Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-08-2006, 06:52
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Alevi Şeriatı

Ben burayi dinlerden ozgurluk sitesi saniyordum , megerse alevi severler resmi yayin organiymis!

Ne yani alevlik felsefi bir ogretimidir ! budislikmidir ! alevilerde ALLAH *inanci yokmudur ! cennet cehenmem kavrami yok mudur ! muhammede ali ye sevgi ve baglilik yokmudur !
*Alevilik islamin bir ekolu degilmidir ! pirleri sihlari yokmudur !
*alevilik ateizmmidir !! ne kadar insani olursa olsun kisiyi baglayan bir DIN *degilmidir !

Onunuze aleviligin bir kolunun seriati kondugunda muslumanlarin hadislere ve tarihi olaylara itirazlari gibi bu "yok olmaz sey " demeleriniz *nedir ! siz ateistmisiniz yoksa alevi DINININ birer uyelerimi !

* Islamda sunnilik kotudur de yine islamla *soyle yada *boyle baglantili alevilik mi iyidir

*aranizdan bazilariniz turkiyenin seriat tehlikesi altinda oldugundan dem vururken yoksa amaciniz ulkeyi alevi devleti mi yapmaktadadir!.

*Ben icinden yetismis oldugum halde sunniligi, kitabli kitabsiz butun dinleri red ederken , gordugum ve anladigim kadari ile sizler aleviligin disina cikamamissiniz Sizin ateizminiz ancak sunnilige hiristiyanliga musevilige yetmis !
Alt 08-08-2006, 08:01
Üye Değil

Benim bildiğim burası insan severler sitesidir.Alevi -Sunni ,Bahai, Hristiyan, Musevi ne fark eder ...

Ben icinden yetismis oldugum halde sunniligi, kitabli kitabsiz butun dinleri red ederken
ve

ne kadar insani olursa olsun kisiyi baglayan bir DIN *degilmidir !

Siz dini ne kadar redederseniz ediniz,demekki sizide bağlayan bir DİN mevcut.

siz ateistmisiniz yoksa alevi DINININ birer uyelerimi !
Alevilik bir din değildir sayın Turok.
Alt 08-08-2006, 09:08
Üye

Sayin Billur *alevilik nedir ? yada siz aleviligi ne saniyorsunuz ! Alevilikde allah inanci yokmudur ? Bir anlatinda aleviligin din degilde ne oldugunu anlayalim.
*Ikincisi ben hangi dinin mensubuymusum onuda anlamadim.Acik acik dinsisizm diyorum ne bir imama ne bir dedeye nede bir pir e bagliyim ! Belki bu konuda da bir aciklik getirirsiniz.

*Kim neye inanirsa inansin ,kimseye inanclarindan dolayi *bir on yargi beslemem. Benim icin de as olan insandir. Sadece iyi yonu ile degil,butun kotulukleri ile zayifliklari ile ben insani iyi yada kotu diye ayirmam .

*AMA *diger dinlere hakaret edip ,asagilarken *alaya alirken ayni zamanda *etnik kokenlerinden dolayi sempati besledigi bir dinin elestirilmesine izin vermemek , eletirilere tahamul edemek *bence ETIK *bir davranis degildir.
Alt 08-08-2006, 09:09
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

turok";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben burayi dinlerden ozgurluk sitesi saniyordum , megerse alevi severler resmi yayin organiymis!

Ne yani alevlik felsefi bir ogretimidir ! budislikmidir ! alevilerde ALLAH inanci yokmudur ! cennet cehenmem kavrami yok mudur ! muhammede ali ye sevgi ve baglilik yokmudur !
Alevilik islamin bir ekolu degilmidir ! pirleri sihlari yokmudur !
alevilik ateizmmidir !! ne kadar insani olursa olsun kisiyi baglayan bir DIN degilmidir !

Onunuze aleviligin bir kolunun seriati kondugunda muslumanlarin hadislere ve tarihi olaylara itirazlari gibi bu "yok olmaz sey " demeleriniz nedir ! siz ateistmisiniz yoksa alevi DINININ birer uyelerimi !

Islamda sunnilik kotudur de yine islamla soyle yada boyle baglantili alevilik mi iyidir

aranizdan bazilariniz turkiyenin seriat tehlikesi altinda oldugundan dem vururken yoksa amaciniz ulkeyi alevi devleti mi yapmaktadadir!.

Ben icinden yetismis oldugum halde sunniligi, kitabli kitabsiz butun dinleri red ederken , gordugum ve anladigim kadari ile sizler aleviligin disina cikamamissiniz Sizin ateizminiz ancak sunnilige hiristiyanliga musevilige yetmis !
Bak arkadaşım az çok aleviliği bilseydin sünnilik kadar yobazlığın olmadığını görürdün, hoşgörünün hakim olduğunu görürdün.

Burası alevi severnler sitesi değil, yukarıları tekrar okumanı öneririm. Alevilik islamın bir koludur ancak anadolu aleviliği islamın hoşgörüsüzlüğünü almayan bir koludur, bir karmadır alevilik...

Türkiye'yi kim alevi devleti yapacakmış? Saf çoğunluktan gelinen azınlık günlere bakarsan, tarihte hiç oluşmamış bir birlik böyle bir ortamda mı oluşacak? Kimsenin böyle bir düşüncesi yok ancak konuşmaları -kusura bakma ama- biraz fazlaca saptırmışsın.

Kökeni alevi olan ateistler de dinleri reddediyor, hem de sonuna kadar...

Sen galiba ateizmi anlayamamışsın ki alevi kökenlilere sizin ateizminiz ancak sunniliğe, hristiyanlığa, museviliğe diyorsun. Kısaca şöle söyleyim ateizm teizm'in reddidir. Yani şu demin bahsettiğimiz tüm din ve mezheplerin tanrısal inancını yaradan inancını reddeder.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *ÇilingirBaşı JayJay
Alt 08-08-2006, 09:22
Üye Değil

sayın Turok,
Bir anlatinda aleviligin din degilde ne oldugunu anlayalim
Aleviliği siz galiba bir Din olarak algılıyorsunuz.Alevilik bir DİN ise o zaman
bana peygamberini ve kitabının adını yazın.

ne kadar insani olursa olsun kisiyi baglayan bir DIN *degilmidir !
bunu yazan ben değilim sayın turok sizsiniz.

Kim neye inanirsa inansin ,kimseye inanclarindan dolayi *bir on yargi beslememamaciniz ulkeyi alevi devleti mi yapmaktadadir!.
çok belli önyargı beslemediğiniz sayın turok..
neden Alevilerden bu kadar korkuyorsunuz anlamadım..

AMA *diger dinlere hakaret edip ,asagilarken *alaya alirken ayni zamanda *etnik kokenlerinden dolayi sempati besledigi bir dinin elestirilmesine izin vermemek , eletirilere tahamul edemek *bence ETIK *bir davranis degildir.
sayın turok ben islama hiç bir zaman sempati beslemedim.lütfen eleştiri ve yanlış'ı ayırtedelim.
iyigünler
Alt 08-08-2006, 09:48
Üye

Sayin Billur *yazdiklarimdan cimbizla kelimeler secip ,birbirleri ile baglayarak anlam cikariyorsunuz ki ben bile sayenizde "acaba bunu mu yazdim " diye supheye dusuyorum

*1)Alevilik islamin bir ekolu degilmidir ! pirleri sihlari yokmudur !
* * *alevilik ateizmmidir !! ne kadar insani olursa olsun kisiyi baglayan bir DIN *degilmidir !
* * *"Burda aleviligin ne kadar insani odak alsa dahi bir DIN oldugunu soylemeye calisiyorum."

*
* 2) * siz : Aleviliği siz galiba bir Din olarak algılıyorsunuz.Alevilik bir DİN ise o zaman
bana peygamberini ve kitabının adını yazın
* * * * Ben: Aleviler muhammede inanir, aliye sevgi besler ve ibadetlerini namaz seklinde degil ama yaparlar. aleviler namaz kilmaz "salat" dua ederler.

* 3) *ben :AMA *diger dinlere hakaret edip ,asagilarken *alaya alirken ayni zamanda *etnik kokenlerinden dolayi sempati besledigi bir dinin elestirilmesine izin vermemek , eletirilere tahamul edemek *bence ETIK *bir davranis degildir.
* * * * siz :sayın turok ben islama hiç bir zaman sempati beslemedim.lütfen eleştiri ve yanlış'ı ayırtedelim.
* * * * *ben: sizin islama sempati duydugunuzu soylemedim.

* Bakin konu basligi alevilik seriati . Bir din , toplum , her zaman kanun ve yasalar icersinde yasamaya calisir. alevi toplumlarininda kendilerine ozgu bir kanun ve yasalari olmustur, Gunumuzde vardir demiyorum ki gunumuzde seriat mahkemeleride yoktur.
* Ortaya konulan tarihi belgeyi sirf alevi olduklarini icin kabullenemeyen arkadaslar icin soyluyorum.Sunnilerin kendilerine sunulan tarihi belge ve hadisler karsisinda *ki tutumun aynisini burda da gordum . Benim amacim bunun altini cizmekdi .
Alt 08-08-2006, 09:58
Üye

Bak arkadasim ! jayjay

* Ben alevilik ile sunniligi karsilastirmiyorum. Hangisinin daha toleransli ve insani olmasi benim icin o kadar da onemli degil.

* Son baglamda aleviligin bir din oldugunu soyluyorum. Benim Altini cizmeye calistigim nokta diger arkadaslarin alevilige yapilan bir elstiri sonrasi bu kadar cellallenmesi.

* *Benim "bir alevi devleti mi kurmak istiyorsunuz" sozum *turkiyede seriat devleti kurmak istiyorlar seriat tehlikesi var diyenlere gonderilen *saka yolu ile abartma bir hicivdir.. yada elestiri!)

* * Sayin *sodomonun yazisindaki hiddeti ve ofkeyi *nazaran da etik kavramini *yazdim.
Elbetde yazilarimda "alevi sevenler sitesi" gibi abartilmis elestiri sozleri vardir ,fakat bunlarin soylemek istediklerimin ozunu degistirecegini sanmiyorum
Alt 08-08-2006, 10:01
Üye Değil

Ben Aleviyim sayın Turok

ve siz hala Alevilik bir DİNdir diye yazıp duruyorsunuz
ben burda Aleviliği savunmadım okuduğum yazıdaki yanlışı eleştirdim o kadar

elbette her dinin ,her inancın doğruluğu yada yanlışlığı tartışılır
bu ister Alevilik olsun ister başka birşey..
Alt 08-08-2006, 10:09
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turok cevabı yukarıda verdim daha fazla bu konuda konuşmayacağım.
Alt 08-08-2006, 10:20
Üye

Ben de cevaplarimi verdim , bende daha fazla konusmayacagim , verin misketlerimi gidiyorum!)))

* Sayin Billur

* Medem kimliginizin bir parcasi olarak aleviligi kendinizde tanimliyorsunuz , en azindan aleviligin din olup olmadigini jayjay arkadasimizdan sorunuz.

Önerilen Siteler