Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-03-2012, 00:32
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili arkadaşlar. suriye halkı arap değildir.
herkesin bildiği gibi, bir din veya inanç bir ırka hiçbir zaman ait olamaz.
meraklı olan arkadaşlar şurayada bakabilirler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nusayriler

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Konu ozgur_beyin tarafından (13-03-2012 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 13-03-2012, 08:44
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Wikipedia'nın nusayrilik maddesinde kadınların ruhları olmadığına inanıldığı ve inanca girişin sadece erkeklere has olduğu yazıyor. İsteyen bakabilir. Keza tenasüh inancının da sadece erkekler için söz konusu olduğu belirtiliyor. Eğer hakikaten durum buysa nusayrilik sapkın bir inanç demektir.
Alt 13-03-2012, 10:19
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Jolly Jocker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Wikipedia'nın nusayrilik maddesinde kadınların ruhları olmadığına inanıldığı ve inanca girişin sadece erkeklere has olduğu yazıyor. İsteyen bakabilir. Keza tenasüh inancının da sadece erkekler için söz konusu olduğu belirtiliyor. Eğer hakikaten durum buysa nusayrilik sapkın bir inanç demektir.
Yahu wiki'de yazan her şeye inanma. Tenasüh hem erkekte hem kadında var Nusayrilikte ama bazı dini öğretiler ayinler erkeklere mahsustur mesela Sünni İslam'da da cuma namazı ve cenaze namazı erkeklere mahsus, Sünni İslam'da kadının ruhu yok mu? Bu arada son cümle ilginç sapkın olmayan inanç mı var, inançların hepsi sapkın.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 13-03-2012, 21:17
Kıdemli Üye

emin olduğum bir bilgi var ruhla ilgili . bir dönem amerikadaki papazlar zencilerin ruhunun olup olmadığını tartışmışlar. ama nusayrilikle ilgili bilgiyide doğrulattıracağım .(doğrusu neymiş konusunda)

Alt 27-03-2012, 01:40
Aliekber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aliekber Aliekber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

özgür beyin Diyor ki
Nusayriler, kadınların ruhu olmadığına inanırlar. Onlara göre Ģeytanlar insanların günahlarından,
kadınlar da Ģeytanların günahlarından yaratılmıĢtır. Bu bakımdan kadınlar hor ve hakir görülmeye
layıktırlar. Bu sebeple mezhebin sırları verilmemelidir. Sırf bu yüzden masum olarak gördükleri
Fatıma‟nın adını kullanmaktan kaçınıp, bunun erkeği olan Fatır‟ı kullanırlar. Nusayrilere göre
Ebubekir, Ömer, Osman, Talha, Sa‟d, Muaviye, Yezid, Ahmet Rifai ve Abdülkadir Geylani Ģeytanın
sembolleridir (Tercüman,1987:160-161).
öncelikle bu kaynak nedir ben pek anlayamadım. Tecüman nedir yahut kimdir? bu yazılar hakkında ondan sonra konuşacağım.

özgür beyin Diyor ki
Namaz kılmaz oruç tutmazlar ve cünüp
olduklarında boy abdesti almazlar.
sayın özgür beyin, sizin Nusayrileri tanıtma anlayışınız bu mu? internette dolaşan araştırmaya dayanmayan kopyala yapıştırı Nusayri tanıtması olarak mı görüyorsunuz?

Nusayrilikte namaz ve oruç vardır. sünni namazı ve orucu yoktur. ikisi farklı şeylerdir. ama en önemlisi Nusayrilikte kesinlikle ilişkiden sonra boy abdesti almak vardır.

[URL="https://turandursun.com/forumlar/member.php?u=11512" Diyor ki
belangaz[/URL]]Bunların gerçekte islamla pek alakası olmadığı gibi ilahi hiç bir dinlede pek bağlantısı yok ..

http://www.enfal.de/orta13.htm
verdiğiniz adreste ki bilgiler Abdurrahim Güzel denilen şahsın kendi yorumlarına dayandırdığı iftiralardan ibarettir. Nusayri değildir, Nusayrilik hakkında bilgi sahibi de değildir.
[URL="https://turandursun.com/forumlar/member.php?u=5916" Diyor ki
Jolly Jocker[/URL]]Nusayrilikte kadınların ruhları olmadığına inanılıyor diye okumuştum.

Eğer bu doğruysa onu bir çeşit alevilik olarak tanımlamak aleviliğe hakaret olur diye düşünüyorum.
bu Nusayrilik hakkında uydurulan yalanlardan biridir.ne yazık ki bu konuda tarafsız bir araştırma bulmak zor.

Can baş feda edip kurbana geldim
Alt 27-03-2012, 17:11
Kıdemli Üye

http://www.hbvdergisi.gazi.edu.tr/ui...13-153-184.pdf

ali ekber buraya bir lütfen bak. namaz oruç ne anladığına bağlı .abdest dediğin, kutsalı kirletmemek için yapılır. bu mecusilikte bile var. kutsal ateşi bekleyen görevli,temizlenir gaye kutsal ateşi kirletmemek. şia namazı sünni gibi değildir b urda kasıt sünnilerin ki gibi olmadığını anlatmaktır

Alt 27-03-2012, 17:37
rastaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rastaman rastaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başlıktaki tartışmalardan anlaşıldığı gibi Nusayriliğin ne olduğu yada olmadığı konusunda ciddi bilgi eksikliği var,bunun en büyük sebebi Nusayriliğin batıni özelliğiniz hala koruyor olması.
Nusayri arkadaşlarımızın çoğu sol görüşlü ve ailelerinin dinleri hakkında pek bilgi sahibi değiller.İnançlı Nusayrilerse dinleri hakkında konuşmak istemiyor.

Kadının ruhu,gusl abdesti,namaz gibi konulara Nusayriliğin yaklaşımını bilmiyorum ama bana ilginç gelen bir kaç Nusayri inancını paylaşabilirim.Dişi hayvan kesinlikle yemiyorlar,bu inançlarını ''ya hayvan hamileyse'' gibi kısmen mantıklı bir önermeye dayandırıyorlar.Askerde Nusayri arkadaşların birçoğunun et yediğini görmedim,en yakın arkadaşım çok da dindar olmayan bir Nusayriydi,onların bu tavırlarını hafiften alayla karşılardı.Dişi eti olma ihtimalini umursamayıp et yiyenlerse Muharrem ayı boyunca et yemeyi-doğal olarak-kestiler.

Biraz içine kapanık,ilginç bir cemaat.Benzer yanları çok,ama Anadolu Aleviliğinden kesinlikle farklılar.
Alt 27-03-2012, 23:14
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Nusayriligin de bir kutsal kitabı varmış. Meraklısına :

http://dergi.samsunilahiyat.com/Maka...9608010263.pdf

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 29-03-2012, 03:48
Aliekber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aliekber Aliekber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

özgür beyin Diyor ki
http://www.hbvdergisi.gazi.edu.tr/ui...13-153-184.pdf

ali ekber buraya bir lütfen bak. namaz oruç ne anladığına bağlı .abdest dediğin, kutsalı kirletmemek için yapılır. bu mecusilikte bile var. kutsal ateşi bekleyen görevli,temizlenir gaye kutsal ateşi kirletmemek. şia namazı sünni gibi değildir b urda kasıt sünnilerin ki gibi olmadığını anlatmaktır
sayın özgür beyin,
linkiaçamadım hata veriyor

namaz ve oruç konusunda aynı şeyi söylüyorum ne anladığınıza bağlı. Nusayrilikte salat denir ve ne sünni namazına ne de şii namazına benzemez. vakitli ve kıbleli değildir. ayini cem şeklindedir ve Anadolu Alevilerinin cemine çok benzer. vakitli namazlar ise batıni yorumlanır. oruçta öyle. bunlar belirtilmedi mi yanlış anlaşılır.

rastaman Diyor ki
Başlıktaki tartışmalardan anlaşıldığı gibi Nusayriliğin ne olduğu yada olmadığı konusunda ciddi bilgi eksikliği var,bunun en büyük sebebi Nusayriliğin batıni özelliğiniz hala koruyor olması.
Nusayri arkadaşlarımızın çoğu sol görüşlü ve ailelerinin dinleri hakkında pek bilgi sahibi değiller.İnançlı Nusayrilerse dinleri hakkında konuşmak istemiyor.

Kadının ruhu,gusl abdesti,namaz gibi konulara Nusayriliğin yaklaşımını bilmiyorum ama bana ilginç gelen bir kaç Nusayri inancını paylaşabilirim.Dişi hayvan kesinlikle yemiyorlar,bu inançlarını ''ya hayvan hamileyse'' gibi kısmen mantıklı bir önermeye dayandırıyorlar.Askerde Nusayri arkadaşların birçoğunun et yediğini görmedim,en yakın arkadaşım çok da dindar olmayan bir Nusayriydi,onların bu tavırlarını hafiften alayla karşılardı.Dişi eti olma ihtimalini umursamayıp et yiyenlerse Muharrem ayı boyunca et yemeyi-doğal olarak-kestiler.

Biraz içine kapanık,ilginç bir cemaat.Benzer yanları çok,ama Anadolu Aleviliğinden kesinlikle farklılar.
doğrudur, Nusayrilikte memeli hayvanların dişisi yenmez. ancak bunun hayvanın hamileliğiyle ilgisi yok. bu önerme size açıklama yapma mecburiyeti hissetmiş bir Nusayrinin kişisel açıklama çabasıdır. bu konuda titiz olduklarıda doğrudur. dışarıdan et yememe alışkanlığı eskilerde sıkıca bağlı kalınan bir olgu. ancak gençlerde bu durum değişmiştir.

Anadolu Aleviliği ile ise aralarında kültürel farklılıklar mevcut. ancak benzerlikleri çok daha fazladır. şöyle söyleyebilirim: Nusayrilere en yakın gurup Anadolu Alevileridir.

Can baş feda edip kurbana geldim
Alt 29-03-2012, 10:57
Kıdemli Üye

sevgili ali ekber. nusayrilik, bir nevi ezoterik mezhebdir. mümkün olduğunca gizlidir.
çocuk ehil bir nusayriye gönderilir ve orda belirli süre bu mezhebi öğrenir. anadolu
aleviliğinden ayrılan en önemli kıstas ''hulul'' dur başka hiç bir islami ekolde hulul nazariyesi yoktur. bu hulul başka dinlerde var. ama dediğim gibi islamda tek nusayrilikte var
link açılıyor büyük ihtimalle senin bilgi sayarında ADOBE READER yüklenmemiştir.
ben bilgisayar konusunda embesilim daha bilgili arkadalara sorarsan yardım ederler

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil