Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-04-2017, 23:01
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart [Umman:] Orta Doğu'nun En Şaşırtıcı Ülkesi

http://tr.danielpipes.org/17399/umma...sirtici-ulkesi
Daniel Pipes Umman'ı yazmış..İlginç şeyler var yazıda..Umman'dan bir kişinin bile ışide katılmadığını söylemiş..
Bu ibadileri,müslümanlar kendilerine örnek almalı..Türkiye'dekiler de..!
Laik,sosyal,hukuk devleti Türkiye'de yüzbinlerce ışidli çıkıyor ama monarşinin olduğu Umman'da bir tane bile ışidli yok,cihat yok,şiddet yok..Mutlu mesud yaşıyorlar..
Alt 20-04-2017, 22:35
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evet ilginç ve gizemli bir ülke, arap coğrafyasının içindeler ama hiç adları geçmiyor, hiç bulaşmıyorlar, sanki orada yoklarmış gibi, kendi hallerindeler.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 20-07-2019, 20:58
Üye

Daniel Pipes,İstanbul seçimlerini yazmış;

İstanbul'un Seçim Bilmecesi
Giriş: 2000'den bu yana ilk kez Orta Doğu'daki bir gelişme konusunda diğer analistlere katılmıyorum. O dönemde sadece ben Suriye'de Hafız Esad'ın İsrail ile diplomatik bir anlaşmaya varamayacağını öngördüm. Bugün ben İstanbul seçimlerini sadece yeni bir dönemin başlangıcı olarak değil eski dönemden geçici bir kayma olarak görüyorum. Hadi bakalım. DP
Orta Doğu görünürdeki rutin işler ile ilgili mantıksız eylemleri ile anlaşılmama konusunda haklı bir üne sahip. Suudi veliaht prensi ülkesini ziyaret eden Ürdün başbakanını kaçırdı, istifa etmeye zorladı, en sonunda da ülkesine dönüşünde görevine geri dönmesini izledi. Filistin Yönetimi 27 bilyon dolar kadar bir yardım elde edebileceği Bahreyn'deki konferansa katılmayı öfkeyle reddetti. Ve Pazar günü İstanbul belediye başkanlığı seçimleri yeniden yapıldı.
Orijinal seçimler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adayının mikroskobik bir yüzde 0,16 ile kaybettiği mart ayında yapıldı. Sonuçtan hoşnut kalmayan Erdoğan bir diktatörün doğal olarak yapacağı şeyi yaptı ve küçük bir teknik hataya dayanarak seçimleri geçersiz saydırdı ve ardından yeniden yaptırdı. İnsan doğal olarak yardakçılarına konuyu ikinci seferde halletmelerini ve kendi adayının önemli bir marjla kazanmasını sağlamalarını söylediğini hayal ediyor. Tam aksine kendi adayı okkalı yüzde 9,22 gibi bir marjla, neredeyse ilk defadaki kaybının 60 katı daha büyük bir marjla kaybetti.
Bu drama iki soruyu akla getiriyor.
İlki, Erdoğan bunun olmasına neden izin verdi? Yaklaşık altı yıl boyunca ülkeyi neredeyse mutlaka bir diktatör olarak yönetti, o yüzden büyük bir kazanım talep etmesi onun yönünden tutarlı olurdu. Erdoğan orduyu, polisi, parlamentoyu, yargıyı, bankaları, medyayı ve eğitim sistemini kontrol ediyor. Ne isterse yapar. Örneğin:
Seçimlere hile karıştırıyor ve tabii ki, daha önce yapılan İstanbul seçimlerini geçersiz saydı. İstediği yerde istediği pahaya saraylar ve havaalanları inşa ediyor. Merkez bankasına istediği faizi uygulamasını emrediyor. "Kontrollü bir darbe" yaptı. Canı istediği zaman komşunun özel bir ekonomik bölgesinde gaz için sondaj yapıyor ya da hava sahasını ihlal ediyor. İŞİD ile işbirliği yapıyor. Muhalifleri korkutmak için eşkiyaları var. Yabancılar da dahil olmak üzere, Türkiye'de yoluna çıkan herkesi işten atıyor, hapse yolluyor ya da işkence ediyor. Diğer ülkedeki Türkleri kaçırıyor. Kendi ordusunu kuruyor ve konuşlandırıyor.
Böyle bir güce sahipken neden İstanbul'da özgür seçimlere izin verdi ve sonuçları tahrif etmedi? Diktatörler normalde düşmanlarının ülkenin en önemli şehrini kazanmalarına izin vermez ve en azından Erdoğan'ın İstanbul mücadelesini bir "ulusal hayatta kalma mücadelesi" olarak nitelendirdikten ve "İstanbul'da tökezlersek Türkiye'yi kaybederiz" demesinden sonra.
İstanbul seçimlerinin tuhaflığı "Erdoğan muamması" olarak adlandırdığım şeyle daha daha geniş bir bağlam uyumlu. Zaman zaman Türkiye cumhurbaşkanı mantıksız ya da kendi kendini yok eden adımlar atıyor: 2013'de uzun zaman İslamcı yoldaşı olan Fetullah Gülen'e siyasi bir savaş ilan ederek kendine gereksiz bir düşman yarattı. Çok önemli bir hedef olan Türklerin Avrupa'ya vizesiz seyahat hakkını anlamsız bir yasallığa sadık kalmayı tercih ederek kaybetti. Büyük bir bedel ödeyerek yıllarca görmezden gelmiş olduğu anayasayı değiştirmeye yönelik 2017 referandumunu kazanmak için çok büyük bir çaba gösterdi. 2018'de Türk para birimini batırdı çünkü tuhaf bir şekilde yüksek faizlerin yüksek enflasyona neden olduğu inanıyor ve "[yüksek] faiz oranları tüm kötülüklerin anası ve babasıdır" sonucuna varıyor.
Ancak onur kırıcı kayıpları açıklamak için akla gelen çeşitli açıklamalarâ€"Erdoğan'ın iradesi sarsılıyor, gizli bir planı var, demokrasiye geri dönmek istiyorâ€"bana mantıksız görünüyor.
İkinci sorum şu: Bu gelişme neden benim dışımda kimseyi şaşırtmıyor? Okuduğum her analist ülkenin bir despot tarafından yönetildiğini görmezden gelerek Türkiye'deki demokrasinin işleyişini tamamen normal görüyor. "Tektonik bir kayma", "acı bir darbe" ve "feci bir kayıp" gibi başlıklar Erdoğan'ın kaybı kabul edeceğini öngörüyor. Onlar için İstanbul seçimleri Türkiye için yeni bir dönemin başlaması anlamına geliyor.
Bana göre öyle değil. Düzeltilmesi gereken bir anomali olarak görüyorum. Buna göre, Erdoğan'ın açıklanamayacak şekilde hafiflemeye başlamış olan zorbalık dürtüsünün yakında yeniden ortaya çıkacağını tahmin ediyorum. Bu olduğunda, İstanbul'un kontrolünü geri alacaktır. Tekrardan bir teknik detay bahanesine başvurabilir ya da bu kez belediye başkanını Gülen ve "terörizm" ile bağlantılı olmakla suçlayabilir. Nedeni ne olursa olsun, etki aynı olacak: otokratın yüce iradesinin tüm ülke üzerinde yeninden tasdik edilmesi.
Geçmişe bakıldığında İstanbul seçimleri Erdoğan'ın mutlak kontrolü yolunda bir istisna olarak görülecektir. Tektonik bir kayma, acı bir darbe ya da feci bir kayıp olarak değil ülkenin tahribinin değiştirilemez bir gelişimine küçük bir engel olarak hatırlanacaktır.
http://tr.danielpipes.org/18942/ista...ecim-bilmecesi
Alt 19-05-2021, 21:23
Üye

İşte İsrail'in giderek sancılı hale gelen siyasi çıkmazı için yeni bir fikir.

Sorunun özü Benjamin Netanyahu'nun potansiyel koalisyon ortaklarından biri olan Bezalel Smotrich liderliğindeki Dini Siyonist Parti'nin (RZP) Netanyahu'nun İsrail parlamentosu Knesset'de gereken 61 sandalyeye ulaşmak için herhangi bir şekilde İslamcı Raam partisine güvenmesi durumunda kendisini desteklemeyi reddetmesinde yatıyor. Ancak koalisyonunda RZP ve Raam aynı anla olmadan Netanyahu parlamentoda 61 sandalyeye ulaşamıyor. Bu da bir çıkmaz.

Şimdiye kadar Smotrich'in Yahudi devleti İsrail'in varlığını reddettiği gerekçesine dayanarak Raam partisini reddetmesi mutlak ve koşulsuzdu. Raam partinin 2018 tüzüğünden alıntı yapacak olursak, parti Siyonizm'i "ırkçı, işgalci proje olarak nitelendirerek, Yahudi devletine bağlılığı reddediyor ve Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını talep ediyor. Makul bir şekilde, Smotrich, Raam'ı meşrulaştırmanın İsrail açısından bir dizi korkunç sonuç yol açacağından korkuyor. Bu nokta üzerinde de kararlılıkla duruyor.

Güzel. Ancak Smotrich ve RZP'nin Raam'ın desteğini kabul edecekleri koşulları belirlemesi çok daha verimli olacaktır. Bunun için tüzükte neyin değişmesi gerekiyor? Raam lideri Mansur Abbas seçmenleriyle İsrail hakkında Arapça nasıl konuşmak zorunda? Örtük olarak bile böyle bir değişimin var olmadığını varsayan RZP bu fikri şimdiye kadar gündeme bile getirmedi—makul olarak yeterli bir gerekçe, çünkü Filistinliler bir yana muhtemelen dünyadaki hiçbir İslamcı İsrail'i tanımıyor.

Ancak böyle bir tanıma için temel mevcut. Güncel politikaların kargaşasında değil, İslami inancın kurucu kutsal kitabı on-yedinci yüzyıl Kuran'ında var. İster inanın ister inanmayın ama kabaca modern İsrail devletinin oluşturan kutsal topraklarda (al-ard al-muqaddasa) Yahudi varlığını kabul eden ayetlerle Kuran proto-Siyonist bir belgedir.

Örneğin, Kuran'ın 5.nci suresinin 20-21 ayetleri Musa'nın Yahudilere şunu söylediğini aktarır, "Ey kavmim! Allah'ın size nasip ettiği kutsal topraklara girin." Aynı şekilde Kuran'ın 7.nci suresinin 137.nci ayeti der ki, "Zulüm görmüş olanları kutsadığımız [Ürdün Nehri'nin] doğu ve batıdaki toprakların mirasçıları kıldık. Böylelikle rabbinizin İsrail'in Çocuklarına verdiği söz yerine getirildi." Diğer Kuran ayetleri (2:40, 7:159-60, 17:100-04) hadis raporları ve modern öncesi döneminin önemli Kuran alimleri gibi bu temayı onaylamaktadır.

(Kuran'da Yahudilerden "İsrail'in Çocukları" olarak söz edildiğine dikkat edin.)

Bu konuda derin bir araştırma 2013 yılında İbranice yayınlanan To Whom Does This Land Belong? Reexamination of the Koran and Classical Islamic Sources on the People of Israel, Its Teachings, and Its Connection to Jerusalem/Bu Topraklar Kime Ait? Kuran'ın ve İsrail Halkı Üzerine Klasik İslami Kaynakların, Öğretilerinin ve Kudüs ile İlişkisinin Yeniden İncelenmesi isimli kitabın yazarı Ariel Üniversitesi'nden Nissim Dana gibi bilim adamları tarafından yapıldı. İslami tarafta daha önce Leo Baeck Koleji'nde olan Muhammad Al-Hussaini, San Diego Devlet Üniversitesi'nden Khaleel Mohammed ve Güney Avusturalya İslam Derneği'nden Mohammad Tawhidi bu konunun açılmasında öncülük ettiler. Khaleel Mohammed'in sözleriyle: "Toprağın ilk olarak Yahudilere ait olduğu Müslümanların bilincindedir." Bir diğer Müslüman düşünür Abdul Hadi Palazzi doğrudan doğruya, "Allah Siyonist'tir" diyor.

RZP, Raam'ın İslami inancın bu temellerine uyması haline Raam'ın koalisyon hükümetine verdiği desteği kabul edeceğini teklif etmeyi düşünebilir. Belirsizliği önlemek için RZP koşullarını çok ayrıntılı ve titiz bir hassasiyetle listelemelidir.

Raam'ın bu teklifin üzerine atlayacağı yanılgısında değilim ama denemeye iki nedenden dolayı değer. Birincisi, Mansur Abbas eşi benzeri görülmemiş bir pragmatizm ve esneklik gösterdi ve Raam'ın muhtemelen RZP'nin şartlarını kabul edebileceği olasılığını yükselterek, bir hükümetin kurulmasına ve Raam'ın öneminde ölçülemez ve tarihi bir artışa yol açtı. İkincisi, Raam bu fırsatı geri çevirse bile Smotrich'in Abbas'a karşı kamusal alanda böyle bir meydan okuması, nihayet Kuran'ın büyük ölçüde bilinmeyen proto-Siyonist bakış açısını İsrail ve ötesinde geniş bir genel tartışmaya açacak ki, bu Yahudiler için de Müslümanlar için de faydalı bir adımdır.

Benjamin Netanyahu'nun İsrail'in bir sonraki başbakanı değil cumhurbaşkanı olması gerektiğini söylemiş olsam bile, Müslümanların Yahudi devletini tanımasının olumlu sonuçları olması aynı tas aynı hamam inancını geçersiz kılacak.

Kısaca, İsrail Zaferi'ne giden bu yenilikçi adımdan ancak iyilik gelebilir.
http://tr.danielpipes.org/20368/kura...re-olabilir-mi
Alt 19-05-2021, 22:21
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu gün kenar mahalle lokantaların birinde, yemek yediğim masadaki biri , ya bu israil, bu filistinli garibanlardan ne isyor ki , anlamıyorum dedi.

cevap verip vermemek arasında kalmışken, dayanamadım, dedim ki, seninkiler, kürtlerden ne istiyorlarsa emin ol, aynısını istiyorlar.

bön bön baktı önce, sonra ne alaka dedi. sittir et, boş ver, ben gevezelik olsun diye dedim .

angutluk bunların kanında var , bu angutlara bişey anlatmaya çalışmıyacaksın. sittir edecen defolup gidecekler.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil