı sistemdir daa"

Şimdi dinin afyon olduğunu düşünenler için söylüyorum. Örneğin dinin afyon olduğunu kabul ediyorsan bir kaç dindara dinin nasıl afyon olduğunu anlatıp (izah edip) ufkunu şenlendirip ufku şenlendirilmiş okuyucu getir ve bunu mümkünse din temelli bir ortamda/forumda yap ve okuyucuların hepsi de dinci olsun.

Şimdi sen bu durumda dindarlara dindar okuyuculara dinin nasıl bir afyon olduğunu anlatabilir misin? izah edebilir misin?

Şimdi :Temel fıkrası gibi o da aynı sistem

İkincisi bu izah ismi "turandursun forum" "bilim.net/com/vs" "ateist.net/com vs" olmayan bir yerde yapılmalı. Kişinin topluluk duygusu hissetmediği aidiyet hissetmediği ya da belirli türden görüşün orada baskın olmadığı.
Din forumda dinin afyon oluşu izah edilemez.
O da aynı sistem

Sorgulanmaya açık üçüncü türden düşüncelerin güçlü olduğu bir alanda kişinin yine kendi isteği ya da araştırma güdüsü ile buralara katılımı ile vb bir izah yapılabilirse yapılabilir denenebilir

Köyle çomak öyküsü var
Bura özgür bir forum katılıyorum ama yine de köyle çomak öyküsü var

O da aynı sistem

ama kabaca din nasıl afyonsa o da aynı sistem

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 20-10-2021, 00:25
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Temelin bir fıkrası var. Temel askerde denizci ve denizaltında görev yapıyor. Temel'e soruyorlar .U la Temel bu denizaltı suyun içinde torpili çıkardığı yerden geri su almadan nasıl torpil atayi?
O kolay diyor Temel
Sen denize girmez misin?
Hee girerim diyor arkadaşı
Denize girince osurmaz mısın?
Hee osururum diyor arkadaşı
Tamam havanın çıktığı yerden geri su giriyor mu?
"Tamam o da aynı sistemdir daa"

Şimdi dinin afyon olduğunu düşünenler için söylüyorum. Örneğin dinin afyon olduğunu kabul ediyorsan bir kaç dindara dinin nasıl afyon olduğunu anlatıp (izah edip) ufkunu şenlendirip ufku şenlendirilmiş okuyucu getir ve bunu mümkünse din temelli bir ortamda/forumda yap ve okuyucuların hepsi de dinci olsun.

Şimdi sen bu durumda dindarlara dindar okuyuculara dinin nasıl bir afyon olduğunu anlatabilir misin? izah edebilir misin?

Şimdi :Temel fıkrası gibi o da aynı sistem

İkincisi bu izah ismi "turandursun forum" "bilim.net/com/vs" "ateist.net/com vs" olmayan bir yerde yapılmalı. Kişinin topluluk duygusu hissetmediği aidiyet hissetmediği ya da belirli türden görüşün orada baskın olmadığı.
Din forumda dinin afyon oluşu izah edilemez.
O da aynı sistem

Sorgulanmaya açık üçüncü türden düşüncelerin güçlü olduğu bir alanda kişinin yine kendi isteği ya da araştırma güdüsü ile buralara katılımı ile vb bir izah yapılabilirse yapılabilir denenebilir

Köyle çomak öyküsü var
Bura özgür bir forum katılıyorum ama yine de köyle çomak öyküsü var

O da aynı sistem

ama kabaca din nasıl afyonsa o da aynı sistem

Bu bunun cevabı değil.
Bacon´isimli üyeden Alıntı
Bilim=din; nasıl bir afyonmuş? İzah ette

Kendi düşüncelerin, fikirlerin yok mu senin?

Sağlamasını yapmaktan aciz misin?

Din iddia edildiği gibi afyon olsaydı. Şu an dünyanın alayı bebeklikten itibaren din bağımlısı olurdu.

Dinler(sözde afyon) ağrı sızı kesmezler. Anca masal anlatır, oyalar, manüple ederler. Afyon bezetmesi buraya uymaz.

Bilim = din iddiası ise zırva ötesi bir şey olur.

Din hurafelere dayalı üfürüklerden ibarettir. Sabittir, yanlışlanmaya gelişime kapalıdır.

Bilim ise, deney ve gözleme dayalı gerçeklerdir. Yanlışlanabilirdir. Gelişime, yeni bilgiye her daim açıktır.
Alt 20-10-2021, 11:58
Üye

Bilim ise, gelişime, yeni bilgiye her daim açıktır.
O halde sen eldekinin gelişmemiş ve eski olabileceğini kabul ederek başla ve mevcut gelişim yönünü eldeki mevcuttan yenisini bir değerlendir

Bunu demek şu an eldeki resmi bilim denenin/kabul görenin gelişmemiş ve gelişebilecek olabileceği anlamına gelir

Sana söylenen zaten sen ya da diğerleri şu an hep bir ağızdan bilim diyenlerin söylediklerinin gelişmeye ihtiyacı olduğuydu

İnsanları kategorize edip ayırmaktan, sağa sola bölmekten, karşıtlar görmekten vazgeçmelisin ve genel olarak okumalısın-dinlemelisin,

temel bir iletişim

Zorunlu aşı savunan biri bana bilim dersi vermemeli

Sosyal bilimler ve sosyal hukuka ve temel insan haklarına özgürlüğüne aykırı/saygısı yok
Ve buna dair hiç bir geri bildirim almadın

Alt 20-10-2021, 15:19
Üyeliğini Sonlandırmış

Haklısın, aşısız kalarak topluma karşı vazifesinde duyarsız, haksız, saygısız, hukuksuz biri, bizlerle iletişememeli. Gerici doğası gereği!.

Zırvala dur...
Alt 21-10-2021, 00:10
Üye

Haklısın, aşısız kalarak topluma karşı vazifesinde duyarsız, haksız, saygısız, hukuksuz biri, bizlerle iletişememeli. Gerici doğası gereği!.

Zırvala dur...
Arkadaşım defalarca kez ifade ettim konu benim tarafımda kapandı (yani bu konu da yazmamayı suskun kalmayı düşünüyorum çünkü bence eleştiri alamıyorsunuz nahoş bir iletişim var ve neden kendimi ve düşüncelerimi yargıya açayım! değil mi?)

Ben gericiyim sen ilericisin tamam ok

İleri ileri gitmeye devam et ve ben geride arkada kalırım sorun yok ok ve

Zorunlu aşı kavramınla birlikte sana bol hukuklar bol ilerilikler ve bol haklar özgürlükler dilerim keyifli forumlar
ve umarım tartışacak söyşeşecek ilericiler bulursun benimle yazışarak ilerici vaktini harcama sen...

Alt 02-11-2021, 21:59
Üye

Adalet mülkün temeliydi. Bekleyip göreceğiz

https://www.bloomberght.com/migros-r...urecek-2291003

Alt 03-11-2021, 00:54
Üyeliğini Sonlandırmış

Show bunlar.

Oraya buraya ceza yazacaklarına, yap işlet kazıklarının hesabını versinler. Dolarlanmı kazanıyor da bu millet dolarlan ihalelere çıkılıyor? Bizemi soruyorlar fuzuli köprü, geçit, beton yapıp dururken. Dün 3. köprü gereksiz diyenler, İstnbul' a pasaport getirecem diyenler bugün heryeri betona, ihaleye boğdu!. %50 oy almakla %100' ü ilgilendiren meselelere yetki çok fazla. Haksız, hileli bir uygulama olsa gerek diye düşlünüyorum.

Milyarlık ihaleler için referandumda %80 rey şartı olmalı. Ben ne demeye senede 100 bin kişinin uçmayacağı havalimanına 1 milyon yolcu garantisi verip inşaa ettireyim. 1/10 otomobil geçen yere 1 geçme garantisi vereyim v.s. v.s. Kim yaptı ise bu yanlış hesabı o ödesin. Veya kendi rey verenleri ödesin. Banane onların faturasından? Hükümet değiştiğinde bu hususların yargıya taşınması elzemfarzdır.
Alt 03-11-2021, 13:09
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Show bunlar.

Oraya buraya ceza yazacaklarına, yap işlet kazıklarının hesabını versinler. Dolarlanmı kazanıyor da bu millet dolarlan ihalelere çıkılıyor? Bizemi soruyorlar fuzuli köprü, geçit, beton yapıp dururken. Dün 3. köprü gereksiz diyenler, İstnbul' a pasaport getirecem diyenler bugün heryeri betona, ihaleye boğdu!. %50 oy almakla %100' ü ilgilendiren meselelere yetki çok fazla. Haksız, hileli bir uygulama olsa gerek diye düşlünüyorum.

Milyarlık ihaleler için referandumda %80 rey şartı olmalı. Ben ne demeye senede 100 bin kişinin uçmayacağı havalimanına 1 milyon yolcu garantisi verip inşaa ettireyim. 1/10 otomobil geçen yere 1 geçme garantisi vereyim v.s. v.s. Kim yaptı ise bu yanlış hesabı o ödesin. Veya kendi rey verenleri ödesin. Banane onların faturasından? Hükümet değiştiğinde bu hususların yargıya taşınması elzemfarzdır.
Bu konu çok dağınık yazıldı ama kabaca burada bir şeyler anlattım

https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=41494

O cezalar hukuksuz. Eminim bugüne kadar bir çok hukuksuzluk gördük ama bu açıktan vergi (haraç/salma) talebi ve senin benim cebime binecektir.

İşin ilginci gıda fiyatlarını daha da artıracak

Bu da mesele değil.. Yani batıyorsan yerin bir dibi vardır orada bırakırsın

Alt 29-04-2022, 23:26
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ruble dolara eşitlenirmi eşitlenmezmi bilemem ama. Bence 3. Dünya savaşına doğru koşuyor dünya. Burada en zararlı çıkacak olan ise Türkiye olacak. Nato' nun parçası olarak. Rusya' ya karşı, batı ve Amerika' nın Ukrayna' ya silah yardımı yapmasının maalesef başka bir sonucu yok. Rusya bu gidişle nükleer adımına geçeçek. Kara harekatı yapamadığı, insan gücüne dayalı savaşma kabiliyetinin olmadığı aşikar. Dolayısı ile, geriye sorulacak tek soru kalıyor. Putin düğmeye ne zaman basar, hayatımız ne zaman son bulur?.
Dünya 3. dünya savaşına koşuyor mu bilmem

Rusya'nın nükleer kimyasal vb silah kullanacağı kullanmak zorunda olduğu bana göre açık Amerikan propagandası

Batı'nın silah yardımı yapmasının süreci uzatmaktan başka anlamı yok.
Putin'i devirmek için zaman ya da daha geniş zaman aralığı. Başka bir sonucu yok tabi artmış insani trajediyi saymazsak/eklemezsek

Video kaynağının güvenliğini doğruluğunu bilemem ama bir kaç gün önce Putin'in 'hiç kimsede olmayan silahlar sahibi olduğunu ve bunu kullanmaktan çekinmeyeceğini söylediği bir video izledim
ABD ye silah sevkiyatına dair notalar verildiğini biliyoruz (ki kısmen Moskva'nın batırılması ve Rusya da iki petrol tesisine yapılan saldırıyla bir miktar kesişiyor olabilir)

Rusya nükleer silahları neden kullansın?
Bunlar kitle imha silahı ya da caydırıcı güç denen araçlar (sana saldırılmaması için var ya da nükleer saldırıya maruz kalırsan karşılık vermek için) ,
Bunlar açıkçası savaş aracı ya da silahı değil ya da Rusya'nın Ukrayna da ki operasyonel hedefleriyle bir bağlamı yok gibi

CNN izlemeyin (Ana akı medyadan uzak durun)

Ukrayna topraklarına nükleer ateşlemenin bir anlamı yok, göremiyorum.

CNN izlemeyin

Önerilen Siteler