Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm > Sufizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-04-2016, 12:46
kut kut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yalnızca şu kısma yanıt yazacağım

Bu alıntı sana ait, o halde kendi yöntemine göre kendin zırvalıyorsun, cigit nere yiğit nere?....
Güreş, Kurash ne elaka? (Kut böyle geliyor)
Bir kere
Birisinde "G" ile başlıyor, diğerinde "K" ile...
Demek ki Kut atıyor, sallıyor...
Kıpçak dillerinde, Oğuz dillerindeki söz başı y-'ler = c'dir, yol = col, yiğit = cigit, yıldız = cıldız vb. Yani bu bilinen bir durum ve istisnası yoktur.

Kıpçak dillerindeki söz başı t ve k'lerin bir kısmı Oğuz dillerinde d ve g'dir, kit- = git-, küreş = güreş, til = dil, töşe- = döşe- vb. Bu da bilinen bir durum. Ayrıca Özbekçede kurash yazılır "küreş" okunur, Özbekçede o'lar açık a, a'lar ise açık e gibi okunur.

Yani tüm bunlar senin iddialarındaki gibi değil, e'nin kalkıp da ayın'a dönüşmesi gibi olanaksız şeyler değiller. Ayrıca, Türk dillerindeki bu ses değişimlerinin/eşdeğerliklerinin benzerleri diğer dil ailelerinde de vardır. Mesela İspanya İspanyolcasında "ben" yo olarak seslendirilirken, Latin Amerika İspanyolcalarında co olarak seslendirilir, yine y~c değişimi ya da eşdeğerliği vardır. Avestaca yuwan "genç 2. dinamik" demek iken Farsça civan "genç, delikanlı" demektir, yine y~c... Yiğit = Cigit'teki gibi. Yani bu ses denkliklerinin bir sürü örneği var tüm dillerde, ancak sizin (Neva ile senin) iddianızın hiçbir dilde örneği yok, e'nin ya da a'nın > ayın'a döndüğü vâki değildir.
Alt 27-04-2016, 21:58
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

kut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Verdiğin şey cevap değil, onu kast etmiştim, yoksa bana yazdığın belli tabii ki

Ben dilbilimle kökenbilim aynı şeydir mi yazdım? Hep aynı şeyleri yazıp duruyoruz, Ali adının Arapçada açık bir kökeni var < alâ "yükselmek", daha neyi tartışacağız bilmiyorum? Sizler de İslamcılar gibi, kendiniz çalıp kendiniz söyleyin, neye "inanmak" istiyorsanız ona inanın.

Tanrı Alû ile Ali'nin ilişkisi nedir? Al, Tanrı > Alû

Yazdığın iyi olmuş, ben de kültürler armut ya da elma gibi ortaya çıkıyor sanıyordum

Hadi tüm atıp tutmalarınızı, zorlamalarınızı kabul edip Ali < Alû ya da Eli diyelim, peki Alevi semahlarının vazgeçilmezlerinden olan Allah ve Muhammed adları ne olacak? Allah, Muhammed, Ali...

Alevi adı ne olacak? Alewî sözcüğü %100 Arapçadır < Ali'den türeyip "Alici, Ali yanlısı" demektir ki ilk harf "a" ya da "e" değil "ayın"dır bu arada, yani Alû ya da Eli'den gelmesi sırf bu nedenle bile mümkün değildir.

Bugünkü Alevilik inancının içinde ta Hititler ya da bilmem kimler zamanında kalma kimi öğeler de olabilir, ancak bu ögeler lâfı bile edilemeyecek kadar azdır. Ayrıca bu sadece Alevilik için de geçerli değil, tüm kültürlerde eskilerden kalma ögeler vardır, ancak oranları nedir, bu önemlidir. Biri çıkıp, "Alevilik olduğu gibi Hitit inancıdır" derse buna ancak gülünür.

Mesela Suriye'deki Nusayrîlik Hristiyan kökenli bir inançtır, bir tür İslam-Hristiyanlık karışımı. Onlara Arap Alevisi derler, aslında yanlıştır, Nusayrîlik ile bizdeki Alevilik hiç benzemez, ne cem vardır onlarda ne cemevi, bağlama, deyiş vb. hiçbiri yoktur.

Meselâ biri çıkıp şunu derse, bu iddiada mantıklı bir yön vardır: Nusayrilikteki Allah "Tanrı", Ali "İsa", Muhammed "Kutsal Ruh"tur dese mantıklıdır. Hristiyan Araplar var, onlar da Tanrı'ya Allah derler, Allah adı İslam'la değil Arapçayla ilgilidir. Yine, Ortodoks Araplar İsa'ya atfen "Ali" yani "Yüce" derler, İsa için "Ente Ali" yani "Sen Yüce'sin" derler. Muhammed de Arapçada "Övülmüş, Yüceltilmiş, Kutsanmış" gibi anlamlara gelir, Ruh'ul Kuds, yani "Kutsal Ruh" kavramını kapsayabilir.

Yani böyle bir iddia mantıklıdır, tutarlıdır. Ancak sizin iddialar tutarsız ve mantıksız. Ali adı Eli'den ya da Alû'dan gelir iddiasını kast ediyorum.

Yani, şu iddia bile sizinkinden daha tutarlı, aynen Nusayrilikteki gibi: Anadolu Aleviliğindeki Allah, Muhammed, Ali, teslise atfendir, Baba, Oğul, Kutsa Ruh'un gizlenmiş anımıdır deseniz inanın daha tutarlı olursunuz.

Bakın size bir Ortodoks Arap dini şarkısı koyayım da dinleyin...

Ente Ali - Sen Yücesin (İsa'ya atfen)

Arapça altyazılara da bakarsanız "Ente Ali" derken yazan "Ali", bildiğimiz Ali "Yüce" > علي

Görüldüğü gibi sizin hayali Eli ya da Alû yok ortada...

Ayrıca bugün Süryaniler, Aramiler dahi Tanrı'ya Eli falan demezlerken Aleviler nasıl Eli > Ali desinler? Mantık dışı...

Süryanicede, Aramicede Aloho "Allah, Tanrı" denir

İkinci videonun açıklamasına bakınız, altta Arapçasında

شوحلابا: ألاها مرحمانا 1 بصوت الشماس عبدالله النوفلي, "Allah" yazıyor, Aloho'nun Arapçası...

Yani, bugün Asuriler ve Süryaniler dahi El "Tanrı" > Eli "Tanrım" sözcüklerini kullanmazken Aleviler bu sözü nasıl kullanabilir? Olanaksız...
Sevgili kut,
Iyi iste, demek ki yazdigim cevapmis ki, ben ayni sey mi dedim diye sormaktasin. Ben ayni sey oldugunu savundugu bahsetmedim zaten, calismayi yapan kisi kokenbilim uzerinden ele almis konuyu, arkeolojik kaynakla desteklemis vs. Hala bunu yok saymaktasin.

Ali sozcugunun Arapca'da acik bir kokeni olabilir, o Arapca'yi veya o halki baglar fakat genelleme babinda istisnasiz gelmis gecmis tum halklari veya dilleri baglamaz. Soylemeye calisilan budur. Evet anlam bakimindan yuce, ali, yukselmek vb. yuceltme babinda kullanilir. Buna kimsenin itirazi yok. Kaldi ki Arapca'nin ortaya cikis tarihi bellidir, organize bir dil olarak.

Ancak gelmis gecmis tarihe iliskin, baska halklarda da benzer sekilde alinir kullanilir. Bahsettigin Allah Muhammed Ali veya semah bahsine iliskin, zaman akisi icerisinde bir sekilde islama gecmis topluluklarda bu sekilde anilmasi gayet normaldir.

Gozden kacirdigin, Muhammed sozcugunun de anlam olarak ovulen, ovulmus olmasidir. Bunu nereye koyacaksin mesela guncel halk dilindeki ? Ahmed-i Mahmud(t) Muhammed Mustafa

Veya Ahmed'(t)in anlami nedir veya Mahmud(t)'un ?

Yani buradan bildik anlamda muslumanlarin peygamberi Muhammed kisisi Arap'tir, Ali de Araptir, oyleyse bu sozcukler Arapca'dir diye bir mantik kurmak hatalidir, en azindan bunu baskasi kursa neyse de, senin kurmus olman manasiz olur. Iyi iste baktin mi kendi verdigin linke neymis Alu'nun icerigi? Geldin mi simdi kokenbilim, mitoloji, arkeoloji vb. kismina?

Mesela Alevi'lerin bir kismi "hak" kelimesi kullanir veya kisi oldugunde "hakka yurudu" derler. Zira onlarin bakis acisinda durum boyledir. Don Arapca'ya, onlar da bunu(hak manasini) "hakikat" olarak algilarlar. Veya don Ibranice'ye (ki onlar da koken olarak baska yerden alirlar)onlar da bunu "Ro/uach Olam" olarak algilarlar. Ornekleri cogaltabiliriz. Neticede bunun geldigi koken de bellidir. Don Keltlere onlar da "Cu Roi" derler mesela kisaltarak.Veya baska metinlerde "El Roi" gecer. Islamcilar bunu baska turlu dile getirirler kendi inancilarina dair.

Yani bunlarin hepsinin atfi Tanri /Tanrica kavramlarina iliskindir.
Cok tanrili veya tek tanrili inanclara dair, sifatlarina vs. iliskin farkli farkli isim alir yanina, firtina, savasci, goren, bagislayici, bereket vs.vs. gibi. Cok tanrili donemde veya doga dinlerinde tanrilar cok sayida iken, hava, su, ates, firtina, bereket vs. tek tanrili donemde bu tek guce, isme iliskin sozde(!) toplanir, ama her taraftan siritir.

Cunku gelisi, daima kast seklindedir Tanri inancinin.En tepedeki hiyerarsik olarak hicbir zaman degismez.

Alewi/ Alawi/Halawi vb. sozcugu nereden Arapca oluyor? Azicik eski antik topluluklari karistir bakalim. Zaten -w- bolge dillerine iliskin, soylemde farklilasir. Dus w harfini, ne kaldi geriye? Alei, Alai

Farketmez, Ali yanlisi anlamina gelsin, otekiler de benzer sekilde Muhammedun derler mesela. Ne degisti? Muhammed yanlisi olur.Kisisel Isim olarak almadigimizda(parti, futbol klubu benzeri), iste ikisi de yuceltme babinda kullaniyor.(ustte yazdim)

Daha onceki mesajimda da yazmistim. Kulturler miras aktarimi sirasinda sadece dil ogesiyle girmezler, guncel yasami ilgilendiren her motife sirayet ederler(kiyafet, taki, mimari, yemek kulturu vb.), zira insanlik gecmisten beri bir sekilde yuceledigini, yine bir sekilde baglayip, herhangi bir unsura indirgemeyi basarmis.

Mesela Tarhana (corba ismi)nereden geliyor? Kisa basit alinti Wiki'den;

Tarkhana (Armenian թարխանա), trahanas (Greek τραχανάς) or (xyno)hondros ((ξυνό)χονδρος), tarkhineh, tarkhāneh, tarkhwāneh (Persian ترخینه، ترخانه، ترخوانه), tarxane (Kurdish), trahana (Albanian), трахана / тархана (Bulgarian), tarana / тарана, tarhana (Bosnian, Serbian), kishk (Egypt), or kushuk (Iraq) are names for a dried food based on a fermented mixture of grain and yoghurt or fermented milk, usually made into a thick soup with water, stock, or milk (Persian ash-e tarkhineh dugh آش ترخینه دوغ). As it is both acid and low in moisture the milk proteins keep for long periods.

Halbuki baska kulturlerde de ayni icerikteki veya benzer malzemeyle yapilan corba, cok alakasiz sekilde de isim alabiliyor.

Alevilik zaten bolgesel olaral zaman icinde degisime ugramistir. Anadolu Aleviligi ile baska bolgelerin Aleviligi farkliliklar gosterir. Bu normaldir. Evet Nusayrilik farklilik gosterir, tam olarak sadece Hristiyanlik denemez icerik babinda. (baska bir baslikta derinlemesine inceleyebiliriz) Bu tur etkilesimler, degisimler son derece normaldir tarih akisina iliskin. Sorun Teslis ise farketmez, muslumanlar da teslis yapiyor zaten farkinda degiller. Afaki bir farklilik yaratmaz yani.

Guzel, sarkilar filan koymussun ancak unuttugun Anadolu Alevi'liginin tamami yekten ortadoks Arap degildir, yine gozardi etmissin. Mantikli ve tutarli iddia ortaya koymak icin, alti doldurulmalidir, yani sadece bir kesimi dikkate alip, bunlarin hepsi aynidir diyemeyiz tarihsel bakis acisinda.

Elbette ki gecmise yonelik tum kulturlerden alinma miraslar soz konusu dagarcik bakimindan. Zaten bunun aksi iddia edilemez. Burada oran degil onemli olan kokenbilime iliskin, mevcut kelimelerin kullanilmisligidir. Ve dahi bir sekilde gunumuze ulasmisligidir.Sen nasil ki, ilgili oldugun konuda Hakasya diyorsun, Abakan diyorsun, Yenisey diyorsun oteki de kalkip Athabascan/Athabaskan/Dene/Atahapascan/Athapaskan der, bu tartistigimiz konu da boyledir.

Bak sana bir ornek vereyim. Tlingit, Telengit. (diger baslikta sormussun)Bu videoki adami kesip oldursen, kalkip ben telengit'im veya baska bir ismim dedirtemezsin. O sana Tlingit oldugunu soylecektir.Sen ona belli bir inanc, kultur, kimlik vs. bicemezsin, eger bilimsel ele aliyorsan. (Tipik, butun dunya Turktur diyen Turkcu'ler gibi)

Cunku surec akmis, gocler olmus, bolge degismis, cevresel sartlar degismis, etkilesime girilmis, oteki ile birebir ayni ogeler bulamazsin ve fakat benzer baska ogeler bulabilirsin. Ismin kokensel anlami disinda. Nedir o? Gel-git insanlari o kendi kulturunde boyle adlandirir, oteki kendi kulturunde gocebe, nomadik vs. olarak adlandirir.

Konu disi ama, belli ogelere takilmadan,tartistigimiz konuya iliskin karsilastirma yapabilesin diye verdim. Cunku hala Arapca'da takilmis durumdasin, sanki dunyadaki gelmis gecmis butun dillerin anasi/kokeni Arapca imis gibi, Ali sozcugunun tarihsel kokeni Arapca imis gibi..

Konu Neva tarafından (27-04-2016 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-04-2016, 22:02
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

mukerrer
Alt 27-04-2016, 23:16
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yalnızca şu kısma yanıt yazacağım

Kıpçak dillerinde, Oğuz dillerindeki söz başı y-'ler = c'dir, yol = col, yiğit = cigit, yıldız = cıldız vb. Yani bu bilinen bir durum ve istisnası yoktur.
bakıyorum Türkçe alfabeye, yok Türkçe alfabede dediğin gibi değil.. Sonuç olarak senin zırvaların gibi, bu da zırvalarına getirdiğin ikiyüzlü tutumun, "c" ile "y" aynı mı? Değil...
Yani tüm bunlar senin iddialarındaki gibi değil, e'nin kalkıp da ayın'a dönüşmesi gibi olanaksız şeyler değiller.
Kıvırtmanın da bir şanı şerefi var diye bilirdim,dönüşmek ne alaka o da ayrı bir sorun.

Yaptığın resmen keyfiyet, soytarılık, senin kelimelerin daha OLANAKSIZ hatta daha fazlasını da bulabilirim. Ama çıkıp Özbekçe diyorsun, Türkçe de "ş" yerine "sh" kullanıyor muyuz? hayır, yaklaşımın bu.

O kadar darsın ki, Arabistan da bile bazı kelimeler kuzeyde, güneyde değişir, a, e veya u olarak SESLENDİRİLEBİLİR, orada alfabe kimsenin umurunda olmaz(Alfabe dediğin Fenikelililerden sonra(ki nice sonra), evveliyatında Alfabe yok, kaç kere anlattım sana, sembol var)...

1 "a", "e" farkı yüzünden bir dolu şey üfürdün, oysa kendi ifaden yukarıda, o derecede de bir soytarılığa çevirmiştin ki, işi, hala Arapça deyip durmaktasın.

Ali, Alu, Ulu, Eli

Bunlar kökende aynıdır, aynı kökten gelir, farklı uygarlıklar farklı içeriklendirse bile. Örneğin Computer, Bilgisayar...

Araplar'ın Ali'ye, Ulu'ya yüceltilmiş olan sıfatı vermesi, durduk yere olmuyor, kökende olan biten, daha en başından beri kelimenin Tanrısal kaynağıdır.

Dahi bu kelime namına ARAPLAR BİZİ BAĞLAMIYOR!

Arap etkisi Emevilerledir, Abbaslerledir, onalr yokken bu isim vardı ve onlarda bu kelime-isim için aynı kökenden miras aldılar.

Emeviler veya İslam kelimeleri tekrardan içeriklendirmiş olabilir, aynen yahudilerin de yaptığı gibi lakin bizi bağlamıyor, bizim esas aldığımız tarihler İslam'dan 4.000-5.000 yıl önceye ve alfabenin de olmadığı dönemden kökleniyor ve karşımıza Alu(İlu, Ulu -> Babil'den), Ali, Ulu çıkıyor ve güncel dilde dahi a, u, i duruma ve yerine göre el değiştirebiliyor...

Sonuç olarak Fırtına İlu ya, Alu denmeside, Ulu denmesi de, Ali denmeside gayet normal ve OLAĞANDIR ve dahi fırtına(İl, El, Al, Ul)=tanrıdır zaten, sonuç olarak Ali, Eli demek tanrım demektir, Ellah da Allah, Ullah da aynı anlama gelir ve özünde ifade edilen Fırtına Efendi, Fırtına Efendisi gibidir yani Sümer karşılığı Enlil...

Şimi bu bulgulara dayalı Allah=Fırtına'nın Efendisi, Hükmeden Fırtına gibi anlamlara gelirken, evvelce yanlışlıkla çok farklı anlamlarda yüklenmiş-hatta saf ataerkil toplumlarda öküz altı buzağısı olarak dişi olduğunda dahi inat edenler var-, şimdi daha net anlaşılıyor ki, özünde köken Fırtınadır(beraberinde yıldırımlar ve yağmuru da düşünmeli, bereket kültüdür) ve böylece bizde, kültürel mirasın bağlamını, aslıyla kopuk olmayan bir biçimde yakalamış olduk... Sizin illa asimilasyon diye diretmeniz, böylece Ortaasya ve kıçı kırık Kurt masallarınız pandikleniyor diye keyfiyetle yaptığınız saçma sapan eleştiri ve yaklaşımlarınızın zerre ciddiyeti yok, ciddiye alınır bir yanıda yok.

Sizin resmi tarih palavlarınızın kaynağına dair, çok basit bir örnek verdim, Semiramis -> Şahmeryem, aslolan hangisi, Semiramis'mi, Meryem'mi? Toplumlar hikayeleri olduğu gibi de alabilir, isimleri kendi dilince de telaffuz edebilir, burada harf benzemiyor diye zırvalamak, bu konularda hiç bir şey bilmemektir, aranan anlam ya da işaretlerin aynılaşması harf ile olmuyor, Computer'de, Bilgisayar da aynı şeyi işaret eder, harflerin veya kelimenin tıpatıp aynı olması gerekmiyor zira diller farklı ve bzi bu konuda harflerin değil işraet edilenin veya kökenin veya mitolojinin aynılığı ilgilendiriyor... Konuya harf safsatasını sokan zaten kendinsin, kendin çalıp oynuyorsun...

Örneğin Alevilerde cennet, cehennem inancı yoktur, resmi ideolojinin günümüz enjeksiyonları ölçüt alınamaz(sözde laik özde soysuz ülkede okullarda bile din dayatılırken!), Hakka yürümek sözünü tarihsel olarak takibe alırsak, taa Hitit'e kadar gider, menşei geç Ortadoğu değildir, zira inanca göre kişide tanrıdan bir parçadır(Enel Hak), ölünce de aslına yani tanrıya yani gerçeğe döner, zira bilirki kendisi gelip, geçici olandır, kalıcı olan varlıktır.

Şimdi TRT gibi bir kanalda Yuus Emre dizisiyle
Yunus'u, Taptuk'u 5 vakit namazı öğütleyen, düpedüz Sünni gösteren sahtekarlık RESMİ İDEOLOJİ oluyor, aynı resmi dieoloji senin gibi zombileride Irkçılık masalalrıyla vuruyor, bu konuya ben neden bir şiir ekledim? Yunus Emre de, Taptuk Emre'de ENEL HAKÇIDIR(Kızılbaştır), kıytırık şerefsizlerin çarpıtması, diziler çekmesi, yalanı cahil, cühelaya yedirmesi bizi bağlamaz.

Yunus Emre dilinde yumuşak iken, O'nun inancını en iyi ve katışıksız temsil eden Kaygusuz Abdal'dır. TRT denen illet, otursun, Anan, baban yoktur, sen benzersin piçe tanrı Kaygusuz'u da çarpıtsın...

Resmi ideoloji ve sünni asimilasyonun dübürden uydurduğu Yunus Emre ile gerçeği aynı değil, sorun bizim toplumumuzun cahil olması, bir çokta salağı(enjeksiyondan salaklaşmış, sarhoş olmuş anlamında) barındırması...

Daim ENELHAK söylersem
haktan cü Mansur olmusam
Kimdir bendi berdar eden,
bu sehre meshur olmusam
...

Hakikattır Hak şarı, yedidir kapıları,
Dergâhda yazılıdır, gidip kudret göresin.

...
Bir sakiden içtim şarap, Arştan yüca meyhanesi
Ol sakinin mestleriyiz, canlar anın peymanesi

Andaki mest olanların, olur Enelhak sözleri
Hallac-ı Mansur gibidir en kemine divanesi

Yunus Emre

Enel Hakkım ismim ile
Hakka erdim cismim ile
Benziyorum resmim ile
Madem ki ben bir insanım
Daimi

Erliği ile anılır filan oğlu filan deyü
Anan yoktur atan yoktur sen benzersin piçe tanrı

Nice kullar yaratmışsın Hele şöyle dursun deyi
Onları koymuşsun orda Sen çıkmışsın uca tanrı

Kıldan köprü yaratmışsın Gelsin kulum geçsin deyi
Hele biz şöyle duralım Yiğit isen gel geç tanrı

Kaygusuz Abdal yaradan Gel içegör şu curadan
Kaldır perdeyi aradan Gezelim bilece tanrı

Kaygusuz Abdal

Bilmeyenler bilsin beni
Ben Aliyim, Ali benim
(Enel Hak, ben(ego olmayan) tanrıyım, aslı, astarı bu ve Alevilik islamdan bir kaç bin yıl daha eskidir, yüzyılalrca asimilasyondan sonra bile olsa, eskinin izlerini taşır)

Buyursunlar Kaygusuz Abdal'ı da çarpıtıp TRT belgeseli çeksinler, üstelik kanal da TRT, adiliğin, insanlara yalanı, sahte tarihi yedirmenin merkezi olamayacak bir yer iken, yine kitaplarda MEB denen kurum da uyanık, insanları da salak bilirken...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (28-04-2016 Saat 00:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-04-2016, 01:22
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bakıyorum Türkçe alfabeye, yok Türkçe alfabede dediğin gibi değil.. Sonuç olarak senin zırvaların gibi, bu da zırvalarına getirdiğin ikiyüzlü tutumun, "c" ile "y" aynı mı? Değil...

Kıvırtmanın da bir şanı şerefi var diye bilirdim,dönüşmek ne alaka o da ayrı bir sorun.

Yaptığın resmen keyfiyet, soytarılık, senin kelimelerin daha OLANAKSIZ hatta daha fazlasını da bulabilirim. Ama çıkıp Özbekçe diyorsun, Türkçe de "ş" yerine "sh" kullanıyor muyuz? hayır, yaklaşımın bu.

O kadar darsın ki, Arabistan da bile bazı kelimeler kuzeyde, güneyde değişir, a, e veya u olarak SESLENDİRİLEBİLİR, orada alfabe kimsenin umurunda olmaz(Alfabe dediğin Fenikelililerden sonra(ki nice sonra), evveliyatında Alfabe yok, kaç kere anlattım sana, sembol var)...

1 "a", "e" farkı yüzünden bir dolu şey üfürdün, oysa kendi ifaden yukarıda, o derecede de bir soytarılığa çevirmiştin ki, işi, hala Arapça deyip durmaktasın.

Ali, Alu, Ulu, Eli

Bunlar kökende aynıdır, aynı kökten gelir, farklı uygarlıklar farklı içeriklendirse bile. Örneğin Computer, Bilgisayar...

Araplar'ın Ali'ye, Ulu'ya yüceltilmiş olan sıfatı vermesi, durduk yere olmuyor, kökende olan biten, daha en başından beri kelimenin Tanrısal kaynağıdır.

Dahi bu kelime namına ARAPLAR BİZİ BAĞLAMIYOR!

Arap etkisi Emevilerledir, Abbaslerledir, onalr yokken bu isim vardı ve onlarda bu kelime-isim için aynı kökenden miras aldılar.

Emeviler veya İslam kelimeleri tekrardan içeriklendirmiş olabilir, aynen yahudilerin de yaptığı gibi lakin bizi bağlamıyor, bizim esas aldığımız tarihler İslam'dan 4.000-5.000 yıl önceye ve alfabenin de olmadığı dönemden kökleniyor ve karşımıza Alu(İlu, Ulu -> Babil'den), Ali, Ulu çıkıyor ve güncel dilde dahi a, u, i duruma ve yerine göre el değiştirebiliyor...

Sonuç olarak Fırtına İlu ya, Alu denmeside, Ulu denmesi de, Ali denmeside gayet normal ve OLAĞANDIR ve dahi fırtına(İl, El, Al, Ul)=tanrıdır zaten, sonuç olarak Ali, Eli demek tanrım demektir, Ellah da Allah, Ullah da aynı anlama gelir ve özünde ifade edilen Fırtına Efendi, Fırtına Efendisi gibidir yani Sümer karşılığı Enlil...

Şimi bu bulgulara dayalı Allah=Fırtına'nın Efendisi, Hükmeden Fırtına gibi anlamlara gelirken, evvelce yanlışlıkla çok farklı anlamlarda yüklenmiş-hatta saf ataerkil toplumlarda öküz altı buzağısı olarak dişi olduğunda dahi inat edenler var-, şimdi daha net anlaşılıyor ki, özünde köken Fırtınadır(beraberinde yıldırımlar ve yağmuru da düşünmeli, bereket kültüdür) ve böylece bizde, kültürel mirasın bağlamını, aslıyla kopuk olmayan bir biçimde yakalamış olduk... Sizin illa asimilasyon diye diretmeniz, böylece Ortaasya ve kıçı kırık Kurt masallarınız pandikleniyor diye keyfiyetle yaptığınız saçma sapan eleştiri ve yaklaşımlarınızın zerre ciddiyeti yok, ciddiye alınır bir yanıda yok.

Sizin resmi tarih palavlarınızın kaynağına dair, çok basit bir örnek verdim, Semiramis -> Şahmeryem, aslolan hangisi, Semiramis'mi, Meryem'mi? Toplumlar hikayeleri olduğu gibi de alabilir, isimleri kendi dilince de telaffuz edebilir, burada harf benzemiyor diye zırvalamak, bu konularda hiç bir şey bilmemektir, aranan anlam ya da işaretlerin aynılaşması harf ile olmuyor, Computer'de, Bilgisayar da aynı şeyi işaret eder, harflerin veya kelimenin tıpatıp aynı olması gerekmiyor zira diller farklı ve bzi bu konuda harflerin değil işraet edilenin veya kökenin veya mitolojinin aynılığı ilgilendiriyor... Konuya harf safsatasını sokan zaten kendinsin, kendin çalıp oynuyorsun...

Örneğin Alevilerde cennet, cehennem inancı yoktur, resmi ideolojinin günümüz enjeksiyonları ölçüt alınamaz(sözde laik özde soysuz ülkede okullarda bile din dayatılırken!), Hakka yürümek sözünü tarihsel olarak takibe alırsak, taa Hitit'e kadar gider, menşei geç Ortadoğu değildir, zira inanca göre kişide tanrıdan bir parçadır(Enel Hak), ölünce de aslına yani tanrıya yani gerçeğe döner, zira bilirki kendisi gelip, geçici olandır, kalıcı olan varlıktır.

Şimdi TRT gibi bir kanalda Yuus Emre dizisiyle
Yunus'u, Taptuk'u 5 vakit namazı öğütleyen, düpedüz Sünni gösteren sahtekarlık RESMİ İDEOLOJİ oluyor, aynı resmi dieoloji senin gibi zombileride Irkçılık masalalrıyla vuruyor, bu konuya ben neden bir şiir ekledim? Yunus Emre de, Taptuk Emre'de ENEL HAKÇIDIR(Kızılbaştır), kıytırık şerefsizlerin çarpıtması, diziler çekmesi, yalanı cahil, cühelaya yedirmesi bizi bağlamaz.

Yunus Emre dilinde yumuşak iken, O'nun inancını en iyi ve katışıksız temsil eden Kaygusuz Abdal'dır. TRT denen illet, otursun, Anan, baban yoktur, sen benzersin piçe tanrı Kaygusuz'u da çarpıtsın...

Resmi ideoloji ve sünni asimilasyonun dübürden uydurduğu Yunus Emre ile gerçeği aynı değil, sorun bizim toplumumuzun cahil olması, bir çokta salağı(enjeksiyondan salaklaşmış, sarhoş olmuş anlamında) barındırması...

Daim ENELHAK söylersem
haktan cü Mansur olmusam
Kimdir bendi berdar eden,
bu sehre meshur olmusam
...

Hakikattır Hak şarı, yedidir kapıları,

...
Bir sakiden içtim şarap, Arştan yüca meyhanesi
Ol sakinin mestleriyiz, canlar anın peymanesi

Andaki mest olanların, olur Enelhak sözleri
Hallac-ı Mansur gibidir en kemine divanesi

Yunus Emre

Enel Hakkım ismim ile
Hakka erdim cismim ile
Benziyorum resmim ile
Madem ki ben bir insanım
Daimi

Erliği ile anılır filan oğlu filan deyü
Anan yoktur atan yoktur sen benzersin piçe tanrı

Nice kullar yaratmışsın Hele şöyle dursun deyi
Onları koymuşsun orda Sen çıkmışsın uca tanrı

Kıldan köprü yaratmışsın Gelsin kulum geçsin deyi
Hele biz şöyle duralım Yiğit isen gel geç tanrı

Kaygusuz Abdal yaradan Gel içegör şu curadan
Kaldır perdeyi aradan Gezelim bilece tanrı

Kaygusuz Abdal

Bilmeyenler bilsin beni
Ben Aliyim, Ali benim
(Enel Hak, ben(ego olmayan) tanrıyım, aslı, astarı bu ve Alevilik islamdan bir kaç bin yıl daha eskidir, yüzyılalrca asimilasyondan sonra bile olsa, eskinin izlerini taşır)

Buyursunlar Kaygusuz Abdal'ı da çarpıtıp TRT belgeseli çeksinler, üstelik kanal da TRT, adiliğin, insanlara yalanı, sahte tarihi yedirmenin merkezi olamayacak bir yer iken, yine kitaplarda MEB denen kurum da uyanık, insanları da salak bilirken...
Benim bilgim yok ama okuduğum ''İbrani Mitleri'' kitabında El ile ilgili şöyle yazıyor:

''Tekvin 1'de bulunan Elohim ismi(genellikle Tanrı olarak çevrilir) Sami dilinde birçok Tanrı'dan biri anlamına gelen kelimenin İbranice varyantıdır. Sözü edilen İlu kelimesi Asurlular ve Babilliler; El kelimesi ise Hitit ve Ugarit metinlerinde; İl ya da İlum ise Güneyli Araplar arasında kullanılmaktaydı.

Fenike panteonundan sorumlu olan El'den Ugarit şiirlerinde (M.Ö 14. yüzyıla dayanan şiirlerde) ''Bull El'' olarak sıklıkla bahsedilir. Bull El aynı zamanda, Harun (Çıkış XXXIL:6,24,35) ve Yarovam (1. Krallar XIIL :2-29) tarafından yapılan ve Tanrı'nın amblemleri olan altın erkek buzağılar ile Sidkiya'nın Tanrı'yı temsil eden demir boynuzlu boğasını akla getirir. (1. Krallar XXIL : 11) ''
Alt 28-04-2016, 11:03
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

world´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fenike panteonundan sorumlu olan El'den Ugarit şiirlerinde (M.Ö 14. yüzyıla dayanan şiirlerde) ''Bull El'' olarak sıklıkla bahsedilir. Bull El aynı zamanda, Harun (Çıkış XXXIL:6,24,35) ve Yarovam (1. Krallar XIIL :2-29) tarafından yapılan ve Tanrı'nın amblemleri olan altın erkek buzağılar ile Sidkiya'nın Tanrı'yı temsil eden demir boynuzlu boğasını akla getirir. (1. Krallar XXIL : 11) ''
Sevgili world;
özet koyulaştırdığım yerde...

Panteondan sorumlu tanrı, ilah olan tanrı, yüce, ulu makamın(haliyle mertebenin) sahibi olan tanrı demektir.
Bu Sümer'de Enlil, Babil'de Ba'al(reenkarnasyonu Marduk), Hitit'de Teşup, Yunan'da ise Zeus'tur.

Tümüde panteonun başıdır ve fırtına-yağmur-yıldırımla sembolize edilir.

Örneğin bu Teşup, boynuzlarda simge olarak bir yerlere takıştırılır.

Elinde 3 adet Yıldırım var
3 Kollu şamdan masalı dahi aslında Fırtına tanrılarının sembolüne gider. Örneğin Teşup'un M.Ö 1200 yıllarına ait görüntüsü.

Sol elindeki 3 adet simge, yıldırımları simgeler...

Bu ise Zeus

Bu ise Ba'al, Boynuzlar yine bir yerlerde, burada ise 7 Kolluyu görürüz, 7 adet yıldırım saçağı, 7 göğü temsil ve 7 kat gök masalları...
"Hakikattır Hak şarı, yedidir kapıları,
Yunus Emre"

Bu ise Fenike Yansıması(EL, AL => ALLAH, yıldırım ve boynuzlar yine oradadır), El aynı zamanda Tanrı(aslen İlah-kral tanrı) anlamıyla da kullanılmış, zira bu da doğal. Burada ise 12 Kollu görünür, 12 adet yıldırım...

Böylece, ulu,yüce(ilah, yöneten, en üstteki), mertebesinin de kökeninde Alu, İlu yattığına ve bir çok rakam, ilişki, boynuz, yıldırım, kollu şamdanlara yüklenen mistik anlamların daki kökenine inme şansına erişiriz.Göğün neden 7 kat tasvir edildiği, neden 12 rakamının soy, boy ve bir çok kutsal sembollerde kullanıldığının, alfabeden önce sembollerin geldiği dönemlerde köken olarak kaynağının kozmik inançlar olduğuna da varırız...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 29-04-2016, 17:40
Üye

......

Konu kut tarafından (29-04-2016 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: iki kez gönderim
Alt 29-04-2016, 17:41
Üye

Spartacus sen tam bir saman kafalısın, senin gibi biriyle tartışmak gerçekten anlamsız, Cübbeli Ahmet ile tartışmak bile çok daha yararlı olabilir. Ayrıca şu pandikleme meselesine ne çok takmışsın, sen de dinciler gibi taciz meraklısısın anlaşılan, dilinden pandikleme düşmüyor...

Kurt masallarının masal olduğunu söyleyen zaten benim. Ergenegon destanı ve kurt simgesi Moğollara aittir Türklere değil, bunu daha önce de yazmıştım ama saman kafan almamış anlaşılan.
Alt 29-04-2016, 23:35
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Spartacus sen tam bir saman kafalısın, senin gibi biriyle tartışmak gerçekten anlamsız, Cübbeli Ahmet ile tartışmak bile çok daha yararlı olabilir. Ayrıca şu pandikleme meselesine ne çok takmışsın, sen de dinciler gibi taciz meraklısısın anlaşılan, dilinden pandikleme düşmüyor...

Kurt masallarının masal olduğunu söyleyen zaten benim. Ergenegon destanı ve kurt simgesi Moğollara aittir Türklere değil, bunu daha önce de yazmıştım ama saman kafan almamış anlaşılan.
IRKÇI MASALLARIN HEPSİ yalan, milliyetçi(ki ırkçılar!) masallarda yalan, resmi ideolojilerde yalan, bu konuya benim girişim resmi ideolojinin yalanları üzerineydi, tabiki senin gibi boş tenekeler sazan atlayabilirdi... Irkçı masallar diyorum, kurt masalları diyorum, kurt konusunda ne düşündüğünden banane, alayı yalan, ırkçılığında, milliyetçiliğinde, resmi ideolojinde, kendini bir bok namına yüceltimlerinde yalan, egosuna tükürdüğüm...

Konuya girdin, safsata, ad hominem, fırıldak ne kadar saçma-salak şey varsa üfürdün cevaba mecbur bıraktın, heleki cümle içlerinde geçen kelimeleri bile tartışma konusu edecek kadar avarelik, asıl senle tartışmak yobaz bir dinciyle tartışmaktan farksız.

Irkçılığınıza tüküreyim...

Dini konularda da aynen bazı dinciler bunu yapıyor her girdikleri konular provake, safsata, troll yöntemleriyle sapıyor...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 29-04-2016, 23:49
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Ergenegon destanı ve kurt simgesi Moğollara aittir Türklere değil, bunu daha önce de yazmıştım ama saman kafan almamış anlaşılan.
Kurt mitolojide bircok kulturde yer alir kut, mogollar ne alaka , Mogollar'a iliskin kisim sadece bir ayaktir tarihsel akista. Yine kestirme wiki'den vereyim. Yetmezse baska argumanlar da ekleriz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolves..._and_mythology

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil