Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Antik Mısır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-04-2015, 23:04
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Snefru Piramitlerinin Sırrı

4. Hanedanlığ'ın Kurucusu olan Firavun Snefru (M.Ö. 2613-2589), Zoser’inkine oranla daha gelişmiş üç piramit yaptırdı ama bunlardan ilk ikisi mühendislik hataları sonucu yıkılmaya yüz tutar.

Şimdi NATGEO'nun,

belgeseli ve hayatını bu piramitlere adamış bendenizin katkılarıyla da birlikte günümüzden 4600 yıl öncesine gidiyor ve size tam anlamıyla Snefru piramitlerinin sırrının çözümünü vaat ediyoruz!

M.Ö. 2600'ler... 4. Hanedanlığın Kurucusu Snefru 3. Hanedan'ın Kralı Djoser (Zoser)'in Basamaklı Piramiti'nden hareketle matematiksel anlamda düzgün bir piramit yapımı için kolları sıvar. Fakat ilk ikisi mühendislik hataları sonucu yıkılmaya yüz tutar ve istediği sonuca ancak 3. piramitte elde eder.

Şimdi yukarıda linkini verdiğim NATGEO'nun belgeselindeki mühendislerin bulgularıyla birlikte kendi bulgularımı birleştirdiğimde 4600 yıllık bir sır ortaya çıktı!

1. Meidum Piramiti: Bu piramit, Zoser’in piramidi gibi basamaklı olarak inşaa edilmesine karşın düz bir piramit idi. Fakat aşağıda resmini gördüğünüz bu piramitin ilk basamağının ortasında gördüğünüz "Şerit" ile sonraki basamaklardaki gerilimi azaltmak için kilittaşları döşendi. Ama demek ki kilittaşları yetersiz gelmiş olacak ki kaplamalar ve aralarındaki taşlar birden piramitten sıyrılıp yere düştü.

Yukarıda gördüğünüz piramitin çekirdeğidir. Yani piramitten kaplamalar ve çekirdek ile kaplamalar arasındaki taşlar tabana düşünce (ki kilittaşları yeterli destekte bulunamıyordu, çünkü kaplama taşlarından oldukça geride duruyordu) piramitten geriye çekirdeği kaldı.

Yapıldığında 93.5 metre yüksekliğinde olan bu piramit, yukarıda anılan yıkılma ve yıpranma sonucu 65 metre yüksekliğe inmiştir. Taban alanı 143 x 143 metredir.

Burada herkes şu soruyu sormalıdır: Meidum piramiti düz bir piramit olarak yapıldığına göre, piramitin eğimi ne idi?

Bu soru hakkında hemen bir yanıt vermem gerekirse, bu sorunun yanıtı ancak 3. piramitin incelenmesi sonunda anlaşılacaktır, derim!

2. Bent Piramiti: İlkinde başarız olan Snefru bir piramit daha yaptırmaya karar verir. Ama bu sefer Meidum yerine Dashur'u seçer. Demek ki ilk piramitte zemin sorunu da var. Çünkü eğer öyle olmasaydı, Snefru neden 2. piramitin yerini değiştirsin ki, değil mi?

Ejiptologlar, arkeologlar ve araştırmacılar, bu piramite, şeklinden dolayı, "Çift Eğimli Piramit" ya da "Yamuk Piramit" şeklinde der ve yine bir mühendislik hatası sonucunda piramit yapımcılarının 90 M sonra piramitin eğimini değiştirerek daha güvenli bir açıda piramiti tamamladıklarına inanırlar.

Bakalım öyle mi?

NATGEO'nun belgeselindeki modern dünyanın inşaat üstatlarından biri olan Steve'in bu piramit hakkındaki beni de şaşırtan bulgusu şudur: Bu piramit 90 M yüksekliğe gelindiğinde çökme yapmamış ve hiçbir mühendislik hatası yokmuş; çünkü piramit eğer çökme yapsaydı ilk eğimli yanal yüzlerde içeri doğru göçmeler olacaktı. Oysa bu yüzlerde göçmeler değil, tam aksine şişmeler mevcuttur. Bu sonuç da şunu gösteriyor ki; piramitin ilk eğimli yanal yüzlerinde dışa doğru şişmeler meydana gelir, dolayısıyla piramit dışarıya doğru genleşirken, ikinci eğimli yanal yüzler bu bozulmaya katılmamış ve orijinale yakın bir şekilde bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş.

Bu piramitte yapılan ölçümlemelere göre yüksekliği 101.1 M olup, 1. eğim 54°27' olup, piramitin buraya kadar yüksekliği 90 M'dir ve 2. eğim ise 43°22' olup, piramitin buradaki yüksekliği de 11.1 M ve taban genişliği 188.6 M'dir (Bkz. Bent Pyramid - Wikipedia, the free encyclopedia).

Şimdi ilk 2 piramitin gerçek eğimini öğrenmek için bir sonraki piramite bakalım, lütfen!

3. Kızıl Piramit: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki NATGEO'nun yukarıdaki belgeselinde bu piramit hakkında hiçbir bilgi verilmez. Bu yüzden sizlere ben rehber olacağım. Aslında bu piramitleri, yerinde gezerek size ben anlatsam, çok daha fazla bilgi sahibi olursunuz!

Snefru bu; hiç dururu mu! İlk ikisinden beklentilerini alamayan Snefru (artık ömrü ne kadar kaldıysa. Hatta Allah benim ömründen alsın O'na katsın!) bir piramit daha yaptırmaya karar verir. Bu, artık bir insanlık yarışı olmaktan çoktan çıkmış, Tanrılar ile yarışa dönüşmüştür.

20 yılda tamamlanan bu piramitin birkaç bloğunda şu grafitiler bulundu:

Bunlardan sağdaki grafiti piramitin Giriş Pasajı'ndaki bir blokta bulundu ve bu, piramitin yapımının o sırada 16. yılına girdiğini gösteriyor.

Bu piramit yine sağlam zemini nedeniyle Dashur'da yapıldı ve inşaatında kullanılan kireç taşları kırmızımsı renkte olduğu için adına "Kızıl Piramit" denilmiştir.

Tarihteki ilk üçgen prizma piramit olarak anılan bu piramitin yüksekliği 104 metre, taban alanı ise 220 M olup, eğimi Bent Piramiti'nin ikinci eğimindeki gibi 43°22' dir (Bkz. Red Pyramid - Wikipedia, the free encyclopedia).

Şimdi sondan giderek ilk piramitin eğiminin ne olduğunu kestirmeye çalışalım.

3. piramitin eğim açısı 43°22' ve 2. piramitin tepede kalan, dolayısıyla bozulmayan yüzlerdeki ikinci eğimi de 43°22' idi, o halde 1. piramitin eğimi de büyük olasılıkla 43°22' dir. İlk 2 piramit de Kızıl Piramit gibi matematiksel anlamda gerçek birer piramit idiler!

İşte Snefru 3 piramittir hep aynı eğimde (43°22') piramit yaptırmaya çalışmıştı ve istediği sonuca sonuncusunda ulaştı. Çünkü ilk ikisi çeşitli mühendis-mimarlık hataları yüzünden göçmüştü.

Sizin bu bilgiyi herhangi bir kaynakta ve yukarıdaki belgeselde bulmanız mümkün değil; çünkü bu bilgiyi Usta Mühendis Steve'in dikkatli gözlemi ve benim birikimim sayesinde ortaya çıktı!

Peki Snefru'nun bu piramitleri ile oğlu Khufu'nun Büyük Piramit'i arasında nasıl bir ilişki vardı?

Çok büyük bir ilişki vardı ama bunu burada anlatırsam adamı döverler!

Not: Bu keşif 9. mesajımdaki "Khufu" ile "Ahiret" arasındaki ilişkiyi incelerken ortaya çıktı!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 13-04-2015, 01:27
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir şeyi fark ettim.
Belgeselde izlediğime göre Khufu ölünce kalp hariç bütün organları çıkarılmış ve ayrı ayrı mumyalanmış sanırım. Tabi o zamanlar kalp organında bizim ruhumuz ve düşüncelerimiz vardı. Öyle inanılıyordu. Bu yüzden kalbe dokunulmamış.
Aslında bu durum Kuranda neden kalpten bahsedildiğini de gösteriyor.
Alt 13-04-2015, 01:52
Kıdemli Üye

Standart Zamanda Yolculuk: Mısır Piramitleri.

Arkadaşlar, bir önceki mesajımda geçen Şimdi NATGEO'nun Zamanda Yolculuk: Mısır Piramitleri adlı belgeseli National Geographic Channel'da 15 Nisan 2014'te saat 20:00'da yayımlanmış. Bugün 13 Nisan 2015 olduğuna göre hemen hemen tam 1 yıl olmuş!

İşte bu mükemmelin belgeselin Türkçe olarak yayınlandığı yerdeki tanıtımı (ki bilmek istediğiniz her şeyi bu resim içinde odakladım):

Duayen İnşaat Mühendisi Steve ve program sunucusu Dallas Champell Kral Odası'nın kuzey duvarını incelerken (Not: Daha fazla bilgi için resmin üzerine tıklayınız!)

Ben bu belgesele yukarıda linkini verdiğim sayfadan ulaştım ve HD kalitesinde Türkçe altyazılı olarak izledim. Gayet de güzel bir belgesele benziyor. Açıkçası, hayatını Mısır piramitlerinde geçiren benim gibi araştırmacılar eğer dişe dokunur bir şey yoksa bu tür şeylere rağbet etmez. Bu belgeselde görebildiğim tek yenilik, Steve ve ekibinin, daha önceden antik yapılarda (KURAN'da geçen Antik Şehir Petra, Machu Picchu, Colosseum vs.) kullandıkları ve çığır açan 3D lazer tarama yöntemiyle piramitlerin sırlarını keşfetmesi idi.

Sağolsun, NATGEO, bu belgeseli Türkçe bölümünden kanala üye olmayanlar için de paylaşmış ve bize izleme fırsatı sunmuş (ki aşağıdaki resimde eklenme tarihi 12 Ay önce geçer. Bu da yukarıdaki tarihlemeyi doğrular):

Bu belgeseli izleyebilmek için odaklanmış resimdeki sol ok işaretinin üstüne tıklamanız yeterlidir. Eğer üyeyseniz HD izleme ve indirme şansınız da vardır.

Şimdi sadede gelirsem; eğer bu belgeseli 1 yıl önce izlemiş olsaydım, ilk mesajdaki keşfi o zaman da yapabilirdim, diyebilirim. Ama bu sadece zamansal sorun değil. Çünkü keşif uzay-zamana, kişinin içindeki cevher ve bunun işlenmesine bağlı bir olaydır. Yani eğer ben, Khufu'nun Ahiret ile ilişkisi için babasının piramitleri ile kendi piramitleri arasındaki ilişkilerini gözönüne almasaydım, bu o kadar kolay olmazdı!

Sorum Daniken'inki gibi olacak ama, peki NATGEO'nun yine bu konudaki bir diğer,

belgeseline göre, Khufu'nun aklına "Ahiret (Afterlife, Eternity)" düşüncesini kim sokmuştu?

Eğer siz, bu gizemi çözerseniz, o zaman Eski-Yeni Ahitler ve KURAN'daki "Ahiret" kavramını daha iyi anlarsınız!

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 13-04-2015, 02:03
Kıdemli Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir şeyi fark ettim.
Belgeselde izlediğime göre Khufu ölünce kalp hariç bütün organları çıkarılmış ve ayrı ayrı mumyalanmış sanırım. Tabi o zamanlar kalp organında bizim ruhumuz ve düşüncelerimiz vardı. Öyle inanılıyordu. Bu yüzden kalbe dokunulmamış.

Sen kalbi bırak şimdi. Öyle olduğunu Mısır biliminin kıyısından, köşesinden geçmiş herkes bilir. Asıl soru bir sonraki mesajımdadır. Khufu'nun aklına "Ahiret" düşüncesini kim soktu?

Bu soruya verilebilecek ilk yanıt, ondan önceki Krallar da aynı şeyle uğraşıyorlardı, ondan. Örneğin, ondan bir önceki Kral, babası Snefru idi ve bu adam artık ne kadar yaşadı ise hayatına tam tamına 3 piramit sığdırdı. Sonuncusunun Büyük Piramit ile eşdeğer sürede 20 yıl olduğuna dikkat edelim, lütfen!

Şu halde Snefru oğlundan (Khufu) kat be kat daha fazla yaşamış olmalı. Örneğin, Snefru'nun 70'lerini görmüş olması, hatta 80-90'ları zorlamış olması hiç de şaşırtıcı olmamalıdır. Muhtemelen onun "Ahiret" takıntısı oğlu Khufu'ya geçmiş ve sanki onlar kendi adlarına birer piramit yaptıramazsa öteki tarafta istediklerine kavuşamayacaklar ve halkı da huzur bulamayacak gibi bir acayip garip takıntı içinde olmuşlar.

Alt 13-04-2015, 02:16
Üye

Ahiret düsuncesi piramitlerden çok daha eski olabilir.
Alt 13-04-2015, 02:50
Kıdemli Üye

Standart Khufu'nun aklına "Ahiret (Afterlife, Eternity)" düşüncesini kim sokmuştu?

Arkadaşlar, 3. mesajımın sonunda sorduğum sorunun kaynağını buldum ve bunun Erich von Daniken'in "Tanrıların Arabaları, 1968" adlı kitabının 51. sayfasındaki kırmızı renkle gösterdiğim yerden geldiğini gördüm:

Büyük Piramitin nasıl, neden ve ne zaman yapıldığı hakkında hiç bir şey bilmemekteyiz. 164 metre yüksekliğinde ve 31.200.000 ton ağırlığında sunî bir dağ, akıl almaz bir uygarlığın delili olarak karşımıza dikiliyor ve insanlar onun müsrif bir firavunun mezarından başka bir şey olmadığımı ileri sürüyorlar! Bu açıklamaya inanabilecek varsa bir şey denemez... Aynı ölçüde anlaşılmaz olan ve henüz inandırıcı biçimde açıklanmamış bulunan mumyalar da, geçmişin karanlıklarından büyülü bir sır saklarmışçasına bize bakmaktalar. Arkeolojik buluntular, bazı ulusların gövdeyi mumyalama tekniğini bildiklerini ve tarihöncesi insanının ölüm sonrası ikinci bir hayata, yani gövdesel dönüşe inandığımı ileri süren görüşü doğrulamaktadırlar. Söz konusu görüşün ispatlanması için, geçmişin dinsel felsefelerinde gövdesel dönüşle ilgili bir tek delil bulunması yeterlidir. Çünkü ilkel atalarımız, yalnızca ruhsal dönüşe inansalardı, gövde üzerinde olağanüstü mumyalama işlemleriyle uğraşmazlardı. Oysa Mısır mezarlarından çıkan mumyaların hepsi de gövdesel dönüş için hazırlanmıştı.

Belgelerin, gözle görülür delillerin söyledikleri şeyler saçma ya da gülünç olamazlar! Mısır'daki resimler ve destanlar, 'tanrıların' yıldızlardan geri gelerek, iyi korunmuş gövdeleri yeni bir hayata uyandıracaklarını söylerler. Mezar odalarından, çıkan mumyalanmış gövdelerin kusursuz biçimde olması ve mezarın ötesindeki bir hayata ulaşma inancı da buradan gelir. Yoksa bir ölünün para, mücevher ve sevdiği eşyalarla ne alışverişi olabilirdi? Üstelik ölen kişinin yanına, canlı canlı gömüldükleri kuşkusuz olan hizmetçiler verilmesi, bütün hazırlıkların eski hayatın yeni bir hayatta devam etmesi için yapıldığını gösterir. Mezarların hepsi de inanılmayacak kadar dayanıklı yapılmıştır; hatta birçoğu bir atom patlamasına bile karşı koyabilecek sağlamlıktadır. İçlerine konan değerli taşlar, özellikle altın, kolay kolay yok edilemeyecek türdendir. Ne var ki beni burada ilgilendiren, mumyalama işleminin daha sonraki istismarı değildir. Beni yalnızca bir tek soru ilgilendirir:

Gövdesel yeniden-doğuşu bu insanların kafasına kim koymuştu? Cesedin binlerce yıl sonra diriltilebilmesi için gövde hücrelerinin çok emin bir yerde çok iyi bir biçimde korunması gerektiği düşüncesi nasıl ortaya çıkmıştı?

Bugüne kadar bu esrarengiz durum, yalnızca dinsel açıdan değerlendirilebilmişti. Ancak 'tanrıların' törelerini ve yaşayış biçimlerini bütün Mısırlılardan iyi bilen Firavun, o çağ için çılgınca sayılabilecek bu düşünceyi çok iyi biliyordu: «Kendime binlerce yıl korunabilecek ve çok uzaklardan görünebilecek bir mezar yaptırmalıyım. Tanrılar geri dönüp beni uyandıracaklarına söz verdiler. (Belki de çok ileride yaşayacak doktorlar beni, yeniden yaşatacak bir yol bulurlar.)
»
Evet, ben, sorumu burada tekrarlayayım: Khufu'nun aklına "Ahiret (Afterlife, Eternity)" düşüncesini kim sokmuştu?

Alt 13-04-2015, 03:24
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Putperest toplumlarını bilmemde Şamanik toplumlar da ahiret tipi bir inanç zaten doğal olarak var, sonuçta Ruhlara inanan toplumlar bunlar.
Tıpkı Fravunların yaptığı gibi eşleriyle, hizmetçileriyle, köleleriyle gömülme olayları bile var, tabi hepsinde değil ama olanlar varmış.
Diğer türlü eşyadır, hayvanlardır, köpekleriyle özellikle Atlarıyla, at arabalarıyla gömülmeleri çoğunda var.
Tabi ölen varlık bir kişi ise mezara yada bilindik adıyla Kurgan 'a değerli herşeyide koyuyorlar, altın, mücevher vs.

Örn. Esik kurganı var, diğer ismiyle Altın elbiseli adam mezarı.
Tutankamon 'un mezarından sonra bir mezarda çıkan en çok hazineye sahip bir mezarmış Esik kurganı, tesadüfen bir yol inşaatı esnasında bulunuyor.
Kurganda üç binden fazla altın eşya, seramik küpler, tahta tabaklar, iki gümüş çanak, eyer örtüleri, tahta eyerler ve silahlar bulunmuş.

Gövdesel yeniden-doğuşu dediğiniz olay ise daha farklı tabi, anladığım kadarıyla o bildiğimiz ahiret ile ilgili değil, bizatihi bu dünyada yeniden vücut bulmak ki bakalım tanrılar verdikleri sözde durabilecekler mi?

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 13-04-2015, 16:54
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bir şeyi fark ettim.
Emin misin ?

İç organlar, etten ve kemikten daha önce çürür. Kalbin vücutta bırakılması demek o mumyanın çok fazla dayanamayacağı anlamına gelir. Mumyalama işleminde tüm iç organlar çıkarılır diye biliyorum.
Alt 13-04-2015, 19:16
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emin misin ?

İç organlar, etten ve kemikten daha önce çürür. Kalbin vücutta bırakılması demek o mumyanın çok fazla dayanamayacağı anlamına gelir. Mumyalama işleminde tüm iç organlar çıkarılır diye biliyorum.

40-42 dakikalar arasında anlatıyor.

Alt 13-04-2015, 19:41
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

40-42 dakikalar arasında anlatıyor.
İzledim. Yanlış biliyormuşum demek. Öğrenmiş oldum.

Önerilen Siteler

Etiket
bent, meidum, piramit, snefru

Başlık Düzenleme Araçları
Stil