Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-03-2011, 17:32
allame
Üye Değil

aynen. senin için söylemiştik o sözü.
Alt 21-03-2011, 17:38
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sen kendine yalan söylemeye devam et.
Bizim orada denilir ki,
"Çocuk aklı it aklı."
sana boşu boşuna mı "Akil çocuk" diyordum sanıyorsun ?
A çocuk

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 21-03-2011, 17:49
berguzar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
berguzar berguzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili dostum psiko,

Üç aşağı beş yukarı düşüncelerim çok örtüşüyor.

Cennet = Sonsuz (yada uzunca bir süre) huzur ve mutluluk hali.

Cehennem = Sonsuz (yada uzunca bir süre) acı ve ızdırap hali.

Benim kurandan anladığım bu minvalde.

Ama senin ruh diye bahsettiğin kavramı biraz açmanı rica ediyorum. Lütfen.

Selamlar...

Sayın allame,

Neden sürekli psiko'yu tahrik ediyorsun bakiim sen?

Bİ SEN EKSİKTİN AYIŞIĞI! GÜMÜŞ BİR TÜY DİKMEK İÇİN MANZARAYA.
Alt 21-03-2011, 17:51
Kıdemli Üye

Değerli dostum ;

Cep telefon cihazını insanın bedeni.
Cep telefon kartını beyin olarak,
düşünürsek/düşünebilirsek,
konuşma yapabilmek için,
bir de Turkcell-Vodafone-Avea gibi "Hat"ta ihtiyaç var.
Ahanda ruh böyle bir şey.

Alt 21-03-2011, 17:54
Üye

Psiko´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli dostum ;

Cep telefon cihazını insanın bedeni.
Cep telefon kartını beyin olarak,
düşünürsek/düşünebilirsek,
konuşma yapabilmek için,
bir de Turkcell-Vodafone-Avea gibi "Hat"ta ihtiyaç var.
Ahanda ruh böyle bir şey.
Benim dilimi bu kadar çabuk çözebilen ender insanlardan birisin.

Sana mahsus selam ederim.

Alt 21-03-2011, 17:55
Kıdemli Üye

Değerli dostum ;

Bahaullah'ın yazılarından senin soruların adına bir derleme yaptım.
Umar ve dilerim cevapların adına doyurucu olur.

"Tanrının insanı yaratmaktaki maksadı,onu kendi yaratıcısını tanıyıp huzuruna gelmeye muktedir kılmaktır.
Bütün semavi kitaplar,ilhamını Tanrıdan alan bütün önemli eserler,bu yüksek ereğe ve bu yüce amaca kesin tanıklık ederler.
Tanrı hidayeti Güneşini tanıyıp O'nun kutlu alanına girenler Tanrıya yaklaşmış ve huzuruna girmiş olurlar.
Bu huzur,gerçek uçmaktır.
Gök konakları bu uçmağın ancak remzidir.
O'nu tanımayanlar ise kendi kendilerini,mutlak yokluk ve dip cehennem ateşinden başka bir şey olmayan,uzaklık sefaletine mahkum etmiş olurlar.
Böyleleri,görünüşte dünyanın en yüksek mevkiilerini de işgal etseler veya en yüce tahtı üzerinde de otursalar akibetleri budur.

Mahiyetine ekser alimlerin akıl erdiremediği ve sırrını en keskin fikirlerin bile çözmekten aciz kaldığı insan ruhu ;Tanrının bir ayeti,bir işaretidir.
Bütün yaratıklar içinde Yaratıcısının üstünlüğünü ilk ilan eden,İzzetini ilk tanıyan,Hakikatine ilk sarılan ve önünde ilk secdeye varan odur.
İnsan ruhu sadakatle Tanrıya sarılırsa,O'nun nuruna makes olur ve önünde sonunda O'na döner.
Yaratıcısına sadakatte kusur ederse,kendi nefis ve hevasının esiri olarak sonunda bunların derinliklerinde çöker kalır.

Dünyayı,dünyada yaşayan ve kımıldayan her şeyi yarattıktan sonra Kendi hür iradesi ile insanoğluna Kendini tanıyıp sevmek kabiliyet ve imtiyazını ihsan buyurmutur.
Bu kabiliyet bütün yaratılışın sebeb ve saiki sayılmalıdır.
Kendi isimlerinin birinin ışığını her yaratığın özü üzerine dönmüş,onu Kendinin sıfatlarından birinin tecelligahı yapmıştır.
İnsan özü üzerine ise Kendi isim ve sıfatlarının bütün ışığını merkezlendirerek onu Zatının aynası kılmıştır.
Bütün yaratıklar içinde bu büyük şerefe ve bu zeval bulmaz inayetine mazhar olarak ancak insanoğlu seçilmiştir.

Şu kadar varki,İlahi fazıl Güneşinin ve semavi hidayet kaynağının insana bahşettiği bu kabiliyet,mumun içerisindeki alev ve lamba içerisindeki ışık gibi,onun içinde gizlidir,onda ancak bilkuvve(Potansiyel)mevcuttur.
Ayna üzerindeki toz,güneş ışığını örtüp kapattığı gibi,dünyevi arzular da gizli haldeki bu kabiliyeti baskı altında tutup gelişmekten alıkoyabilir.
Mum veya lamba kendi öz çabasıyla yanmaz,ayna kendi kendini pas ve tozlardan arıtamaz.
Ateş olmazsa lamba yanmaz,paslı ayna ne Güneşe makes olur ve ne Güneşin ışığını aksettirir.

İnsan yaşamının başlangıcında ana rahmi alemindedir.
O aşamada dünya için gerekli olan ilerlemeler,yetenekler ve güçleri elde eder.
Dünyada göze,kulağa vb ihtiyaçları vardır,rahim aleminde bunları bulur.
Dünyada gerekli olan bütün bu güçlere,şartların sınırlı olduğu rahim aleminde sahip olur.
Rahim aşamasında dünya için hazırlanır.
Dünyaya gelince bütün gerekli güçler hazırdır.
Yaşamak için gerekli organları ve araçları elde etmiştir.
Dolayısı ile insan bu dünyada dünya hayatından sonraki hayat için hazırlanmalı ve ruh aleminin ihtiyaçlarını buradan elde etmelidir.
Rahim aleminde,dünyada muhtaç olacağı güçleri bulduğu gibi ruh aleminde ona ihtiyaç duyacağı güçleri,yani bütün Tanrı katı güçlerine de bu dünyada sahip olmalıdır.
Bundan dolayı her insanın ödevi,Tanrının deniz gibi coşan fazıl ve inayetlerinden kendisine mukadder olan payı almasıdır.
Hiç kimse kendi kabının büyüklüğüne,küçüklüğüne bakmasın.
Kiminin payı bir avuç dolusu,kiminin bir bardak dolusu,kiminin de bir sürahi dolusu olabilir.

İnsan ;Kanatlarının var kuvveti ve büyük bir güven ve sevinç içerisinde havalarda süzülüp uçarken acıkan,karnını doyurmak için aşağılardaki su ve toprağa inen ve orada arzu ve emel tuzağına düşüp kendini tekrar havalara yüceltmek takatini bulamayan bir kuşa benzer.
Çamurlu kanatlarının üzerine basan ağırlığı silkip atmak gücünü bulamayan bu kuş,bu gök sakini,şimdi toprakta mesken ittihazına mecburdur.
İmdi ey kullarım,İlahi irfanın semalarında uçmak isterseniz,kanatlarınızı nefis ve heva çamuru ile kirletmeyiniz,onları haset ve kin lekesi ile lekelemeyiniz.

İnsan en büyük tılsımdır,ne yazık ki elverişsiz bir terbiye özünde olanın gelişmesine engel oluyor.
İnsan,Tanrının ağzından çıkan bir kelime ile varlık alanına çıkmış,başka bir kelime ile terbiyesinin Kaynağını tanımak yolunu bulmuş ve diğer bir kelime ile de makam ve mukadderatına sahip olmuştur.
İnsana kıymetli mücevherlerle dolu bir maden nazarı ile bakınız.
Terbiyedir ki ona hazinelerini dışa döktürür,terbiyedir ki insanlığı o mücevherlerden istifade ettirir.
Tanrının mübarek irade semasından inen Mukaddes kitapların içeriği üzerine düşünülürse bütün insanlara tek bir şahıs nazarı ile bakılması gayesi güdüldüğü görülür,öyle ki "Padişahlık Tanrının olacaktır." mührü her bir kalbe basılarak İlahi lütuf,kerem ve inayet ışığı bütün insanlığı aydınlatmış olsun."

Alt 21-03-2011, 18:19
allame
Üye Değil

sanırım ikiniz bahailiğin reklamını yapmak için paslaşıyorsunuz. iyi numara ben yemem, yiyene de engel olmam.
Alt 21-03-2011, 18:19
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Bazi inanclarin digerlerinden daha humanist olduguna suphem yok, yine de, en iyisinin bile, yanlis sonuclar cikarilmaya musait ve insan hur dusuncesine engel oldugu kanaatindayim. Inanmaya meyilli oldugunuz muddetce, sistemin aglarina takilmaniz kacinilmazdir.
Cep telefonu, sim karti ve sebeke benzetmesi sizlere ne kadar ruh kavramini aciklayabiliyor ise, benim icin de tam o kadar sacmalik geliyor. Ayni mantiktan hareketle, aveo sebekesinin varligi, ne cep telefonu kirildiginda, ne de kartin bittiginde hicbir degeri kalmaz. gorunmeyen sebekenin, artik var olmayan telefona veya sim kartina ne iliskisi olabilir?
Ruh bir beyin fonksiyonudur: beyinle dogar, beyinle olur. maddeden, alkoldan uyusturucu veya diger psychosomatic ilaclardan etkilenir. Psikokemoterapi adini kullanip, bunun aksini iddia eden, cok sevdigim bir arkadasi size de tanistirmak isterdim

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 21-03-2011, 18:21
Üye

allame´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sanırım ikiniz bahailiğin reklamını yapmak için paslaşıyorsunuz. iyi numara ben yemem, yiyene de engel olmam.
Ne alakası var. Ben var ve BİR olan Allah'a teslim olan İbrahimin dinine tabi olan bir hanifim. Bak hiç içinde Bahailik vs geçen bir kelime yok, gördün mü?

Alt 21-03-2011, 18:26
allame
Üye Değil

berguzar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden sürekli psiko'yu tahrik ediyorsun bakiim sen?

"ey ruh oğulları" diye bir tabir kullandı.

ben de bunu sordum yüce zatı-allerine (ya da hangi mürşidden alıntılamışsa ona) dedim ki:

Ruhlar Allah tarafından galu bela'da yaratıldı. aynı anda yaratıldı. ruhlar doğmadı, doğurmadı. bir seferde hepsi birden yaratıldı.

Şu halde "ey ruh oğulları" ile ne kastedilmektedir.

sordum.

yanıt alamadım.

halen daha da yanıtlayabilmiş değil.

ben de dedim ki: bu işler öyle bol keseden atmaya benzemez. işte sizin ayete benzer , hadise benzer şeyler üretme çabanızın sonucu.

Resulullah'ın aktardığı ayetler 1.400 senedir ayakta, ancak bir tane -ruh oğulları- gibi saçma mantık dışı bir ifadesi yoktur, 600lü yıllarda yaşadığı halde.

her şeyi biliyorsunuz, çok alimsiniz madem, bu devirde nasıl bir cehalettir ki "ruh oğlu" gibi akla fenne ilme kurana aykırı bir ifade kullanabilirsin?

işte resulullahın yolundan çıkarsanız, kavuşacağınız yol budur ki:

siz hak yoldan çıktınız...

siz ... yoluna girdiniz... (şeytanın yoluna)

çünkü bahailer sünnetullahı reddediyor, kuranı işlerine gelenini reddediyor.

şu halde onların dininde resulullah ve kitabın yeri boştur.

resulullahın yerine koydukları tanımlama kifayetsizdir.

o yerleri şeytan doldurmuştur.

kendisiyle uğraşmıyorum, kendisi kendisiyle uğraşıyor.

şeytandan kurtulsun diye uğraşıyorum. kendisi hakkında başka da bir hedefim yok.

o yüzden böyle doldur boşalt yapıyorum ama "ruh oğulları" tabirini nefsine kabul edecek ilim düzeyiyle "a akil çocuk" diyebilecek riyakarlığa sahip.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil