Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-11-2005, 17:59
hasan_ hasan_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah'ın istediğini doğruya istediğini yanlışa yöneltmesi.

Şu an ayetleri hatırlayamamakla birlikte Kur'anda pek çok yerde "Allah istediğini doğruya iletirken kiminin de gözlerini mühürler" gibi ifadeler bulunmakta.

Müslüman kardeşlerimden ricam, bunu mantıklı bir şekilde açıklamalarıdır. Samimi bir şekilde merak ediyorum.
Alt 14-11-2005, 20:12
burkay
Üye Değil

SELAM HASAN KARDES ... ALLAHIN BIZ ONLARIN GÖZLERINE PERDE ÇEKDIK ... KULAKLARINI SAGAR ETTIK ... KALPLERINI MÜHÜRLEDIK ... SEVGILI HASAN KARDES ... BAK BU SITEDEKI INANMAYAN INSANLARA ? ALLAH AYETLERINI INDIRIYOR SIZE APAÇIK AYETLER INDIRDIM DIYOR INANMAYANLAR GENE INANMIYOR ... INANMAYAN INKAR EDEN BIR INSAN IÇIN KALPLERI MÜHÜRLENMIS GÖZLERI GÖRDÜGÜ HALDE KÖR DUYDUGU HALDE SAHAR OLARAK NITELENDIRIYOR ... SIMDIK DERSINKI YANILABILIRIMDE ALLAH PEKI NIYE INANDIRMIYOR O INSANLARI ... ALLAH IRADEI CÜZIYE VERMIS INSANLARA SERBEST DIRLER YAPTIKLARI VE DÜSÜNCELERI HIÇBIR BASKI YOKDYR SAGDAN SOLDAN ... HERSEY ALLAHIN KUDRETINDE AMA SENINDE ELINDE ... SAYET INANMIYORSAN SANA TAVSIYEM GEL INANKI SENINDE KALBIN MÜHÜRDEN KALKSIN ... AMA SEN HAYIR BAN INANMIYORUM DEMEYE DEVAM EDERSEN ... BU YAZDIKLARIM SENIN IÇIN GEÇERLILIGINI KORUR.. SAYGILAR ...
Alt 14-11-2005, 20:23
gameover gameover isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

allah kalbleri mühürlediği için mi inanılmıyor yoksa inanılmadığı için mi allah kalpleri mühürlüyor?eğer kalp mühürlenirse bir şekilde ayağı kaymış olan için tekrar ayağa kalkabilme şansı ne olur?

ayrıca daha baştan kulunun ne yapacağını bilen allah niye kalp mühürler ?
Alt 14-11-2005, 20:26
Üye

Merhaba Burkay Kardeş,

Demişsin ki:
"BAK BU SITEDEKI INANMAYAN INSANLARA ? ALLAH AYETLERINI INDIRIYOR SIZE APAÇIK AYETLER INDIRDIM DIYOR INANMAYANLAR GENE INANMIYOR ... INANMAYAN INKAR EDEN BIR INSAN IÇIN KALPLERI MÜHÜRLENMIS GÖZLERI GÖRDÜGÜ HALDE KÖR DUYDUGU HALDE SAHAR OLARAK NITELENDIRIYOR ."

Burkay Kardeş, Kur'an'da bu özgür iradenin alındığından bahsedilmekte ama. Allah istediğini doğru yola iletir, istediğini yanlışa, gibi bir ayet vardı. Yani bu insanlar kendi istekleriyle yanlış yola gitmiyorlar Allah istediği için böyle oluyor gibi bir anlam çıkıyor.

Yanlışım varsa lütfen ilgili ayetler üzerinden giderek bana hatamı söyle.

Sevgi ve Saygılar...
Alt 14-11-2005, 20:29
Üye

Bu arada ilgili ayeti buldum. Nahl Suresi 93. Ayet diyor ki:

Allah dileseydi elbette hepinizi tek bir ümmet yapardı. Fakat Allah dilediğini saptırır ve dilediğine de hidayet verir. Şüphesiz ki, (kıyamet gününde) bütün yaptıklarınızdan sorumlu tutulacaksınız. (Elmalılı Meali)

İşte ben bu Tanrı'ya inanmıyorum. Benim tanrım bu değil Sevgili Burkay, doğanın üstün programlayıcısı benim tanrım.
Alt 14-11-2005, 20:36
burkay
Üye Değil

HASAN KARDES SEN NASIL YORUMLAMAK ISTIYORSAN O YORUM SANA AYITTIR SENIN YORUMUNDUR ... ALLAH HERSEYI BIR DÜZEN VE SEKIL VE BELIRLI BIR KANUNA GÖRE YARATMISTIR ... SANA APAÇIK AYETLER INDIREN ALLAH SENIN KABUL EDIP ETMIYECEGINI ÖNCEDEN BILIYOR ... BELKI ILERI BIR VAKITTE INANACAKSIN BUNUDA ALLAH BILIYOR BU YÜZDEN KIMSE GELIP DEMESIN KI ALLAH MADEM HERSEYI ÖNCEDEN BILIYORDU BENIM KALBIMI NEDEN MÜHÜRLEDI ... O SORUYU ALLAHA SORUCAGINA GEL DE ONUN INDIRMIS AYETLERINI KABUL ET VE UY ... BAK BEN BURDA BU TARZDA SIZE YAZIYORUM BELKI BIRINE BIR VESILE OLUCAK ... INANCIN VAKDINI TAYIN EDEN VE KALPLERE HÜKMEDEN ALLAH DIR ... ALLAH INSANLARIN NASIL NANKÖR OLDUKLARINI BILDIGI IÇIN ILERIDE KIMIN NASIL BIR INSAN OLDUGUNU BILDIGI IÇIN O INSANI INANDIRMIYOR ... AMA BAK GENEDE SENIN ELINDE GEL INAN BUNDAN KURTUL ... AMA BAK ALLAH VAR DIYORUZ AÇIKLIYORUZ GENEDE INANMIYOR ISTE ALLAH BUNU BIKDIGI IÇIN BAZI INSANLARIN KALPLERI MÜHÜRLÜ OLUYOR ...
Alt 14-11-2005, 20:44
Üye

ALLAH HERSEYI BIR DÜZEN VE SEKIL VE BELIRLI BIR KANUNA GÖRE YARATMISTIR
Bu kabul
SANA APAÇIK AYETLER INDIREN ALLAH SENIN KABUL EDIP ETMIYECEGINI ÖNCEDEN BILIYOR .
Tamam, Kuran'a göre bu da kabul.
O SORUYU ALLAHA SORUCAGINA GEL DE ONUN INDIRMIS AYETLERINI KABUL ET VE UY ...
Bak bu olmadı işte Burkay Kardeş. Benim İslam'ı reddediş nedenlerimden biri de bu ayetti. Ben zaten Kuran'ı kabul etsem bu ayeti tartışamam ki!

Allah diyor ki, Ben sizin ne yapacağınızı önceden biliyorum. Tamam, burası kabul. Ama istediğini doğru yola ulaştırmak, istediğini saptırmak da ne demek oluyor! Bunun özgür iradeyle bağdaşır hiçbir yanı yok.

Tekrarlıyorum, yanlış anlıyorsam beni lütfen düzelt.

Sevgiler...
Alt 14-11-2005, 20:56
burkay
Üye Değil

HASAN KARDES : Allah diyor ki, Ben sizin ne yapacağınızı önceden biliyorum. Tamam, burası kabul. Ama istediğini doğru yola ulaştırmak, istediğini saptırmak da ne demek oluyor! Bunun özgür iradeyle bağdaşır hiçbir yanı yok.
ISTEDIGINI SAPTIRIR OLAYI SU : Bakara(*) Sûresinin 145 . Ayetinde
Andolsun, sen kendilerine kitap verilenlere her türlü mucizeyi getirsen de, onlar yine senin kıblene uymazlar. Sen de onların kıblesine uyacak değilsin. Onlar birbirlerinin kıblesine de uymazlar. Andolsun, eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, o takdirde sen de mutlaka zalimlerden olursun
BURDA ANLATILMAK ISTENEN ALLAH AYETLERINI MUCIZELERINI INDIRIYOR VE O INSANA MUCIZE IMESINE KARSI DAHI INANMIYOR ... ISTE ALLAH SENIN NASIL BIR INSAN OLDUGUN BILDIGI IÇIN DILEDIGININ KALBINI MÜHÜRLÜYOR ...
Alt 14-11-2005, 20:59
burkay
Üye Değil

PEKI BEN SANA BIR SORU SORAYIM SENIN KALBIN MÜHÜRLÜMÜ DEGILMI ...
Alt 14-11-2005, 21:16
Üye

Sevgili Burkay Kardeş,

Burada anlatılmak istenen şu: Mesela ben sana sözgelimi, sosyalizmin ne kadar güzel bir ideoloji olduğunu ıspatlarıyla sunuyorum. Ama sen yine de inanmıyorsun. Hayır, kapitalizm daha iyi diyorsun. Ben de sana diyorum ki, senin gözlerin mühürlenmiş, anlamamak için ısrar ediyorsun.

Buraya kadar OK.

Gözleri burada kim mühürlemiş? İnsanın kendisi öyle değil mi?

Yani yine özgür iradeye halel gelmiyor.

Peki ama İslam'daki Tanrı diyor ki, sizin gözlerinizi bizzat ben mühürledim. İstediğimi hidayete erdiririm istediğimi saptırırım, benim gücüm sonsuzdur. Bunun mantıklı bir açıklaması olamaz. Bu Kur'an'daki büyük çelişkilerden biri bence. Zira yine bu sitede değerli bir arkadaşımız şuna benzer bir açıklama yapmıştı konuyla ilgili:

"Muhammed, müşriklere dini tebliğ eder. Müşrikler de mucize isterler, muhammed de mucize gösteremez. Müşrikler de inanmazlar. bu inanmayan müşrikler için de Kuran'da bu ifade geçer"

Önerilen Siteler