Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Kuantum Mekaniği

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-01-2016, 19:15
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuantum fiziğinin ağa babaları teorik fizikçiler, yani matematiği kullanan fizikçiler. Yanılıyor muyum?
Alt 31-01-2016, 19:30
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Kurdistannn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuantum fiziğinin ağa babaları teorik fizikçiler, yani matematiği kullanan fizikçiler. Yanılıyor muyum?
Önce teorileri(gözlem, deney içinde), mantıksal çıkarımları sonrada matematiği

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-01-2016, 19:32
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Matematiği kullanıyorlardır mutlaka ama bildiğim kadarıyla kuantum dünyasında mantıkla veya matematikle uyuşmayan (veya matematikle ifade edilemeyen) olaylar gözlemlenebiliyor. Belki daha iyi anlaşılınca matematiğe dökülebilir.
Hatta bu dolanıklık olayının, evrenin matematiğe uymadığının bir göstergesi olduğuna dair bir şey duymuştum.
Alt 31-01-2016, 19:43
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuantumu bu şekilde küçümsemeye çalışmak hatalı olur kanımca.
Elimizde çok garip bir "çift yarık deneyi" var. Hem de kapı gibi bir deney.

Elektronları ya da fotonları bir dedektörle gözlemlemeye çalışmazsanız deney elektron ve ışığın bir dalga oldugunu gösteriyor.

Parcaciklari gözlemlemeye calisirsaniz bu sefer deney sonuclari parcacik seklinde cikiyor.

Yani "gözlem yaptiginizda deney sonucu degisiyor"

Iste bu materyalist bakis acisi icin ciddi bir problem.

Biz gözlemlemedigimizde de ya da bakmadiginizda da ay tam orada mi?

http://www.bilgiustam.com/kuantum-dn...-deneyi-nedir/

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 31-01-2016, 20:11
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuantumu bu şekilde küçümsemeye çalışmak hatalı olur kanımca.
Elimizde çok garip bir "çift yarık deneyi" var. Hem de kapı gibi bir deney.

Elektronları ya da fotonları bir dedektörle gözlemlemeye çalışmazsanız deney elektron ve ışığın bir dalga oldugunu gösteriyor.

Parcaciklari gözlemlemeye calisirsaniz bu sefer deney sonuclari parcacik seklinde cikiyor.

Yani "gözlem yaptiginizda deney sonucu degisiyor"

Iste bu materyalist bakis acisi icin ciddi bir problem.

Biz gözlemlemedigimizde de ya da bakmadiginizda da ay tam orada mi?

http://www.bilgiustam.com/kuantum-dn...-deneyi-nedir/
Peki ışık gerçekten dalga mı? Gözlemlerken bakmasak bile gözlemden sonra bakıyoruz hem gözlemlerken fiziksel, manyetik bir etki oluşturmadığımız ne malum? Bir şey biz baktığımızda gerçeklik kazanıyorsa o halde dalga olarak görünmemesi gerekir, hem bu durumda güvenirliği nedir ki? Yani bu mantığa göre çift yarık deneyi anlamsız olmalı zira madem biz bakınca gerçeklik kazanıyor o halde ışık dalga davranışında bulunmuyor ama biz bakınca öyle bir oluşum meydana geliyor-getiriyoruz diyebilir miyiz?

Ay oradadır evet, orada olmadığına dair ne gibi bir bilgimiz var ki? Orada olduğuna dair ise envai çeşit gözlem, etki mevcut.

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-01-2016, 20:36
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Mesela ilgili yazıda ifade ediliyor;
"Bu teoriyi doğru kabul edersek yine sarsıcı bir sonuç arşımıza çıkmaktadır. Her hangi bir obje gözlenemediği surette gerçek değildir."

O halde patterni oluşturan nedir? Dalga'da fiziksel bir gerçek değil mi?

İşte nereden nereye;
"Gözlenemeyen hiçbir şey gerçek değildir! Bu sözün üzerinde biraz düşünmek gerekir. Gündelik bir örnek verirsek, diyelim ki her gün evimizin karşısında bulunan bir ağaç, sadece biz gözlediğimiz için mi gerçek veya biz gözlediğimiz için mi orada?"

Oysa ilk sorun şudur, siz gözlemlemediğinizde -ki size göre!- ışık zaten yoktur, buda demektir ki dalga da değildir, bu da demektir ki yarıklardan geçip, karşı satıhda desen oluşturamaz, çünkü gözlemlemediğiniz için yarıkta yok, ışıkta, karşı satıh da?

Bu deneyden anladığım, ışık üzerinde dedektörlerin oluşturduğu etkidir ve karşı davranış ise tepkiseldir... Olmayan şey, gerçek olmayan şey dedektörden etkilenir mi?

Bu tür sonuçlar çıkartmak mümkün olmadığı gibi, mantıken deneylede örtüşmüyor, ortada gerçekten insan iradesinden bağımsız bir davranış durumu söz konusu, hem bunu kabul edip hem de biz bakmadığımızda hiç bir şey gerçek değildir, yoktur sonucu nasıl çıkartılabilir?

Bu idealistçe bir yorum, ben materyalistçe, ışığa etki ettiğimizi ve bu etki bu yukarıdaki alıntıdaki gibi metafizik değil, tamamen fiziksel tabanda olduğunu düşünüyorum ve mantık dışı da görmüyorum...

İlişkisel hiç bir deney materyalizmi zor durumda bırakmaz, çünkü materyalizme göre her şey birbiriyle ilişki halindedir.

Aslında bu deneyler diyalektik materyalizmi olumsuzlamıyor aksine olumluyor, lakin bu tür deneylerden çıkartılan idealist yorumlardan materyalist görüş sorumlu tutulamaz... Adam çıkıyor, biz bakmadığımızda gerçeklik yoktur filan sayıklıyor, iyi de ışığın dalga davranışında bulunması sen bakmazken gerçekleşmişti... Burada çıkartılacak en zorlama sonuç, deney ortamıyla ışığın bir etkilenme-tepkilenme sürecine girdiğidir, gerçek olmayan şey etkilenir mi? Olmayan şey gidip yarıktan geçip, karşı satıh da iz bırakır mı?... Hem madem gerçek değil, siz baktığınızda desenin dalga olduğuna nasıl karar veriyorsunuz, zeusen o halde bu yoruma göre o'da gerçek değil de, işin kötüsü neden sizlerin dalga deseni gördüğünüz, size mi bağlı, ışığın davranışına mı? hadi ahiret sorusu

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 31-01-2016, 20:44
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ay oradadır evet, orada olmadığına dair ne gibi bir bilgimiz var ki? Orada olduğuna dair ise envai çeşit gözlem, etki mevcut.

Peki ben de şöyle sorayım: biz bakmazken orada olmaması neyi degiştirir? Evet her baktığımızda tam da bulmayı tahmin ettiğimiz gibi buluyoruz ayı her seferinde.. Ancak bu biz bakmazken de tam da oradadır demek için yüzde yüz yeterli midir?

Kuantum yaklaşımı atomaltı düzeye bir olasılık dalgası verir. Bir elektorunu olasılık dalgasının yüksek oldugu yerlerde bulma ihtimalimiz de yükselir.

Nasıl ki düşük hızlarda Einstein fizigi Newton fizigine indirgeniyorsa, söz konusu büyük cisimler oldugunda Schrodingerin olasılık dalgaları da 1 olasılıgına yakınsar.

Yıldıztozunun paylaştıgı gibi kuantum teorilerinden türeyen uygulamalar da giderek yayılmakta. Örnegin benim bildiklerim kuantum bilgisayarları ve atomların kuantum dolanıklığından faydalınalarak ışınlanması... Yani kuantum teorileri kendilerine uygulama alanları da bulmaya başladı..

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 31-01-2016, 20:56
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki ben de şöyle sorayım: biz bakmazken orada olmaması neyi degiştirir? Evet her baktığımızda tam da bulmayı tahmin ettiğimiz gibi buluyoruz ayı her seferinde.. Ancak bu biz bakmazken de tam da oradadır demek için yüzde yüz yeterli midir?

Kuantum yaklaşımı atomaltı düzeye bir olasılık dalgası verir. Bir elektorunu olasılık dalgasının yüksek oldugu yerlerde bulma ihtimalimiz de yükselir.

Nasıl ki düşük hızlarda Einstein fizigi Newton fizigine indirgeniyorsa, söz konusu büyük cisimler oldugunda Schrodingerin olasılık dalgaları da 1 olasılıgına yakınsar.

Yıldıztozunun paylaştıgı gibi kuantum teorilerinden türeyen uygulamalar da giderek yayılmakta. Örnegin benim bildiklerim kuantum bilgisayarları ve atomların kuantum dolanıklığından faydalınalarak ışınlanması... Yani kuantum teorileri kendilerine uygulama alanları da bulmaya başladı..
Sevgili Dialectics

Son yazımda alıntı yaptım, bir deneyi idealsitçe yorumlamak kadar materyalistçe de yorumlamak mümkün... Neden isealist ve BAĞINTISIZ, ALAKASIZ yorumları esas alayım ki, ya da alasın?

Siz bakmasanız da Ay oradadır, ama oradalık, işaret zeminde kime, neye göredir değil mi? Şahsen sen Ay görürken, dünyanın başka yerlerindeki insanlarda görmez, çünkü senin orada dediğin yerde yoktur, çünkü dünya kendi etrafında da dönüyordur, keza gelgit olayları... Eğer siz baktığınız için orada ise, haliyle herkes görmeli, dünyanın kendi etrafında dönüşü etki etmemeliydi..

Yani sizin ölçütünüz, şahsen sizin görmeniz mi? Siz görmezseniz Ay yok mudur? idealist iddia bunu söylüyor, bunu neden esas almalıyım, bana bunun izahı lazım. Çiftyarık deneyi böyle bir sonucu çıkartmamızı zorlamıyor, desteklemiyor, zorunlamıyor ki, neden böyle bir paradoks üretilsin? maksat ne?

Plazma'da her alanda kullanılıyor, hem de çok yaygın ama bu demek değil ki, Plazma Evren modeli tek evren modelidir... Elbette madde de yapılacak her türlü bilimsel çalışma, elde edilecek veri, kullanılacaktır, kullanılabilir, bu demek değil ki, her çeşit idealist, teolojik hatta materyalist görüş doğrulandı, kanıtlandı, alakasız bağıntı safsatası..

Yani mantıksal çıkarımların bir tabanı olmalı, gelişigüzel, keyfiyetle sonuçlar çıkartılamaz, bu çıkarım olmaz, kendimi ne kadar zorlasam da, idealsitçe yorumları çıakrtabilecek bir mümkünat bulamıyorum, belki sorun bendedir, ne bileyim belkide metafizik-inançsal ön-yargılarım yoktur...

Burada sorun şu, "biz bakmadığımızda hiç bir şey yoktur, gerçek değildir" vb deniyor, bu idealist dünya görüşünde bin yıllardır söyleniyor zaten, sonra bu idealist öngörü öne yerleştirilip, çiftyarık deneyi dayanak-araç- haline getiriliyor(şartlı kullanım), iyide o deney böyle bir sonuç vermiyor, ortada ışığın davranışı söz konusu. Böyle bir görüşün geçerli olması için, hiç bakılmadığında karşı tarafta herhangi bir iz oluşmamalıdır, işte o zaman bana sormaya hakkın olur, "Biz bakmadığımızda Ay gerçekten orada mı?" Eğer çiftyarık deneyinde, siz bakmadığınızda ışık karşı satıhta hiç bir iz, emare oluşturmamışsa, bu deneyi, bu öngörüne dayanak edebilirdin, peki deneyde böyle bir durum söz konusu mu? -Ki böyleymiş gibi düşünüp yargıya varalım?...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 31-01-2016, 21:20
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Önce teorileri(gözlem, deney içinde), mantıksal çıkarımları sonrada matematiği
Benim bildiğim öncelik sırası şöyle.
Teorik fizikçiler, matematiksel olarak keşfeder, daha sonra deneysel fizikçiler bunu deneyle test eder.
Örneğin Higss bozonun, Peter Higss ve arkadaşları tarafından matematiksel olarak kanıtlanmasına rağmen, uzun yıllar sonra Cern de deneysel olarak ispatlanması gibi...
Alt 31-01-2016, 21:29
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Benim bildiğim öncelik sırası şöyle.
Teorik fizikçiler, matematiksel olarak keşfeder, daha sonra deneysel fizikçiler bunu deneyle test eder.
Örneğin Higss bozonun, Peter Higss ve arkadaşları tarafından matematiksel olarak kanıtlanmasına rağmen, uzun yıllar sonra Cern de deneysel olarak ispatlanması gibi...
O halde her matematikçi teorik fizikçidir demiş oluyorsun... Yani bu kişilerin fiziğe, kozmolojiye vb dair hiç bir bilgisi yok, ama çok iyi matematikçilerdir demek gibi...

Önce bir dolu veri, bilgi elde ederler, o bilgilerde bilimin gözlem, deneyle elde ettiği bilgilerdir, sonra bu bilgiler üzerinden çıkarım yaparlar, çıkarımlarını ispat içinde matematiğe yönelirler... Yani zeminde önce veri-bilgi(bilim) mevcut...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil