Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-11-2014, 01:23
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ken Robinson: How schools kill creativity (Okullar yaratıcılığı nasıl öldürüyor) konferansı.

TED konferansları içinde tüm zamanların en iyi 20 konuşmasından biri olarak seçilmiş bu konferansta Ken Robinson'un harika üslubu ile çok önemli toplumsal bir mesele olan eğitim sistemi hakkındaki görüşleri yer alıyor.

Robinson'a göre, teknolojinin/endüstrinin gelişmek zorunda olduğu yıllarda biçimlenmiş olan eğitim sistemi, endüstrinin ihtiyaçlarına göre eleman yetiştiriyor. Bu sebeple dersler arasında "endüstriye yararlılık" hiyerarşi oluşturulmuş, endüstriyel yararlılığı olmayan dersler, özellikle sanat dersleri ihmal ediliyor. Bu sistemin hala devam ettiriliyor oluşu toplumda işsizliğin, tatminsizliğin, mutsuzluğun artmasına sebep oluyor. Oysa ki kişi, ilgisinin/yeteneğinin/sevgisinin olduğu alanlarda daha yaratıcı ve üretken oluyor. Mevcut sistemde kişi, para kazanabileceği ama istemediği bir mesleği seçmek zorunda bırakılıyor.

(Türkçe altyazı var.)
http://www.ted.com/talks/ken_robinso...ill_creativity
Elimde esrar varken cok guldurdu bu yazi.

Egitim ne ki zaten?

Kim ne biliyo kime ne ogretiyor?

Bildiğim tek şey hiçbirşey bilmediğimdir.
Biz de bunun Gnosis'i var iste.

Elimizde esrarla Yunan Ronansinin nasil yapildigini konusuyoruz.

Diger herkes televizyonda unluler nasil giyinmis ne yapmis bunu dusunuyorlar.

Aklinizi sikiyorum diyorum sadece.

Televizyon en boktan uyusturuculardandir.

Tornadan cikma tek tip insanlar yetistirilmek isteniyor hep.

Eger televizyonun zihinde ve bilincte biraktigi etkiyi bir uyusturucu biraksaydi herkes sokaklara dokulurdu.

Televizyon zihin ve bilincte buyuk etki birakir.

Ben hic izlemedim mesela direk ateri oynadim, sonra bilgisayar.

Insanlar politikacilarin bizi kurtaricagina inaniyor!!!!

Boyle bir sey hic olmadi biliyor musunuz??????

Niye boyle dusunuyorsun demiyo hic kimse, ben diyorum.

Aklini s****yim politikacilarin bizim yararina calisacagina inaniyorsan! Salaksin sadece hepsi bu.

Ingilizcesi olan insanlar su belgesele bir goz atabilir.

http://www.solarmovie.is/link/play/3501854/

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 01-11-2014, 01:37
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

ereninthenature´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elimde esrar varken cok guldurdu bu yazi.

Egitim ne ki zaten?

Kim ne biliyo kime ne ogretiyor?

Biz de bunun Gnosis'i var iste.

Elimizde esrarla Yunan Ronansinin nasil yapildigini konusuyoruz.

Diger herkes televizyonda unluler nasil giyinmis ne yapmis bunu dusunuyorlar.

Aklinizi sikiyorum diyorum sadece.

Televizyon en boktan uyusturuculardandir.

Tornadan cikma tek tip insanlar yetistirilmek isteniyor hep.

Eger televizyonun zihinde ve bilincte biraktigi etkiyi bir uyusturucu biraksaydi herkes sokaklara dokulurdu.

Televizyon zihin ve bilincte buyuk etki birakir.

Ben hic izlemedim mesela direk ateri oynadim, sonra bilgisayar.

Insanlar politikacilarin bizi kurtaricagina inaniyor!!!!

Boyle bir sey hic olmadi biliyor musunuz??????

Niye boyle dusunuyorsun demiyo hic kimse, ben diyorum.

Aklini s****yim politikacilarin bizim yararina calisacagina inaniyorsan! Salaksin sadece hepsi bu.

Ingilizcesi olan insanlar su belgesele bir goz atabilir.

http://www.solarmovie.is/link/play/3501854/
Emperyalist zihniyet, isgal ettigi ulkelerin vatandaslarini her turlu kul ve kole olarak kullanirken, kendi vatandaslarini da hayattan uzaklastirmakta ve umursamaz robotlar yapmaktadir.

Bir kisi TV'yi sadece haber almak icin izlerse etkilenmez. Ya teknigin getirdigi oyunlar insanogluna ne kazandirir.

Bananecilik emperyalist zihniyetin tam da vermek istedigi yasam ve iliski seklidir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-11-2014, 01:54
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emperyalist zihniyet, isgal ettigi ulkelerin vatandaslarini her turlu kul ve kole olarak kullanirken, kendi vatandaslarini da hayattan uzaklastirmakta ve umursamaz robotlar yapmaktadir.

Bir kisi TV'yi sadece haber almak icin izlerse etkilenmez. Ya teknigin getirdigi oyunlar insanogluna ne kazandirir.

Bananecilik emperyalist zihniyetin tam da vermek istedigi yasam ve iliski seklidir.
Ben millete kendimi sevdirmekle mi ugrascam?

Bak bir daha bastira bastira soyluyorum KULTUR BIR CESIT TOPLU HALISULASYONDUR.

1984'le 2014 arasindaki tek fark daha iyi giyiniyor olmamizdir. Baska da bir fark yok.

Belli bir zeka seviyesinden sonra insan S***KIMDE DEGILSINIZ diyor evrensel-insan iste COK FENA TASSAK GECIYOR.

Huxley'nin Brave New World'un de Bernard hapse atiliyor!
Neden?
Cunku alkol icmisti ve orjinal dusunceleri vardi!
Bu sebepten toplumdan dislanip hapse atildi.

Kiciyla gulucek millet Brave New World'e o gunler gelecek.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 01-11-2014, 02:31
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

ereninthenature´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben millete kendimi sevdirmekle mi ugrascam?
Sen birisine iyilik yaparsan, bunu millet icin mi yaparsin, kendin icin mi?

Bak bir daha bastira bastira soyluyorum KULTUR BIR CESIT TOPLU HALISULASYONDUR.
Olabilir ama maalesef insanoglunun yasam ve iliskisinde.

1984'le 2014 arasindaki tek fark daha iyi giyiniyor olmamizdir. Baska da bir fark yok.
Burada ne kadar fark ararsan farklari mukayese edersen, ve de farklari aradigin alanlari genisletirsen, o kadar fark bulursun?

Belli bir zeka seviyesinden sonra insan S***KIMDE DEGILSINIZ diyor evrensel-insan iste COK FENA TASSAK GECIYOR.
Burada senin yazi ve uslubun gozlem olarak, sanki bir seyi bir kisi hep baskasi icin yapiyormus gibi algilaniyor.

Huxley'nin Brave New World'un de Bernard hapse atiliyor!
Neden?
Cunku alkol icmisti ve orjinal dusunceleri vardi!
Bu sebepten toplumdan dislanip hapse atildi.

Kiciyla gulucek millet Brave New World'e o gunler gelecek.
Olabilir, her olayda her bir kisinin kendi degerlendirmesi ve degerlemesi temelinde verecegi tepki ya da karsilik farkli olur.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-11-2014, 02:42
Üye

Esrarin illegal olmasi insanlik sucudur.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 01-11-2014, 05:09
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ereninthenature,

1- Kafanız binbeşyüzken foruma yazmayın.
2- Esrar, halüsinojen gibi kanun dışı maddeleri övücü yazılar yazmayın. Açıkça propaganda yapar hale geldiniz. Bunu yapmayın.
3- Üslubunuza dikkat edin, küfürlü yazmayın.

--/--

Verdiğiniz konferans TED Talks değil, TEDx Talks, aradaki farkı TED sitesinden okuyun. TED tarafından kendisine fırsat verilmiş bir madde bağımlısı meczupun "bilmem neyin yaprağını alınca tavus kuşu kafalı bilmem ne ana'yı" gördüğünü anlatmasını izleyerek kim ne kazanabilir?

Zaten bilim danışma kurulunca kaldırılmış. İyi de edilmiş. Aklıselim denen şey budur.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 14-12-2014, 04:53
Kıdemli Üye

TED sitesinden interaktif bir periyodik tablo uygulaması.

Tabloda istediğiniz elementin üzerine tıklıyorsunuz, o element hakkında bilgi edineceğiniz genel bir açıklama okuyup, bir de video izleyebiliyorsunuz. Videoda elementin saf halini görüp, endüstride nerelerde kullanıldığına ilişkin bilgi edinebiliyorsunuz.

http://ed.ted.com/periodic-videos

Sevgiler

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 14-12-2014, 06:32
Kıdemli Üye

Malala'nın babasının konuşmacı olarak yer aldığı, kızını anlattığı bir TED konferansı.

Ziauddin Yousafzai: Kızım Malala
http://www.ted.com/talks/ziauddin_yo...aughter_malala
(Türkçe altyazı var.))

--/--

Malala Yousafzai bir Pakistanlı bir kadın hakları aktivisti ve şimdi 17 yaşında olan bir kız çocuğu. Malala, kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle 9 Ekim 2012 tarihinde okuldan eve dönerken Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen suikast girişiminde başından ve boynundan vuruldu. Vurulduğu sırada 15 yaşındaydı. Tedavisi İngiltere'de yapıldı ve iyileşti.

16. Doğum günü olan 12 Temmuz 2013 tarihi Malala günü ilan edildi. 10 Ekim 2014 tarihinde Malala'ya, Kailash Satyarthi (Hintli bir çocuk hakları aktivisti) ile birlikte Nobel Barış Ödülü verildi ve Nobel Barış Ödülü alan en genç insan oldu.

Sevgiler

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 14-12-2014, 07:24
Kıdemli Üye

Manal al-Sharif, Suudi Arabistan'da araba kullanmaya cüret etmiş bir kadın.

Arabanın anahtarını veren kardeşi gözaltına alınmış, kendisi de tutuklanmış. Araba kullanırken kendisini videoya çekip youtube'a koyduğu için okulda çocukları dayak yemiş. Jeolog kardeşi (anahtarı veren), baskılar yüzünden ülkeyi terketmek zorunda kalmış. Kendisi ölüm ve tecavüz tehditleri almış.

Aslında ülkede kadınların araba kullanmasına karşı bir yasa yokmuş, vaktiyle kralın Şura Konseyi denen bir dini fetva merciine atadığı prof yobazlardan (bizdeki İslamcı profları hatırladım) birinin oldukça bilimsel(!) bir raporuna istinaden kral, kadınlara araba kullandırmama kararı almış.

Bilimsel çalışma da şuymuş:
Bu yobazın iddiasına göre (iddiasını UNESCO'nun bir raporuna bağlıyormuş) kadınların araba kullandığı ülkelerdeki tecavüzün, zinanın, gayrımeşru çocukların, madde bağımlılığının, fuhuşun oranı, kadınların araba kullanmadığı ülkelere göre daha yüksekmiş.

Şeriat isteyen yobazlara oy veren tatlı su Müslümanı kadınlar bir kez daha düşünsün.

Manal al-Sharif: A Saudi woman who dared to drive.
(Araba kullanmaya cüret etmiş bir Suudi kadın)
http://www.ted.com/talks/manal_al_sh...dared_to_drive
(Türkçe altyazı var.)

Sevgiler

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 10-05-2015, 00:01
Kıdemli Üye

Sevgili arkadaşlar,

Yalınayaklar Kolejini (Barefoot College) duymuş muydunuz?

Bu koleje girmek için diplomanız olması gerekmiyor, hatta okuma yazma bilmek bile gerekmiyor.

Hindistan'da bir köyde başlayan yoksullukla mücadele, şimdi 13 eyalette 24 şubeyle hizmet veriyor. 2 milyondan fazla yoksula iş-ekmek kazandırmış, efsane bir toplumsal harekettir, projedir.

Hareketin kurucusu Sanjit Bunker Roy, TED konuşmasında hareketi anlatıyor.

Konuyla ilgili basından seçmeler.

http://blog.milliyet.com.tr/ciplak-a.../?BlogNo=71984
http://www.solarbaba.com/haber/sirad...arefoot-koleji
http://www.haberturk.com/yasam/haber...biri-giremiyor
http://www.radikal.com.tr/yazarlar/j..._davet-1078887

Sevgiler

(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil