Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Kuantum Mekaniği

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-03-2010, 17:29
irsArtvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
irsArtvin irsArtvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Cern’de büyük çarpışma gerçekleşti!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda rekor hıza ulaştırılan proton parçacıkları çarpıştırıldı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan açıklamada, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yerin 100 metre altındaki tünelde, 3.5 Tev (teraelektronvolt) güce ulaşan ışık huzmelerinin ters istikametlerden gönderilerek toplam 7 Tev enerjiyle çarpıştırıldığı duyuruldu.

CERN yetkilisi Steve Myere, "İki huzmeyi çarpıştırmak başlı başına zorlu bir iş. Bu, okyanusun ortasında çarpıştırmak üzere Atlantik'in iki kıyısından birer toplu iğne fırlatmak gibi bir şey aslında..." dedi.

Şimdi sırada, bu çarpışma sırasında atom-altı parçacıkların durumuna dair elde edilen bilgilerin analiz edilmesi var. Bu analiz uzun bir vakit alacak, ancak CERN’deki bilim insanları, çarpışmanın şimdiden “bilim tarihinde yeni bir çağın başlangıcı”nı temsil ettiğini savunuyorlar.

Parçacık fiziğinin en büyük deneylerinden birisi olan bu deneyde, evrenin oluşum sırasındaki ortam yeniden oluşturulmaya çalışılıyor. Deneyden elde edilen veriler sayesinde parçacık fiziğinin birçok önemli teorik başlığı da sınanacak.

Bu başarılı çarpışmayla birlikte Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bir seneliğine bakıma alınacak ve asıl hedef olan 14 Tev gücündeki çarpıştırma için hazırlıklar başlayacak.

http://haber.sol.org.tr/bilim-teknol...i-haberi-26070
(soL - Dış Haberler)

Bilim; ilerlemeye, gelişmeye ve de tüm gücüyle insanlığın bilincini aydınlatmaya devam ediyor.

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette; bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.

Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.

Karl Marx
Alt 10-04-2010, 23:57
mitra mitra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

neye dayanarak bu atomları carpıstırıyrlar.. yani biri cıkıp su iki protonu carpıstırısak kesin bişiler buluruz mu demiş... bir bilgisi olan var mı??
Alt 11-04-2010, 00:17
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sayın mitra

Standart model uyarınca 2 TEV sıcaklıkta madde kitle çekim gücü kazanıyor, bunu da higgs bozonu saglıyor. Daha dogrusu higss bozonunun ortaya çıkması için ısının bu kadar soguması gerekiyor. İşte bu sıcaklıga erişebilmek için hızlandırıcılardaki proton demetlerinin çarpıştırılması gerekiyor. Şayet bu çarpışmada elde edilen bu sıcaklık higgs bozonunu vermezse o zaman standart modelin başı dertte demektir.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 11-04-2010, 00:50
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

CERN türünde araştırmaların normal vatandaşa yansıyan yönlerini merak edenler için örnek vermek gerekirse:

"İnternet ve web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira web sadece internet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN'de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı bilgisayar dilini bulup geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından idare edilmektedir. WWW, 1994 yılından beri hızla büyümekte, kullananların yaş aralığı genişlemektedir."

Bağlantı: WWW

saygıyla.
Alt 11-04-2010, 12:20
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu deney evrenin nasıl meydana geldiğine dair ipuçları ile birlikte, günümüzden farklı fizik kurallarının da olabileceğini tahmin ediyorum.

"Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar"

Ernesto Che Guevera
Alt 11-04-2010, 19:07
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Geçen gün okuduğum bir yazıda bu deneyin kısa süreli sonuçlarının hiç bir şey ifade etmediğini söylüyor.

Yani bu deneyin tam sonuçlarının önümüzdeki 50 yılda ancak sonuçlanacağını söylüyor.

Hele bu deneyin Allahın varlığını kanıtlama gibi bir amacını olmadığını veya olsa bile bu deneyden böyle bir sonuç çıkarmanın mümkün olmadığını söylüyorlar.

Bence bütün bu spekülasyonlar bu deneyi yapan bilim adamları tarafından kasıtlı olarak deneye ilgi çekmek için yapılıyor.Tabi deneyin maliyetinin büyük olmasıda bu ilgiyi artırıyor
Alt 11-04-2010, 19:16
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçen gün okuduğum bir yazıda bu deneyin kısa süreli sonuçlarının hiç bir şey ifade etmediğini söylüyor.

Yani bu deneyin tam sonuçlarının önümüzdeki 50 yılda ancak sonuçlanacağını söylüyor.

Hele bu deneyin Allahın varlığını kanıtlama gibi bir amacını olmadığını veya olsa bile bu deneyden böyle bir sonuç çıkarmanın mümkün olmadığını söylüyorlar.

Bence bütün bu spekülasyonlar bu deneyi yapan bilim adamları tarafından kasıtlı olarak deneye ilgi çekmek için yapılıyor.Tabi deneyin maliyetinin büyük olmasıda bu ilgiyi artırıyor
helal olsun 2 dakkada şak diye çözdün olayı

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 12-04-2010, 00:02
irsArtvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
irsArtvin irsArtvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

CERN’de görevli Türk bilim adamı anlatıyor.

CERN’de görevli Türk bilim adamı Doç. Dr. Kerem Cankoçak, ‘Büyük Patlama’deneyini ETHA’ya değerlendirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Cankoçak, deneyin beklendiği gibi gerçekleştiğini belirtiyor.

http://www.sosyalistgazete.com/2010/...anlatiyor.html

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette; bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.

Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.

Karl Marx
Alt 12-04-2010, 01:18
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Aldığınız bilgiler benim edindiklerimle uyuşuyor. Hadron hızlandırıcıdan alınacak verilerin işlenerek değerli bilgiye dönüştürülmesi çok uzun bir zamana yayılacak. Fakat bu arada dünya bu deney sayesinde yeni birçok şeyle tanışacaktır. Çünkü insanlığın edindiği bilginin deneyselleştiği bu projenin devamı için birçok beyin harıl harıl çalışmakta. Bu çalışmaların çok yakın zamanda bizlerede ufak ufak etkileri olacak. Çok küçük bir örneğini yukarıda verdim. Bu deneyi bilim adamlarının çalışma kampı gibi düşünün.

Kara delikler, dünya patlayacak, evren çökecek vs. için "spekülasyon" deyiminizde bence yerinde olmuş. Zira gerçekten büyük bir proje ve her bilim projesinde olduğu gibi "paraya" ihtiyaç var. Deneye katkı sağlayan ülkeler küresel kriz türü bahanelerle projeye ayırdıkları bütçede kısıntı yapabilirler. Ki hükümetler herzaman bunu yapar.

Ne varki bu spekülatif fısıltı gazetesi haberlerini "allaha şirk" olarak algılayıp şapşal şapşal fetvalar vermek de çok büyük yobazlık ve ahmaklık örneğidir. Kaldı ki hiçbir bilim adamının dine ya da dinin var dediği tanrıya şirk koşmak gibi bir gayesi yok, insanlar dünyada daha önemli işlerle ilgilenmek zorundalar zira hem boş işlerle uğraşıp hem bu gördüğünüz teknoloji bereketini elde etmek mümkün değildir.

saygıyla.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil