Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-09-2009, 03:16
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgurrr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hak dini iddaası biraz komik olmadı mı? Sümerlerde çok tanrılı din var . Bütün tanrılar gücünü Marduk'a devredince tek tanrıya benzer birşey çıkıyor ortaya ama diğer tanrılar yok olmuyor. Tek tanrı fikrinin temeli de atılmış oluyor bu noktada. Sonra Allah'a dönüşerek fikirsel mutasyona uğramış diye düşünüyorum.
Hayır ben hak din olarak gelmiş sondanda asimile olarak bozulmuş olabilir dedim.

Söyle düşünün eski mistik dinlere bakarsanız,bunlar hak din iken bozulmuş olabileceği görünmektedir.

Mesela Baş Tanrı,küçük tanrılar ve yarı-tanrılar.

En büyük Tanrı:İnsan üstü özellikler gösterir,herşeye gücü yetendir,küçük tanrıların ve yarı tanrıların efendisidir.

Küçük tanrılar:Bunlar Tanrının melekleri olabilir,sondan Tanrılaşrıtılmış olabilir,nedeni ise insan üstü olmaları,belirli bir doğa üstü güç taşımaları falan gibi hususlar.

Yarı-Tanrı:İnsandırlar ama doğa üstü güçlerle iletişim halindeler,seçilmiş kişiler falan filan gibi hususlar.Yani Peygamberler.

Bu şekilde geçeği bozulmuş mit yada masal yada efsane haline gelmiş olabilirler...

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!

Konu nogada tarafından (24-09-2009 Saat 03:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-09-2009, 11:23
Unbeliever Unbeliever isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır ben hak din olarak gelmiş sondanda asimile olarak bozulmuş olabilir dedim.

Söyle düşünün eski mistik dinlere bakarsanız,bunlar hak din iken bozulmuş olabileceği görünmektedir.

Mesela Baş Tanrı,küçük tanrılar ve yarı-tanrılar.

En büyük Tanrı:İnsan üstü özellikler gösterir,herşeye gücü yetendir,küçük tanrıların ve yarı tanrıların efendisidir.

Küçük tanrılar:Bunlar Tanrının melekleri olabilir,sondan Tanrılaşrıtılmış olabilir,nedeni ise insan üstü olmaları,belirli bir doğa üstü güç taşımaları falan gibi hususlar.

Yarı-Tanrı:İnsandırlar ama doğa üstü güçlerle iletişim halindeler,seçilmiş kişiler falan filan gibi hususlar.Yani Peygamberler.

Bu şekilde geçeği bozulmuş mit yada masal yada efsane haline gelmiş olabilirler...

Saygılarımla...
Sayın Nogada,

Yukarıdaki çıkarımınıza istinaden bende size şunları sormak istiyorum;

1.Eski mistik dinler dediğiniz çok tanrılı dinlerin tek tanrılı dine geçerek hak din olmaları ve akabinde bozularak mit ya da efsane haline gelmiş olmaları savınızdan diğer semavi dinlerinde aynı akibeti yaşadığı ya da yaşayabileceği anlamını çıkarabilirmiyiz?
2.Asimile edilmiş hak dinlerde tanrı-tancırıklar-tanrısallaştırılmış insanlar düşüncenize göre soruyorum, günümüzde neden tanrısallaşmış veya yarı tanrı tabir edebileceğimiz insanlar mevcut değil.?(Son din ve son peygamber olayına girmeden cevaplayınız lütfen)
3.ilk sorumda tüm dinler hakkında sualim olmuştu. Peki, hak din olarak kabul ettiğiniz islamiyetin yukarıda belirttiğiniz asimile dinlerle benzerlikler taşıdığına (tek tanrı=allah, küçük tanrı=melekler, yarı-tanrı=peygamber) kanaat getirirsek, belli bir süre sonra bu dinin de asimile olup mit-efsane haline gelebileceği hususuna ne dersiniz?
Alt 24-09-2009, 12:46
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Peki akılı insan. Sizin aklınıza sümerlerede hak din inmiş olacağı ihtimali hiç gelmedimi?

Bu dinin diğer dinler gibi sonradan yozlaştığı fikri?
Bu fikri çürütmek çok kolay. Çünkü yazıdaki benzerlikleri okuduğunuz zaman, bu benzerliklerin var olmasının sebebinin, sümerlere de hak dininin inmesinden değil, Tevrat'ı tasarlayan zümrenin "sümerlerde varsa bizde de var uleyn" mantığı ile yaklaşmasından dolayı var olduğu çok net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Bunun örneklerini verelim.

En basit örnek:
Satürn gezegeni ve tatil günü olayı:
Sümerlerde Satürn gezegeni kötülüğü temsil ediyor. Bu yüzden Satürn gezegenin simgelediği Saturday(türkçede Cumartesi) günü yas günü, kötülüklere karşı dinlenme günü, hüzün günü olarak kabul görülüyor.

Bu olay yahudilerde ve müslümanlarda da var. (hristiyanlarda varmı bilemem). Fakat yahudilerde bir fark ile varlık gösteriyor bu benzerlik. Saturn gezegeni sümerlerin tersine iyiliği simgeliyor. Bu yüzden yahudilerde ismi Satürn gezegeninden gelen Saturday (cumartesi) günü iyilik, neşe, sevgi, mutluluk ile dinlenme günü olarak kabul görülüyor. Günümüzde islam aleminde ise bu Cuma günü olarak devam ediyor!

Madem sümerlerede hak dini indi, o halde neden tanrı Satürn gezegeni hakkındaki görüşlerini değiştirdi ? ? ? Cevabını vereyim.
Çünkü öyle birşey olmadı.
Yahudiler Tevrat'ı dizayn ederken "Madem sümerlerde, eski çağlarda Satürn kötülüğü simgeliyor ve madem biz hepsine karşı büyük bir dini simgeliyoruz, o halde Satürn gezegeni bizde tam tersi iyiliği temsil etmeli" mantığı ile Satürn gezegenin niteliğini değiştirmişler ve onu iyilik gezegeni ilan etmişlerdir. Bu çok açık ve net bir şekilde belli olmaktadır.

Başka bir örnek: Suların kana çevrilmesi olayı!
Sümerlerde tanrıça tacize uğradığı için suları kana çeviriyor. Tevrat'ta ise firavun yehovaya tapınmadığı için, yehova aracılığı ile, suları musa kana çeviriyor. Bu hikayenin detaylarına da bakacak olursak yahudilerin "ulan onların tanrıları yaparsa, bizimde peygamberimiz yapar, tanrımız inananlarına işte böyle güç verir" havası yaratmaya çalıştığı çok açık.

Başka bir örnek: Mesela Levh-i Mahfuz olayı.
Tanrının bütün alemlere, uygarlıklara gönderdiği kurallarının yazılı olduğu kitap. Bu kitap Allah ile birlikte gökte yer alıyormuş.
Sümerlerde ise tanrıların istekleri gökteki yıldızlarda yazıyor. Madem sümerlerede hak dini inmiş ise, neden sümerlerde de tanrıların adı Levh-i Mahfuz olan yada benzer anlama gelen bir kitabı yok.
Sebebi çok basit.
Çünkü sümerlere de hak dini indiği falan yok. Semaviler yine eski dinlere bakmışlar ve "eğer onlarda tanrıların istekleri göklerde yazıyor ise bizde de tanrının göklerde olan ve tüm kuralların yazılı olduğu bir kitabı olsun" mantığı ile Levh-i Mahfuz kitabını uydurmuşlar.

Bu kadar basit !

Bunun yanı sıra:
Aradaki benzerliklere bakarsak ne kadar yüceltici, korkutucu, halkı bağlayacı, büyüleyici olay ve gelenek varsa hep onlar alınmış, taklit edilmiş! Genel olarak hep bu tür şeylerin alınmasının/taklit edilmesinin/benzemesinin sebebinin, bunun bilinerek yapıldığı, amacın insanları dine bağlamak ve büyülemek olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Örneğin neden Sümerlerde dünyayı 6 günde yaratan bir tanrı yok. Eğer sümerlerede hak dini inmiş olsaydı onlardada tanrıların dünyayı 6 günde yarattığı geçerdi. Yada bunun gibi detaylar.

Sümerler ve mezopotamya halkları zaten sami ırkından yani yahudilerinde atasını oluşturan ırktan geldiğini bilmiyormusunuz?
Hayır bilmiyoruz, çünkü öyle birşey yok. Sümerlerin sami ırkından olduğunu söylemek, Allah´ın Türk olduğunu söylemek kadar komik. Sümerlerin ırki yapısı ve kim oldukları günümüzde kesin olarak bilinmemekte. Fakat dilleri , yaşayış şekilleri ve kimi gelenekleri dolayısı ile Türk ve Orta asya ırkı ile yakından alakaları olduğu tahmin edilmekte. BUNU DESTEKLER NİTELİKTE İSE "SÜMERLERİN ORTA ASYADAN MEZOPOTOMYA YA GÖÇTÜKLERİ" KESİN OLARAK DA KANITLANMIŞTIR.
Sizin bahsettiğiniz Akadlardır. Mezopotamya' ya yerleşen ilk Sami ırkıdır. Sümerleri yıkarak bir Sümer ırkı - Sami ırkı birleşiminden oluşan melez, karışık bir toplum oluşturmuşlar ve babil devletini kurmuşlardır. Sümerleri tarih sahnesinden silen bu olay ve bu ırktır. Sargon´u duymuşsunuzdur umarım.

Amerika kurulurken 36 adet yahudi mason tarafından bağımsızlık bildirgesi yayınlanmış ve amerika birleşik devletlerinin oluşumunu,binlerce yıl önce dünyaya yayılan 12 yahudi kavminin tekrar bir araya gelmesi olarak nitelendirildiğini biliyormuydunuz?
Konumuz Amerika değil. Şimdi amerika ve yahudiler ile ilgili düşünceleri ve tezleri olan biri atlayacak olaya, konu dağılacak. O yüzden bu konuya hiç girmeyelim.

Konu VraeL tarafından (24-09-2009 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-09-2009, 15:59
Kıdemli Üye

Unbeliever´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Nogada,

Yukarıdaki çıkarımınıza istinaden bende size şunları sormak istiyorum;

1.Eski mistik dinler dediğiniz çok tanrılı dinlerin tek tanrılı dine geçerek hak din olmaları ve akabinde bozularak mit ya da efsane haline gelmiş olmaları savınızdan diğer semavi dinlerinde aynı akibeti yaşadığı ya da yaşayabileceği anlamını çıkarabilirmiyiz?
2.Asimile edilmiş hak dinlerde tanrı-tancırıklar-tanrısallaştırılmış insanlar düşüncenize göre soruyorum, günümüzde neden tanrısallaşmış veya yarı tanrı tabir edebileceğimiz insanlar mevcut değil.?(Son din ve son peygamber olayına girmeden cevaplayınız lütfen)
3.ilk sorumda tüm dinler hakkında sualim olmuştu. Peki, hak din olarak kabul ettiğiniz islamiyetin yukarıda belirttiğiniz asimile dinlerle benzerlikler taşıdığına (tek tanrı=allah, küçük tanrı=melekler, yarı-tanrı=peygamber) kanaat getirirsek, belli bir süre sonra bu dinin de asimile olup mit-efsane haline gelebileceği hususuna ne dersiniz?
1)Yanlış anlamışsınız ben hak olarak gelip,daha sonra masallaştırılmış olabilir dedim.
2)Günümüz insanları daha bilimsel bir ortamda yaşıyorlar ve görsel,işitsel teknoloji ile bir çok insan bunların olmayacağını yada görülmeyeceğinin farkında ve tarih bilimsel bir şekilde avcumuzun içinde duruyor.Tabiki bazı istisnalar var.Mesela Şeytan Hristiyanlık inancına göre Tanrı ile çarpışabilen bir nevi kötülük Tanrısı olarak onların aklında yer etmiştir.Bir diğer yandan da Hz.İsa'da o kadar çok sevilmişki,ümmeti onu Tanrılaştırmışlar.Bunlarda yukarıdakilere benzer içerikli konulardır.
3)Kim bilebilirki belkide öyle olur.Ama bu sadece bir tahminden ibaret olur şu anki konum itibari ile.Fakat dediğim gibi şu an yaşayan insanların bunları masala cevirmesi,eskide yaşayan mistik insanlara göre zor.Aynı zamanda insanların bilgi ve teknoloji açısından 2 uygarlık yada zaman arasında çok büyük farklar bulunmakta.

İlginiz için teşekkür ederim bu arada...

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 24-09-2009, 16:32
Kıdemli Üye

Sayın Nogada,

Yanlış anlama ihtimalim tabii ki de vardır. Ancak son yazınızdan da anladığım kadarı ile eski uygarlıkların yaşayış biçimleri, çevre koşulları ve teknolojik yapıları üzerine yıllar sonra kurulan çağdaş medeniyetler hak din olarak indirilmiş olma ihtimali olan bir dini masallaştırmıştır. Yanlışsam düzeltiniz. Peki o zaman aklıma şu takılıyor. Şu an ki teknoloji ve çağın getirdiklerini, bundan 500 sene sonra ileri seviyede ki medeniyetlerin primitiv bulmayacağını ve mevcut dinlerin masallaştırılmaacağına nasıl garanti verebilirsiniz? Bu sorumu 3. sualime verdiğiniz cevaba istinaden sordum. Yani 2 uygarlık derken sümerler ve şu anki muassır medeniyetlerden bahsediyorsanız o zaman sorumu şu şekilde sorayım; yıl 2009 ve Türkiye deyiz. Yıl 5009 ve (kaldıysa eğer dünya) Türkiyedeyiz. Aradaki gelişim sürecinde yeni hak dinlerin gelmeyeceğini/gelişmeyeceğini ve var olanların da mit-efsane olmayacağına garanti verebilirmisiniz?

Neden garanti verebilirmisiniz diye sorma sebebim, islamiyet ve peygamberinin SON olarak lanse edilmesidir.

ilgimiz, saygımızdandır...

sevgi ile...

Konu Unbeliever tarafından (24-09-2009 Saat 16:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-09-2009, 16:38
Kıdemli Üye

Tabiki garanti veremem sayın unbeliever,fakat söylediğim gelişmişlik şu şekilde:

İlk olarak bilgilerin tutulduğu bilgi bankalarına sahibiz,ikincisi inanılmaz bir multimedya teknolojisine sahibiz üstelik bu her gün gelişmekte.Yani insanlar artık eski yıllarda olduğu gibi birinin görmediği şeleri başkalarına anlatarak kandırma yoluyla prim sağlayamaz konumda,özelliklede toplumları ilgilendiren konularda.Evet oluyor fakat insanlıkta artık bu durumalrda bir şeyin peşini bırakmaktan uzak,üstüne gidiyor herşeyin,ayrıca insanların şu anki konumu ve akılsal ilerlemesi artık kalıplaşmış bazı şeylerin aşılamayacağı yada kuru efsanelere inanmayacağı anlamına da gelebilir.Bu bakımdan varolan dinlerin tekrar başka bir şekilde efsanelere dönüşme ihtimali ufak bir ihtimal.Fakat bu günlere kadar gelmiş olan hurafeler yada efsaneler devamını getirebilir çünkü bunlar kültleşmiş ve insanlık için bir kalıp haline gelmiş.Dinlerin içindede bunlar bulunmaktadır,ve insanları bunlardan alıkoyamamaktayız.Fakat düşünebilen ve modern eğitim almış bir insan dünyada oluğ bitenlerler beraber dinlerinde felsefi yönünü keşfeder ve hurafelerden,masala ve efsanelerden aklını temizler...

Saygılarımla...

Alt 24-09-2009, 17:29
Kıdemli Üye

Tabiki garanti veremem sayın unbeliever,fakat söylediğim gelişmişlik şu şekilde:

İlk olarak bilgilerin tutulduğu bilgi bankalarına sahibiz,ikincisi inanılmaz bir multimedya teknolojisine sahibiz üstelik bu her gün gelişmekte.Yani insanlar artık eski yıllarda olduğu gibi birinin görmediği şeleri başkalarına anlatarak kandırma yoluyla prim sağlayamaz konumda,özelliklede toplumları ilgilendiren konularda.Evet oluyor fakat insanlıkta artık bu durumalrda bir şeyin peşini bırakmaktan uzak,üstüne gidiyor herşeyin,ayrıca insanların şu anki konumu ve akılsal ilerlemesi artık kalıplaşmış bazı şeylerin aşılamayacağı yada kuru efsanelere inanmayacağı anlamına da gelebilir.Bu bakımdan varolan dinlerin tekrar başka bir şekilde efsanelere dönüşme ihtimali ufak bir ihtimal.Fakat bu günlere kadar gelmiş olan hurafeler yada efsaneler devamını getirebilir çünkü bunlar kültleşmiş ve insanlık için bir kalıp haline gelmiş.Dinlerin içindede bunlar bulunmaktadır,ve insanları bunlardan alıkoyamamaktayız.Fakat düşünebilen ve modern eğitim almış bir insan dünyada oluğ bitenlerler beraber dinlerinde felsefi yönünü keşfeder ve hurafelerden,masala ve efsanelerden aklını temizler...

Saygılarımla...
Sayın Nogada,

Tıkandığımız noktada burada zaten. "Yani insanlar artık eski yıllarda olduğu gibi birinin görmediği şeyleri başkalarına anlatarak kandırma yoluyla prim sağlayamaz konumda,özelliklede toplumları ilgilendiren konularda." demişsiniz. Benim sorguladığım olayda burada zaten. Vrael'in ilk yazısına istinaden semavi dinlerin sümerlerin kötü birer kopyaları olduğunu ve sizinde düşüncenize göre sümerlerin inanışı çağdaş medeniyetlerce efsaneleştirilmiş olduğunu düşünüyorum. Yukarıda alıntıladığım yazınızda bu düşüncemi destekliyor. Özetlersem; Sümer inanışları bir efsane ise, efsane üzerine veya efsaneden esinlenerek geliştirilmiş dinler de zaten efsane. O zamanlar insanların doğaüstü tabir ettikleri şeylere şahit olanların sadece kişiler bazında kaldığını veya topluluk halinde herhangi bir mucizeye tanık olmadıklarını da sayarsak, museviliğin, iseviliğin ve müslümanlığın efsaneden öteye gidemeyecekleri bir gerçektir. Ben ilk yazımdaki 2. sorumda aslında bunun cevabını istemiştim. Sonuçta kendi düşüncelerime göre muhammed peygamberliğinin tasdik edilmesi ve kabul görebilmesi için kendinin son peygamber ve kuran ın son kitap olduğunu iddia etmiştir.(tabii yaşadıysa). Velev ki şu an ki uygar toplum yapısı gittikçe gelişti, teknoloji de gelişti ve islamiyette de artık efsaneler sınıfına dahil oldu. O zaman yeni bir peygamber ve yeni bir kitap gelmeyeceği ne derece doğrudur? Umarım beni anlayabilmişsinizdir.

Yani kısacası, sümerler efsane ise diğer dinlerde efsanedir. Öyleyse, zaman ilerledikçe şu an ki dinlerin de efsaneleşip, yerine yenilerinin gelmeyeceği düşüncesi doğrumudur?
Alt 24-09-2009, 17:53
Kıdemli Üye

Sayın unbeliever...

Sanırım beni bir noktada yanlış algılamışsınız.Ben sümerlere inen dinin hak olmuş olabileceğini fakat zamanla halk arasında bozularak efsane haline getirilmiş olabileceğini söylemek istedim,yani bozulmuş olduğunu.Bunun için bu şekilde düşünürsek tüm dinler ondan geldi diyemeyiz.Dinler onların yanlışlarını sindirip doğrusu olarak indirilmiştir diye düşünüyorum...

Alt 24-09-2009, 18:12
Kıdemli Üye

Sayın Nogada,

İnsanlık halidir. Yanlış anlamış olabilirim. O zaman yukarıdaki yazınıza istinaden size son bir sorum olacak. Sonra karşılıklı atışma haline dönüşen bu konu başlığında size başka sorum olmayacak. Yorumlarım tabiki olabilir. Neyse soruma geçersem;

Hak olmuş olabileceğini düşündüğünüz sümer inanışının neden mevcut hak din olarak kabul gören dinlerde esamesi okunmaz? Diyelim ki sümer inanışı hak din idi ve halk arasında bozuldu ve bu zamanla oldu. Şu an o sümer inanışının sindirilip doğrusu olarak gönderilmiş olan semavi dinlerin de 1500 sene ve öncesinden bu yana halk tarafından bozulmamış olması hangi ihtimaller içindedir?

Bakınız, sizler inançlı insanlar olarak iman gözü ile baktığınız dinlerinizin aslında birer efsane üzerine kurulmuş olması ihtimaline karşısınız. Bu doğaldır. Yıllarca inandığınız değerlerin, size bunlar şunlar, doğru yanlış diye anlatılmaya çalışılması sizleri rahatsız ediyor. Buna da kabul. Sonuçta her insanın inancına saygılı olmak durumundayız. Ancak bazı gerçeklerin de kabul edilmesi lazım. Burada halk tarafından bozulmuş ve o bozuklukların sindirilip mevcut dinlerin hak olduğunu iddia ettiğiniz bir inanıştan bahsediyoruz ve bu efsane ile ilgili tarihsel veriler var. Ancak ne İsa'nın , ne Musa'nın ne de Muhammed'in yaşadığına dair bir kanıt elimizde mevcut değil. Sümer inanışını bozan halk, yeni dinleri de çıkarmış olamaz mı?

sevgi ile...
Alt 24-09-2009, 18:22
Kıdemli Üye

Dedikleriniz olabilirliği yadırganamaz olan sözlerdir.Fakat bu günlere kadar aradan çok uzun bir zaman geçmiştir ve pek bir bozulma olmamıştır.Evet uygulamasal olarak olmuş olabilir kimi zaman ortadoğu örf ve adetleri dinlerin içine girmiş olabilir ama bu öz itibari ile değiştiği anlamına gelmez.

Kaldıki ben dinin insan ile Tanrı arasında bir bağ olarak düşünüyorum.Bu kapsamda şu anki bir çok etkileşim benim düşüncemin gerisinde kalıyor.İnsan kendini ve amacını anlamaya çalışarak Tanrıya yakınlaşabilir yada amacını öğrenebilir.Sonuç olarak dinelrde manalar vardır.Bir hikaye ile bir çok konuda insanın aklında bir fikir oluşmasına sebebiyer verir.İnsanlar bunu doğru kullanıp anladığı sürece bu insana artı bir değer olarak geri gelir.Bunu bir felsefe olarak düşünebilirsiniz kendi pencerenizden.

Bir diğer konuda şuki ben inançların insanların hür iradesine bağlı olması gerektiğini düşünüyorum.Bir insan neye inanacak ve ne ile hüküm verecekse kendi bilir sonuçta bu bizi bir ceza yada ödüle getirecekse veya yaşamımızda bir önem teşkil edecekse bunu biz kendimiz seçiyoruz bekleyip görelim,bu konuda kimse kimseye saygısızlık içinde olmasın yeter.

Saygılarımla...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil