Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-03-2012, 00:37
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Vikipedia Ne Kadar Güvenilir?

Bloğuma kimler nereden girmiş diye bi göz atarken,şu sitede;

http://forum.donanimhaber.com/m_5912...page_1//tm.htm

Bir mucize yalanıyla ilgili olarak bir arkadaşın linkimi verdiğini gördüm.Dolayısıyla Vikipedia'daki bu yalanı böyle keşfettim.Konuyu açan arkadaşın verdiği resmi buraya alıntılıyorum;

Vikipedia'dan da kontrol edebilirsiniz;

http://tr.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6nesans

İslam filozof ve bilim insanlarının çalışmalarının çeviri yoluyla alındığı, deneysel düşüncenin canlandığı, insan yaşamı (hümanizm) üzerine yoğunlaşıldığı, matbaanın bulunmasıyla bilginin geniş kitlelerle paylaşımının arttığı ve radikal değişimlerin yaşandığı dönemdir.
İslâm âlimlerinin kitaplarını okuyarak dünyanın döndüğünü ilan eden Galile ve daha pekçok düşünür çeşitli işkenceler görmüş pek çoğu öldürülmüştür.
Bu nasıl bir iştir böyle?Nasıl bir şarlatanlıktır?Bunu nasıl düzeltebiliriz?

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 30-03-2012, 01:35
Kıdemli Üye

Ateistforumdan freand düzeltmiştir,kendisine burdan da teşekkür ediyorum

Blog Facebook
Alt 30-03-2012, 13:01
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bunu birinin düzeltmesini beklemene gerek yok, bu uzmanlık gerektiren bir şey değil. Yukarıda "Değiştir" düğmesine basıp gerekli değişikliği gerçekleştirebilirsin. Yalnızca bazı maddeler kötü niyetli insanlar tarafından sürekli değiştirilmeye çalışıldığından koruma altına alınır. O maddelerde yapmaya çalıştığın değişiklik için üyelik ya da moderatör onayı gerekebilir.

Vikipedia'nın nasıl kullanıldığını bilmediğini söyleme sakın, senin gibi aktif insanların bunları yalayıp yutmuş olması gerekir.
Alt 30-03-2012, 15:11
Kıdemli Üye

Mentor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu birinin düzeltmesini beklemene gerek yok, bu uzmanlık gerektiren bir şey değil. Yukarıda "Değiştir" düğmesine basıp gerekli değişikliği gerçekleştirebilirsin. Yalnızca bazı maddeler kötü niyetli insanlar tarafından sürekli değiştirilmeye çalışıldığından koruma altına alınır. O maddelerde yapmaya çalıştığın değişiklik için üyelik ya da moderatör onayı gerekebilir.

Vikipedia'nın nasıl kullanıldığını bilmediğini söyleme sakın, senin gibi aktif insanların bunları yalayıp yutmuş olması gerekir.
Başta hızlı bi bakış attım alt başlıkların hemen yanında değiştir butonu varken ana başlığın yanında göremeyince üyelik filan gerekiyo heralde diye düşündüm.Şimdi bir daha baktım meğersem biraz üstte sağdaki sekmeler bölümündeymiş.

Her türlü değişiklik editörler tarafından onaylanıyormuş dostum,üyeliğin bir üst mertebesi,bu değişikliği de Alka hocam onaylamış.

Vikipedia'da bugüne kadar hiç değişiklik vb. yapmadım sadece,yoksa nasıl kullanıldığını bilmez olur muyum hiç,çok yararlandığım bir sitedir Vikipedia.

Ben bunu googleden de bulurdum ama esas amacım bu sahtekarlığı sizlere de göstermek olduğu için konu olarak açtım.Açmışken googleden uğraşmıyım üyelere sorayım dedim.

Sevgiler...

Blog Facebook
Alt 07-04-2012, 14:17
Anima Libera Anima Libera isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vikipedi herkese açık olduğu için güvenilir değildir. Önemli olan dipnotlardır. Dikkat ederseniz Galilei hakkındaki sözkonusu iddia için bir dipnot koyulmamış. İşkembe-i kübradan sallamışlar muhteremler. Ben şahsen ilk önce dipnotlara bakarım, ardından Almanca ve İngilizce versiyonlarına göz atarım. Genelde başka dillerde yazılanlar daha güvenilir oluyorlar.

O yüzden Vikipedi'yi kullanırım ama sadece kendimi bilgilendirmek veya kaynak aramak amacıyla. Ama bir bilimsel çalışma hazırlıyorsam kesinlikle Vikipedi'yi işin içine alet etmem. Rezil olmakla eşdeğer neredeyse.

τα δε πάντα οιακίζει κεραυνός
Alt 08-05-2012, 04:59
G Milat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
G Milat G Milat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Wikipedia konusunda temkinli olmak gerek. Orada yazilanlardan ziyade, kaynaklari baz almak daha iyi olur. Bir de kaynaklarin guvenilir olmasi sart. Ben de genelde Ingilizce kismina bakiyorum ama orada bile bazen bazi kaynaklar tutarsiz olabiliyor.

Bu aralar Wiki'deki bazi siyasi kavram ve yazilari Ingilizce'den Turkce'ye cevirmeye niyetlendim. Eger merak ettiginiz bir sey olursa, buradan yazarsiniz. Vakit buldukca cevrilecekler listesine alirim. Ingilizce'yi cok iyi bilmeyenler icin, Turkce kaynak olusturmak gerek.

Herkes kendisinin milatıdır!
Alt 08-05-2012, 14:22
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Wikipedia'yı daha çok fikir edinmek için kullanmak lazım. İçeriğe belli koşullar altında herkesin katkı yapabilmesi güzel ama bu da suistimale açık olma durumunu beraberinde getiriyor.
Hassas ya da tartışmalı konularda ya da içeriğin yetersiz/sorunlu eksik olduğu düşünülüyorsa en üstte bir uyarı notu olabiliyor. Referansları da kontrol etmek daha güvenilir bilgiye erişme olasılığını arttırabilir. Tabi bazen bizzat gidip referansı da kontrol etmek gerekebilir.

Bence genel olarak iyi bir şey ama dikkatli olmak lazım.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 08-05-2012, 16:59
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Wikipedi'de bir süreden beri editorlük uygulamasi var, bu yüzden girisler kontrol ediliyor. Ancak bu kontrol daha cok kötü amacli kullanimla ilgili. Icerik kontrolü ise tamamen ayri bir sorun. Burda verilen bilginin kaynagini belirtmek onem tasiyor.

Bu acidan, guvenilir kaynak kontrolu yapilmis ve bir maddeyi tum kapsamiyla aciklayan maddeler ozel bir statuye sahiptir. Seckin maddeler ve kaliteli maddeler'in sayisini artirmak wikipedistlerin hedeflerinden birisi. Boyle bir maddeyi cikarabilmek icin de kolektif ve uzun bir calisma gerekiyor.

Su anda türkce wikipedi'deki 185 bin madde icinden

137 seckin madde
113 Kaliteli madde

bulunuyor. Bu rakamlar 4 milyona yakin maddesi olan Ingilizce wikipedide cok daha yüksek. 3,545 seckin, 20,236 kaliteli madde.

Wikipedi'de hatali oldugunu düsündügünüz bir maddede kaynak isteyebilirsiniz. O maddenin tartisma sayfasina yazabilirsiniz.

Ornek verdiginiz madde oldukca kötü. Hic kaynak verilmemis, muhtemelen bastan yazilmasi gerekir. Bu maddenin Romencesi seckin, Ingilizce ve Almancasi kaliteli maddeler. Maddeyi örnegin Ingilizcesinden cevirebilirseniz, bir kontrol ile seve seve eklerim.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil