Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-06-2009, 00:16
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Bu resim bende arka plan da burda kara delik yok sanırım.
Karadelikler fotoğraflanamaz, karadelikden ışık salınmaz, karadelikler sadece karadeliğin var olduğu yer sayılan alandan ışık gecerken, sapma gösterdikleri için varlığı anlaşılabilir. önceki hareketli animasyonda ise karadelik alanından gecen ısığın soğurulup karanlık alan yaratılması yada ışınsal yolda sapma olması lazımken bunlar gözlenemiyor.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 24-06-2009, 00:43
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

aslında ikisi de gözleniyor bence walla.. karadeliğin olduğu yerden ışık geçemediği için o bölge siyah görünürken karadeliğin etrafındaki bölgede ışık normalde olması gereken yoldan saparak hareket ediyor. ben öyle algılıyorum en azından
Alt 05-07-2009, 17:14
özgürlük00 özgürlük00 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aslında ikisi de gözleniyor bence walla.. karadeliğin olduğu yerden ışık geçemediği için o bölge siyah görünürken karadeliğin etrafındaki bölgede ışık normalde olması gereken yoldan saparak hareket ediyor. ben öyle algılıyorum en azından
Sana katılıyom karadelikleri varlığı çevreden yuttukları maddenin aşırı gerilim kuvetinden dışarı yaydığı ışınlardan anlaşılır.Karadeliğin çekimine kapılan ışınlar ise yutulduğu için merkez kara gözükür.Karadelikler bildiğimiz gibi yeterli büyüklükteki yıldızların içindeki kimyasal enerjiyi kaybedib büzüldükten sonra kütle çekim kuvvetinin elekron basıncından yüksek olduğu durumlarda oluşur.Tam olarak içinde neler olup bittiğini şuanki verilerle bilemiyoruz.Ama yapılan matematiksel hesaplarla çeşitli görüşler var.Karadeliklerin hacminin olmadığı içinde zamanın akmadığı yoğunluğunun sonsuz büyüklükte olduğu bazılarına görede başka evrenlere açılan kapı bazılarına göre mutlak yokluk...
Alt 05-07-2009, 19:43
tensiz.denek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tensiz.denek tensiz.denek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

tensiz.denek - MSN üzeri Mesaj gönder

walla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pardon sosyalist, karadeliğin üzerinden gecen ne burada anlayamadım. Galaksi ise karadelik alanından gecen parçanın yutulup galaksinin sonraki halinde bu bölgede kopukluk olması lazımdı. ışık ise yine yutulup sönmesi lazımdı.
Karadeliğin üzerinden birşey geçmiyor, o geçiyor gibi görülen şey arkaplandaki galaksiden gelen ışık, karadeliğin muazzam kütlesi yüzünden uzay bükülerek astronomide "gravitational lens effect" yani "çekimsel lens efekti" olarak adlandırılan bir fenomen yaratıyor. Uzay bir mercek gibi bükülüyor ve karadelik ışıltılı bir cismin önünden geçtiğinde üzerinden geçen ışık üzerinde birtakım sapmalara yol açıyor.

Saygılar,

... sadece çok büyük bir zeka saçma düşüncelerin içine mantık üfleyebilir. [Milan Kundera]
Alt 07-07-2009, 14:09
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Karadeliklerin maddeleri yutmaya başladıkladıkları olay ufku denilen bölgesine girmeye başlayan cisimler ısınıyor ve X ışınları yayıyorlar.Bu şekilde karadeliklerin varlığıda bilinebiliyor.
Alt 08-07-2015, 21:53
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Korkutucu bir görüntü.

Uzayın uzak bir bölgesinde gaz ve toz kaplı olduğu sanılan alanda Güneş'i yutabilecek büyüklükte 5 dev kara delik fark edildi.

İngiltere'deki Durham Üniversitesi Extragalactic Astronomi Merkezi'nden George Lansbury öncülüğünde gerçekleşen araştırmanın bulgularına göre, evrende benzer nitelikte milyonlarca dev karadelikler bulunabilir. Araştırma ekibi sonuçlarını, İngiltere Kraliyet Astronomi Topluluğu'nun Galler'deki ulusal astronomi toplantısında açıkladı. NASA'nın Nükleer Spektroskopik (NuStar) uzay teleskopu tarafından ortaya çıkarılan 5 kara deliği bilim insanları ‘çok büyük ve kötü' olarak nitelendiriyor.

Işık yaymadıkları ve doğrudan gözlemlenemeyen kara delikleri NuStar, kara delikten gelen x-ray enerjisi ile belirledi. Diğer teleskoplar karadeliği kalın bir toz ve gaz tabakasının arkasında olduğu için fark edemedi. Bir kara delik ışık yayamadığı ve maddenin bir kez kara delikçe çekilmeye başlandıktan sonra o kara delikten bir daha kaçamaması nedeniyle, kara deliğe adı verilmiştir.

‘Süper Kütleli Kara delik' olarak adlandırılan bu gök cisminin kütle çekimi o kadar büyük ki, çevresindeki gazı, gezegeni, ışığı içine çekerek yutuyor. Kara deliklerin merkezlerinde ne olduğu hala bilinmiyor. Bu gizemli hiçliğe, ‘fizik kurallarının geçersiz kılındığı yer' adı veriliyor.

NuStar, merkezindeki süper kütleli kara deliklerin hareketli olduğu düşünülen 9 farklı galaksiyi gözlemliyordu. Bunlardan 5'inde yer alan kara deliklerin sanılandan daha da aktif olduğu ortaya çıktı.
Kaynak

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil