Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-09-2005, 15:59
Üye Değil

Standart Sitemizin Gelişimi İçin Öneriler

Turan Dursun Sitesi'nin gerek içerik gerekse de biçim olarak gelişmesi için önerilerinizi buraya yazabilirsiniz. Sitemizde görmek istediğiniz yeni özellikler var mı? Değişmesini istediğiniz şeyler var ise nelerdir?

Kısacası siteyi zenginleştirmek için neler yapılmalı? Şayet siz yardımcı olabiliseniz, hangi konuda yardımcı olabilirsiniz?
Alt 23-09-2005, 22:31
burkay
Üye Değil

site genel olarak güzel hazırlanmış her kesime her yaşa hitap ediyor ... biraz da sizlerin inandıkları ve o inandıklarınızın kanunlarını bir köşeye yazarsanız insanlar daha çok anlarlar veya tartışırlar ... saygılar ...
Alt 03-10-2005, 03:09
Aciz_bir_kul
Üye Değil

Siteniz gerçekten çok iyi. taraflı bir site olsada. tarafsız gibi görünmekte. örneğin kuran meali koymanız takdire değer bir davranış. yani inanan da inanmayanda bu siteden faydalanabilir. ataizm gibi köhne bir düşünceye sahip olan sizler yinede tebrik edilmeyi hak ediyosunuz.
Alt 03-10-2005, 20:42
kula kula isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence çeşitli kaynaklardan yararlanılmalı.Sitede bu zaten yapılıyor ama bunu dahada genişletmek gerekir.Mesela İlhan ARSEL in yazılarına sitenizde yer verirseniz hem site ziyaretçileri yararlanmış olur,hemde forumdaki bir çok tartışma başlamadan bitmiş olur.
Alt 03-10-2005, 21:32
Üye Değil

Kula arkadaşım,
İlhan Arsel'in 3 ciltlik "Kuran'ın Eleştirisi" kitabının ebook'u ve başka bazı kitaplar 2-3 hafta öncesine kadar sitemizin download bölümünde duruyordu. Ancak yayınevinden değilse bile o çevreye yakın birisinin uyarısı üzerine listeden çıkardım. Çünkü telif haklarının ihlali oluyordu bu. Adamlar para kazanıyorlar bu işten, onların ekmeğiyle oynamak doğru değildi.

İlhan Arsel'in eserlerini kısmi olarak ve download şeklinde değil ama sitemizdeki "hadis" bölümüne benzer şekilde yapmayı düşünüyorum. Aslında onun eserlerinin çoğu http://www.ilhan-arsel.org de bulunuyor. Bizim kardeş sitemiz sayılır.

"Aciz bir kul" ve berkaya da teşekkürler.
Alt 06-10-2005, 13:54
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Sitenin saatini ayarlamakla işe başlayabilirsiniz.Farklı fikirlere tahammülünüzden dolayı da size teşekkür ederim.
Alt 10-10-2005, 19:15
Üye Değil

cem kardeş benim siteyle ilgili hoşuma gitmeyen bir şey var, sitenin genel duruşu islam-karşıtı bir görünüm sergiliyor, oysa ben temel düşüncenin ateism üzerine kurulu olduğunu görüyorum. bir ateist sitesi olarak sürekli islamı eleştirmek zorunda kalmamız bir eksiklik bence çünkü bir insanın islamı reddetmesi için onu tüm kurumlarıyla anlaması gerekmez, kurandan hiç anlamayan ya da sizlerin çoğunlukla yaptığı gibi ayetleri teker teker araştırıp incelemeyen kişilerin de inancı reddetme hakları vardır ve bu doğaldır. yani şimdi hadi islamı ya da kuranı reddektik diyelim, bu bizi ateist yapmaz ki, ordan biri derse o zaman gelin budist olun diye, işte buna cevap veremeyiz bu durumda. ateismin çıkış temelleri islam ya da benzeri spesifik bir dinin karşıtlığı değildir. dolayısıyla bu müslüman kardeşlere bizim islam karşıtı olmadığımızı bizim genel anlamda din karşıtı olduğumuzu anlatacak bir takım yazılar siteye eklenmeli diyorum. bir çok kişi ateismi satanism ile bile karıştırıyor, en azından bizim şeytana da inanmadığımızı belirten şeyler olmalı sitede, ve bizim ateism gibi bir reddedişi ortaya atmamızdaki sebeplerden birinin insanlığın refahını üst düzeylere çıkarıp daha mutlu bir hayat yaşamalarını sağlamak olduğunu da hatırlatmamız gerekir.
benim site için ilavesini düşündüğüm şeyler bunlar. buna örnek bir çalışma olarak da kardeş sitemiz www.ateist.com dan ateism felsefesini türkçeye çevirerek serbest forumlardan yeni bir başlık altına yerleştirdim.
eğer dilersen uluslar arası başka ateist sitelerden ateist manifestoları çevirebilirim.
ilgine teşekkürler
usrenin
Alt 10-10-2005, 19:53
Khazar Khazar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Fanatizm

Farklı görüşlerin yansıtılması tabii ki zenginliktir, ancak bunun bazı kriterlere bağlanması lazım. Çünkü mevcut durumda pek çok forum, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, fanatizme meyilli, dar görüşlü insanların duygusal içerikli mesajları ile bundan irite olup lüzumsuzca laf yetiştirmeye çalışan karşıt görüşün zaman ve efor kaybından öte birşey yansıtmaz hale gelmiş gibi. Forum üyeliği için kişinin açık fikirliliğini test eden bir online anket konması, sonrasında da moderatörler tarafından forumların gözlenmesi, şikayetlerin dikkate alınması gibi bir dizi önlemle bu site çok daha verimli bir hale getirilebilir kanısındayım.
Alt 11-10-2005, 17:54
Üye Değil

Usrenin,
Aktif ilgine çok teşekkür ederim. Ateizm ve din karşıtı diğer felsefeler (deizm, agnostisizm gibi) hakkında detaylı yazıları siteye ve bilhassa ana sayfaya koymayı uzun zamandır düşünüyordum. Ancak bu yazının çok iyi yazılmış olması gerekiyor. Çünkü açıklarını arayacak olanlar çok olacaktır. Sadece islam karşıtı değiliz tabiki. Diğer dinlerin eleştirileri ile ilgili yazıları da siteye koymamız gerekiyor. Bu konuda son zamanlarda sargon bize yardımcı oldu ve musevilik hakkında yazılarını "Haber/Makale" kısmına koyduk. Başka yazılar da geldiğinde yerini alacaktır. Ama yaşadığımız toplum gereği en büyük eleştiriyi islama yapmamız gerekiyor.

Ateizm hakkındaki yazını inceleyeceğim. Tekrar teşekkürler.

Khazar,
Sanırım maille de yanıtlamıştım görüşünü. Din karşıtı üyelerimizi, sitemizin içinde yer alan "Dinlerden Özgürlük" grubu altında topluyoruz. Sadece bu gruba özel forumlar var. Bu kısım, müslümanlara kapalı, tabiki diğer tüm dinlilere. Sanırım arzu ettiğin forum bunun gibi.
Alt 12-10-2005, 01:06
Üye Değil

rica ederim cem, diğer ülkelerin ateist sitelerini geziyorum fırsat buldukça, bu onlarda daha çok kurumlaşmış bir kavram olduğu için islamın tanımlayıp bizim ateistler olarak çoğunlukla boş bıraktığımız alanları dolduran kaynaklar içeriyor. Malum birilerini dinden çıkardığınızda çıplak kalmaması için hayatındaki manevi kavramların referans noktalarını değiştirmek gerekiyor, buna örnek olarak; bize hep sorulan "ateistler iyilik yapar mı?", "ateistler ahlakı neye isnad eder?" gibi sorular sorarlar, işte bu noktada onların daha önce bu konuya referans olarak atadıkları allah-peygamber ya da herhangi bir dayanak noktasını başka alanlarda iyi ve tam bir şekilde tanımlamak gerekiyor. Uluslar arası sitelerde bunun bir çok çalışmasına rastladım, güzel bir örnekte şundan bahsediyordu konu olarak: diyelim bir müslümanı islama inanmamaya davet ediyoruz, haklı olarak ruh hallerinin etkisiyle bir çok soruna işaret ediyorlar;mesela bu zamana kadar hep sonsuz bir hayat algısı içinde yaşamışlar, bu insanları islamdan ayırmak onları sıkı bir depresyona sokmak olur, bunu yapmak için onlara ölümlü bir dünyada psikolojik ve manevi sorunlarla nasıl baş edileceğini gösteren bilgiler verilmelidir. bahsettiğim yazı ateist olup manevi boşluk yaşamadan ya da mutlu olarak yaşayarak hayatın nasıl devam ettirileceği üzerineydi. onu türkçeye çevirmeyi düşünüyorum ilk olarak. eskiden ben de bir müslümandım ve islamdan çıkışım çok acılar içinde oldu. İnsanların da bunu yaşamalarına gerek yok bence, bir iş yapıyorsak fayda adına bunu tam yapmalıyız.
buradaki son örneğim olarak şunu vereyim, hep dinsizlik insanı suça teşvik eder korkusu vardır inananların içinde, mesela allah yoksa ben bilmem kime niye tecavüz etmeyeyim ya da allah yoksa şunun malını niye çalmayayım niye öldürmeyeyim soruları gelir, işte bunları yapmamanın denklemini anlatmak gerekiyor bu insanlara. bunları insan olduğumuz için yapmıyoruz, başımızdaki bir yöneticiden korktuğumuz için değil, tabii bu bu kadar kolay izah edilecek birşey değil ama temeli böyle en azından. bir fransız ateist arkadaşıma da söyledim bizim için fransadaki local ve büyük ateist sitelerden önemli yazıları ingilizceye çevirecek(ingilizce öğretmeni,ama birinci dili fransızca) oradan ben türkçeye çevirecem. Benzeri şeyler var aklımda ancak bu hafta biraz yoğunum. yine de bir kaç gün içinde yeni çevirilerle gelerek insanımızın ateism perspektifini yukarı bir düzeye çekmeye çalışacağım.
İnsanlığı daha iyiye taşımaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil