Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-07-2007, 01:41
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Muhammed hakkında bilgiler nerden kaynaklanıyor?

kagıt ile ilgili kitap tanıtımını içeren bir makale var.

http://www.if.sakarya.edu.tr/htmls/D...ra%20AYGEN.pdf

bu kısa tanıtım yazısından ilgimi çeken şeyler şunlar :

Müslümanlar ise kâğıtla ilk kez Müslüman- Arap ordularının 8. yüzyılda Orta Asya’yı fethetmeleriyle tanışmışlardır.

Bildiğimiz en eski kâğıda çekilmiş tam Arapça kitap, kısa süre önce Mısır’da İskenderiye’deki bölgesel kütüphanede tesadüfen bulunan ve tam olarak henüz yayımlanmamış,mîlâdî 848 yılından kalma bir yazmadır

8. yüzyıl ortalarında Abbâsî halîfeliğinin yükseliş dönemiyle birlikte kitap ve kitap okuma İslâm toplumunun genel amacı haline gelmiş, ilk kamusal kitap koleksiyonları ise Mansur (754-775) ya da Hârun Reşîd (786-809) döneminde derlenmiştir.

* * Bu makaleler İlahiyat Fakülteleri Dergilerinde yer aldıgından İslami açıdan geçerliliginden hiç kuşku duymuyorum. Şimdi Osman 644 yılında halife olduguna göre ve 656 yılına kadar halifelik yaptıgına göre Kuran ne üzerine yazılmıştır, kagıt üzerine olmaması gerekiyor. Ayrıca kagıtla tanışmayan İslamiyetin bazı belgeleri yaygınlaştırma olanagı da kısıtlı. Demek ki o dönemlerden kalma kagıda yazılı belge aramamak gerekiyor. Bu İslami belgelerin neden 200 sene sonrasından geldigini de açıklıyor.

* * *O halde Osman döneminde 3-5 ya da kimine göre 7 nüsha olarak çogaltılan Kuran neyin üzerine yazılıyor. Y ada Ömer şöyle diyor :

İçinizden kimse, Kur'an'ın tümünü elinde tutuğunu söylemesin. Bunu diyen bilir mi Kur'an'ın tümü ne kadardı, nasıldı? Kesin olan o ki, Kur'an'ın çoğu yok olup gitmiştir. (Bkz. Süyuti, el İtkan, 2/32)

* * * *saygılarımla
Alt 19-07-2007, 14:47
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili frodo.
pdf dosyalarındaki yazı ve resimler de normal yollarla kopyalanılıyor.
Ama pdaf dosyasını açan programın (Adobe Reader) ufak bir ayarı gerekiyor. Bu ayardan sonra word dosyalarından nasıl copy/paste yapıyorsan aynısını pdf ile de yapabilirsin. Kullandığım program Almanca olduğu için buraya yazsam da herhalde işine yaramaz. Türkçesini kullanan arkadaşlar bildirirler belki.

Sevgiler
Alt 19-07-2007, 14:58
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

----

yaziyi okumamistim. Okuyunca iletiyi sildim.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 19-07-2007, 15:05
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

iyi ya sargon Talas Savaşı tarihi 751 biz 650 de veri arıyoruz. Vikipedia da zaten şöyle yazıyor :

Bu savaşla birlikte matbaa ilk defa Çin dışına çıkmıştır.Bunun yanı sıra barut,kağıt ve pusulayıda Araplar ve Türkler öğrenmişlerdir.Bu önemli buluşlar Avrupa'ya ise Avrupa ülkelerinin Türklere karşı düzenlediği Haçlı Seferleri ile geçmiştir

* *yani Arapların 8 yy da kagıtla tanıştıkları dogru. Papirüse yazarak ne ölçüde kalıcı ve yaygın eser meydana getirilebilir bu da ayrı. Ancak anlaşma ve mektuplar olabilir. Kaldı ki Asurluların ticari belgeleri tablet üzerine kaydettigini biliyoruz. Ama papirüs üzerine bir risale yazmak zor olmalı.

* * saygılarımla
Alt 19-07-2007, 15:12
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Yaziyi bosuna silmisim aslinda. Benim bildigim kagitla ilk olarak Talas savasinda karsilasilmiyor, Talas savasindaki esirlerden uretimi ogreniliyor.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 19-07-2007, 16:16
Kıdemli Üye

Sevgili sargon.
Önce sevinmiştim unesco'nun sitesi linkini okuyunca. Nihayet ciddi bir kaynak buldum sevinciydi.
Ama maalesef değil.
İngilizcem hemen hiç yoktur. Ama anladığım kadarıyla bizim Topkapı Sarayındaki Muhammedin mektubunun(!) durumu ne ise Unesco sitesindeki mektubun durumu da o. Kimse ne olduğunu bilmiyor.

Ortada bir mektup var. Bu doğru. Ve bu bir belgedir. Önemli olan, neyin belgesi olduğu. Ve işte bu hiç mi hiç belli değil.
Tekrar edeyim: Muhammedi öldürmeye falan niyetim yok. Ne Muhammed ölürse sevineceğim. Ne de yaşarsa üzüleceğim.
Sadece sağlıklı bilgi arıyorum. Öyle veya böyle, masal, hayal, efsane yalan-dolandan arınmak amacıyla bütün çabalar.

Oman Krallığının Kültür Mirası Bakanlığının Skriptler bölümünde bulunuyor (muş) bu mektup. (Böylece Muhammedin mektuplarının sayısı 9'a çıkmış oldu).
Mektup hakkında bilgi veren kişi Abdulla Al-Rashdi. Skriptler Bölümü müdürü. Bir müslüman olduğunu ayrıca belirtmeme herhalde gerek yok.
Söylediğine göre mektup 630 yılında Muhammed tarafından Oman Kralına gönderilmiş. Bu sadece bir iddia. Hatta inanç desem daha doğru olurdu. *Başka hiç bir şey değil.
Tecrübemden dolayı hemen belirteyim: Müslümanların böyle iddiaları genellikle fos çıkmıştır. Bu konuda ön yargılıyımdır. *

Mektupda mektup değil, bir derebeyinin veya bir mafya babasının tarzı ile yazılmış bir tehdit:
İslama davet ediyor. *Peşinden de ekliyor: Kabul edersen ne ala! Aksi takdirde krallığın atlarımın ayakları altında ezilecek, soyun silinecek, peygamberliğim krallığında yayılacak.

gibisinden...

Bir örnek vereyim:
Şurada Abdulkadir Dedeoğlu Peygamberin Mektupları diye bir kitap dahi yazmış: http://www.way-to-allah.com/dokument..._Propheten.pdf *(Almanca)
Dosyanın 4. sayfasında Muhammed'in Bizans kralı Heraklios'a(!) yazdığı mektup var.
Muhammed(!) yine İslama davet ediyor. Kabul ederse mükafatlandırılacakmış Kabul etmezse halkının bütün günahları onun boynunaymış.

Bir süre sonra Heraklios Muhammed'e cevap mektubu yazıyor!) *8O
Almancası:
"vom griechischen Kaiser an den Gesandten Gottes, Ahmed, dessen Kommen von
Jesus als frohe Botschaft verkündigt wurde. Ich bezeuge, daß Du Gesandter Gottes
bist. Von Dir steht ja in der Bibel geschrieben. Auch Jesu, Sohn von Maria, hatte
Dich uns angekündigt. Ich habe die Griechen aufgefordert an Dich zu glauben. Sie
haben sich aber geweigert, dieser Aufforderung nachzukommen. Es wäre sicherlich
für sie glückbringend gewesen, wenn sie auf mich gehört hätten.
Ich möchte so gerne bei Dir sein, Dir dienen und Dir die Füße waschen. Gegrüßt
seiest Du!"

Tercümesi:
Yunan İmparatorundan Allahın Elçisine. Ki onun geleceği İsa tarafından bildirilmişti. Şehadet ederim ki, sen Allahın elçisisin. Sen İncil'de bildiriliyorsun. İsa'da, Meryemin oğlu, senden bahsetmişti. Yunanlılara sana inanmalarını söyledim. Fakat onlar buna karşı geldiler. Dediklerime kulak verselerdi onlar için daha talihli olurdu.
Senin yanında olmayı, sana hizmet etmeyi, senin ayaklarını yıkamayı çok arzu ederdim.
Selamlarımla.

Benim için
Hearaklios'un(!) Muhammed'e(!) yazdığı mektup ne kadar gerçekse, Muhamed'in Heraklios'a yazdığı mektup da o kadar gerçek.
Ve tersine
Hearaklios'un(!) Muhammed'e(!) yazdığı mektup ne kadar yalansa, Muhamed'in Heraklios'a yazdığı mektup da o kadar yalan.
Birini diğerine tercih etmek için elimde henüz herhangi bir neden yok.
Her ikisi de bir müslüman tarafından, bir müslüman hezeyanı ile be benzer zihniyet ile yazılmış.
Aradaki tek fark, birisi bu günün müslümanı tarafından yazılmış. Diğeri ise muhtemelen yüzyıllar öncesinden.

Sevgiler
Alt 19-07-2007, 16:51
Kıdemli Üye

Sevgili dilaver.

erdiğin linkdeki Johm Meyendorff'un pdf dosyasında geçen Ömer'in halife ömer olmadığı senin de dikkatini çekmiş zaten.
Ayrıca aynı sayfada mektubunun kime hitap ettiği konusunun tartışmalı olduğu da belirtiliyor. Nihayetinde yazar, A. Jeffrey'in "Vorsehung und Vorherbestimmung" ismli kitabına atıfta bulunarak 2. Ömer'e ait olduğunda karar kılmış.
Hem "Vorsehung" kelimesi hem de "Vorherbestimmung" kelimesi "kaza ve kadar" olrak tercüme edilebilir. Tahminen dini ve teolojik bir kitapdır "Vorsehung und Vorherbestimmung" ismli kitap. Yazar neden bu kitaba dayanarak mektubun 2. Ömer'e ait olduğunu belirtmemiş. Bu yüzden yazarın çıkardığı sonucu (Leon'un mektubunun 2. Ömer'e hitap ettiğ) ciddiye almayı gerek görmüyorum.

Kağıdın ilk kullanımının tarihi düşüncesi gayet güzel bir fikir.
Öyle ya... Piyasada kağıt henüz yokken Osman Kuran'ı nasıl toparlayıp kitap haline getirmiş oluyor?

Diğer tarafdan, söylentiye göre Muhammed zamanında kemik, taş, deri üzerine yazılıyordu. Kağıt denen nesnenin bilnmediğnden olsa gerek.
Ama Muhammed öldükten yaklaşık 20 sene sonra Osman Kuranı kitap haline getirdiği iddiası var.
Bu ise hem 20 sene içinde kağıdın icad edilmiş olması anlamına gelir.
Hem de kağıttan kitap yapma fikri ve teknolojisinin aniden ortaya çıktığı anlamına.

Hiç inandırıcı değil.

Sevgiler
Alt 19-07-2007, 16:57
Kıdemli Üye

Belirmeyi unuttum:
John Meyendorff'un makalesinin ilk cümlesi:
Sekizinci yüzyılın başlangıcından önce, Bizans literatüründe, İslamî öğretiler hakkında bilgi yoktur.

Biraz dikkatli okununca Leon mektubunda "bir kitapdan" bahsediyor. Ama Muhammed'den, İslam'dan, Kuran'dan bahsedip bahsetmediği belli değil. Maalesef mektupdan alıntı çok çok az. Sadece 1 cümle. Gerisi John Meyendorff'in kendi yorumu.

Sevgiler
Alt 19-07-2007, 17:09
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

dilaver";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
* * O halde Osman döneminde 3-5 ya da kimine göre 7 nüsha olarak çogaltılan Kuran neyin üzerine yazılıyor. **
Cevabını verdim ama okumadınız herhalde.
Kur'an tabaklanmış ve kitap haline getirilmiş deri üzerine yazılmıştır.
Tur'a andolsun. (1)
Satır (satır) dizili kitaba, (2)
Yayılmış ince deri üzerine; (3)

Düzeltmem gereken bir nokta daha var.Bu ayet gereğince,ayetlerin taşa,kemiğe yazıldığıyla ilgili bütün rivayetler uydurmadır.Kur'an kendisinden kitap diye bahseder.Bilmem,kitabın ne olduğunun tarifini yapmanın burada gereği var mıdır?Ayrıca bu kitabı Muhammed Peygamber hazırlatmıştır.Osmanla ilgili rivayetlerin ancak 7 nüsha halinde çoğaltmasıyla ilgili kısımları doğru olabilir.
Alt 19-07-2007, 17:31
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cevabını verdim ama okumadınız herhalde.
Kur'an tabaklanmış ve kitap haline getirilmiş deri üzerine yazılmıştır.
Tur'a andolsun. (1)
Satır (satır) dizili kitaba, (2)
Yayılmış ince deri üzerine; (3)

Düzeltmem gereken bir nokta daha var.Bu ayet gereğince,ayetlerin taşa,kemiğe yazıldığıyla ilgili bütün rivayetler uydurmadır.Kur'an kendisinden kitap diye bahseder.Bilmem,kitabın ne olduğunun tarifini yapmanın burada gereği var mıdır?Ayrıca bu kitabı Muhammed Peygamber hazırlatmıştır.Osmanla ilgili rivayetlerin ancak 7 nüsha halinde çoğaltmasıyla ilgili kısımları doğru olabilir. (hiramusta)

Sn hiramusta söylediklerinizi kabul edersek bir şey sormak isterim size; Kuranın 6666 ayet olduğu söylenir her yerde, öyleyse *şu an mevcut olan kuran ayetleri neden eksiktir, 6236 ayettir.Madem kendi yazdırmıştır bu kitabı Muhammed kim bu kitabı değiştirmiş yada eksiltmiştir ? Hemde Allah sözleri olduğu söylenen kitabı kim eksiltmeye cesaret edebilmiştir.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil