Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Kuantum Mekaniği

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-09-2008, 18:59
meas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
meas meas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deneyin bir tehlikesi olmadığını söylüyorlar. Olsa dahi sadece o bölgeyi etkileyeceğini öne sürenler var.

Tamam da hiç akla gelmeyecek, milyarda bir ihtimal de olsa doğabilecek bir hatanın sonuçları enine boyuna düşünülmüş mü acaba?
Çünkü neticede bilinmeyenler üzerinde bir deneye kalkışılıyor.

Ben bu big bang'cilere pek güvenmiyorum nedense.
Bu yazdıgını aman ha liop duymasın panterim kara filozofum
Alt 22-09-2008, 20:35
imhotep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
imhotep imhotep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

CERN deneyi ve şeriatçılar

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN), İsviçre- Fransa sınırındaki laboratuvarında yapılan “Big Bang” deneyinin heyecanı, tüm dünya gibi Türkiye’yi de sardı. Teorik olarak var olan ama pratikte bulunamayan parçacık için yapılan deney tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de merakla izleniyor. Dünyanın oluştuğu ilk ana dönmeyi hedefleyen deney birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Esas olarak maddeye kütlesini veren “Higgs” parçacığını bulmayı amaçlayan fizikçilerin ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek. Stephen Hawking ise deneyin başarısızlıkla sonuçlanacağı üzerine 100 dolara bahse girdi bile.

Deneyle ilgili olarak özellikle bizim Şeriatçıların neler yazıp çizdikleri ise özellikle incelenmeye değer. Aslında Şeriatçıların doğası gereği böyle bir bilimsel çalışmaya anında karşı çıkmaları gerekirdi ama bu kez olaya biraz daha soğukkanlı bakabildiler. Ama bu kez de “CERN deneyi Kur’an’ın emri” gibi haberler ortalığı kapladı. Hatta ilahiyatçılar deneyle ilgili demeç verme yarışına girdiler. En ilginç yaklaşım ise yine her zamanki gibi Şeriatçı Vakit gazetesinden geldi. Serdar Demirel isimli vatandaş 14 Eylül tarihinde “Asrın deneyi bizdeki laiklik tartışmaları” başlıklı bir yazı yayınlamış. Orada şöyle diyor zat-ı muhterem: “Bilim adamları ‘Tanrı parçacığını’ (Higgs Bozon), yani Allah’ın evreni yaratırken ona kendinden verdiği ilahi özü” bulmaya çalışıyorlarmış. Bu yazıya da pes doğrusu denebilir ancak. Aslında ben deney başladığı sırada deneyin yapıldığı tünelde Arapça “Allah” yazısı çıkar falan diye bekliyordum ama henüz bu kadar uyanık bir şeriatçı çıkmadı. Ama bir başka uyanıklığa imza atıldı. Kelli felli ilahiyat profesörleri CERN deneyinin Kur’an’da geçtiğini iddia ettiler. Tabi Kur’an’da tabiatın nasıl oluştuğu ile ilgili ayetler mevcut. Ama ben zannetmiyorum ki Kur’an’da CERN deneyi ile ilgili bir kelime olsun.

Yine de Şeriatçıların olaya yaklaşımını görmek için ilginç bir deneyim oldu. deney başarılı olursa bilim insanlığı Allah’a götürmüş olacak, başarısız olursa bu yine Allah’ın varlığına kanıt olarak sunulacak. Sonuçta Allah’ın deneyle bulunamayacağı propagandası yapılacak ve herkes imana davet edilecek.

Okan İşbecer
Alt 22-09-2008, 23:39
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

bu deneyi hic yoktan mi olmus/olabilimis ?
"birisi dügmeye basip" bu isi baslatmamis mi ?
"elektrigi" saglayan bir güc varmi ? bu "güc" ne?
ilk turda teknik arzia yüzünden yarida kesilemk zorunda olan bir deney,
allahin varligini ispatlar mi ispatlamaz mi buda artik felsefi bir tartisma olur, ama su kesin olur ki , o "karar verip dügmeye basen" gerekliligi kesin olarak anlasilmisitir, bu da yetmez parcaciklari belirli bir yörüngede dönüsebilecek dis sartlar önceden ayarlanmistir, havalandirma, basinc ve sogukluk sistemlerinin kusursuz calisabilmesi bu deneyin sonuclarinin daha saglikli yorumlanmasini kesinlikle önsarti'dir.....
yoksa "aaa bakin bilimin yeni babil kulesi" demek sadece "eisberg"in üstüne bakip sadece gördügünü degerlendirmekten ileri gitmez....
Alt 23-09-2008, 02:35
Üye

Yok dana neler:eek: sende şimdi ortaya atılan onca tezi onca ilmi bilimi filimi yoktanmı saydın bununla...
Alt 23-09-2008, 11:57
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Ben de diyorum ki, bu deneyden birşey çıkaramayacaklar. Protonlar istenildiği kadar hızlanamayacak ve istenilen çarpışma olmayacak. Hızlandırıcının yeterli olmayacağını söyleyenler haklı çıkacaklar. Diyorum ya 27 km az gelecek, en az 40 km olması lazımmış.

Bunlar çıkarsa ben de peygamberliğimi ilan edecem.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 23-09-2008, 20:53
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu yazdıgını aman ha liop duymasın panterim kara filozofum
Duysun sevgili Meas. Liop da duysun, bilim dincileri de.
Liop olsaydı sorardım şimdi;
"Bing bang'den önce bu protonlara hız verip çarpıştıran ya da koca enerjiyi minicik kütleye yoğunlaştırıp onu tahrik edip patlatan güç ne?" diye..

Gerçi o da Bing bang'e inanmıyordur ya!
Alt 23-09-2008, 23:16
Üye

Parçacık deneyi başka bahara kaldı
Büyük Hadron Çalıştırıcısı'nda meydana gelen arıza, deneyin bahara kadar ertelenmesine sebep oldu

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2008/09/23
Alt 26-09-2008, 21:54
bad_boy3123 bad_boy3123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

cern deneyi sonuçlandı
http://www.izlesene.com/video/komik_...-deneyi/543900
Alt 26-09-2008, 22:04
Üye

gülmek için bir şeyler yazmak zorunluymuş
Alt 06-06-2009, 14:43
Akhenaton
Üye Değil

Standart Cern Deneyi Dünyayı Yok Edebilir mi.

LHC (Large Hadron Collider -Büyük Hadron Çarpıştırıcısı), takvimini aksatmış olsa da tamamlanıp deneylerine hazır duruma gelmesine az kaldı. Burada proton çiftleri 7 TeV’lik enerjiyle çarpıştırılacaklar. Bu enerji, bir protonun serbest halde taşıdığından yaklaşık 700 kat daha büyük.LHC’de ayrıca çekirdeğindeki nötron ve proton başına 2,8 TeV enerji bulunan, kurşun gibi ağır iyonların çekirdekleri de çarpıştırılacak. Yani şimdiye değin Dünya üzerindeki herhangi bir hızlandırıcıda ulaşılmamış, yüksek enerjilere çıkılacak. Ancak bu enerji yine de evrendeki tüm gökcisimlerinin hatta Dünya’nın milyarlarca yıldır etkisinde kaldığı kozmik ışlınlarla çarpışmalarda elde edilenden çok daha düşük kalıyor. LHC’de bu düzeyde yüksek enerjilerle oynamanın kimi felaketlere yol açacağına ilişkin senaryolar da gündeme geldi. Bu senaryoların kuramsal olarak dayandırıldığı, vakum kabarcıkları, manyetik tekkutuplar, mikroskobik karadelikler gibi kavramlar da çok yeni değil. Dahası CERN bunun için 2003′te bağımsız bilim insanlarından oluşan bir komisyona bir güvenlik raporu hazırlatmıştı. LHC’nin çalışmaya başlamasının eli kulağındayken, bu felaket senaryolarının da artmasıyla, CERN 2003′te yayımladığı güvenlik raporunu gözden geçirtip, geçtiğimiz aylarda yeniden yayımladı. Bu yeni raporda, tüm felaket senaryolarında ileri sürülenler kuramsal temellere ve deneysel verilere dayandırılarak tek tek yanıtlanıyor.

devamı için tıklayın

Konu frodo tarafından (06-06-2009 Saat 14:56 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil