Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-09-2009, 17:02
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Görüldügü gibi Türkiye'de hep bir halk hareketi olmustur, ancak sol gruplar bu hareketi gerici olarak nitelemislerdir. Bu halk hareketinin önderligine de muhafazakar-liberal (bunlara sagci deniyordu) partiler oturmustur.
Sayın sargon,

Benim gördüğüm kadarıyla Anadolu'da halk hep hareket halinde olmuştur da hiç halk hareketi olmamıştır. Çünkü Anadolu halkı hiçbir zaman ciddi bir eğitim/aydınlanma yaşayamamıştır, yaşattırılmamıştır.

Halk hareketi olarak nitelediğiniz şey muhafazakar-liberal-sağ görüşün ağzlarına bir parmak bal çalmak, o olmuyorsa toplum önderleri ile kirli kumpaslar kurmak suretitle kitleleri hareket ettirmesinden başka birşey değildir.

İlkine örnek olarak Demokrat Parti'nin ilk icraatını gösterebiliriz; ezanın tekrar Arapça okunması. İkincisine örnek ise Demokrat Parti'nin ilk girdiği seçim öncesi güneydoğu derebeyleri ile toprak reformuna karşı yaptığı pakttır.

Sağ partiler liderliğinde Anadolu'da gerçekleşmiş tüm benzer halk hareketlilikleri özünde ve görüntüsünde dinci ve gericidir.

Sol'un içler acısı durumu ise ayrı bir vak'adır bence.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 04-09-2009, 18:21
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Halk hareketleri her zaman belli tepkilerin üstüne gelisir. Yasam kosullarinin kötülügü, agir baskilar altinda tutulmak vb. Birileri de cikip bu tepkileri yönlendirir. Sol hareket Osmanli'dan Cumhuriyete gecisi hep bir kopus, gecmisteki baskici Osmanli devlet yapisindan kurtulus gibi görmüs ve örnegin Fransiz devrimi gibi burjuva devrimlerle karsistirarak düsünmüstür. Hatasi burdadir. Gecis, bir kopus degildir, devamliliktir. Tepki de bu yüzden aynen sürmektedir.

Benim gördüğüm kadarıyla Anadolu'da halk hep hareket halinde olmuştur da hiç halk hareketi olmamıştır. Çünkü Anadolu halkı hiçbir zaman ciddi bir eğitim/aydınlanma yaşayamamıştır, yaşattırılmamıştır.
Halk hareketleri gelisir, aydinlanmasini da beraberinde getirir. Yani önceden aydinlanmislik olmasi gerekmez. Onun öncülügünü yapanlar bir miktar bu aydinlanmaya yön verebilirler. Taban hareketlerinin hicbiri öyle bastan "aydinlanmis" olarak cikmaz. Ayni zamanda bu kavramlar bence cok görelidir. Aydinlanma nedir? Cevabi o kadar kolay degil bence.

Halk hareketi olarak nitelediğiniz şey muhafazakar-liberal-sağ görüşün ağzlarına bir parmak bal çalmak, o olmuyorsa toplum önderleri ile kirli kumpaslar kurmak suretitle kitleleri hareket ettirmesinden başka birşey değildir.
Türkiye'de 80 yildir bitmeyen, bitirilemeyen bir sürec var. Bu sürec böyle basit bir yaklasimi hakketmiyor. Kitleleri bu kadar kücümsemeyin. Cok iyi ders vermeyi bilirler.

İkincisine örnek ise Demokrat Parti'nin ilk girdiği seçim öncesi güneydoğu derebeyleri ile toprak reformuna karşı yaptığı pakttır.
BU konuda bir yanlis bilgilenme var. DP, toprak agalarinin ve burjuvazinin destekledigi bir parti olmasina karsin CHP'nin baslattigi toprak reformunu daha fazla uygulamistir. CHP'nin 1946 ile 1950 arasinda 33.000 aileye toprak dagitmasina karsin, toprak reformuna karsi cikan DP 1950 ile 1960 arasinda 312.000 aileye toprak dagitmisti. Bazi seyler böyle garip olabiliyor.

Sağ partiler liderliğinde Anadolu'da gerçekleşmiş tüm benzer halk hareketlilikleri özünde ve görüntüsünde dinci ve gericidir.
Ben gericilik ve ilericilik tanimlarini farkli yapiyorum. Bence egemen siniflar, basta bürokrasi gericidir. BU bürokrasiye karsi gelisen halk hareketi "özünde" ilericidir. Ancak liderligini "muhafazakar-liberal" partiler yaptigi icin gerici bir görüntü sergiliyorlar.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 04-09-2009, 18:35
rebellion rebellion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Molloch´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sosyalizm gerçekçi bir biçimde uygulanmalı. Bu ülkede sosyalist/komünist bir iktidar olamaz belki ama sosyal demokrat bir iktidar olabilir. Eğer CHP fakirlerin arasına inip sosyal devlet propagandası yapsa pekala iktidar olabilir. Çünkü malum, halkımızın dindar olduğu doğru ama, halkımız aynı zamanda fakir.
Chp'nin yada herhangi bir laik partinin(sol demiyorum bakın)halk oyuyla iktidar olmasının mümkün olduğuna gerçekten inanıyormusunuz?Merak ediyorum forumda ki arkadaşlar sırça köşklerdemi yaşıyorlar?Hiçmi insanlarla konuşmuyorsunuz,toplumla hiçmi diyaloğunuz yok?

İnsanlara Chp'ye oy verin dediğimizde türbana karşı allahsız gomonisleremi oy vereceem,oyum tayyipe,niye tayyipe dediğimiz zaman müslüman adam diye karşılık veren,durumundan memnunmusun açlığı fakirliği dahada arttırmaktan başka ne yaptılar dediğimizde açta kalırım gerekirse amma dinime dokunmasınlar diyen bir halk çoğunluğu var.Seçim dönemi çalıştığım için çok fazla insanla muhattap oldum.Söyledikleri özetle bunlar.Chp'yi komünist zannetmelerimi komünizmi salt din elden gider şeklinde algılamalarımı daha acıklı bir durum o konuda kararsızım.
Alt 04-09-2009, 18:44
Soda Soda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sargon der ki:

İnsanlara Chp'ye oy verin deyince türbana karşı allahsız gomonisleremi oy vereceem,oyum tayyipe,niye tayyipe dediğimiz zaman müslüman adam diye karşılık veren,durumundan memnunmusun açlığı fakirliği dahada arttırmaktan başka ne yaptılar dediğimizde açta kalırım gerekirse amma dinime dokunmasınlar diyen bir halk çoğunluğu var.Seçim dönemi çalıştığım için çok fazla insanla muhattap oldum.Söyledikleri özetle bunlar.Chp'yi komünist zannetmelerimi komünizmi salt din elden gider şeklinde algılamalarımı daha acıklı bir durum o konuda kararsızım.
Aslıında Baykal'ın kara çarşaflılara rozet takmasının sebebi de bu. CHP'ye "dinsiz" demelerinin önüne geçmek istedi veya bir önyargıyı kırmak istedi.
Bence bu sembolik olarak çok etkili bir eylem oldu. CHP'de pek çok türbanlı var şimdi. CHP'nin bir nebze dini kullanması gerekir. Cami açılışları falan yapmalı CHP belediyeleri. Herşey önyargıları kırmak için. Zaten en zor iş de budur.

İslam reddiyeciliğinin siyasette yeri yok. İslam'la kavga edecek olanın şansı hiç yok.
CHP bunu hiç yapmadı ama algı bu yönde oluştu. Çağımız propaganda savaşları çağı.
Türban konusunda da "yasağın kalkmasını" savunmalılar. Bu onlara fayda sağlar.
Bunu yapabilirlerse oy patlaması yaşarlar. Gerisi eğitimli nüfusun oyududur sadece.
Bence fena da değildir CHP'nin aldığı %20'ler bu bakımdan.

Bağımsızlık benim karakterimdir.
Alt 04-09-2009, 19:07
eylemsel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
eylemsel eylemsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

[soda adlı üyeden alıntı
İslam reddiyeciliğinin siyasette yeri yok. İslam'la kavga edecek olanın şansı hiç yok.
CHP bunu hiç yapmadı ama algı bu yönde oluştu. Çağımız propaganda savaşları çağı.
Türban konusunda da "yasağın kalkmasını" savunmalılar. Bu onlara fayda sağlar.
Bunu yapabilirlerse oy patlaması yaşarlar. Gerisi eğitimli nüfusun oyududur sadece.
Bence fena da değildir CHP'nin aldığı %20'ler bu bakımdan.]

İslam dininin özelliklerinden dolayı kavgada kaybeden taraf bellidir. Böylesine baskıcı ve hoşgörüsüzlügü barındıran bir din için ne söylenebilir ki

Siyaset anlayaşında en çok bağıran kazandıgı için,kimse siyasal partilerin yapısal özellik ve amaçlarına bakmadan seçimlerini yaptıgı için Deniz Baykal'ın daha çok bağırması lazım.

Türban konusuna gelince eski sert tutumunun olmadıgını gösteriyor ve ispatlamak içinde fazlasıyla çaba içindeler(türbanlıları göstere göstere üye yapmalarından belli).

İyi egitim almış müslümanların oylarına gelince,onlarda akp nin yanında.güzel bir söz var'egitim cahilligi alır............' Ünv.de ögretim görevlilerinin halen daha hacı-hocalara gittigini düşünürsek,eğitimde bir yere kadar

İnsan kendini yalnızca insanda tanır. GOETHE
Alt 04-09-2009, 20:14
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

lk toprak reformu girişimi olan 1945 tarihli 4753 sayılı Çiftçiyi Topraklandırma Yasası ülke genelinde toprak reformunu gerçekleştirmek için gerekli kuralları içermekteydi. Yasa maddeleri geniş toprakların belirli bir tavan sınırından yukarısının kamulaştırılarak topraksız ve az topraklı çiftçilere dağıtımının sağlanmasını ele alan başlıca temel kuralları düzenlemekteydi." (*)

Sevgili sargon tarihin yanlış okunmaması adına toprak reformu ile ilgili yazdıklarına itiraz şerhi koyayım. Evet doğrudur Cumhuriyet Döneminde ilk toprak reformunu yasalaştıran CHP idi. Bu yasanın en önemli bölümü olan ve sadece toprakların yeniden dağıtılması değil elinde geniş miktarda tarım arazisi bulunan toprak ağalarının belli bir tavandan sonrasının kamulaştırılması ve topraksız köylüye dağıtılmasını hedeflemesiydi. Ancak bu yasadan sonra iktidara gelen ve kendisi de egede büyük toprak sahibi olan Menderes döneminde 1950 yılında 5618 sayılı yasa ile kaldırıldı.

Yani Demokrat Parti döneminde nicel olarak çok dediğin toprak dağıtımı hazine arazilerinin popülist bir dağılımından başka bir şey değildir.

(*) Yrd. Doç. Dr. Sema GÜN, A.Ü,Ziraat Fak.

İnsani olan her şey kabûlüm.

Konu frodo tarafından (04-09-2009 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-09-2009, 22:01
Onur Üyesi

Sevgili Frodo, yazdigin dogru. Ancak söyle birsey de var. O zaman topragin zaten büyük kismi devlete ve vakiflara ait. Bir kisim toprak ise sahibi bilinmeyen toprak durumunda. Osmanli'dan devralinan bir sistemde böyle bir durum gayet dogal. Ama bu topraklarin disindaki topraklarin kamulastirilmasi sorun oluyor. Mecliste toprak sahipleri veya onlarin temsilcileri de var ve sert sekilde bu kanuna karsi cikiyorlar. Kanun Danistay'a gidiyor saniyorum. Bu arada kendisi de bir toprak agasi olan Cavit Oral CHP hükümetinin tarim bakani yapiliyor. Cavit Oral daha sonra DP'ye gececektir. Dolayisiyla uygulamada bir dizi sorun yasaniyor.

Bu hengame icinde CHP reformu dogru dürüst uygulayamiyor. Dedigin gibi bazi degisikliklerle reformu uygulayan DP oluyor. Sonucta topraksiz köylülere vakif ve devlet arazileri dagitiliyor. Sonuc söyle:

4) Atatürk'ün ölümünden sonra 1945 yılında çıkarılan Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu da tarımda küçük köylü işletmelerinin sayısını artırmıştır. Bu kanuna göre vakıf arazilerinin tümünün kamulaştırılarak çiftçiye dağıtılması çalışmalarına başlanmıştır. Aynı şekilde, üretim amacıyla kullanılamayan ve fakat tarıma elverişli Devlet arazilerinin ve belirli büyüklükler üzerinde bulunan şahıs arazilerinin kamulaştırılarak topraksız ya da az topraklı çiftçilere dağıtılması hükme bağlanmıştır. Kanunun yürürlükte kaldığı 28 yıl süresince toplam 432 117 aileye ortalama 51.6 dekar büyüklüğünde arazi dağıtılmıştır. Yani, çokluğundan yakındığımız bugünkü 3 milyon 21 bin adet tarım işletmesinin %14'ü bu yasa ile oluşturulmuştur.

http://www.osmangokce.com/index.php?...&Id=71&event=6

Her neyse gelelim tartisma konusu olan meseleye. CHP bir yasa cikartmak istiyor. Hem kendi icinden hem DP saflarindan tepki geliyor. Bu olayda DP toprak agalariyla ittifak yapan kesim olarak gösteriliyor. Burasi dogrudur. Hatta DP burjuva ve toprak agalarinin partisiydi de diyebiliriz.

Ancak bunlar benim yaklasimimi yanlislamiyor. CHP, devlet bürokrasisinin partisi olarak bütün halk kesimlerinin tepesindedir. Burjuvazinin de köylülügün de toprak sahiplerinin de efendisidir. Sonucta Osmanli'dan devralinan bir devlet kültürü vardir. Talimati verdigi zaman herkes ona uymak zorundadir. Ancak bu isin artik pek kolay olmayacagini yasa meclise geldigi zaman görür. Uzlasma cabalarina girse de ipleri elinde tutmasi mümkün degildir. Populist CHP politikalari ise yaramaz, ama DP'ni popülist politikasi tutar. Yogun bir destek alir. Neden, cünkü halkin gözünde CHP bir diktatörlügü temsil etmektedir.

Mısırlı bir gösterici
Alt 04-09-2009, 22:05
Onur Üyesi

Soda Diyor ki
Aslıında Baykal'ın kara çarşaflılara rozet takmasının sebebi de bu. CHP'ye "dinsiz" demelerinin önüne geçmek istedi veya bir önyargıyı kırmak istedi.
Bence bu sembolik olarak çok etkili bir eylem oldu. CHP'de pek çok türbanlı var şimdi. CHP'nin bir nebze dini kullanması gerekir. Cami açılışları falan yapmalı CHP belediyeleri. Herşey önyargıları kırmak için. Zaten en zor iş de budur.
Karl Marx, Louis Bonapart'in 18. Brumaire'i adli kitabina söyle baslar:

Hegel, bir yerde, şöyle bir gözlemde bulunur: bütün tarihsel büyük olaylar ve kişiler, hemen hemen iki kez yinelenir. Hegel eklemeyi unutmuş: birinci kez trajedi olarak, ikinci kez komedi olarak. Danton'a göre Caussidiére, Robespierre'e göre Louis Blanc, 1793-1795'in Montagne'ına göre 1848-1851'in Montagne'ı, amcasına göre yeğeni.

CHP'ye takiyye öneren arkadaslari görünce aklima bu söz geliyor hep.

Mısırlı bir gösterici
Alt 04-09-2009, 22:21
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hatta DP burjuva ve toprak agalarinin partisiydi de diyebiliriz.

Peki sargon

Bu tespitlerinden sonra bürokrasi tespitlerini degiştirmeye, yenilemeye ya da en azından üzerinde düşünmeye ne dersin.

Bu bürokrasi dedigin, devletle özdeşleştirdigin kesim kimin/ kimlerin temsilcisi ve bu uygulamalardan sonra devletin sınıfsal niteligi ne.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 04-09-2009, 22:26
Onur Üyesi

Dilaver, DP uzun yasayamamis ki. Devlete hakim olamadigini da 60'daki darbeyi yemesinden biliyoruz. DP'nin burjuvazi ve toprak agalarinin partisi oldugunu daha önce de söylemistim zaten. Tam da devlet bürokrasisi tartismasina o zamanlar baslamistik.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ead.php?t=5848

Mısırlı bir gösterici

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil