Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-01-2012, 11:00
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Alevilik ve İslam Farkını Göstermek İçin Neler Yapılabilir?

Alevilik ve islamın farkını göstermek için neler yapılabilir?

Bu başlıkta bu konuda kafa yoralım istedim. Zaten her başlıkta birşeyler söylüyoruz ama daha derli toplu ifade etmiş oluruz en azından.

Öncelikle belirtmek lazım ki ''devlet aklı'' -bunu resmi ideoloji olarak da anlayabilirsiniz- aleviliği sindirmek istiyor. Osmanlı zamanından beri katletti, açıkça katl-i vacip ilan etti; başaramadı. Cumhuriyetle birlikte niyet değil ama taktik değişti. Güler yüzle -laiklik verip- alevi erkanını dağıttılar, cemleri kovuşturdular, aleviliği islamın bir yorumu derekesine indirdiler, alevi köylerine zorla cami yaptılar, tekke ve zaviyeler kapatılınca en büyük darbeyi alevilik yedi, şeyh v.b. sıfatların kullanımı yasaklanınca yine en büyük darbeyi alevilik yedi. Atatürk, ''Türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler v.s. ülkesi olamaz'' mealine sözler ederken laikliğe pek bağlı olduğundan değil aleviliğin farklı bir inanç, dolayısıyla azınlık olarak ortaya çıkmasını engellemek için böyle diyordu. Çünkü ülkeyi kuran ulusçu kadroların düşünce evreninde azınlık demek yabancı memleketlerin iç işlerimize müdahelesi demekti. Bu yüzden memlekette azınlık bırakmadılar. Aleviliğin asimilasyonu bu bağlamda değerlendirilmeli. Bu yüzden devletten ya da kemalizmden fayda ummadan bu mücadeleyi vermek gerekiyor.

Aleviliğin farkını ortaya koymak için evvela karşı tarafı sıkıştırmak, ikiyüzlülüğüyle yüzleştirip halk önünde moralman çökertmek lazım diye düşünüyorum.

1- Örneğin; başbakan ve hükümet seçim öncesi aleviliği sapık bir akım ve katli vacip kimseler olarak görüp fetvalar veren Ebu Suud Efendi'yi övmüştü. Ama lafa gelince onlar da aleviliğin islam içi olduğunu iddia ediyorlar. Bu bir çelişki ve tutarsızlıktır. Bununla yüzleşmeleri sağlanmalı.

2- Keza müslümanların içten içe alevilerin farklı olduklarını bildikleri ve Osmanlı'nın yüzyıllarca bu inanca zulmettiği, onu islamdan saymadığı vurgulanıp şimdi neden islam içi olarak tanımladıkları sorulmalı.

3- Herşeyden evvel alevi inancı anlatılmalı ve durumun ibadet etme farklılığından ibaret olmayıp temel teolojik hususlarda köklü ayrımlar bulunduğu insanlara açıkça anlatılmalı. Alevi inancı anlatılırsa zaten başta müslüman halk olmak üzere kimse onu islam içi olarak görmeyecektir. Diyanet'e ve tüm müslümanlara sorulmalı: ''Namazsız, hacsız, orucsuz, cennetsiz ve cehennemsiz, onun yerine devriye inançlı, En el Hakk diyen, Tanrı-tabiat ayrımını reddeden bir islam olabilir mi?''

4- Aleviliğin islam içi olduğunu iddia eden alevi ve müslümanlara dönülüp, ''Eğer alevilik de islam ise o halde iki çok farklı islam var demektir. Doğrusu hangisidir? Sünnilerinki doğru ise aleviliğin ayrı bir inanç olduğunu kabul etmeniz gerekir. Yok eğer alevilik doğru ise, yani alevilik islamın aslı ise o halde sünniler de buyursun alevi olsun'' denebilmelidir.

Bu konuda alevilerin eli çok güçlü. Hala islam içi görülüyorlarsa yeterince bastırmadıkları, anlatmadıkları içindir. Tabi Ali'nin kimliği ve yaşamını, inançlarını da mümkün mertebe tartışmaya açmak gerekecek. İslamın Ali'si ile aleviliğin Ali'sinin farkı da bariz görülecektir. Alevilik ile islam arasındaki farkı ''Alevilik ayrı bir dindir'' diyerek çözmek mümkün ama Ali'nin hangi dinden olduğu konusu işi kızıştıracaktır. Bildiğim kadarıyla tarihsel bir kişilik olan Ali'nin namazında niyazında, savaşçı ve acımasız, çok eşli, şeriatçi bir kişilik olduğu açık. Bu yüzden aleviliğin Ali'sinin tarihsel bir kişilik olan Ali'den farklı olduğu, başka biri ya da bir kavram olduğu belirtilmeli. Bu belirtilmeden tartışma yapılırsa, tarihsel bir kişilik olan Ali'nin kim olduğu netleştikçe alevi halkın inancı sarsılabilir.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Konu Jolly Jocker tarafından (27-01-2012 Saat 11:09 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-01-2012, 14:30
opeth opeth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

alevilik ali ve 12 imam sevgisi dışarı konulursa tümüyle islam dışıdır. islam ile ilgisi yoktur. tanrıları bile farklıdır . yedi kat göğün üzerinde tahtına oturmuş despot bir tanrı ile insandan gayrı olmayan tanrıdan bahsediyoruz. ikisi çok farklı. islamda cihad vardır alevilikte sevgi. bunun gibi herşey çok farklı.

alinin tam bir şeriatçı olduğunu biliyoruz ve hatta şeriatın kurulmasında en çok o hizmet verdi.dolayısıyla tarihsel ali aleviliğin alisi olamaz.
Alt 27-01-2012, 15:23
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Tarihsel Ali sözü ilgimi cekti. Sanirim Sünnilikte anlatilan Ali "tarihsel Ali" olarak kabul ediliyor.

Hadis ve siyerleri ne kadar güvenilir tarih belgeleri olarak kabul edebiliriz. Ben bircogunun efsanevi anlatimlar oldugunu ve hicbir güvenliginin bulunmadigini düsünüyorum. Dinlerde tarif edilen kisiler birbirlerinden farkli cizilebilirler.

Ayrica tarihsel bir Ali'nin bulundugundan bile süpheliyim.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 27-01-2012, 17:28
opeth opeth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarihsel Ali sözü ilgimi cekti. Sanirim Sünnilikte anlatilan Ali "tarihsel Ali" olarak kabul ediliyor.

Hadis ve siyerleri ne kadar güvenilir tarih belgeleri olarak kabul edebiliriz. Ben bircogunun efsanevi anlatimlar oldugunu ve hicbir güvenliginin bulunmadigini düsünüyorum. Dinlerde tarif edilen kisiler birbirlerinden farkli cizilebilirler.

Ayrica tarihsel bir Ali'nin bulundugundan bile süpheliyim.
abartmalar yalanlar var ama alinin varolduğu tarihsel olarak gelmiş. ali ve muaviye savaşları bunların çok delili var.tarihin bu kadar yanılabileceğini düşünmüyorum. dikkatli bir inceleme efsanevi unsurları atar.ikincisi kaynak ne kadar otantik ise efsanevi sözler o kadar azdır.
Alt 27-01-2012, 22:33
kral ciplak kral ciplak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Jolly Joker

Açmış olduğunuz konu başlığı bu sitede belki ilk olabilir ama Alevi forumlarında senelerden beri tartışılan bir konudur... Fakat ne kadar eski ve çok tartışılan bir konu olsa da güncelliğini ve önemini asla yitirmeyen ve yitirmeyecek olan çok önemli bir konudur...

Aleviliğin neden yadsınamaz bir şekilde İslam dışı olduğu ve bu yalın gerçeğe rağmen neden bazı kesimlerce bilerek ve de ısrarla İslam içi gösterilmeye çalışıldığını çözdüğümüzde çok bilinmeyenli ve çok bileşenli denklemi de çözmüş olacağız...

Aleviliğin İslam dışılığı konusunda zerre kadar sıkıntı çekmeden çok rahat bir biçimde bunu anlatabiliriz...
Zaten özellikle son sekiz senedir bunu başarıyla yapmaktayız...
Fakat ne var ki bu mesele yalnızca inançla sınırlı değil,
çünkü bir de bu meselenin siyasal ayağı var...
Bu siyasal ayak yalnızca ülkemiz sınırlarıyla kalmayıp,
doğuda İran-ı içine alıp batıdan çıkarak, avrupaya giden ve oradan da taaaa pansilvanyada ki çiftliğe kadar varan boyutu var...

Başka bir konuda aşağıdaki listeyi yazmıştım...
Listeye dikkatli bakılırsa çok ilginç bir liste olduğu görülecektir...
Normal şartlarda asla bir araya gelmemesi gereken kesimlerin nasıl olupta Aleviliğin İslam içi olması yalanında ortak payda da buluştuklarını çözümlersek işte o zaman biz bu işi çözeriz...
1:Şeriatçı kalemşörler,
2:Şii İslamcılar,
3Diyanet işleri başkanlığı,
4:Fetullah GÜLEN,
5:Sun-ni kesimden gelen laikler,
6:Türk İslamcılar,
7:Kürt İslamcılar,
8:Ilımlı İslamcılar,
9:Alevi İslamcılar ( Aleviliği İslamın özü olarak görenler ) ( CEM VAKFI ),
10:İslamcı Aleviler ( Aleviliği Heteredoks İslam olarak görenler )( Bazı Alevi yazar ve akademisyenler ),
11:yerel yargı,
12:Yargıtay,
13:dinler arası diyalogçular ( Aleviliği İslam dışı görürler fakat bazı nedenlerle bunu açıkça söylemeyip, İslam içi göstererek ilgili ukuslararsı dini örgüte destek verirler ) ( AABF üst düzey yöneticileri ),
14:Liberaller,
15emokratlar,
16:Sosyal demokratlar,
17:Solcular,
18:Sosyalistler,
19:Komünistler,
20:Ehlibeyt Vakfı,
21:Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı,
Açıkça karşı çıkmasalar ve hatta Aleviliği İslam dışı olarak görseler de bu gerçeği söylemekten özenle kaçınan, yukarıdakilerle aynı şeyi yapan, yani Aleviliği İslam içi gösteren kurumlar var, onlarıda listeye eklediğimizde,
22:Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF ),
23:Avrupa Alevi Bektaşi Konfederasyonu ( AABK )
24:Pir Sultan ABDAL Dernekleri Genel Başkanlığı ( PSADK )
25:Alevi Kültür Dernekleri ( AKD )

Sevgiyle kal...
Alt 28-01-2012, 03:44
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

opeth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
abartmalar yalanlar var ama alinin varolduğu tarihsel olarak gelmiş. ali ve muaviye savaşları bunların çok delili var.tarihin bu kadar yanılabileceğini düşünmüyorum. dikkatli bir inceleme efsanevi unsurları atar.ikincisi kaynak ne kadar otantik ise efsanevi sözler o kadar azdır.
Ali bahsedildigi sekilde(bildik Ali) olmayabilir, isin icine tarih, arkeoloji vs. bilimler girdiginde. Tipki Muhammed gibi.

Yani isim olarak vardir, fakat kisi baskadir, yasadigi zaman araligi baskadir. Ogretisi seriati surmustur o baska.

Resmi tarih cok fazla yanlidir cunku. Taraflidir. Sandigindan cok fazla yanilir. Bilimler var cunku.
Alt 28-01-2012, 20:03
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Jolly Jocker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

1- Örneğin; başbakan ve hükümet seçim öncesi aleviliği sapık bir akım ve katli vacip kimseler olarak görüp fetvalar veren Ebu Suud Efendi'yi övmüştü. Ama lafa gelince onlar da aleviliğin islam içi olduğunu iddia ediyorlar. Bu bir çelişki ve tutarsızlıktır. Bununla yüzleşmeleri sağlanmalı.

2- Keza müslümanların içten içe alevilerin farklı olduklarını bildikleri ve Osmanlı'nın yüzyıllarca bu inanca zulmettiği, onu islamdan saymadığı vurgulanıp şimdi neden islam içi olarak tanımladıkları sorulmalı.

3- Herşeyden evvel alevi inancı anlatılmalı ve durumun ibadet etme farklılığından ibaret olmayıp temel teolojik hususlarda köklü ayrımlar bulunduğu insanlara açıkça anlatılmalı. Alevi inancı anlatılırsa zaten başta müslüman halk olmak üzere kimse onu islam içi olarak görmeyecektir. Diyanet'e ve tüm müslümanlara sorulmalı: ''Namazsız, hacsız, orucsuz, cennetsiz ve cehennemsiz, onun yerine devriye inançlı, En el Hakk diyen, Tanrı-tabiat ayrımını reddeden bir islam olabilir mi?''

4- Aleviliğin islam içi olduğunu iddia eden alevi ve müslümanlara dönülüp, ''Eğer alevilik de islam ise o halde iki çok farklı islam var demektir. Doğrusu hangisidir? Sünnilerinki doğru ise aleviliğin ayrı bir inanç olduğunu kabul etmeniz gerekir. Yok eğer alevilik doğru ise, yani alevilik islamın aslı ise o halde sünniler de buyursun alevi olsun'' denebilmelidir.
1-2) Ebusuud'un verdigi fetva kizilbaslar aleyhinedir. Bu fetvalarin cikartilmasi Osmanli'nin Iran ile savas halinde olmasiyla alakalidir. Kizilbaslik, Sah Ismail tarafindan kurulmustur. Ondan oncesinde kizilbaslik diye bir kavram kullanilmiyordu. Sah Ismanil'in ordusu basina kizil bir bant taktigi icin bu ismi almistir. Yani Osmanli'nin bu inanca zulmetme nedeni din degil, Iran'in dusman bir ulke olmasidir.

3)Alevilik bir terim olarak 20. yuzyilin baslarinda kullanilmaya baslamisti. Ondan oncesinde Baktasilik ve Kizilbaslik terimleri kullanilirdi. Zaten Alevilik homojen bisey degildir. Ama ben su anda Osmanlida'ki gecmisleri hakkinda bilgi vereyim

Yeniceri ocaginin Haci Bektasi Veli tarafindan kuruldugu rivayet edilir. Gerci bunun tarihsel gercekligi tartismalidir ama bana en mantikli gelen teori sudur. Uzun seferlere cikmasi ve ele gecirdigi yabanci kulturleri daha kolay entegre etmesi gereken yenicerilere has, islam icinde ama kolaylastirilip yumusatilmis bir ogretiye ihtiyac duyuluyordu. Aylar suren yolculuklara cikan askerlerin bes vakit namaz kilmasi ve oruc tutmasi imkansizdi. Lakin, Osmanli bir seriat devletiydi ve isi kilifina uygurmasi gerekiyordu. Islamin kati rituelleri ve cehennemlik kafir vurgulari da kaldirildi. Hosgorulu dogasi nedeniyle musluman olmayan medeniyetlerin islamla tanismasi ve birarada yasamasi kolaylastirildi. Yani bektasilik sadece islam ordusunun daha verimli ilerleyebilmesi icin icat edilmiti. Yeni topraklarin ele gecisilmesi, bes vakit namazdan ve sofuluktan daha onemli olmaliydi.

4) Osmanli'nin Kizilbaslara zulmetme nedeni Iran'la devamla savas halinde olmasiyla alakalidir demistik. Peki neden Turkmenler, Osmanli yerine Iran'dan yana taraf olmuslardi? Saniyorum bu catisma Istanbul'un fethinden sonra baslar. Bu tarihten sonra Osmanli artik kucuk capli bir beylik degil, musluman Roma imparatorlugudur. Osmanogullari ise hanedanlarini kimseyle paylasma niyetinde degildir. Kendi hanedanina rakip olarak gordugu diger Turkmen beyliklerini sindirmek niyetindedir. Onlar da karsilik olarak Iran'in destegini alarak Osmanli'nin otoritesini zayiflatici isyanlar cikarmaya baslarlar. Kizilbaslik aleyhinde cikartilan fetvalar, bu mucadelenin bir sonucudur.

Gunumuzde Aleviler kendi tarihi ile barisik olmayan ve neye inandigini bilmeyen bir hale gelmislerdir. Alevilik tarihini anlatan kendi sitelerinde bile Osmanli'da ki varliklari itinayla yok farzedilir.
Alt 13-04-2012, 18:35
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Işıkçı Taifesi kendi kimliğine sahip çıkacak!

Bu konuda önce Aleviler dürüst olacak ki konu çözüme ulaşabilsin. Ne Kemalistleri ne de şeriatçı kadroları suçlayarak Aleviliğin kimliğini değiştiremezsiniz. Önce Aleviler birlik olacak ve Aleviliğin Hz. Ali ile ilgisi olmadığını IŞIKÇI TAİFESİ olduklarını ve Aleviliğin İslam dışı bir din olduğunu mertçe açıklayacak. Bu yapılmadıkça Alevilik kendi kimliğini bulamayacaktır.

Farkındalık /Farkındalık / Farkındalık
Alt 13-04-2012, 23:42
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sesli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda önce Aleviler dürüst olacak ki konu çözüme ulaşabilsin. Ne Kemalistleri ne de şeriatçı kadroları suçlayarak Aleviliğin kimliğini değiştiremezsiniz. Önce Aleviler birlik olacak ve Aleviliğin Hz. Ali ile ilgisi olmadığını IŞIKÇI TAİFESİ olduklarını ve Aleviliğin İslam dışı bir din olduğunu mertçe açıklayacak. Bu yapılmadıkça Alevilik kendi kimliğini bulamayacaktır.

Farkındalık /Farkındalık / Farkındalık
Saygideger Sesli can, illada IŞIKÇI TAİFESİ oldugumuzu belirtmek zorunda degiliz. Alevilik´i baslibasina dogal ve felsefi bir din veya inanc olarak TANIMLAYARAK ve basta islam olmak üzere tüm semavi dinlerin disinda oldugumuzu beyan ederek ÖZGÜRLÜGÜMÜZE kavusabilir, islam hegemonyasindan, dolayisiyla fetvalarindanda kurtulabiliriz.

Saygilar...

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi
Alt 13-04-2012, 23:51
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ama IŞIKÇI TAİFESİ de kulaga hos gelmiyor degil.
Alevilik dolayli yoldan asimilasyona hizmet ettigi icin bu isim daha yerinde olur.

Böylelikle saygideger Sinan IŞIK CANIDA onure etmis oluruz, cünkü Aleviligin RESMEN TANINMASI icin önemli ilk ADIMI o atmistir. 7 Mayis 2004 yilinda, Kimligime gercek inancim olan Alevilik yazilsin talebiyle ciktigi ve 2 Subat 2010 yilinda AiHM de kimliklerde din hanesi kaldirilsin kararini cikartan sahis Sinan IŞIK´tir.

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil