Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Kuantum Mekaniği

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-02-2016, 19:28
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar, Celal Şengör bir konuşmasında pnömatikten bahseder. Peki nedir bu pnömatik?
Arkadaşlar, dünden beri bu soruma bir yanıt bekliyorum. Öyle, ateistlerin deli olma ihtimaline ilişkin bir soru değil bu. Tastamam fizik ile ilgili.

Hatırlatma babında, Celal Şengör gibi acaba Heron dersem, bu, size bir şey hatırlatır mı?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 01-02-2016, 19:52
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

C.Şengör, Heron ve Kuantum dolanıklık arasında ne gibi bir ilişki kuracaksınız acaba sayın upuaut
Alt 01-02-2016, 20:27
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Din ile Fizik arasındaki ilişki.

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
C.Şengör, Heron ve Kuantum dolanıklık arasında ne gibi bir ilişki kuracaksınız acaba sayın upuaut
Kuantum'la olan bağını bana sorma. Ben sadece fizik ile ilgili olduğundan, bir sorayım dedim. Bakalım, çözebilecek misiniz diye!

Şimdi ağzımı açmayacaktım ama, fizik ile din arasındaki ilk ilişki burada kurulur.

Pnömatik nedir?

Eski Yunan dilinde rüzgar ya da nefes manasına gelen "pneuma" (bu kelime ayrıca "ruh" anlamına da gelir) kelimesinden gelen pnömatik, basınçlı hava ile çalışan mekanik sistemlerin hareket ve kontrolünü inceleyen bilim ve mühendislik dalıdır. Günümüzde ticaret olarak da gelişmiştir.

Heron'un çalışmaları

İskenderiyeli Heron'un "Mechanica", "Pnömatika", "Metrica" olmak üzere 3 farklı alanda çalışmaları vardır. Bunlardan sonuncusunun Matematik ve Geometri ile ilgili olduğunu biliyoruz ve ilk ikisinin de birbirleriyle bağlantılı olduklarını.

Bakalım, Heron'un Pnömatika çalışmaları nelermiş!

Pnömatika

Pnömatika benzerine pek rastlanamayacak değişiklikte bir kitaptır. Sıvı basıncıyla ilgili kısmen doğru, yer yer tamamen yanlış teoriler içeren birinci bölümden sonra, ikinci bölümde, oyuncak olmaktan öte bir amaçla kullanılmadıkları tahmin edilen birçok mekanik aletin tasviri yer almaktadır. Heron'un bu oyuncakları, öğrencilerine fizik anlatırken kullandığı düşünülüyor. Heron'un ününü borçlu olduğu şeylerden biri, aslında oyuncak olarak gördüğümüz bu şeylerden biridir: Heron Çeşmesi ya da Aeolipile (Aeolos Rüzgar Tanrısı'nın adıdır; pila ise top demektir). Heron Çeşmesi, kısaca özetleyecek olursak, günümüzde buhar motoru dediğimiz şeyin işleyiş mantığının ilk kez görüldüğü yerdir. Kaynayan suyun oluşturduğu buharın bir türbini çevirmesiyle buhar gücünü harekete çevirmektedir. Heron’un ayrıca tapınaklarda kendiliğinden açılan kapılar ya da karşısına geçtiğinizde size su veren, robot diyebileceğimiz mekanizmalar hatta para atılması esasına dayanan ilk otomatları da yaptığı bilinmektedir.

Eğer bu çalışmaları vücut bulacak ve çok daha karmakarışık şekilde düşünecek olursak, karşımıza şöyle bir şey çıkar (ki Antikitera değil; bu çok zayıf bir makinedir):

1927 yapımlı Frizt Lang'ın "Metropolis" filminde tasarlanan şey, ütopik bir şehir olsa da, gaz ve su basıncıyla çalışan insansı robot çok daha dikkat çekicidir. Çünkü Babil sahnesinde insanların aynı dili konuştukları halde birbirlerini anlayamaması YARATILIŞ kitabına bir gönderme yapılmakla birlikte, Celal Şengör'ün aşağıdaki videonun 6:42'sinde dile getirdiği "Ruh" kavramı bu robotta görülür:

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 01-02-2016, 23:55
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

http://physicsandphysicists.blogspot...r-dummies.html

Burada konuya vakıf olmayanların da anlayabileceği şekilde anlatılmış kuantum dolanıklığı. İnternette 8-10 yere baktım en sade ve en anlaşılır bu sayfa.
Alt 15-02-2016, 00:55
Odyssey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Odyssey Odyssey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu teori, gerçekten insan ufkunu açan nitelikte bir konu.
Kuantum, gezegenler ve yıldızlar arasındaki bir iletişim şekli de olabilir.

Nedensellik iddiası ise, insanın tüm davranışlarını nedenlere bağımlı hale getirdiği için, bence çok inandırıcı değil.

Bir soru: Eleştirmenini, ölüm ve sonsuz işkenceyle tehdit edecek kadar çaresiz bir kitabın yazarı, bilgili ve adaletli biri olabilir mi...?
Alt 15-02-2016, 01:49
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sahte bilim üretme işi kuantum ya da bigbang'den önce de vardı.

Hatta "Astroloji" denen safsata makinesi tam olarak 25000 yaşında. Tevfik Uyar'ın "Astroloji'nin Bilimle İmtihanı" isminde yeni bir kitabı çıktı, gayet sade bir şekilde şimdiki Astroloji denen çöplüğü deşifre ediyor. Hani zaten Astrolojiye, fala, büyüye inanmıyordum da bu kadar hatalı ve ilkel fiziksel sistemler üzerine kurulu olduğunu da bilmiyordum açıkçası, kitaptan pek çok şey öğrendim.

Kuantum dolanıklığı denen zımbırtının gerçekte neyle bağlantılı olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok. Bir kaç kitapta rastladım ve bir de uzunca bir belgesel izlemiştim, oradaki fizikçiler de tam olarak bilmiyorlardı. İki parçacığın arada hiç bir bağ olmamasına rağmen birbirlerinden haberi varmış gibi davranmasına bu ismi vermişler. Birini elleyince diğeri de aynı şekilde değişiyor vs.

Einstein'ın fizik kavrayışına ters geldiği için uzun süre reddetmiş. Hatta sanırım tam iknâ olmadan dünyadan ayrılmış.

Bu tür fenomenlerden, heleki kuantum boyutlarındaki henüz tam anlaşılamamış matematiksel fenomenlerden tanrı, ruh, hayalet çıkaranları ise kaale almamak lâzım. Zira onlar her yerdeler ve herşey için mutlak bir fikre sahipler.
Alt 15-02-2016, 01:54
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

errata´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sahte bilim üretme işi kuantum ya da bigbang'den önce de vardı.

Hatta "Astroloji" denen safsata makinesi tam olarak 25000 yaşında. Tevfik Uyar'ın "Astroloji'nin Bilimle İmtihanı" isminde yeni bir kitabı çıktı, gayet sade bir şekilde şimdiki Astroloji denen çöplüğü deşifre ediyor. Hani zaten Astrolojiye, fala, büyüye inanmıyordum da bu kadar hatalı ve ilkel fiziksel sistemler üzerine kurulu olduğunu da bilmiyordum açıkçası, kitaptan pek çok şey öğrendim.

Kuantum dolanıklığı denen zımbırtının gerçekte neyle bağlantılı olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok. Bir kaç kitapta rastladım ve bir de uzunca bir belgesel izlemiştim, oradaki fizikçiler de tam olarak bilmiyorlardı. İki parçacığın arada hiç bir bağ olmamasına rağmen birbirlerinden haberi varmış gibi davranmasına bu ismi vermişler. Birini elleyince diğeri de aynı şekilde değişiyor vs.

Einstein'ın fizik kavrayışına ters geldiği için uzun süre reddetmiş. Hatta sanırım tam iknâ olmadan dünyadan ayrılmış.

Bu tür fenomenlerden, heleki kuantum boyutlarındaki henüz tam anlaşılamamış matematiksel fenomenlerden tanrı, ruh, hayalet çıkaranları ise kaale almamak lâzım. Zira onlar her yerdeler ve herşey için mutlak bir fikre sahipler.
Kuantumu külliyen reddetmek mantıklı değil hocam. Bizim ölçeklerimizde zaten kuantumun tüm olasılıkları 1'e çöküyor ve evren tam da bugüne kadar gözlediğimiz gibi oluyor. Nasıl einstein'ın ışık hızına dair teorileri dünyada newton fiziğine çöküyorsa.

Ama big bang esnasında, kuantum teorileri eğerin ucunu tutuyor olabilir. Çünkü evren atomdan küçük durumda... Bu benim kafama yattı açıkçası, yani biz dalganın olasılığı en yüksek haliyiz. Muhtemelen mecburiyetiz...

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 15-02-2016, 02:00
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hayır ben Kuantum ya da BigBang yalandır demiyorum, tam tersine böyle diyenleri ciddiye bile almam.

Demek istediğim sahte bilim denen şeyin Kuantum veya Bigbang'den kaynaklanmadığı. Bazı insanlar Kuantum teorisi dincileri haklı gösteriyor gibi cahilce hezeyanları nedeniyle bu teorileri reddediyorlar. Neye dayanarak reddettikleri de meçhul tabii.
Alt 15-02-2016, 02:20
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Bu sözü bir çok konuyu aydınlatan bir özlü söz olarak alıyorum.
"İnsanlar sık sık bilime dayandırarak haklı çıkarmaya çalıştıkları şeyleri satmaya çalışıyorlar."

"Ama bizler klasik objeler gibi belirli bir sebepten dolayı hareket ederiz: Boyutumuz büyük, birçok partikülümüz var, ve birbiriyle etkileşim halindeler."

"Kuantum mekaniğin gariplikleri laboratuarda özel koşullarda, ya da inanılmaz derecede küçük ölçeklerde geçerliliğini gösterir. Evrene yer-çekimi ile de bağlıyız, ve gezegenlere yer-çekimi ile bağlıyız. Ama bu astrolojinin doğru olduğunu göstermiyor."

"Kuantum mekanik korelasyonları, kuantum mekaniğin bir mesafede gösterdiği korkutucu davranış, sadece dünyanın geri kalanından (tamamen) izole edilerek özel olarak hazırlanmış sistemlerde geçerlidir. Bizler kesinlikle dünyanın geri kalanından izole edilmiş değiliz. Günün her saniyesinde birçok şey ile bombardıman ediliyoruz. Sonuç olarak özel olarak hazırlanmış kuantum mekaniksel sistemler değiliz ve cisimler üzerinde garip kuantum güçleri uygulayamayız."

Lawrence Krauss
Buradan anlaşılması gereken bana göre parça ve bütün ilişkisidir, bu ilişki bir kez dışlandı mı, her türlü masal diyarına giriş kapısıda açılmış oluyor...

Kuantum ölçeğindeki gelişmelere bakarak, dalga olduğumuz sonucunu ne çıkartabiliyiorum ne de böyle bir çıkarımı anlamlı buluyorum. Big Bang konusunda da kim ne derse desin, nede sicim(24 boyut üfürüyor ama teori 2 boyutu aşmıyor) savları, Plazma Evren Model anlayışını daha önemli buluyorum -ki Big Bang kanıtlanacak diye yapılan deneyler dahi Plazma Evren modeliyle çakışabiliyor-...

Genelde insanlar yanlış anlamaya meyilli, misal Kuantum fiziğine dayandığını söyleyip, ama aslında çıkarım temelli öngörülemeyecek olarak gördüğünüz, farklı kurgulara, heleki makro kurgulara bakıp, katılmadığınızda sizi kuantum fiziğini ret etmekle itham ediyorlar, bayağı bir yol... Örneğin yukarıda astroloji bağıntısı gibi, kısaca çıkarım temelinde yalıtık, bağıl, bağıntısız-dayanaksız-, ama buna rağmen öngörülemez sonuçlar üretmek, bilim olarak alınamaz...

Bana öyle geliyor ki, tipik Allah ve Evren hataları yapılıyor ve bu felsefik, mantık çerçeveli eksikliğe bilim insanlarıda düşüyor...

Evreni görüyor musun?
Ya şu çiçeği?

İşte bu Allah'ın ispatıdır.

Özünde çıkarım baştan bellidir, yani aslında bir çıkarım yoktur, tersinden ön şart olarak koyduğu sonuca varma(akıloyunu) vardır ve bu tür teoriler ise sözde istismar edilen dayanak haline getirilmiştir...

Buna benzer sözde çıkarımlar, ya da bir çok kurgu, bilime dayanılmışlıkla bilimsel olamaz. Elbette kurgu düzeyinde kalan hiç bir düşünce, görüş de bilim temelli olsa bile, tartışmaya açıktır, o nedenle yanılma payıda yüksektir, herkes yanılabilir ve doğrusu buradan yola çıkıp değerlendirme ve yargılarda bulunmak bir bütün halinde bilim ekseniyle yargıya varmak doğru olmaz... Plazma Evren modeli öngörüldüğünde, Big Bang zaten mevcuttu, ama modeli öngören de Nobel ödüllü bir bilim insanıydı, katılmayabilir, çünkü bilimce aydınlatıldığı henüz öngörülemeyen teoriler hem tartışmaya, hem yanılgıya hemde kabule açıktır...

Birde sahte bilim için Big Bang ve Kuantum elbette gedik açılacak kale duvarı gibi, çünkü bu tür sahtecilik, bilimin boşluklarından varolmaya çalışır, bilim ise henüz yeterince gözlem, deney ve sonuçlar sunmadığı ya da yeni türden problemlerin açığa çıktığı durumlarda, bunlara gün doğar, nasılsa onlara göre hem çarpıtma hem de atış serbesttir...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 08-05-2018, 01:04
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dolanık parçacıklar birbirinden bağımsız değil. Bağımsız olsalardı birindeki değişim diğerinde de ortaya çıkmazdı. Bu parçacıklar birbirinden ayrı değiller, bütünleşmiş haldeler.

Dolanık parçacıklar arasında uzun mesafeler olsa bile etkileşim kurabilirler. Beynim ile parmaklarım arasında da bir mesafe var ama aralarında bir etkileşim görülüyor. Tabi dolanıklıkta durum biraz farklı. Etkileşimin eş zamanlı olduğu söyleniyor.

Aslında buradaki eş zamanlılık, nedenselliğe karşıt bir şey gibi görünmüyor. Ortada bir etki muhakkak var, fakat eş zamanlı oluşu nedensellik anlayışını zamansallık ilişkisinde farklılaştırabilir. Belki de henüz olay tam anlaşılmamıştır. Eksik bilgiye sahibizdir.

Bir de neden bu tarz etkileşimler sadece mikro dünyada görülüyor da makro boyutlarda görülemiyor? Mikro ile makroyu ayıran çizgi nedir ve neden farklı işliyor gibi görünürler?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil