Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2011, 20:51
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahu bıkmadınız mı Alevi'lik hakıkında bilip bilmeden yazılar yazık yalan yanlış bilgiler paylaşmaktan...

Son kez söylüyorum size Hace Bektaş Veli ile ahmet yesevi arasında bir bağlantı yoktur.
sevgili fire storm. senin söylediklerini savunan yok.yesevi öldüğünde hacı bektaş
dah doğmamıştı. son kez söylemeden önce lütfen son bir defa oku.
senin dediğini yapanlar , bu iki insanın hayatına mucize katmak isteyenlerdir biz değil. umarım anlamışsındır

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 08-12-2011, 16:35
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Macchiato´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Firestorm, aleviler bu söylediğin iyi yanlarını bile İslam karakteri olan Hz. Ali'nin öğüdü olduğunu söylüyorlar.

"Sizler; çocuklarınızı bulunduğunuz zamana göre değil, onların bulunacağı zamana göre yetiştiriniz." Hz. Ali

Yani anlayacağın, onlar yaptığı her şeyi islama ve islam karakterlerine dayandırıyolar. Yaptıklarının islamdan olmadığı sizin iddianız.

...........................

Bir de alevilerin cennet-cehenneme inanmadıklarını nerden çıkarıyorsun? Ya da, kuran'da olanları kabul etmediklerini?

Mesela, hiç alevi cemlerine katıldın mı bilmem, orda dedeler "kul hakkının" ne kadar günah olduğunu anlatırken, Allah'ın "namazınızdan, orucunuzdan eksiğiniz varsa affedebilirim, ama kul hakkını affetmem" dediğinden filan bahseder, alevilere kul hakkı yememelerini söylerler. Bu "alevilerde namaz kılınmaz oruç tutulmaz" anlamına gelmez.

Alevilerin büyük çoğunluğu ateist gibi yaşıyor olabilir, ya da sünni müslümanlardan farklı. Ama bu aleviliğin islamdan olduğu gerçeğini değiştirmez.

Düşmanımın düşmanı benim dostumdur. Sözüde kendisine aittir ki böyle bir düşünce tarzı kesinlikle Alevi'liğe sığmaz ki kendisinin savaşlara katıldığını ve can aldığını da ekliyelim.

Alevi'likte cennet-cehennem inançı yoktur. Devriye ve vahdedi vucut inançlar vardır. Günah kavramı yoktur ama insanlar yaptıklarından dolayı müşkül veyada düşkün duruma düşebilirler. Kul hakkı dediğiniz şey aslında rızasız iş yapmakla ilgilidir. Yapılan şeye göre kişinin müşkülü olur. Alevi'likte kesinlikle namaz yoktur. Oruç ise islamı kurallara göre tutulmaz. Mesela oruç açmak için sadece havanın kararması yeterlidir. Mesela iftar diye bir şey yoktur, büyük yemekler kurulmaz. Alevi'lerin pek çoğu ateist gibi yaşamaktan çok Alevi'liğin temellerine herkes kendince yakın bir şekilde yaşıyor.

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili fire storm. senin söylediklerini savunan yok.yesevi öldüğünde hacı bektaş
dah doğmamıştı.
son kez söylemeden önce lütfen son bir defa oku.
senin dediğini yapanlar , bu iki insanın hayatına mucize katmak isteyenlerdir biz değil. umarım anlamışsındır

Sevgili özgür_beyin kalın işaretlediğim yazıda söylediğiniz doğdur da bu iddayı atanlar hace bektaş veli'nin ondan el aldığını idda ediyorlar ama bu iddalar tamamiyle asılsızdır. Ayrıca verdiğiniz makalenin bir kaç sayfasına yeniden göz attım ve bu iki zatı bağlamak için uğraşılmış olduğunu gördüm

Bu araştırmada Ahmed YesevÓ ile Hacı Bektaş Veli arasındaki tam
ilişkiler aydınlatılmaya Áalışılmıştır.
Hacı Bektaş Veli, Ahmed YesevÓ'nin en enemli haleflerindendir. Dıvan-ı
Hikmet ile Makal‚t arasında b¸y¸k benzerlik ve paralellikler mevcuttur. Ahmed
YesevÓ'nin T¸rkistan'da yaptığı kutsal gˆrevi, Hacı Bektaş Veli, Anadolu ve
Balkanlar'a taşımıştır.
Ahmed YesevÓ ve Hacı Bektaş Veli, bilim ve hoşgörüyü temel alan
evrensel düşünceleri ve kişinin alınteri ile geÁinmesinin kutsallığını ˆne Áıkaran
yaşama biÁimleri ile Türk kültürüne büyük hizmetler yapmışlardır.
H¸seyin Vass‚f (1872-1929), Bektaşiyye'nin Hacı Bektaş Veli'yeSosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Sayı : 11 Yıl : 2001 (325-355 s.)
326
ulaşan silsilesini şu şˆyle vermiştir: Hz. Ebu Bekir, Selm‚n-ı FarisÓ, İmam
Cağfer, B‚yezÓd-i Best‚mÓ, Eb¸'l-Hasan Harak‚nÓ, Eb˚ Aliyy-i F‚remedÓ,
Yusuf-ı Hemad‚nÓ, Şeyh Hoca Ahmed-i YesevÓ, Şeyh Lokm‚n-ı Horas‚nÓ,
Cen‚b-ı PÓr Hacı Bektaş-ı VelÓ
2
.
Gˆr¸ld¸ğ¸ gibi bu silsilede, Hacı Bektaş Veli, Ahmed YesevÓ'nin
halefi durumundadır.
Alt 08-12-2011, 19:39
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili fire storm verdiğim liknteki dosya akademik bir çalışma.ordada anlatılanda aynı şeyler.
zamanlar ''doğum ölüm) doğru. olayın efsane tarafı anlatılanlar.
bu tür şeyler herzaman olur gaye anlatılanlara biraz daha önemsetilmek. ve gerçeklik payını yükseltmek aynı amaç muhammedin hayatındada yapılmış . peygamberden çok sanki roma tanrıları anlatılmış.
ben sünni kökenden gelmeme rağmen. çocukluğumda çok ali hikayeleri (cenkleri) dinledim. hoş evde başka kitapta yoktuya. uzun kış gecelerinde gaz lambasının ışığında çok ezoterik olurdu hikayeler. o hikayelerde ali büyük mucizeler gösteren bir roma tanrısı gibiydi.
sanırım o hikayelerin etkisi bende hep oldu. müslümanken bile alive ve aleviliğe büyük sempatim vardı

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 09-12-2011, 01:40
eyitim sart eyitim sart isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
....
uzun zamandır çok kafamda tanımlamaya çalıştığım bir konudur.
kendimce çok uzun düşündüm .ikamet ettiğim yerdeki cem evine gidip, ordaki akil insanlarla konuştum ve tartıştım. sonunda kendimce şu karara vardım türkiye aleviliği bir çok dinden etkilenmiş bir bir dindir.
bunu şöyle açabilirim .
bilinirki alevilik hace ahmet yesevifden çok etkilenmiştir.yesevide şaman
bir aileden gelmektedir.düşünce sistemini divanı hikmet adlı kitabında şiir şeklinde söylemiştir.
ders aldığı islam nasıldır bilinmez ama düşünceleri pek islami değil daha özgür ve islamın bağanzlığı hikmet'in içine sığmamıştır.
alevilik islamdır diyenlere şunu söylemek lazım.
........

Kul Himmet

1) Uzun zamandır bu konuyu düşündüğünü sanmıyorum.
2) Kendince çok uzun düşündüğünü sanmıyorum.
3) Bir cem evine gidip akl-ı selim insanlarla konuştuğunu sanmıyorum.
4) Neyi tanımladığını bildiğini sanmıyorum.

Öncelikle söylemeliyim, Alevilik tek bir kavram olarak düşünülemez. Anadolu' da, Arabistan' da, Orta Doğu' da, özünde aleviliğe bağlı olup sonradan çevre koşulları ve yaşam şartları sebebiyle bir çok şekilde asimle olmuş inanç şekli vardır. Hepsini alevilik adı altında tanımlamak mümkün değildir, yanlış olur.

İran' ın resmi inancı olarak bildiğimiz Caferilik, özünde aleviliğe bağlı bir inanç şeklidir ve Anadolu' daki Bektaş-i Dergahı görüşlerini benimsemiş Alevilerle hiç bir alakaları yoktur.

İnsanlar özgürdür. Özgür olmaya da mahkumdur. Bunun anlamı ise, sen karar mevkisindeysen karar verirken başkalarından aldığın fikirleri değil beynine en uygun olanını seçersin. Sen başkasının seçtiğini değil, kendi seçtiğini yaparsın. Bunun adı da özgürlüktür işte.

Alevilerin namaz kılmaz diye bir şey söylemen bu konu hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığını zaten gösteriyor. Çünkü sen namaz' ın Türkçe karşılığının kelime anlamını bilmiyorsun. Sana bunu buradan söylersem tatmin olmayacağını da biliyorum. Buradan paragraf paragraf anlatsam belki okumayacaksın bile. Şunu söyleyeyim, Anadolu Alevileri, Cem ibadetlerinde Namaz' ın farzlarını yerine getirirler. Bunu neden Cami' de yapmadıklarının da çok iyi bir sebebi var. Ancak bunları da sana söylemeyeceğim. Çünkü sen araştırmayı değil, duyduğuna inanmayı seçiyorsun. Belki de bu vesileyle araştırırsın.

Eğer sen bir Cem ibadetine gitseydin, Semah' tan önce okunan duaları duyardın. Her duadan sonra Allah Allah, Rehberimiz Kur'an, Hünkarımız Hacı Bektaş, Allah bir Muhammed Ali, Gerçeğe hü nidalarını duyardın zaten.

Ben bir Aleviyim, Bektaşi Görüşünü benimsemiş Aleviyim. Benim ne dedem, ne dedemin büyükleri Ahmet Yesevi' yi bilmezler. Hacı Bektaş bilirler. Ben de bilmiyorum.

Neden 12 imam biliyor musun? Çünkü 12. İmam olan Mehdi bir mağarada bir anda kayboluyor. Onun ölmediği ve kıyametten önce gelecek Mesih' in o olduğu düşünülüyor. Bunlar birer imandır, senin inancın farklı olabilir. Onların sana duyduğu sen de Alevilere duymalısın.

Hindili mindili bir şeyler yazmışsın sonlara doğru. Kur'an rehberimizdir uzatmaya gerek yok.

yazıyı duvaz' ın kul himmet ile ilgili mısrasıyla bitirmek etmek istiyorum.
dört kitap yazıldı dört dine düştü
Kur'an Muhammed'in virdine düştü
Kul Himmet pirinin derdine düştü
Allah bir Muhammed Ali diyerek

Araştırmadan bir yazı yazarak içini nasıl rahat tutabiliyorsun gerçekten merak ediyorum.
Alt 09-12-2011, 12:24
Katibe Bartleby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katibe Bartleby Katibe Bartleby isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevi'likte cennet-cehennem inançı yoktur.
Günah kavramı yoktur ama insanlar yaptıklarından dolayı müşkül veyada düşkün duruma düşebilirler.
Alevi'likte kesinlikle namaz yoktur.
Oruç ise islamı kurallara göre tutulmaz.
Mesela iftar diye bir şey yoktur, büyük yemekler kurulmaz.

siz bunları neye göre söylüyosunuz yahu? kaynağınız ne?
alevi misiniz?
değilseniz çevrenizdeki alevilerden gördükleriniz mi bunlar?
aleviyseniz kimden öğreniyorsunuz aleviliği?
bir sünni sakız çiğnemek orucu bozar mı diye merak ettiğinde gidip hocalara soruyor kaynaklara bakıyor...vs
siz bu düşündüklerinizi alevi dedelerine sordunuz mu?

daha önceki iletimde de sordum, alevilikte şunların olmadığını nerden çıkarıyorsunuz diye.
yanıt : alevilikte kesinlikle x yoktur, şu vardır, çümkü alevilik konusunda otorite benim.

.................

Düşmanımın düşmanı benim dostumdur. Sözüde kendisine aittir ki böyle bir düşünce tarzı kesinlikle Alevi'liğe sığmaz ki kendisinin savaşlara katıldığını ve can aldığını da ekliyelim.

bak bu ne biliyo musun, sünnilerin peygamberin kişiliği ile ilgili söylenen ve kötü olduğunu düşündükleri şeyleri kabul etmemeleri onu aklamaya çalışmaları gibi

siz de belli ki islamı beğenmiyorsunuz, islam karakterlerini de beğenmiyorsunuz, size göre islam kötü ama alevilik güzel bi inanç, sünni kaynaklar islamın tam da sünnilerin inandığı islam gibi bişey olduğunu size düşündürdüğü için, asıl islamın alevilik olduğuna diğer aleviler gibi inanamadığınız ve sünnilerinki kadar sağlam temeller bulamadığınız için kuranda, hadislerde...vs alevilikte olan şeylere, aleviliği islamdan sıyırıp başka bir inançmış gibi düşünerek aklamaya çalışıyorsunuz.

halbuki alevi büyükleri gayet de her yaptıklarına kuran'dan peygamber'den ali'den laflar getirip temellendirebiliyolar, neyi neden öyle yaptıklarını-düşündüklerini islamı referans göstererek açıklayabiliyorlar, onların yorumu mu yoksa sünnilerin yorumu mu doğru o ayrı mesele. Bu başlıkta bizi ilgilendiren, alevilikte olan her şeyin islamda bir temelinin ve alevi büyüklerince bir açıklamasının olması.

Konu Katibe Bartleby tarafından (09-12-2011 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-12-2011, 12:41
Kıdemli Üye

siz bunları neye göre söylüyosunuz yahu? kaynağınız ne?
alevi misiniz?
değilseniz çevrenizdeki alevilerden gördükleriniz mi bunlar?
aleviyseniz kimden öğreniyorsunuz aleviliği?
bir sünni sakız çiğnemek orucu bozar mı diye merak ettiğinde gidip hocalara soruyor kaynaklara bakıyor...vs
siz bu düşündüklerinizi alevi dedelerine sordunuz mu?

daha önceki iletimde de sordum, alevilikte şunların olmadığını nerden çıkarıyorsunuz diye.
yanıt : alevilikte kesinlikle x yoktur, şu vardır, çümkü alevilik konusunda otorite benim.
evet Alevi'yim ve dedelerden ve araştırarak öğrendim ve öğreniyorum.

Siz kimsiniz?

alevilikte kesinlikle x yoktur, şu vardır, çümkü alevilik konusunda otorite benim.
Siz kimsiniz?

bak bu ne biliyo musun, sünnilerin peygamberin kişiliği ile ilgili söylenen ve kötü olduğunu düşündükleri şeyleri kabul etmemeleri onu aklamaya çalışmaları gibi

siz de belli ki islamı beğenmiyorsunuz, islam karakterlerini de beğenmiyorsunuz, size göre islam kötü ama alevilik güzel bi inanç, sünni kaynaklar islamın tam da sünnilerin inandığı islam gibi bişey olduğunu size düşündürdüğü için, asıl islamın alevilik olduğuna diğer aleviler gibi inanamadığınız ve sünnilerinki kadar sağlam temeller bulamadığınız için kuranda, hadislerde...vs alevilikte olan şeylere, aleviliği islamdan sıyırıp başka bir inançmış gibi düşünerek aklamaya çalışıyorsunuz.

halbuki alevi büyükleri gayet de her yaptıklarına kuran'dan peygamber'den ali'den laflar getirip temellendirebiliyolar, neyi neden öyle yaptıklarını-düşündüklerini islamı referans göstererek açıklayabiliyorlar, onların yorumu mu yoksa sünnilerin yorumu mu doğru o ayrı mesele. Bu başlıkta bizi ilgilendiren, alevilikte olan her şeyin islamda bir temelinin ve alevi büyüklerince bir açıklamasının olması.
Alakası yok kimseyi veya hiç bir şeyi aklamaya çalışmıyorum sadece bağlantının olmadığına yönelik ufak bir örneklemedir benim yaptığım.

Kalın olarak işaretlediğim yerde söyledikleriniz ise hiç de söylediğiniz gibi değil Alevi'likte olan pek çok şey islamla çelişir zırlaşır.

Konu Firestorm tarafından (09-12-2011 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-12-2011, 14:43
Üye

evet Alevi'yim ve dedelerden ve araştırarak öğrendim ve öğreniyorum.

Siz kimsiniz?

Siz kimsiniz?
ben alevi değilim, ailem alevi, dedem de en çok referans alınan alevi dedelerinden biri, başka alevi dedeler de var çevremde hiç biri senin söylediğin gibi bişey söylemez, hemen hepsinin iddiası aleviliğin gerçek islam olduğudur.

Kalın olarak işaretlediğim yerde söyledikleriniz ise hiç de söylediğiniz gibi değil Alevi'likte olan pek çok şey islamla çelişir zırlaşır.
Bunu böyle düşünüyor olman, sünni islamı kaynak alıp aleviliği sorgulamandan kaynaklanıyor. Sünni islama, onların kaynaklarına bakıp "alevilik islam değildir" diyorsun. Alevilerde namaz yok, cennetcehennem yok, ali yok, şu yok bu yok diyosun ama bunları hiç bi alevi büyüğü (otorite olarak) kabul etmez, tam tersi islamda orucun, namazın...vs kendi yaptıkları gibi olduğunu iddia ederler.

sünnilerin kuranla, hadislerle, peygamberle çelişen ama islamın gereği olarak gördükleri şey yok mu sanıyorsun? bi sürü var, kaldı ki alevilik ortaya çıktığından beri hep gizli saklı yaşanmış, türkülerle dedeler aracılığı ile...vs geleceğe aktarılmaya çalışılmış, yani gayet normal çelişki olması.
aleviliği peygamberin damadı olan aliden ayrı tutamazsınız, çok uçuk düşünceler bunlar.
Alt 09-12-2011, 15:04
Kıdemli Üye

ben alevi değilim, ailem alevi, dedem de en çok referans alınan alevi dedelerinden biri, başka alevi dedeler de var çevremde hiç biri senin söylediğin gibi bişey söylemez, hemen hepsinin iddiası aleviliğin gerçek islam olduğudur.
İsim alsaydım daha iyi olurdu. Bide hangi ocaktansınız?(isterseniz özelden yazın.)

Bunu böyle düşünüyor olman, sünni islamı kaynak alıp aleviliği sorgulamandan kaynaklanıyor. Sünni islama, onların kaynaklarına bakıp "alevilik islam değildir" diyorsun. Alevilerde namaz yok, cennetcehennem yok, ali yok, şu yok bu yok diyosun ama bunları hiç bi alevi büyüğü (otorite olarak) kabul etmez, tam tersi islamda orucun, namazın...vs kendi yaptıkları gibi olduğunu iddia ederler.

sünnilerin kuranla, hadislerle, peygamberle çelişen ama islamın gereği olarak gördükleri şey yok mu sanıyorsun? bi sürü var, kaldı ki alevilik ortaya çıktığından beri hep gizli saklı yaşanmış, türkülerle dedeler aracılığı ile...vs geleceğe aktarılmaya çalışılmış, yani gayet normal çelişki olması.
aleviliği peygamberin damadı olan aliden ayrı tutamazsınız, çok uçuk düşünceler bunlar.
Arkadaşım sunni islam, şii islam, Alevi islamı yok bu işin bi kuran var geri kalan her şeyi at zaten kuran içerisinde Alevi'likle tezat düşen yığınla şey vardır. Nasıl kabul etmez yaw şaşırdın mı anlamıyorum ki ben söylediklerimi bi yerimdem uydurup atmıyorum. Anlattıklarımın hepsini sonuç olarak bir Alevi büyüğünden dinledim ve dinlediklerimi aktarıyorum. Daha Alevi'liğin nerede saklı olduğunu karıştırıyorsun gelip laf anlatıyorsun. Türkülerde sır edilmemiştir. Sadece deyişlerde sırlar vardır bakılması gereken yer değişlerdir.

Hiçte uçuk düşünceler değil sadece araştırıp öğrenmen lazım zamanla bende müsait oldukca foruma ekliyicem okursunda...
Alt 09-12-2011, 15:15
Üye

Sadece deyişlerde sırlar vardır bakılması gereken yer değişlerdir.
evet, deyiş.

neyse firestorm, ben çabuk sıkılıyorum bu tür konularda, devam edemicem kusura bakma.
istediğin bilgiyi msj olarak atarım.
igümler.
Alt 09-12-2011, 15:20
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Firestorm, sunnilerin de islam ile celisen bir suru rituelleri var gercektende. Islamin tarihsel koklerini arastirsan baska dinlerden devsirilmis oldugunu da gorursun. Yani senin yuruttugun mantikla her dinin aslinda o din olmadigi ispatlanir. Alevilik kesinlikle islamdir. Ama Muhammed'in olumunden hemen sonra bir yol ayrimi olmus ve farkliliklar iceren mehhepler ortaya cikmis.

Senin su an pratik ettigin inancin adi $amanizm, Alevilik degil. Eger Alevilik islam degil dersek, hz.Ali'de islam degil o zaman.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil