Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-08-2015, 01:58
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Boolean´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu ben şöyle düşünüyorum. Eğer evrim önceden yüklenmiş masal olsaydı, bunu çağımızdaki herkesin bilmesi lazımdı.
Yerçekimini de bir zamanlar herkes bilmiyordu, ama şimdi herkes biliyor. Belki de süreç bu şekilde tasarlandı. Bir oyunda level atlar gibi ilerliyoruz..?
Ayrıca evrimi gözlemle de görebiliyoruz.
Ya da gözlemler, böyle düşünmemizi sağlayacak şekilde programlı..

Maddenin niteliklerinden değil de kendisinden yola çıkılarak türetildiği için matematik.

1 taş + 1 taş = 2 taş.
Nesneler olmasaydı sence yine de matematik olur muydu?

İnsan olarak bir benlik olmasa da (Boolean olmasa bile), maddeyi algılayıp hesap yapan bir organizma var sonuçta.
Cogito ergo sum.. Evet, düşünüyoruz o halde varız. Fakat gerçekte olduğumuz gibi miyiz. Zihinlerimiz tutsak mı yoksa özgür mü? Bundan emin olmanın sınanabilir bir yöntemi bulunabilir mi? Asıl mesele bu..
Felsefe konusunda cahil bir insan olduğum için, ancak sohbet şeklinde yazıyorum bunları da. Forumda karşılıklı sohbet ediyormuşuz gibi.
Ben de öyle yapıyorum zaten. Maymun bir iştahla sorular soruyorum cevaplar alırım diye. Başlıktan biraz sapıyoruz ama fena da olmuyor..

Çok teşekkürler spartacus, basit soruma son derece kapsamlı bir cevap verdiniz. Yalnız insanların bu iki ana yoldan birini seçerken bunu hangi saiklerle yaptıkları konusunda sizin fikrinizi yine de duymak isterim. Ben zihin yapısı ve mizacın önemli olduğunu düşünüyorum. Rasyonel düşünme eğilimli insanlar materyalist olurken, mistik yanı ağır basanlar idealist oluyor. Benim gözlemim bu. Bilmem siz ne düşünürsünüz? Bu soru, sanıyorum "neden bazı insanlar inanıyorken bazıları inanmıyor" sorusuyla eşdeğer bir soru.

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu

Konu Aleph tarafından (07-08-2015 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-08-2015, 02:25
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yalnız insanların bu iki ana yoldan birini seçerken bunu hangi saiklerle yaptıkları konusunda sizin fikrinizi yine de duymak isterim.
İnsanlar seçim yapmadan önce felsefeye başlıyorlar. Hani 5-6 yaşlarında başlayan sorular var ya. İşte o anda felsefeye ilk adımı atıyorlar. Bu ne? uzaklık ne demek? Şu ne demek? O neden öyle? vb... İnsanların felsefeye adım attıklarında hangi yolun müptelası olacaklarını ise ne yazık ki ebeveynler belirliyor, ebeveynlerinkini ise iktidarlar, hakim siyaset ve ideolojiler. Bu böyle bir zincir oluşturuyor... Uzun zamandan beridir hakim olan teoloji. Teoloji ise idealizme izin verirken, materyalizmi yasakladı. Zaten bilimide yasakladı, geride Kiliselerde üretilen idealizm kaldı.

O nedenlerle günümüzde çoğumuz kendiliğinden bir teolojik, idealist-ideolojik ortamlar ve kurallar, kaideler, tanımlar, inançlar ortamına doğuyoruz... Haliyle daha 5-6 yaşlarında dumura uğratılan beyinlerimizle hayatın içinde sorgulamaya yönelsek dahi, elde olan teolojik ve idealist kavram-tanılar olduğu için uzun bir süre kişi idealist çerçevelere meylediyor. Zaten hazır inançalr gereğide, alternatif düşünme modeli konusunda kolayca fikir sahibi olamıyor...

Eğer insanlara teoloji, idealizm kadar materyalizmi alma serbstliği tanınsaydı ve ebeveynler çocuklarına hem hakim ideolojiden kaynaklı hem de gelenek diye gelen, ama özünde bağnaz miras ve alışkanlıkalrını aşılamasa, şırınga olmasaydı, işte o koşulda objektif bir analiz yapma şansımız olurdu... Şu koşulda ise yok, hakim olan teoloji ve onun da arka planı idealizmdir, kısaca ideaya(fikre "önce söz vardı!") dayalı evren, hayat ve dünya görüşü.
Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben zihin yapısı ve mizacın önemli olduğunu düşünüyorum. Rasyonel düşünme eğilimli insanlar materyalist olurken, mistik yanı ağır basanlar idealist oluyor. Benim gözlemim bu. Bilmem siz ne düşünürsünüz? Bu soru, sanıyorum "neden bazı insanlar inanıyorken bazıları inanmıyor" sorusuyla eşdeğer bir soru.
Mizactan ziyade bilinç faktörünün önemli olduğunu düşünüyorum. İdealizm ise zaten yukarıda değindiğim kaba ama önemli sebeplerden dolayı zaten kendiliğinden geliyor, insanalrın ikisi arasında tercih yapabilmesi için ne yazık ki kendiliğinden ve hazır gelen kalıp ve şablonların dışına çıkıp kıyas yapabilme olanağına sahip olması gerekiyor. Bunun içinde bilgi olmadan fikir de olmuyor, tabi seçimde. Birde zorunlu olarak formel mantığa dayalı bir mantığımız var(kendi ve ötekinin farkındalığı -> benlik -> öznel), bu da idealizmi kendiliğinden kabul edilesi bir potaya çekiyor...

Bilime yönelmiş insanlar, idealizmden de, metafizikten de(külliyen) uzaklaşır. Lakin yeterli temeli olmayanlar günümüz sözdebilim dediğimiz ama bilimden çok daha fazla yer tutan bir çok kir nedeniyle ve dahi alışılagelmiş şablonlar ve kişilerin teolojik, idealist şartlılıklarına yabancı gelmeyen(şartlandıkları için, NE DUYMAK İSTİYORLARSA, onu söyleyen - iksir) söylem-argümanlar nedenyle, birde bilim'in sade, cezbedici ve edebiyatvari dilden uzak olması gibi sebeplerle, öteki daha çekici, cezbedici geliyor. Bir diğeride SAVUNMA psikolojisidir, insan şartlandığı şeylerin aksini duymak istemez, duyarsa da ya burun kıvırır ya da karşı çıkar(neden karşı çıktığına dair ise aslında fikri bile yoktur)...

Zeka herkeste var, ama şu derece de, ama bu derecede, zihin, akıl herkeste var, aslında tercihlerimizde belirleyici olanın bilinç olduğunu düşünüyorum ve aklın da bilinç bankasında (zihin, dağarcık) elde olanlara göre hareket etme yetisi kazandığını...

Materyalizm özneyi ret etmez, zaten bilgi özne-nesne ilişkisinin ürünüdür(yorumlanmış veri üründür), idealizmden ekstra farkı, materyalizm nesnel ve öznel dünyayı kabul eder, idealizm ise nesnel dünyayı ret eder, lakin materyalizmde konular ve açı, neye görelik(öznel, nesnel) disipline edilir.

Örneğin bir insanın hangi rengi sevdiği görecelidir, bu özneldir, ama sıvıların akışkanlığı öznel değil nesneldir. Gerçeklik sorunsalı kimin hangi rengi sevdiğinin çerçevesinde ele alınamaz çünkü bu rölatiftir(göreceli, öznel, kişiye göre), sıvının akışkanlığı ise kişiye(özneye) göre değil, ilgili nesnenin hareketine ve yine nesnel koşula göredir... Bir kimsenin kırmızıyı sevmesi, kırmızıya gerçeklik vasfı vermez, lakin biz o kişinin o rengi sevdiğinin bilgisini edinmiş oluruz, buda bilgidir ve her insan hem kendisi ve başkasının öznesi hemde nesnesidir.. Kısaca materyalizm bir kişinin neyi sevdiğinin ya da düşündüğüne dair bilgi edinmekle, düşündüğü şeyin neye dair, neye göre olduğu çerçevesini ayrı ele alır. Birisi kişiye dair bilgidir, öteki görüşüne ve nesnesine dair...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 07-08-2015, 02:44
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yerçekimini de bir zamanlar herkes bilmiyordu, ama şimdi herkes biliyor. Belki de süreç bu şekilde tasarlandı. Bir oyunda level atlar gibi ilerliyoruz..?
Level olarak da görebiliriz, bir yol olarak da görebiliriz. Çünkü bazen hatalı yollara sapıyoruz ya; Mesela evrenin statik olduğunu düşünüyorduk, sonra genişlediğinin ve hareket halinde olduğunu gördük, şimdi bu da hatalı bir yol olabilir pek muhtemel olmasa da.

"Uzun ince bir yol"

Ya da gözlemler, böyle düşünmemizi sağlayacak şekilde programlı..
Bu nerede programlı peki? İnsan DNA'sında mı? Mikropların değişim geçirdiği, daha dirençli hale geldiğini gözlemlemek programlı olabileceğini sanmıyorum.

Nesneler olmasaydı sence yine de matematik olur muydu?
Hımmm! Form lazım sonuçta ve rakamlar lazım. İşaretler. Yani bunları nereden tedarik edeceğiz? Onun için ilk olarak maddesel objeler olması lazım ki; onlara bakarak üçgen, I II III gibi sembolleri türetebilelim. Öyle değil mi? Sanki böyle gibi.

Zihinlerimiz tutsak mı yoksa özgür mü? Bundan emin olmanın sınanabilir bir yöntemi bulunabilir mi? Asıl mesele bu..
Bana göre doğanın istediği kadar özgür, istediği kadar da tutsak. %100 bir özgürlük yok bence. Yanlız ne kadar özgür, ne kadar tutsak onu bilmiyorum, çünkü %100 özgürlüğün potansiyelinde neler var, onu bilmiyorum. Zihnin oluşmasında önemli rol oynayan algılar sadece canlıya yetecek kadar evrimleşiyor sonuçta.

Bir balığın kulağa ihtiyacı olmadığından, kulak evrimleşmiyor.

Atıyorum;

x ışınlarını görmemiz gerekmediğinden görmüyoruz. Eğer x ışınlarını görmek canlıya ekstra bir avantaj sağlasaydı, bunun için de bir organ veya göz evrimleşecek ve bilinç buna göre daha değişik olacaktı.

Ayrıca şanslıyız ki; diğer hayvanları gözlemleyebiliyoruz. Tek tür olsaydık durum kötüydü.

Mesela ormandaki bir ayıya göre, insan türü düşüncesel olarak çok daha özgür.

Bunu yaratıcılıktan çıkarıyorum. Ürettiğimiz sanat eserlerinden falan.

Bu da demek oluyor ki;

Bizden aşağıda olan zihinler varsa, bizden yukarıda olan zihinler de olabilir.

Benim sınamam bu şekilde.
Alt 07-08-2015, 13:28
alpha alpha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Bizden aşağıda olan zihinler varsa, bizden yukarıda olan zihinler de olabilir.
Evet var

ama insan türünün tek örneği değil mi ? Ayı ile insan aynı kefede değil, hiç bir dünyalı başka bir canlı ile yanı kefede de değil.

İnsan düşünen, düşüncesi ile teknoloji geliştiren bir tür. Bir başka böyle tür var mı ?

Yok..

İnsan diğer havvanları gözlemliyor, hiç bir hayvan başka bir türü incelemek maksatlı gözlemlemiş midir ? hayır...

Biz belgesel yapıyoruz

x ışınlarını görmemiz gerekmediğinden görmüyoruz. Eğer x ışınlarını görmek canlıya ekstra bir avantaj sağlasaydı, bunun için de bir organ veya göz evrimleşecek ve bilinç buna göre daha değişik olacaktı.
Biraz doğru, esasen genelde bu sitede kimileri bu yanlışı çok yapıyor "ateist"ler genel olarak, bu senin kaideni baz alsalar yapmıyacaklar ama, bu kaideyi unutuyorlar ve hatta sen bile bu yazdığın şeyi unutursun yeri geldiğinde eminin, bu da çifte std yapman demek.

ne mi ? örnek verim;

örneğin insan duyuyor ve Allah bu işlevi bize en mükemmel şekilde vermiş diyoruz, haa bi ateist'de diyorki ordan: "hayır, bak karıncaların ayak seslerini neden duyamıyoruz ki?"

hemen ona senin şu cevabını vermek gerek. bilmem anlatabildinmi...

bak kaideni çok beğendim koyu bile yaptım, güzelmiş...

----------------------------------------------------------------------

"Bilim insanı Allah'a götürür." Louis Pasteur
...
Domuz eti sağlıklı diyenler domuz etinden çiğ köfte yesinler, konuşmasınlar..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil