Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-07-2008, 13:50
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

Tanrı'nın olması ve beni varetmiş olması durumunda minnet duymak gerektiği gibi bir duyguya,Tanrı'nın olabileceğine inandığım halde hiç kapılmadım..Ben başka bir insana iyilik yaptığımda,O kişinin bana minnet duymasını da hiç beklemedim,bana iyilik yapana da minnet duymadım..Böyle bir talebi olan "bana iyilik yapmasın" da dedim bazı kişilere,ama kendime bu lafı söyletmedim..Demek ki herkes farklı düşünüyor bu konularda da.Tanrı'ya inanmak elbette bilim dışıdır ama "Tanrı'nın olabileceğine ihtimal vermenin" bilim dışı olduğunu düşünmüyorum.
Alt 26-07-2008, 13:57
amenofis amenofis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

teizm tanım
evreni yaratan ve yöneten, vahiy yoluyla insanlara buyruklar veren bir tanrının varlığına inanır. teizm deyimi usu ve iradesi olan kişisel bir tanrının varlığını ileri sürmekle vahyi inkar ederek herkesin kendi aklına tabi olmasını ileri süren teizmin allah ile alemi bir sayan panteizmin, allah’ı ve dini inkar eden ateizmin, çoktanrıcılığı kabul eden politeizmin karşısındadır. bağnaz dinsel bir felsefe öğretisidir, bilimi yadsır. tanrıya insansal duygular yükleyen biçimine kişisel teizmin , tanrıyı tüm nesneleri nedeni sayan biçimine ussal teizm denir.

sanrılar vardır....

Deizme göre ;

* Tanrı, ilk neden olarak evreni yaratmıştır, ancak evreni yaratmakla işini bitirmiştir. Evren artık kendi yasaları ile işlemektedir. Deizm, sadece yaradan ve ilk neden olan Tanrı�nın başka nitelik ve güçleri üzerinde durmaz. Tanrı�nın daha sonra evrene müdahale etmesi akla aykırı olup, tıpkı bir saatçinin, saatini imal edip, saati kurduktan sonra, onunla bir ilişkisinin kalmaması gibi, evrene aşkındır.

* İnsan için en önemli ödev, evren ve yasalarını akıl yoluyla bilmek ve anlamaktır.

* Dinlerdeki duygusal ve akla aykırı Tanrı kanıtlamaları gereksizdir.

sanrılar vardır...

agnostızm...bence bu en son noktadır..sanrılar kenara bıraklımıs ve bazı seyler kabul edılmıstır...bılınemezlık son noktadır....dogrulugu sınanamayacak durumlar ıcın varsayımlardan hareket etmez..son duraktır
Alt 26-07-2008, 14:11
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

vgm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tanrının olması (varsayım) beni ahlaki açıdan ciddi sıkıntılara sokuyor, şöyleki bir yanda bizi yarattığı için minnet duymam gerekiyor, diğer yandan canlılara çektirdiği acılardan dolayı (kendi acılarımı önemsemiyorum, belki çok da acı çekmedim) nefret etmem gerekiyor böylesi ikilemde kalacağımı görmek bana ikiyüzlü davranabileceğim korkusunu yaşatıyor, nefretimi tetikliyor.

Bu işin ahlaki tarafıydı.

Selamlar.
Tanrının olup olmaması beni hiç ilgilendirmiyor.
Bu konuda hiç bir sıkıntı duymuyorum.
Tanrıya minnet duyma gibi bir zorunluluğum yok.
Tanrı canlılara acılar çektirmemiştir.Nefret etmene veya etmemene ,sevmene gerek yoktur.
Tanrı ile dinleri ayrı düşünmek gerekli
Önce dinlere bakmalı ve dinlerin Tanrısını sorgulamalıyız ki çoğumuz bunu yapmış ve dinlerden özgürleşmiştir.
Dinler insanların geliştirdiği bir inanç sistemi ve toplumsal baskı aracıdır.
Saçma sapan bir sömürü ve eziyet altında insanları yaşatabilmek ve var olan dünya düzenini sürdürmek için bir araçtır.
Dinlerden bağımsız bir Tanrı varmı?
Yani deistlerin inandıkları bir Tanrı ,bu sorgulanmalı ama deistlerin Tanrısı olsada olur olmasada çünkü zarasızdır.
Yani yaşamın temelini yaratıcıya dayandırmakla birlikte ,deizm bir din değildir ve yaptırımları yoktur.
Evrensel-insan 'ın bakış açısı gayet güzel dışardan bakacaksın dinlere de Tanrı'ya da ve Tanrının işine karışmayacaksın
Tanrıyı rahat bırakacaksın
Sal gitsin,ama seni bırakmıyorsa o zaman problem vardır.
Tanrı deistleri bırakmış ama deistler onu bırakmıyor ,ne olur ne olmaz diye yedekte tutuyor,ne olacaksa inanınca bilmiyorum ama bazı olumsuzlukları yada olumlukları ona bağlıyarak rahatlıyorlar .
Bence iyi bir Tanrı'nın pek kimseye zararı olmaz,onlarda iyi bir Tanrı 'ya inanmaktalar.
Benim içinse varlığıda yokluğuda birdir,ben varım ,burdayım.
O ise heryerde yada hiçbir yerdedir,herşeydir yada hiçbirşeydir,yoktur,yalnızca kavram olarak bazı beyinlerdedir.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''

Konu aydoe tarafından (26-07-2008 Saat 14:14 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-07-2008, 18:43
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir." Vikipedi

Olmayanın, olup olmadığının bilinemeyeceğini söylemek için agnostik olmak şart. Tüm mesele de buradadır, zamazingo varmı? bilinemez, ejderha var mı bilinemez? Bu mantıkla ne bilinebilir ki??? Agnostizm de aslında temel iki felsefi yöntemden biri olan metafizik felsefenin uzantısından başka bir şey değildir, utangaç mistisizm.

Materyalist yaklaşımla neyin bilnemeyeceği de belirlenebilir; örneğin Big-Bang öncesi bilinemez. Neden? Çünkü evren onunla başlamıştır, öncesi yoktur? Tabi buradan yoktan varolmayı anlamamak gerekir, evrendeki tüm madde ve enerji tekillikte birleşmişti, bu harmanın öncesi elbette bilinemez.

Agnostizmi, sorulan soruya bildiği bütün yanıtları veren çocuğa benzetiyorum 2+2 kaç? Fatih İstabul'u 1453 yılında fethetti, domates daha kırmızıdır, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 olabilir, olmayabilirde.

Selamlar.
Alt 26-07-2008, 20:59
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger aydoe;

Evrensel-insan 'ın bakış açısı gayet güzel dışardan bakacaksın dinlere de Tanrı'ya da ve Tanrının işine karışmayacaksın
Tanrıyı rahat bırakacaksın-aydoe.

Yasaminda, sosyal iliski ve iletisimlerinde,yasamina yon verirken ve yasaminin gidisatiyla ilgili bir karar alirken, tanri kavramindan ve din mentalitesinden arinmis dusunup, davranacaksin. Ustelik, bu kavrama ve dini mentaliteye -oyle veya boyle- ihtiyac duyanlara da saygi gostereceksin "bu onlarin yasami" diyeceksin.

Ben buna, DINI MENTALITEDEN VE TANRI KAVRAMINDAN OZGUR BIR YASAM" DIYORUM.

BUNUN ICIN, TABI KI TANRI KAVRAMINI DUSUNCE DE ORTAYA KOYABILMIS OLMAK; DINI MENTALITENIN NE OLDUGUNU ALGILAMIS OLMAK GEREKIR.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 27-07-2008, 12:25
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Panteist, Deist ya da Agnostik olup ta dine dönenlere göre ateist olup ta dine dönenleri kıyaslayabilir misiniz?
Ben ateistlikten teizme dönen örneklere rastladım ama örneğin agnostik olup ta teizme dönene rastlamış değilim.
Çünkü panteistlik, deistlik ya da agnostiklik genelde bilinçli bir seçimdir.
Ateistlik ise tepkilerden ve psikolojik sorunlardan da tercih edilebilir.
Özellikle dini, kitabı, peygamberi Tanrı ile eşdeğer görüp "olmazsa olmaz" olarak niteleyen teistlerin önemli bir kısmı bir çelişki halinde Tanrıyı da reddedip ateist olur. Çünkü beyni Tanrı inancına peygamberle, kitapla birlikte şartlanmıştır.
Çelişkisinden ikna olduğunda ise yeniden dine döner.

Agnostiklikten ateizme geçenlerde ise bu olgu yaşanmaz pek.
Deizm, panteizm bir inanç ya da bilimdışılık olarak görülebilir ama agnostiklik ateistliğe göre daha bilime yakındır, uygundur.
"Tanrıyı kim yarattı o zaman?" sorusu teistlere-deistlere sorulabilir ama Agnostiklere, panteistlere sorulamaz. Çünkü teizmin yaratıcı tanrısı niteliği yoktur bu görüşlerde. Tüm varlıkların ilk varlıktan türemiş olabileceği olasılığı da bilimdışı değildir.
Sevgili Pante söylemeye çalıştığım dönüşlerin kimlerden oluştuğu değil ama bunada yanıt vereyim, evet ateizmden teizme dönüşler deistlerden, panteistlerden ve agnostiklerden daha fazladır, çünkü agnostizm, panteizm ve deizm zaten teizmin uzantılarıdır nereye dönecek teizme mi, yaratıcısı var, dinlerin saçmalıklarından da arınmış iyi kötü bilimede sırtını yaslamış (on dönüm bostan, yan gel Osman) oportünist teizmdir.

Kesin bir kategoriizasyon yaparsak deizm, agnostizm ve panteizm metafizik felsefenin sofistike edilmiş halidir, temelleri itibariyle materyalizm karşıtıdır. Deizme, panteizme ve agnostizme metafiziktir demek doğru bir tespittir.
Özellikle agnostizme dikkat etmek gerekir, Lenin'in dediği gibi üzerini biraz kaldırırsanız altından metafizik felsefe çıkar.

Selamlar.

Konu qw19 tarafından (28-07-2008 Saat 02:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-07-2008, 12:41
amenofis amenofis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vgm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir." Vikipedi

Olmayanın, olup olmadığının bilinemeyeceğini söylemek için agnostik olmak şart. Tüm mesele de buradadır, zamazingo varmı? bilinemez, ejderha var mı bilinemez? Bu mantıkla ne bilinebilir ki??? Agnostizm de aslında temel iki felsefi yöntemden biri olan metafizik felsefenin uzantısından başka bir şey değildir, utangaç mistisizm.

Materyalist yaklaşımla neyin bilnemeyeceği de belirlenebilir; örneğin Big-Bang öncesi bilinemez. Neden? Çünkü evren onunla başlamıştır, öncesi yoktur? Tabi buradan yoktan varolmayı anlamamak gerekir, evrendeki tüm madde ve enerji tekillikte birleşmişti, bu harmanın öncesi elbette bilinemez.

Agnostizmi, sorulan soruya bildiği bütün yanıtları veren çocuğa benzetiyorum 2+2 kaç? Fatih İstabul'u 1453 yılında fethetti, domates daha kırmızıdır, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 olabilir, olmayabilirde.

Selamlar.

[quote=vgm;119225]"Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir." Vikipedi

konumuz tanrılar veya bır tanrı konusunda bılınmerzlık kavramı..

verdıgınız ornekler ejderha vs felsefı bır konu degıl...konu tanrı ve ya tanrılar ...inac sıstemlerı...ejderha perıler cınler degıl yanı..

agnostızm gercekcılıktır
Alt 27-07-2008, 12:48
Aheste Aheste isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Deizm, ateizmin yumuşatılmış hali; günah çıkartmak… Dinler mantıklı değil ama Allah belki de var, inkar etmezsem yırtarım düşüncesi ile ortaya çıkan ılımlı dinsizlik.
Alt 27-07-2008, 13:10
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kesin bir kategoriizasyon yaparsak metafizik felsefenin sofistike edilmiş halidir, temelleri itibariyle materyalizm karşıtırdır. Deizme, panteizme ve agnostizme metafiziktir demek doğru bir tespittir.
Özellikle agnostizme dikkat etmek gerekir, Lenin'in dediği gibi üzerini biraz kaldırırsanız altından metafizik felsefe çıkar.
Evet, Lenin "Ya ak ya kara" cılardan. Gri tonları, ara renkleri kabullenmiyor.
Sosyal demokrasi konusunda da öyle, Agnostisizm konusunda da.

Üçüncü görüş daima vardır ve her zaman olacaktır.
Üçüncü görüş sayesinde bilim vardır, o sayede araştırmalar, incelemeler, arayışlar sürer. Olmasaydı, iki ön yargılı inanç sürekli didişir dururdu.
Bir inancın mahkumu olmadan özgür-bağımsız düşüncelere sahip olmak, bilimin önünü açar.
Lenin'e göre "agnostisizm kazınırsa altından idealizm çıkar". İdealistlere göre ise materyalizm. Her iki taraf ta karşı tarafa yamalamaya çabalar.
Ama diğer taraftan da Lenin agnostikleri "Utangaç materyalistler" olarak niteler.
Bu iki niteleme çelişkilidir.
Agnostisizm gerçekte idealizm midir, yoksa materyalizm mi karar verememiştir.
Bu da "ya ak ya kara" saplantıcılığından kaynaklanır.

Agnostikler materyalisttir ama bilinemeyenler için "herşey materyaldir" demekten kaçınırlar. O işi bilime bırakırlar.
Alt 27-07-2008, 21:36
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

Aheste´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deizm, ateizmin yumuşatılmış hali; günah çıkartmak… Dinler mantıklı değil ama Allah belki de var, inkar etmezsem yırtarım düşüncesi ile ortaya çıkan ılımlı dinsizlik.

Böyle düşünen bir deist olduğunu sanmıyorum ve ben böyle bir düşünceye hiç bir zaman kapılmadım.

Ben sadece Tanrı'nın olabileceğine inanıyorum ancak,Tanrı varsa kendi varlığını kendisi anlatmalı,dinlerin ceza sistemine göre düşünüp "belki yırtarım" mantığıyla düşünen zaten deist değildir.O tam manasıyla bir tesit olur.Teistler böyle düşünürler.

Şimdi dinlere inanmıyorum diye kötü bir insan mı olacağız,hayır..ben daha önce ne karakterdeysem,yine o karakter yapısındayım.Sadece dinlerin saçmalıklarını gördüm,uyandım.Tanrı varsa vardır yoksa yoktur ama sadece olabileceğine ihtimal veriyoruz...Ama şu yırtmak meselesinin dinlere inananlara mahsus bir düşünce olduğunu anlamış olmalısınız,onun için cennet ve ödül var,onun için cehennem ve ceza var onlara göre.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil