Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-12-2019, 20:11
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kapitalizmin sonu yaklaşmış olabilir mi?

Bu aralar internette büyük krizin yaklaştığına ve sistemin çökme riskinin olduğuna dair yorumlar, paylaşımlar görüyorum.

Amerika-Çin ticaret savaşı, Brexit sorunu gibi meseleler yeni küresel krizi tetikleyebilir deniliyor.
Özellikle 2020'li yılların başlarına dikkat çekiliyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-49700133

Büyük kapitalistlerden Ray Dalio; sistemin risk altında olduğunu ve güncellenmesi gerektiğini söylemiş.

https://paratic.com/ray-dalio-kapita...in-sansliydim/
Alt 09-12-2019, 20:14
Üye

Bu da amerikan borsasının 20 yıllık grafiği.

Grafikte 2000 ve 2008 krizindeki düşüşler görülüyor. O zamandan beri de yükseliyor. Sert düşüş yakın gibi.

Alt 09-12-2019, 20:16
Üye

Ray Dalio burada 1937'deki büyük krize benzetmiş 2020'yi.

Konu Yıldıztozu tarafından (09-12-2019 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-12-2019, 22:04
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence şu an çöküyor...

Bu tek başına ekonomik bir yorum değil oldukça sosyolojik bir çöküntü...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 09-12-2019, 22:17
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kapitalizmin sonunu insanlar getiremez..Kapitalizm bir yerde bitecek filan değil..Kapitalizm ve insanlığın sonunu getirecek şey,kapitalizmin içinden çıkan yapay zeka..Kapitalizmi başka bir etkenin yok etmesi düşünülemez..Gerçi yapay zekayı yapan da insan..!

Şu ana kadar kapitalizm ne savaşlar,ne devrimler gördü ama kapitalizm dimdik ayakta..

Kapitalizmi sadece ekonomik bir sistem olarakta görmemek lazım..Paleolitik dönemde taştan ateş yakmayı becerenler veya taştan/tahtadan alet yapmayı becerenler,ellerindeki taşı/tahtayı sahiplendiler..O zamandan beri kapitalizmin varlığından bahsedebiliriz..Yani insan denilen şey,tamamen kapitalizm denilen şey sayesinde bu noktaya geldi ve insanı yok edecek şey de kapitalizm,yani yapay zeka olacak..

Bu ''sahiplenme'' denilen şey,yani ''benim o'' demek/diyebilmek sayesinde insanlık buraya geldi..Bizden başka hiçbir hayvan türü böyle bir şey yapmaz..Bir kuş üstüne konduğu ağacı sahiplenmez ya da bir balina yüzdüğü okyanusu..
İnsanın ateşi bulması ve ateşten faydalanması,beyin gelişimini çok farklılaştırdı..Ellerin çalışması da,beynin gelişimini tetikledi..Haliyle ortaya doğada bir benzeri var olmayan bir hayvan türü çıktı..
Bu hayvan şimdi,içine ettiği Dünya'yı görmüyor ama kendi ekonomik sistemi için endişeleniyor..Tek derdi kendisi çünkü..Çöküyor muyuz filan..Çökün amk..Ölün hepiniz..Sanki karıncaların/kuşların/balinaların/kurtların pek de g.tünde..!
Alt 10-12-2019, 00:30
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben de bir-kaç aydır bu konuda Ahlaksız gibi düşünüyorum, kapitalizmin sonunu insanlar getiremez, kendiliğinden ömrünü tamamlaması gerekiyor.
Çünkü kapitalizm doğrudan insanların gelişmişliğiyle orantılıdır, insanlar ne kadar gelişirse kapitalizm de o kadar zayıflar.
Başka deyişle, kapitalist düşünceyi besleyen kaynaklar cazibesini yitirmesi gerekiyor, bu da insanların gelişimine ve daha ziyade toplumsal paylaşımın tek seçenek olmasına bağlıdır.
Toplumsal paylaşımın tek seçenek olma ihtimali var mıdır?
Bana göre çok uzun süreci kapsasa da böyle bir ihtimal vardır.
Lakin bilimi tekelinde tutan kapitalizm veya başka güçler böyle bir sürecin oluşmasına izin vermeyecektir.
Dolayısıyla bugün bilim hem bizim referansımız hem de bir numaralı düşmanımız konumundadır.
Ne zaman toplum olarak bilimi kapitalizmin tekelinden koparırsak işte o zaman bahsettiğim süreç oluşmaya başlar.
Peki bugün itibariyle bilimi kapitalizmden kurtaracak bir ışık var mı?
Şahsen ben böyle bir ışık göremiyorum ki, sosyalist devrimler dahi bu ışığı bana vermiyor.
İlk hedefimizin sosyalizm olması belki de bizi yanıltıyordur, ilk hedefte bilemiyorum ama sanki başka bir sistem olması gerekiyor gibi geliyor bana.
Zira kapitalist zihniyetten henüz arınamamış günümüz toplumları için sosyalizmin bir önemi yoktur ki, buna sosyalist platformu yaşamış ve yaşayan ülkelerin toplumları da dahildir.
O halde ne yapalım, devrimden vaz mı geçelim, denebilir, elbette hayır, ancak bahsettiğim gibi bunun için toplumsal paylaşım sürecine bağımlı olduğumuzu ve bu sürecin de normal koşullarda binlerce yıl kapsadığını vurgulayayım.
Alt 10-12-2019, 02:01
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1929'da çöktü.
şu an yaşadığımız
kapitalizmin kokmuş leşi altında sıkışıp kalmış olmaktan ibaret
Alt 10-12-2019, 10:00
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kapitalizm sonu mu ? Bence kapitalizm kendini yeni ekonomik teknolojik üretim biçimine formatlıyor Bu yeni yapılanma bir çok alanlarda yıkıma sebep oluyor

Kapitalizm in sonunu görmek için yeni teknolojik üretim biçimini görmek gerekir Kapitalizm hırsızlık düzenidir emek hırsızlığı sermaye hırsızlığının adı kapitalizm dir.

Yani Kapitalist sermaye birikimi artık değer (işçi sınıfı sömürüsü) ve sermayelerin dikey büyümesi (küçük ve orta sermayelerin çalınması)
Şu an hala sancılı da olsa artık değer sağlanıyor ve hala orta ve küçük sermayeler varlığını sürdürüyor.

Marks Kapitalizm in bitimini şöyle açıklar. Üretici güçler öyle bir aşamaya gelir ki Efendi kölesini beslemek durumunda kalır. Bu kapitalizim artık bu toplumu yönetemez *Alman idolojisi.*

Yaşadığımız zaman öyle üretim biçimine doğru evriliyor gibi görünüyor ama geçiş yapmakta da sancılar yaşıyor.
Kapitalizm büyük bir buhran yaşıyor Kapitalizm bu tür burhanlar birkaç kere yaşadı Buharlı makinadan mıknatıslı motorlara geçtiğinde 1929 krizlerinde
Bana göre kapitalizm yeni ekonomil modelin geçişini yaşarken yeni burhanlar yaşamakta. Evet görünen büyük bir çöküş gibi ama buna benzer şeyler 1914 -1917 de 1929 -1945 de de yaşandı.

Ben şöyle düşünüyorum bu yaşanmakta olduğu durum Küçük ve orta yapılı devletlerin çökertilme dönemi Kapitalizm hala artık değerle sermaye birikimi sağlamakta sancılı da olsa.
Alt 10-12-2019, 11:17
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

marks'ın Alman İdeolojisi'nde bahsettiği durum 1929 bunalımıdır.
diğer diğerlerinden bu bağlamda farklıdır zaten.

iktisatda modeller vardır
iktisatçılar modelleri teori diye anlatır, palavranın dik alasıdır
modellemedir onlar teori değil

ortada model varsa (hangi bilim olursa olsun, hiç farketmez) varsayımlar var demektir.
tüm varsayımlar 1929'da çökmüştür

keynesgil maliye politikalarına geçişle buhrandan çıkış mümkün olabildi.
birçok kişi o dönemi bazı sosyal hakların kazanıldığı dönem zanneder
efendinin kölesini beslemek zorunda kaldığı dönemdir o
efektif talep yaratabilmek için maliye politikalarının sonuna kadar kullanıldığı dönem
keynes'e bunun uzun vadede sürdürülemez olduğu söylendiğinde
''uzun vadede ölmüş olacağız'' demesi aslında sistemin de öldüğüne dair gizli bir itiraftır

sonraki büyüme dönemleri elektronik gelişmelerin kaldıraç etkisidir

neo-liberal; friedmancı monetarist söylemlerin yeniden ortaya çıkışı,
maliye politikalarının terkedilmesi
sözde sosyal hakların yeniden geri alınması geberen kapitalizmin son çırpınışıdır
burdan kendiliğindencilik çıkarmayın, voluntarizme de kendiliğindenciliğe de gerek yok

şu anda birden çok çelişki işbaşında

kapitalist hegemonyada iç çelişki dayanılmaz boyutta
sınıf içi çelişki
ulus-devletin ne olacağına dair belirsizlik
finans kapitalle mülk sahibi kapitalist sınıfın çelişkisi
seneca efect
işsizlik
kaynak israfının üstel artışı
optimum dengenin imkansızlaşması

kısacası sistem sürdürebilir değil
şu an en devrimci sınıf finans kapitalin hemen altındaki kapitalistler
işlemeyen bi sistemde
artı-değerin hala var olması mülkiyet ilişkilerinin henüz devrimci biçimde ortadan kalkmamış olmasından ibaret
amerikan rüyası bitti
romanın çöküşünden farklı değil
niçenin tanrısı da ayakta ölmüştü
bastonuna dayanan süleymanın öldüğünü cinler anlamamıştı

kapitalizm çöktü

sırada barbarlık var
Alt 10-12-2019, 11:41
Üye

Amerikan borsasını inceliyorum bu aralar.
Apple, amazon, google gibi hisseler son 10 yılda 10 katına falan çıkmış.
En zengin adamlar servetlerini kolayca 10'a katlamış yani. Bunun sonucunda da en zengin üç beş adam dünyanın yarısına eşit falan çıkıyor.

Yalnız bu hisseler sürekli yukselecek değiller. Balon gibi şişmişler, bir yerde sert patlayabilirler.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil