Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-06-2013, 16:28
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Taksim'den izlenimler.

Sevgili arkadaşlar,

Pazar günü tüm öğleden sonra Taksim'deydik.
Metro'dan AKM ve Meydan çıkışlarından çıkmakta zorlandık. Neyse, Gezi Parkı çıkışından çıkabildik. İçerisi bir panayır görünümündeydi. Olağanüstü kalabalıktı.

Metronun Gezi Parkı çıkışında hemen sağda sağlık çadırları vardı. Birilerinden para yardımı yapılması yönünde telkinler almıştık. Yardım için başvurduk, çocukların ilk tepkisi "sakın ha!" oldu. "Bizim sadece doktor terliğine ihtiyacımız var, başka da bir şeye ihtiyacımız yok" dediler. Başka bir yerde asla para yardımı yapmamamızı da sıkı sıkıya tembih ettiler.

Bu gün Beylikdüzü Migros'tan yeterli miktarda terlik alıp teslim ettik. Beylikdüzü Migros personeli kasada bu kadar terliği ne yapacağımızı sordu, "Gezi Parkı" deyince hemen hepsi toplandı, herkes bir telaş ve heyecanla gönlünden ne koparsa "tişört-şapka-çorap" bir torbaya doldurdular. Onları da teslim ettik. Ne kadar sevindiklerini anlatamam. Hepsinin ayakları şişmişti. Bize nasıl teşekkür ettiklerini bir görseydiniz, ellerimizi öpmek istediler. Moralleri yenilendi, günlerin yorgunluğu bir anda geçip gitti. Halbuki bizdik teşekkür etmesi gereken, minnet duyması gereken, ellerini, yüzlerini, tertemiz alınlarını öpmesi gereken.

Ah bir görseydiniz... Gözleri çakmak çakmaktı. Ne güzel çocuklardı, ne güzel insanlardı. Doktorlar, sağlık görevlileri, tıp öğrencileri, gönüllüler... Ne müthiş özveriydi, ne müthiş fedakarlıktı, ne büyük insanlıktı yaptıkları. Ne kadar büyük yürekleri vardı öyle, tüm insanları-hayvanları-ağaçları-hayatları içine sığdırmışlardı, daha fazlasını da sığdırırlardı.

Parkın içinde inanılmaz bir barış-huzur-gurur hakimdi. Kimileriyle oturup sohbet ettik. İnsanın gözlerinin içine bakıyor, bir tür eleştiri bekliyor gibiydiler. Söylenenleri can kulağıyla dinliyorlar, teşekkür ediyorlardı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür edip kendileriyle gurur duyduğumuzu söyledik, cesaret ve kararlılıklarından dolayı tebrik ettik.

Hiç birinde şiddetin ş'si yoktu. Gezi Park'ını görseniz, park tamamen delik deşik edilmiş, eski evlendirme dairesi, fastfood dükkanları yıkılmış, Taksim eski Taksim değil, meydan ve yollar tamamen inşaat halinde, yerde taşlar, sivri sivri demirler, koca demir çubuklar var ve dediğim gibi her yer delik deşik. Bu çocuklar şiddet yanlısı olsaydı Taksim direnişinin sonuçları çok ağır olurdu. İnsanlar kaçmaya çalışırken bile yerden fırlayan sivri demirlerle ağır yaralanabilir, ölebilirdi. Çocukların iyi niyetinden, şiddet yanlısı olmadığından, demokratik tepki haklarını kullandıklarından kesinlikle emin oldum.

Bir çok turist Gezi Park'ını geziyordu, hepsinin yüz ifadesi "bir tarihe tanıklık eder" gibiydi. Olayların farkındalığıyla pankartları okuyor, anlamını soruyor, öğrenince yüzünde bir gülümseme yayılıyor, direnişçilerle pankartın altında fotoğraf çekiyorlardı.

Akşamüstü yeni evli bir çift gelinliği ve damatlığıyla direnişe katıldı.

Türbanlı kadınların sayısı hiç az değildi. Bu benim adıma ve direniş adına çok memnuniyet vericiydi.

Çeşitli standlar kurulmuştu, bir çoğu yurttaki diğer ağaç ve orman katliamlarını duyuruyor, imza topluyorlardı. Meğer yurdun her köşesi parsel parsel yağmalanıyormuş, bizim bunların çoğundan haberimiz yokmuş. Hepsini imzaladık.

İmkanı olup henüz görmeyenler gidip Taksim'i görsün, oradaki havayı teneffüs etsin, oradaki gençlere dokunsun, onlarla konuşsun.

Yardım etmek isteyen arkadaşlar neye ihtiyaçları olduğunu sorduktan sonra ikinci bir kez giderek bu ihtiyaçları götürsün. Maalesef direnişçi çocukların çoğu sigara tiryakisi ve sigaraları yok. Mümkünse bol bol sigara götürün.

--/--

Önce İzmir Direnişinin başlattığı "Halk Meclisi" kurma, örgütlenme işlemi şimdi Taksim'de de başlamış. Meclis katılımcıları, direnişçilerin hükümetten isteklerini toplayacak, sınıflayacak, bir özetini çıkaracak, duyuracak. Tüm vatandaşlardan önerilerini Halk Meclisine iletmesi bekleniyor.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 10-06-2013, 17:22
Kozmik Perspektif Kozmik Perspektif isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben de dün Gezi Parkı'ndaydım. Dün ilk defa Gezi Parkı protestolarına katıldım ailemden habersizce. Günlerdir gitmediğim için içimde bir ukte kalmıştı. Çok coşkulu bir ortamdı ve bir kardeşlik havası hakimdi. Kesinlikle kara propagandanın ve AKP kalemşörlerinin göstermeye çalıştığı gibi herhangi bir parti mitingi değildi. Sağcısı solcusu hepsi faşizme karşı omuz omuza mücadele ediyorlar. Ateistforum'dan Execute isimli üyeyle buluştuk. Oradaki manzara gerçekten muhteşem ve görülmeye değerdi. Ücretsiz NLP hizmeti verenden yoga yapanlara, yiyecek dağıtanlardan marşlar eşliğinde halay çekenlere kadar çok değişik manzaralar vardı.

Yalnız Apo bayraklarının açılmasına izin verilmesini çok yadırgadım doğrusu. Bunlar AKP'nin görmek istediği görüntüler. Parti propagandaları yapılması da yine nahoş görüntüler arasındaydı.

İslam'a dönmüş eski bir ateist
Alt 10-06-2013, 17:29
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Cosmic Perspective´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yalnız Apo bayraklarının açılmasına izin verilmesini çok yadırgadım doğrusu. Bunlar AKP'nin görmek istediği görüntüler.
AKPKK'nin görmek istediği esas görüntüler PKK'nin bayrak açmasına izin verilmeyip ortalığın karışması idi. 150-200 kişilik bir terör yandaşı grup bu direniş için hiçbir şey ifade etmez, kaale alınmadılar ve alınmayacaklar.

The meek shall inherit nothing! - FZ

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil