Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-08-2014, 00:18
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah korusun amin

-----------------------------------------

Abi insan beyni değirmen taşı gibidir, her daim yeni bilgileri alıp içine öğütmelidir.

Yeni bilgi ile öğütülmeyen beyin, tıpkı boş değirmen taşı gibi kendi kendini öğütecektir.

4 gözle bekliyoruz yeni bilgileri (ya ben çok beleşçi oldum ya )
"Benzemez kimse bana...." diye bir sarki var.

Ayrica herkes essizdir ve kimse kimseye tipatip benzemez. Ikizler bile.

Ustelik beyinlerde yasam ve iliskiden farkli bilgilenir ve bilinclenir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 20-08-2014, 00:28
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Benzemez kimse bana...." diye bir sarki var.

Ayrica herkes essizdir ve kimse kimseye tipatip benzemez. Ikizler bile.

Ustelik beyinlerde yasam ve iliskiden farkli bilgilenir ve bilinclenir.
Yaw he he...he panpa he..

-----------------------------

bu iki mesaj, başlık ile ilgisiz olduğundan bir müddet sonra silinecektir.

FORUM YÖNETİMİ

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 20-08-2014, 17:42
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

devam ediyorum: burasi uc grup ve dolayisiyla uc bolum.. bunu yazarimiz noron geridonusumu hipotezininin 3 temel sonuc dogurdugu icin soyluyor

ilki bolum yazinin tarihcesi hakkinda... oncelikle soyleyeyim yazar fransiz ama bircok avrupa dilini arapca ve ibraniceyi cince ve koreceyi ve japoncayi yabiliyor ya da direk o ulke vatandaslariyl bircok beyin taramasi calismalari yapmis.. o nedenle birkere yazi turlerine cok iyi hakim..
neyse..
kisaca soyleyeyim:

eger kulturel cesitlilik aslinda beyinde sinirliysa.. yani herkes ayni bolgeyi ayni tarz kullaniyorsa tum yazi sistemlerinde bu gorunur olmalidir..

cok carpici bir iddia.... ozellikle alfabe sistemine temel olarak dayanmayan veya dayanmadigi kabul edilen sistemler bu konuda onemli.. megerse arkadaslar cin, japonca ogrenirken once basit sistem kullaniliyor sonra karmasiga geciliyor..bu bir..

eski yazilarin sekil ve objekerden geldigi bilinir.. mesela A aslinda ters cevrilmis bir boga kafasidir. ve sami dillerinde aleph (alfa) okuz demekmis... demkki boyle bir gecis var.. ama bunu sadelestirmede sembollestirmede ayni tarz uygulama var.. bu da tamamen beyinin bu bolgesinin algilama hiyerarsisiyle baglantili... (bilmem anlatabildim mi)

hem sozcuk anlamini kotlayan orta temporal hem de isitsel analiz ve uretimini kapsayan ust temporal ve alt frontal bolgelere uzanan bu BOLGE yazida var olan bilginin sessel ve anlamsal parcalarinin dagitiminda merkezi bir rol oynamaktadir(konum olarak) eger bu baglantisalliklar onceden insanda varolmasaydi sumer ve misirli atalarimiz muhtemelen oldukca farkli bir gorsel kod icat etmek zorunda kalacaklardi

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 20-08-2014, 17:57
Kıdemli Üye

ikincisi okumayi ogrenmekle ilgili:

okumanin ve yazmanin ogrenilmesi hafiza ve iletisimi gelistirmis ancak bunun BIR BEDELI olmalidir... yani acaba okumayi ogrenirken baska yeteneklerden kayip mi oluyor??

bunu okumayi ogrenmek bolumunde inceliyor

cocugun gorsel becerisi ile konusmasi paralel gelisir, okumanin uc adimi vardir...ilki resimseldir (5-6 yaslarinda) sonrasi fonolojik asama yani sesleri ayirdedebilmesi.. yani yazidan sese donusumu yapabilme....ve enson ortografik asama yani sozcukleri tek tek degil bir butun olarak okuma... hecelemeden okuma ve okuma hizinda siddetli artis

buklasik bilginin bizim teoriyle ne iliskisi var..

iste yapilan fMRI calismalari ile yazar ikinci donemde beynin posta kutusu devreye girdigini soyluyor.. yani ondan once daginik ve sadece resime duyarli bolgeler yerine sola lateralizayon basliyor.. bu da teorinin dogrulugunu gosteren cok onemli bir bulgu

Alt 21-08-2014, 11:41
Kıdemli Üye

daha sonra yazar okuryazar olmayanlarin beyinlerinin arastirildigi calismalar geciyor.. bu kisilerin beyinlerinde bu bolgeler ne ise yariyor?.

aslinda uzun uzun anlatmis yazar ama ben temeli soyleyecegim..

birincisi kisi okuyazar oldukca sadece beyin etkinligini degil beyin anatomisini de degistirmekte..

okuma bir RDawkinsin ilk ileri surdugu bir "meme (mim)" veya virus gibi hareket etmekte

bir etkinlik kazanirken nasil onun bulundugu bolgelerde bir genisleme oluyorsa okuma bolgesi de ayni durumda.. nasil piyanistlerin motor el bolgesi daha buyuk ve yan motor alanlari kucultmusse ayni durum burada da soz konusu..

yazarin bu bolge ilgili amazonlarda yapilan calismalari da irdeleyerek vardigi sonuc kisaca su

ayni bolge daha onceki atalatimda dogada iz surme becerisi icin kullanilmaktadir (gayet ilginc bir iddia)

bu bir kortiks rekabettir.okumaya vakit harcadigimiz ayni alanda kortikal boslugu da degistokus etmis oluyoruz.
bu konu ilginc cunku beyin plastisitesinin bolca pompalandigi gunumuzde bu biraz eskiye donus gibi geldi bana.

Alt 21-08-2014, 11:54
Kıdemli Üye

yazar buradan meshur "sinestezi" olayina giriyor bunu aciklamayacagim.. ama bu konu mehur psikiyatris oliver sacks'in kitaplarinin konularindan biridir... ozellikle "musicaphilia"
turkceye de cevrildi yakin zamanda...

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Synesthesia

ancak yine yazar butunselci dil egitimini siddetle elestirip yerden yere vuruyor

son 2 bolum ise daha egitsel ve spesifik...

ilki disleksi uzerine... sadece okuyun diyecegim.. ama neden ingilizce konusanlarda italyanca konusulanlardan daha "az" disleksik insan var sorununu cevapliyor...
sonra disleksinin mekanizmasinin yine bahsedilen bolgeyle fizyolojik,genetik ve anatomik iliskisini irdeliyor vs vs vs......

ikinci olarak simetri ile okuma iliskisini anlatiyor ki.. bu aslinda beyin calisma mekanizmalari konusuna bir giris niteliginde.... yine okuyun..

turumuzun beyninin zihinsel yeniden birlestirme icin ozel bir huneri vardir. belki mekanizma yavas calismakta ve de siklikla hatalar yapmaktadir ama olusturdugu yeni sentezler ozgun bir bicimde yaratici olabilmektedir.
simdilik bu kitap icin bukadar diyeyiim

sonucta kitapta sunu gordum okumanin beyinde anatomik bir yeri var ve bu evrimsel olarak maymunsu atalarimizdan gelmektedir...

en cok edinilmis olarak dusundugumuz yazi yazip okumak bile aslinda genetik !!!!

gel de determinist olma arkadas

Konu uyar tarafından (21-08-2014 Saat 12:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-08-2014, 14:32
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

uyar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
katilmama gibi bir sansin yok.. yazi birkac bin yillik.. hadi onbin olsun yine evrim gerceklesemez...
Adam ne gibi araştırma yaparsa yapsın, o adam miladı Yazı ile başlatmış, ama insanın mağaraya çizdiği resimlerden tutalımda işaret diline kadar olan tüm okuma evrelerini yok sayıyor Ayrıca tüm bu tür eylemlerin GEREKSİNİM - İHTİYAÇ- ZORUNLULUK ilişkisini hiçe sayıyor olmalı. Çünkü yazının bulunması temelde neyi barındırır, iletişim, demek ki biyolojik olarak evveliyatı var!

Yazımda da belirttim bakın Yazı, alfabe vb KÜLTÜREL bir gelişim biyolojik değil ki! Biyolojiye etkisi de olabilşir(kullanmakla ilgili) yalnız Okuma işinin miladını yazı ile başlatmak hata! Çevrene bak ne görüyorsun? Onlara isim vermişsin değil mi, gördüğünde okuma işi yapıyorsun, daha doğrusu algıları yorumlama işi. İnsanlar USTA-ÇIRAK ilişkisini atıyorum yazı ile mi başlattı?

Maymunlar hatta diğer memeliler dahi işaret dilini, okur. Okuma işi anlam verilmiş, ya da isimlendirilmiş şekiller üzerine değil mi? Hal böyle olunca ben duvara kazma resmi çizsem sanırım herkes bunu okur, hatta maymun bile.

Bu forum konusunda karşı çıktığım
1.) Okumanın biyolojik yanı-yönünün YAZININ BULUNMASI İLE başladığını iddia etmesi.( Halbuki böyle olsa idi zaten YAZIYA gereksinim olmazdı! Değil mi?)
2.) Biyolojik olarak okuma sürecini, yine yazı ile başlatması halbuki okuma işi => bir yorumlama işi de değil mi? Yani insanlık yazı bulunduğundan beridir mi, kafasında image oluşturabiliyor? Bu mudur iddia?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 21-08-2014, 14:44
Kıdemli Üye

HAYIR

1-kitabi okuman gerek ben sadece ozetledim
2-miladi yaziyla baslatmiyor...
3-kulturel degil BIYOLOJIK diyor.. ondan wow dedim ya
4-maymun isaret dil degil iddiasinda zaten

yaw adam bu konuda deli gibi calismis.sen sadece fikir yurutuyorsun. iskenbei kubra degil adamin soyledikleri !!!

Alt 21-08-2014, 14:49
Kıdemli Üye

yazar bu kuramini okuma ve yazmanin yaninda matematige, sanata ve dine de gelistirmek gerektigini soyluyor... zaten sanirim yeni kitabi bu konuda..

yani tum bu gorece kulturel gorulen seyler aslinda GENETIK mi acaba?..

Alt 21-08-2014, 15:16
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

uyar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
HAYIR

1-kitabi okuman gerek ben sadece ozetledim
2-miladi yaziyla baslatmiyor...
3-kulturel degil BIYOLOJIK diyor.. ondan wow dedim ya
4-maymun isaret dil degil iddiasinda zaten

yaw adam bu konuda deli gibi calismis.sen sadece fikir yurutuyorsun. iskenbei kubra degil adamin soyledikleri !!!
UYAR adamın nasıl çalıştığından banane. Berkeley de ömrü boyunca çalışmış, ne yani o çalıştı diye kabul mu etmeli.

İfadelerimi dile getirmem için okumamama gerek yok tipik idealist yaklaşım ve ben sadece o noktaya eleştiri getirdim. (evrimle bu kadar sürede olamayacağına göre gibi absürt bir yaklaşımadır eleştirim)

1.) Yazı neyin ihtiyacından doğdu?
2.) Yazı yokken bu işi ne görüyordu?
3.) Yazı da maksat nedir?
4.) Evrimle-süreçle değilde okuma yetisi(!!!!!!!!!) gökten zembille indi iddiasının nesi anlamlı. Öyle olsa zaten YAZI olmazdı.

Sen nasıl bakarsan bak, ben insanların gelişimini koşullar-ihtiyaç-zorunluluk çerçevesinde ele alıyorum.

Okuma işi BİYOLOJİK elbette LAKİN hala bana adam çalışmış diyorsun, yalnız YAZI ile başlamıyor OKUMA işi! Yazı bu anlamda daha çok kültürel bir gelişimdir diyorum! karıştırmayalım, yazı yokkende insan OKUYORDU.

Hayır efendim maymunda okur, ne insanı? Okuma bir yorumlama işidir, bunu defalardır söylüyorum. Ben programcıyım ve okuma işinin en azından mantığını kavrayabiliyorum. Bu adamın araştırmalarına, biyolojik çalışmalarına sözüm yok ki, benim itirazım SPEKÜLATİF kurgusuna, yani insanın okuma yetisini YAZI ile başlatmasına.... Öyle olsa zaten YAZI olmazdı, bulunmazdı(evveli ne, şekiller, daha evveli mağara resimleri, işaret dili, ilahiler).... maymun dahi okur, yeterki resimi göster.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler