Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-03-2013, 18:28
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrica NASA verdiginiz haberin asilsiz oldugunu aciklamis ; http://www.nasa.gov/mission_pages/vo...r20130320.html

Yani anlayacaginiz Voyager 1 hala günes sistemimizi terk etmemis ve kaldiki galaksimizin disina cikabilmesi icin yaklasik 70 bin isik yili katetmesi gerekirdi, ve buda su demektir isik hizinda bir uzay gemisi, yolculugu esnasinda gecen süre ise 70 bin yil. Ah..ah..keske böyle bir teknolojiye sahip olsak da su insanlarda birbirlerini yemese....

Iyi forumlar...
Bunu biliyoruz. Peki Voyager 1 şimdi nerede? NASA buna kesin bir yanıt veremiyor. Çünkü Voyager 1'den mesaj alınamıyor.

Dikkat edersen, NASA'nın,

resminde Güneş rüzgarlarının ilk kürede etkin (yokedici şoklar) olduğu ve ikinci küre olan Heliosfer'de etkisini yitirdiği anlaşılıyor. Bu durumda şekilde yıldızla gösterilen Voyager 1'in Heliosfer'i terk etmediği sanılıyor sadece. Olay budur!

Peki ben ne demişim bir önceki mesajımda?

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında tam olarak da öyle değil. Eğer bir önceki mesajımdaki "Voyager 1's Whereabouts: No News, but Plenty of Noise" haberine bakarsanız, NASA da Güneş Sistemimizin sınırlarını tam olarak kestiremiyor. Çünkü Voyager 1'den artık haber alınamıyor.

Voyager 1 aracı 36 yıl süren yolculuğunda 1/526 IY mesafe katetti ve şu an bulunduğu konum bu haberdeki,

resminde temsili olarak gösterilir (Bkz. diğer kaynak için)

Buna göre demek ki Güneş Sistemimizin gezegenlerin bulunduğu küreyi terk etmiş Voyager 1. Bu, yukarıdaki resimde ilk küredir. İkinci küre, "Heliosphere"dir. Burada Güneş rüzgarları artık ilk küredeki gibi kalıcı değil, yani etkisi zayıftır. Ve bir yerden sonra Güneş ışıkları etkisini tamamen yitiriyor. Bu, Güneş'in hükmünün bittiği, dolayısıyla sonu demektir.

Şu anda Voyager 1, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, sarı renkli bir yıldızla gösteriliyor ve Heliosphere'den çıkmak üzere olduğu sanılıyor. Ama şimdi ondan haber alınamadığı için, nerede olduğu bilinmiyor.
Bu durumu anlayabilmeniz için, Voyager 1'in geçtiği yerleri bilmeniz gerekiyor. Voyager 1 Satürn'den geçmedi mi? Oradan gerçerken Satürn'ün halkalarını göstermedi mi? Voyager 1 en son Plüton'un olduğu yerden geçti ve Plüton'un uydularını (örneğin Charon) göstermedi mi? Demek ki Voyager 1 Güneş Sistemi'nin dışına çıkmış.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (23-03-2013 Saat 18:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-03-2013, 22:40
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu biliyoruz. Peki Voyager 1 şimdi nerede? NASA buna kesin bir yanıt veremiyor. Çünkü Voyager 1'den mesaj alınamıyor.

Dikkat edersen, NASA'nın,

resminde Güneş rüzgarlarının ilk kürede etkin (yokedici şoklar) olduğu ve ikinci küre olan Heliosfer'de etkisini yitirdiği anlaşılıyor. Bu durumda şekilde yıldızla gösterilen Voyager 1'in Heliosfer'i terk etmediği sanılıyor sadece. Olay budur!

Peki ben ne demişim bir önceki mesajımda?

Bu durumu anlayabilmeniz için, Voyager 1'in geçtiği yerleri bilmeniz gerekiyor. Voyager 1 Satürn'den geçmedi mi? Oradan gerçerken Satürn'ün halkalarını göstermedi mi? Voyager 1 en son Plüton'un olduğu yerden geçti ve Plüton'un uydularını (örneğin Charon) göstermedi mi? Demek ki Voyager 1 Güneş Sistemi'nin dışına çıkmış.

upuaut yine ilk mesajindaki gibi ayni hatayi yapiyorsunuz...

Ben cok iyi bilirim Voyager 1 ve Voyager 2 nin gectigi yerleri, gencligimde de cok merakli idim su an Voyager nerededir? diye. Bir zamanlar Jüpiter'deki bulunan leke'nin Dünyamizin iki katini icine alacak kadar büyüklükte bir firtinan oldugu haberlerini okuyorduk, Neptün'ün halkalari oldugu, Ve Io'nun yüzeyi aktif volkanlar ile kapli oldugunu ögrenmistik. asagidaki resim Io'nun 490 bin kilometre mesafeden Voyager 1 tarafindan cekilmis hali.

Sordugunuz sorular ile koyulastirdigim kisimlar yanildiginiz yerlerdir.

Voyager 1, Satürn'ü, Jüpiter'i, Pluto'yu, (ki artik gezegen sayilmiyor) bunlari gecmisse, Günes sistemini terketmis anlamina gelmiyor. Bir önceki mesajimda size izah ettigim gibi bu alanlar "Gezegenler arasi Uzay"dir ve siz hala saniyorsunuz ki bu alanlar gecilince Günes sistemi terkedilmis olur?

Voyager 1 Günes sistemini terkedebilmesi icin "Interstellar medium" yani Yildizlar arasi Uzay"a girmesi ile baslar, henüz Voyager 1 buraya kesin ulastigina dair bir bilgi yok. Zaten Voyager'den Dünyamiza bir haber gelene kadar aradan 17 saat geciyor, elbet bir sekilde Voyager 1 yolunu bulur o yüzden merak etmeyiniz.

Itiraz ettigim yerler üzerinde duracak olursam,

1- Voyager 1 Galaksi disina cikmamistir

2- Kur'an'dan aradiginiz en yakin gökyüzünü buralarda bulamazsiniz (bir önceki iletimde acikladim bunu)

3- Bize en yakin olan yildiz 4 isik yili üzerinde olup galaksimizin disinda da degildir; bu bizim günes sistemimizin disindadir

4- Sirius'un öyle dediginiz gibi galaksimizin cok uzaginda kalmaz, ve buda bize yani günes sistemimize yakin yildizlardan sadece birisidir.

Benim asil en basta itiraz ettigim yer, Voyager 1 nasil olurda Galaksimizin disina cikmis da? benim haberim olmamis? hani iki Voyager sonda dan haberim olmasaydi bir sekilde birileri buna inanacakti. Size en bastan beri burada hata yaptiginizi anlatmaya calisiyorum, siz hala bana ikinci mesajiniz örnegi ile yanit veriyorsunuz, yani sunun surasinda evet bir hata olmus gercegini kabül edecegine, ve de böyle oldugunu kabül etmiyorsaniz, o zaman nicin hata olmus demiyorsunuz da, sürekli sanki ben bir seyi iddia etmiscesine birtakim seyler söyledigimi yada Voyagerin gectigi yerleri bilmemekle ileri sürerek ortaya koyuyorsunuz! Tabiiki bunlardan haberim var aksini zaten iddia ettigimi gördünüz mü? Olay budur, yanlisi dogruyu bilelim.

Iyi forumlar...

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 24-03-2013, 03:24
Kıdemli Üye

Itiraz ettigim yerler üzerinde duracak olursam,

1- Voyager 1 Galaksi disina cikmamistir

2- Kur'an'dan aradiginiz en yakin gökyüzünü buralarda bulamazsiniz (bir önceki iletimde acikladim bunu)

3- Bize en yakin olan yildiz 4 isik yili üzerinde olup galaksimizin disinda da degildir; bu bizim günes sistemimizin disindadir

4- Sirius'un öyle dediginiz gibi galaksimizin cok uzaginda kalmaz, ve buda bize yani günes sistemimize yakin yildizlardan sadece birisidir.

Benim asil en basta itiraz ettigim yer, Voyager 1 nasil olurda Galaksimizin disina cikmis da? benim haberim olmamis? hani iki Voyager sonda dan haberim olmasaydi bir sekilde birileri buna inanacakti. Size en bastan beri burada hata yaptiginizi anlatmaya calisiyorum, siz hala bana ikinci mesajiniz örnegi ile yanit veriyorsunuz, yani sunun surasinda evet bir hata olmus gercegini kabül edecegine, ve de böyle oldugunu kabül etmiyorsaniz, o zaman nicin hata olmus demiyorsunuz da, sürekli sanki ben bir seyi iddia etmiscesine birtakim seyler söyledigimi yada Voyagerin gectigi yerleri bilmemekle ileri sürerek ortaya koyuyorsunuz! Tabiiki bunlardan haberim var aksini zaten iddia ettigimi gördünüz mü? Olay budur, yanlisi dogruyu bilelim.

Iyi forumlar...
Bunları ben de biliyorum ama, benim kafama takılan şey bunlar değil. Sen de biliyorsun ki, Plüto Güneş Sistemimize en son katılan gezegendir ve bu gezegen doğal bir gezegenimiz değildir; dışarıdan sistemimize katılmış bir gezegendir (ki bu durum Plüto'nun ekliptik düzlem açısının diğer gezegenlerinkine göre büyük olmasından anlaşılmıştır).

Burada sorun şu: Plüto dışarıdan gelip Güneş sistemine katıldığı halde neden bir başka gezegen daha katılamadı?

Demek ki Güneş'in çekim kuvveti ancak oraya kadarmış. İşte benim kafamdaki Güneş sistemi budur. Yani ben olayı fiziksel açıdan ele almıştım baştan beri; astronomik olarak değil!

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 24-03-2013, 10:50
Kıdemli Üye

Sevgili upuaut,

Plüto Güneş Sistemimize en son katılan gezegendir ve bu gezegen doğal bir gezegenimiz değildir; diyorsunuz

Ancak yine sizi düzeltmek zorunda kaliyorum.

"Dogal" gezegen ve "Suni" gezegen ile aradaki fark nedir? daha dogrusu "bu alanda" buna uydu diyelim.

Bakiniz dogal gezegen degildir demenizle ve öyle dediginiz gibi pluto "disaridan" gelip de sanki burada birileri sak diye Pluto'yu Günes sistemimize yapistirmis? Simdi gittitikce astronomi hakkinda bilgilerinizde süphe etmeye basladim, tabiiki bende dört dörtlük degilim.

Ancak simdi yavas yavas sizi anlamaya basladim sevgili upuaut, Pluto günes sistemimize en son katilan gezegen degildir,zaten elimizdeki mevcut teknoloji birikimimizle sonradan kesfedilmistir ve bu öncede de bulundugu konumda idi, biz zavalli insanlar bunu sonradan kesfettik o baska."Pluto bir cüce gezegendir" Kuiper kusagindaki en önemli nesnedir ve Roma'lilarca yeralti tanrisi ile anilmistir.

Plüto dışarıdan gelip Güneş sistemine katıldığı halde neden bir başka gezegen daha katılamadı? diyorsunuz

Ah...be ah..sevgili upuaut, katildi katildi, hemi de "Eris" dogal uydusu "Dysnomia" ile birlikte katildi, isin kötüsü Pluto'dan daha büyük. Bakiniz burada daha önce aciklamistim; http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=198

Hem Pluto'nun düzlem acisinin daha büyük olmasindan dolayi nicin Günes sisteminin disinda kalsin?

Bildigimiz kadariyla Günes sistemimizde gezenlerde farkli ekliptik acisina sahiptir, (tutulum acisi) acisi ne olursa olsun bu Günes sistemimizin disinda kalacagina dair anlamina gelmez ve yine burada da yaniliyorsunuz. Yani artada öyle birsey varki "Eres"in tutulum acisi 44° derecelik bir aciya sahip oldugundan dolayi, simdi bunu kalkip Günes sisteminin disina atmamiz mi gerekiyor?

Sevgili upuaut yanlis anlamayiniz, ama size diyecegim "Eres"in bulundugu konumunu iyice inceleyecek olursaniz eger, bunun Günes sisteminin icinde oldugunu rahatca görebilirsiniz. Artik burada ben bilmislik gibi niyetini fazla taslamak istemiyorum ve ancak siradan bir vatandasin da kavrayamacagi alanlardir. Kusurum varsa affola...

Saygilar....

Alt 24-03-2013, 18:38
Kıdemli Üye

Sevgili upuaut,

Plüto Güneş Sistemimize en son katılan gezegendir ve bu gezegen doğal bir gezegenimiz değildir; diyorsunuz

Ancak yine sizi düzeltmek zorunda kaliyorum.

"Dogal" gezegen ve "Suni" gezegen ile aradaki fark nedir? daha dogrusu "bu alanda" buna uydu diyelim.

Bakiniz dogal gezegen degildir demenizle ve öyle dediginiz gibi pluto "disaridan" gelip de sanki burada birileri sak diye Pluto'yu Günes sistemimize yapistirmis? Simdi gittitikce astronomi hakkinda bilgilerinizde süphe etmeye basladim, tabiiki bende dört dörtlük degilim.

Ancak simdi yavas yavas sizi anlamaya basladim sevgili upuaut, Pluto günes sistemimize en son katilan gezegen degildir,zaten elimizdeki mevcut teknoloji birikimimizle sonradan kesfedilmistir ve bu öncede de bulundugu konumda idi, biz zavalli insanlar bunu sonradan kesfettik o baska."Pluto bir cüce gezegendir" Kuiper kusagindaki en önemli nesnedir ve Roma'lilarca yeralti tanrisi ile anilmistir.

Plüto dışarıdan gelip Güneş sistemine katıldığı halde neden bir başka gezegen daha katılamadı? diyorsunuz

Ah...be ah..sevgili upuaut, katildi katildi, hemi de "Eris" dogal uydusu "Dysnomia" ile birlikte katildi, isin kötüsü Pluto'dan daha büyük. Bakiniz burada daha önce aciklamistim; http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=198

Hem Pluto'nun düzlem acisinin daha büyük olmasindan dolayi nicin Günes sisteminin disinda kalsin?

Bildigimiz kadariyla Günes sistemimizde gezenlerde farkli ekliptik acisina sahiptir, (tutulum acisi) acisi ne olursa olsun bu Günes sistemimizin disinda kalacagina dair anlamina gelmez ve yine burada da yaniliyorsunuz. Yani artada öyle birsey varki "Eres"in tutulum acisi 44° derecelik bir aciya sahip oldugundan dolayi, simdi bunu kalkip Günes sisteminin disina atmamiz mi gerekiyor?

Sevgili upuaut yanlis anlamayiniz, ama size diyecegim "Eres"in bulundugu konumunu iyice inceleyecek olursaniz eger, bunun Günes sisteminin icinde oldugunu rahatca görebilirsiniz. Artik burada ben bilmislik gibi niyetini fazla taslamak istemiyorum ve ancak siradan bir vatandasin da kavrayamacagi alanlardir. Kusurum varsa affola...

Saygilar....
Sevgili Natürelist, kızmana ya da hayıflanmana gerek yok. Ben eski Güneş sistemine göre konuşuyordum. Tabii ki gözlemler artıkça Güneş sistemimizin mahiyeti hakkında yeni yeni bilgilere sahip oluyoruz.

Eski astronomi bilgilerine göre, Güneş sistemimizdeki gezegenler "Pertürbasyon (Tedirginlik)" denilen matematiksel bir metoda göre keşfediliyordu. Satürn'e kadar teleskoplarla gözlemle görebildiğimiz gezegenlerden sonra Uranüs ve Neptün bu metoda göre yapılan matematiksel hesaplamalarla keşfedildi. Daha sonra bu metoda göre Neptün'ü hareketlerini tedirgin eden bir gezegeninin daha olması gerektiği sonucu çıktı ve 1930'da büyük bir teleskopla bu gezegen keşfedildi ve adına "Plüto" verildi.

Buna göre Güneş sistemimizdeki gezegenler şu şekilde bir dizilime sahip oldu:

Burada Kuiper Kuşağı'ndaki Ceres ve Plüto'dan sonra gelen Eris ve Sedna birer gezegen olarak kabul edildi. Burada Eris ve Sedna'nın keşfinin zorluğu Plüto'nun düzensizliğinden ve öngörüsüzlüğünden kaynaklanıyordu.

Bunlar astronomi bilgiler idi. Fizik ile ilgili bilgilere gelince, bu sistemi kuran Güneş'in çekim kuvveti en önde gelir. 500 yıl önce insanlar Evren'in merkezinde Dünya'nın bulunduğunu zannediyordu ve Kepler'den sonra Güneş sistemimizin yukarıdaki gibi olduğu anlaşıldığı halde, bunun neden böyle olduğunun açıklanması için 1919'a kadar Einstein bekleniyordu. Bu durumu Newton bile açıklayamıyordu. Ona göre Güneş sistemindeki gezegenleri Tanrı yörüngelere sokmuştu ve o şekilde de hareket ediyorlardı. Bu durumda bizim Eris ve Sedna'yı Hubble ile gözlemleyip, neden orada bulunduklarını açıklayamamız son derece vahimdir. Bana göre asıl sorun bu; yoksa, gözlem yoluyla yeni bir gezegen keşfetmemiz bize fazla bir şey kazandırmaz.

Alt 26-03-2013, 05:04
Kıdemli Üye

Neden kizayim ki? sevgili upuaut. Aramizda tartisiyoruz sadece.

Sedna bana göre cok ilginc bir "cüce gezegen" Asteroit diyenler de var.

Yörüngesi de ilginc, yeri geliyor Günese yaklasiyor, yeri geliyor bayagi uzaklasiyor.

Resimde Sedna'nin su andaki bulundugu konumunu gösteriyor Günesin isigi 12 saat de ulasiyor (yaklasik 13 milyar kilometre) ama yörüngesi üzerinde devam ederek en uzak noktaya ulastigi zaman, bu durumda Günesin isigi 5 günde variyor (0,016 isik yili)

Bazi bilim insanlarinca Sedna'nin ic Oort bulutun dan kopup geldigini söyleyenler var.

Bunu anlamamiz icin su resme bakmamiz gerekiyor, hatirlatayim Oort bulutu Günes sistemizin 1.6 isik yili disinda bulunuyor ve bir hipotezdir, ancak direkt olmasada dolayli yollardan kanitlari vardir.

Sedna gecen bir yildizdan etkilenerek,(bilirsin Günes sistemimiz tümüyle birlikte samanyolu galaksimizin merkezi etrafinda dönerek hareket etmektedir simdi burada fazla detaya girmeyecegim) yörüngesinde aksaklik meydana gelerek Sedna'yi simdiki yörüngesine yönlendirdigini ya da Sedna'nin baska bir yildiz sisteminden alinmis olabilecegi tahmin edilmektedir, tabiiki bunlar birer hipotez....

Iyi forumlar...

Alt 26-03-2013, 05:46
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sordugunuz sorular ile koyulastirdigim kisimlar yanildiginiz yerlerdir.

Voyager 1, Satürn'ü, Jüpiter'i, Pluto'yu, (ki artik gezegen sayilmiyor) bunlari gecmisse, Günes sistemini terketmis anlamina gelmiyor. Bir önceki mesajimda size izah ettigim gibi bu alanlar "Gezegenler arasi Uzay"dir ve siz hala saniyorsunuz ki bu alanlar gecilince Günes sistemi terkedilmis olur?
Gunes sistemini terketmis anlamina gelmiyor demissin Naturelist.

Bu gercekte sanirim Yildiz Sistemi geregi boyle degil mi?

Gunes gercekte bir yildiz.
(biz ona gunes diyoruz isim vererek)

Senin dedigin alanlar da sanirim gezegenler arasi uzay dedigin, yildiz artiklari copleri vs. ile olusan alan, yani yildizlararasi madde dedikleri anlatmaya calistigim.

Dogru mudur hocam? (yanlissa duzeltirsen sevinirim, gokbilimi ile ilgili olan sensin zira)
Alt 27-03-2013, 05:45
Kıdemli Üye

Hayir sevgili Neva, bu iki alani birbirinden ayirmamiz gerekir, zira gezegenler arasi uzay da yeni yildizlar dogmaz.

Tüm "gezegenler arasi uzay" dedigimiz yer; bir yildizin etrafini kaplayan (heliosfer) bu alanda bulunan bütün gökcisimleri, farkli gezegenler arasinda yayilan alan, yine bu alanda özellikle gezegenlerarasi toz parcaciklari ve Günes rüzgari ve gazlar ile birlikte, bir yildiz sistemini olusturur.

Bizim yildiz yani Günesimizin etkisini yitirdigi sinir henüz belli degildir. Günes sistemini "Oort bulutu" sinirlayabilir ama yalnizca bu bir hipotez'dir su anda, ve buna da isik tutacak olan Voyager 1 dir. Bunun disinda "Yildizlar arasi Uzay" baslar. Iste burayi ayirmamiz gerekir. Bir Galaksinin icinde bulunan milyarlarca yildiz arasi alanlarda ve bu alanlarin icinde de yildizlar arasi maddeyi olusturan: melektromanyetik radyasyon, nötr iyonize gaz ve toz, ki, yeni yildizlarin olusmasinda önemli bir rol oynar, yildiz rüzgarlarin etkisi ile ve Süpernovalarin patlama sonucunda dagilan yildiz kalintilarinin yeniden malzeme olup, Galaksinin baska bölgelerinde (yildizlar arasi uzay da) birikerek yeni yildizlar, yada yildiz sistemlerini olusturur. Artik buna cöp de diyelim gaz da diyelim, toz da diyelim, adina ne dersek diyelim hepsi birer "madde"dir.

Ha.. dersiniz baska yildiz sistemi mi yok galaksimizde? Tabiiki miyarlarca var, Hatta iki yada üc yildiza sahip olan sistem vardir, (yani bir sistemde üc yildizin bulunmasi.) En güzel örnek bunlardan birisi yaklasik 4,4 isik yili uzakliktaki komsumuz olan Alfa Centauri A ve B cift yildizli bir sistemdir ve gezegen barindiracagina dair potansiyel aday olarak bakilir. Cogu yeni kesfedilen "Günes disi gezegenler"in cift yildizli bir sistem oldugu tespit edilmistir. Birakalim bizim samanyolu Galaksimizin icinde bulunan (yaklasik 300 milyar) yildizlari da, koskocaman sonsuz Evren'de bulunan milyarlarca milyar her bir "Galaksiler"in icindeki milyarlarca milyar bulunan yildizlar sisteminde, ve yine milyarlaca milyar gezegenlerin varligini düsündükce, insanin aklina ilk gelen sey de; biz zavalli insanlar bu kockocaman Evrende tek varlik miyiz? sorusu idi. Simdi homo sapiens kalkmis daha yeni yeni burnumuzun dibinde Mars da hayat var"mi yok"mu? bunu arastiriyor....

Senin anlayacagin sevgili Neva, hepimiz bir yildiz tozu'yuz cöp de olsa.

"Yildizlar arasi Uzay"dan sonra "Galaksiler arasi Uzay" baslar ve tümü ile birlikte bütün nesnelerin madde'den olusarak sonsuz Evreni temsil eder....

Umarim aciklayici olmustur.

Iyi forumlar...

Alt 27-03-2013, 07:56
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bizim yildiz yani Günesimizin etkisini yitirdigi sinir henüz belli degildir. Günes sistemini "Oort bulutu" sinirlayabilir ama yalnizca bu bir hipotez'dir su anda, ve buna da isik tutacak olan Voyager 1 dir. Bunun disinda "Yildizlar arasi Uzay" baslar. Iste burayi ayirmamiz gerekir. .

Tamam simdi daha anlasili oldu Naturelist sagolasin. Madde konusunda zaten hemfikirim seninle.
Alt 20-06-2013, 00:05
Kıdemli Üye

Nihayet, 08-03-2011, 23:53'te "NASA, Mars'a yeni bir robot yolluyor: ANKH" yazdığım mesajımdan sonra MARS'ta hayat olduğuna ilişkin RUSYA'nın desteğinde AVRUPA bir araştırma yapacak!

With Russian help, Europe prepares to search for life on Mars By Irene Klotz PARIS (Reuters) - The European Space Agency signed final contracts with Thales Alenia Space Italy...

Dünya'daki hayatın kökeni hakkında 1950'de Chigago Üniversitesi'nden Stanley Miller ile Harold Urey'in deneyi "Neo-Darwinism"in zaferi olarak anılmıştı (Bkz. "What is the origin of Life?" makelesinin 141. sayfasındaki ilk paragrafın sonuna). Ama şimdi, RUSYA desteğinde AVRUPA'nın ESA ile yapacağı bu çalışma bu zaferi kesinleştirmek istiyor.

İlgilenenlerin dikkatine sunulur!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil