Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-10-2017, 06:55
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran'daki sözde vahiyler kim tarafından icat edildi?

Kuran`da Vahi olarak gecen butun Ayet ve Sureler Olmiyan Allah tarafindanmi gonderildi?

Yoksa Hz. Muhammed tarafindan Hira magarasina tutsak edilen donemin bilgili kisiler tarafindan beyan edilen fikir ve dusuncelerimidir?

Hiristiyan ve Musevi Dinlerin iddalarinda su var...
Hz. Muhammed; Hatice ile evlenmesinin sebebi Maddi gucun elde etmesinin akabinde Donemin Hiristiyan ve Musevi toplumun ileri gelenlerini tutukliyarak Hira magarasina kapatip, "Bana vereceginiz her bilgi, aklima yatmayip cevremde insanlari etkiliyecek bir sey olmazsa.. En yakinlarinizin kellesini ucurup ayaklarinizin onune atarim.. Yakinlarinizdan kimse kalmazsa, sizin kellenizi alirim".. Tehditleri ile, onlardan aldigi bilgileri Allahtan gelen Vahi yalani ile Insanlari Inandirmaya calismis ve Islami bu sekilde hortlatmistir... denmektedir...

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR
Alt 15-10-2017, 11:29
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Baskoylu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Muhammed; Hatice ile evlenmesinin sebebi Maddi gucun elde etmesinin akabinde Donemin Hiristiyan ve Musevi toplumun ileri gelenlerini tutukliyarak Hira magarasina kapatip, "Bana vereceginiz her bilgi, aklima yatmayip cevremde insanlari etkiliyecek bir sey olmazsa.. En yakinlarinizin kellesini ucurup ayaklarinizin onune atarim.. Yakinlarinizdan kimse kalmazsa, sizin kellenizi alirim".. Tehditleri ile, onlardan aldigi bilgileri Allahtan gelen Vahi yalani ile Insanlari Inandirmaya calismis ve Islami bu sekilde hortlatmistir... denmektedir...
Demek ki "üçlük"e Meryem'i dâhil etme fikri de bu "Bilgili"(!) Hristiyanlardan çıkmış.
"Yahudiler, Üzeyir Allah'ın oğludur dediler" yumurtlaması da 'çoh derin' bir Yahudi âliminden neşet etmiş olmalı.

Muhammed, hep Papazlarla Hahamları mı tutuklamış ?
Mağara'ya hapsettiği şahısların teolojik yeterliliklerinden nasıl emin olabilmiş ?

Astığın mesajlarla inançlı insanların değer yargılarını aşağılayıp, onlara hakâret ederken; değişik inanç ve kültür gruplarını kışkırtıp birbirine düşürecek "yem"ler atarken, son derece mahâretli görmüştüm 'zât-ı âli'nizi.... Şimdilerde, bu şekilde salağa yatmanızın esbâb-ı mûcibesi ne olabilir muhterem ?

Kapıyı çalan kişiye, "Evde yokuuumm" demen gibi oluyor bu taktikler.
Komik oluyor.
Alt 15-10-2017, 12:00
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Donemin Hiristiyan ve Musevi toplumun ileri gelenlerini tutukliyarak Hira magarasina kapatip, "Bana vereceginiz her bilgi, aklima yatmayip cevremde insanlari etkiliyecek bir sey olmazsa.. En yakinlarinizin kellesini ucurup ayaklarinizin onune atarim.. Yakinlarinizdan kimse kalmazsa, sizin kellenizi alirim".. Tehditleri ile, onlardan aldigi bilgileri Allahtan gelen Vahi yalani ile Insanlari Inandirmaya calismis ve Islami bu sekilde hortlatmistir... denmektedir...
Niye güzellikle sorup istememiş? Sorsa söylerlerdi herhalde. Gizli bilgiler değil ki bunlar. Zaten anlatılagelen hikayeler, bilgiler...

"Vahi" nedir yahu!..
Alt 15-10-2017, 12:09
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hiristiyan ve Musevi Dinlerin iddalarinda su var...
Bence doğru bilgi değil sadece olumsuz propaganda yapmak için uydurulmuş sözler.
Muhammed 25 yaşında evlendi Peygamber oluşu 40 Yaş. İnsan 15 yıl sonra neler olacağını nereden bilsin.

Bu konuda mantık yürütürsen bazı benzer şeylere rastlarsın ama Muhammedin Hiristiyanlarla ve Yahudilerle yaptığı iş birliğini de unutmamak gerekir.

Bir söylentiye göre Muhammed e akıl hocalığı yapan kişi bir Yahudi olduğudur.
Bu söylentiyi Kuran da geçen Ayetlerin % 80 inin tevratta geçmesi doğrulamıyor mu.
Alt 16-10-2017, 08:41
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Hiristiyan ve Musevi Dinlerin iddalarinda su var...
Hz. Muhammed; Hatice ile evlenmesinin sebebi Maddi gucun elde etmesinin akabinde Donemin Hiristiyan ve Musevi toplumun ileri gelenlerini tutukliyarak Hira magarasina kapatip, "Bana vereceginiz her bilgi, aklima yatmayip cevremde insanlari etkiliyecek bir sey olmazsa.. En yakinlarinizin kellesini ucurup ayaklarinizin onune atarim.. Yakinlarinizdan kimse kalmazsa, sizin kellenizi alirim".. Tehditleri ile, onlardan aldigi bilgileri Allahtan gelen Vahi yalani ile Insanlari Inandirmaya calismis ve Islami bu sekilde hortlatmistir... denmektedir... "

Merhaba,

Benim de düşünceme göre olumsuz propaganda amaçlı bir söylenti...Zaten oldum olası " rivayetleri " çok önemsemem, buradaki de rivayetten öte bir şey değil.

Dinlerin hepsinde(özellikle İbrani) Yaratıcı ile Peygamber arasında bir şekilde dialoglar olduğu yansıtılmıştır.Doğrudur, değildir, ayrı bir şey, ancak bir dine inanan gurubun diğer dine karşı yaptığı bu tür hamleler, propaganda amacı taşımaktan başka bir şey değildir.

Referans kitaplara yapılan eleştiriler başka bir şey, bu tür rivayetlere dayanan eleştiriler başka bir şey...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 16-10-2017, 16:21
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İlginç:

Hani bir köprüyü tutup
geçenden beş akçe geçmeyenden döve döve on akçe alan Deli Dumrul var ya,
Muhammed aslında onun gibi biriymiş de
bir mağaraya hapsettiği bilgelere "Ya canınız ya bilginiz!" demiş.

Kuran'da anlatılanlar
işte o bir sürü bilgenin bir tek Muhammed'e
kuzu kuzu verdikleri bilgiler... miş.

İlginç dememin nedeni
bu iddia ihtiyaçtan uydurulmuş... sonradan, net.
Yoksa iddiaya cevap da verirdi Kur'an.

Nitekim o dönemde ortalarda dolaşan şu iddia var (Nahl 103):

Ona bi beşer öğretiyor
yuallimu hu beşerun

Cevap (Nahl 103):

Uydurup sözünü ettikleri zatın dili yabancıdır. Bu ise Arapça, billur gibi...
lisânullezî yulhıdûne ileyhi a'cemiyyun ve hâzâ lisânun arabiyyun mubîn
Alt 16-10-2017, 18:26
Dusunen adam Dusunen adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Astığın mesajlarla inançlı insanların değer yargılarını aşağılayıp, onlara hakâret ederken; değişik inanç ve kültür gruplarını kışkırtıp birbirine düşürecek "yem"ler atarken, son derece mahâretli görmüştüm 'zât-ı âli'nizi.... Şimdilerde, bu şekilde salağa yatmanızın esbâb-ı mûcibesi ne olabilir muhterem ?

Arkadasin butun mesajlarini okumadim, hangi mesajlari kastediyorsunuz bilmiyorum ama sahsen hic bir dine zerre kadar saygim yok ve olmak zorunda da degil. Saçma sapan inançlara neden saygi duymak zorunda olalim ki?
Alt 16-10-2017, 18:34
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Dusunen adam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadasin butun mesajlarini okumadim, hangi mesajlari kastediyorsunuz bilmiyorum ama sahsen hic bir dine zerre kadar saygim yok ve olmak zorunda da degil. Saçma sapan inançlara neden saygi duymak zorunda olalim ki?
Keşke okuyup da öyle yazsaydınız.
Her ne ise...
Sanırım daha sonra okuma fırsatı bulursunuz.

Kaç defâ yazmalıyım; bilmiyorum.
Hiç kimse kabul etmediği düşünceye, inanmadığı dine saygı duymaz.
Duyması da beklenmemelidir.
Saygı duyulması beklenen, "öteki"nin fikir ve inanç özgürlüğüdür.

Eleştirmek ile hakâret etmek, aşağılamak arasındaki kalın çizginin farkındaysanız ne anlatmaya çabaladığımı da kolayca anlarsınız.
Alt 17-10-2017, 12:24
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Muhammed Kuran'dan önce
hiç bir din kitabı okumadı, Tevrat'tan ve İncil'den hiç bir öykü öğrenmedi
çünkü din öğretimi o dönemde
tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi yabanci dilde yapılıyordu.

Kanıt, Nahl 103:

"Ona kesinlikle bir insan öğretiyor" dediklerini bilmekteyiz elbette
Ve lekad na'lemu ennehum yekûlûne innemâ yuallimuhu beşerun

Oysa ima ettikleri uyduruk zatın dili yabancıdır. Bu ise Arapça. Billur gibi

Bunu kanıtlayan
kayalara
iki dilde (bilingual) kazınmış yazıtlar da var.

Örneğin Obodas yazıtı
http://www.islamic-awareness.org/His...ons/avdat.html
https://members.bib-arch.org/biblica...review/14/6/11

Bu yazıtlarda
krallık ve din gibi
seçkinlerin tekelindeki konular Nabatice dile getirilmiştir,
halkın duyguları ve günlük yaşamı ise Arapça.
Alt 17-10-2017, 13:59
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Hasan Akçay,
Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhammed Kuran'dan önce
hiç bir din kitabı okumadı, Tevrat'tan ve İncil'den hiç bir öykü öğrenmedi
çünkü din öğretimi o dönemde
tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi yabanci dilde yapılıyordu.

Kanıt, Nahl 103:

"Ona kesinlikle bir insan öğretiyor" dediklerini bilmekteyiz elbette
Ve lekad na'lemu ennehum yekûlûne innemâ yuallimuhu beşerun

Oysa ima ettikleri uyduruk zatın dili yabancıdır. Bu ise Arapça. Billur gibi

Bunu kanıtlayan
kayalara
iki dilde (bilingual) kazınmış yazıtlar da var.

Örneğin Obodas yazıtı
http://www.islamic-awareness.org/His...ons/avdat.html
https://members.bib-arch.org/biblica...review/14/6/11

Bu yazıtlarda
krallık ve din gibi
seçkinlerin tekelindeki konular Nabatice dile getirilmiştir,
halkın duyguları ve günlük yaşamı ise Arapça.
"Ona kesinlikle bir insan öğretiyor" idiyse Muhammed'in kitapları okuması gerekmez. O kitapları okuyabilen, veya konu hakkında kulaktan dolma bilgisi olan birisi de öğretmiş olabilir.

"Oysa ima ettikleri uyduruk zatın dili yabancıdır. Bu ise Arapça. Billur gibi" cümlesi iddianıza kanıt olmaz. Çünkü dili yabancı olan kişi, bildiklerini pekala Arapça anlatabilir.

Kanıtsız bir iddianın doğrulayıcısı iddia edenin kendisi olamaz. Bu sebeple Kuran'daki söylemler Muhammed'e kanıt oluşturmaz.

Muhammed'in iddiası neydi?
- Allah adlı bir Tanrının peygamberi olduğuydu.
- Kuran'ın sözlerinin Allah'tan gelen vahiyler olduğuydu.

Kuran Muhammed'in sözlerinin-iddialarının yazılı hali olduğuna göre, Muhammed'e inanılacaksa neden herkesin her sözüne-iddiasına inanılmasın?

Muhammed'in sözleri ve iddiaları kanıtlanamayacak iddialardan oluşuyor. Muhammed'in ayrıcalığı nedir ki, sözlerini kanıt yerine koyuyorsunuz?

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil