Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-05-2009, 00:35
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

skyyoung´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
islamın temel kaynakları kuran ve hadisler bunlara bel bağlamasak neye bağlicaz
Kaşındınız; bu durumda hadisin kaynağını rica ediyorum.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 16-05-2009, 00:39
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bu konuyu karıştırırken bu konuyla ilgili bi hadisin olduğunu fark ettim
hadis şöyle:Hz. Peygamberin (asm.), “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” ne güzel söylemiş ne doğru söylemiş
hoooooppp kıvırıp yine hadisde kuranda buluyoruz cevabı

Yahu sayın skyyoung, buraya bir yazı astınız bizde saçamalığın dik alasını astığınızı gösterdik. Yani tek kale maçta yenildik, bari kriket oynayalım hesabı oldu şimdi.

Zaten hadise kurana inansam aksini göstermeye çalışmam. İnsan hiç bir haltın fıtratına doğmaz, insan 330gr beyinle 70~80 yıl bu hayatın keyfini sürmeye insan neslini devam ettirmeye doğar. Sizde bırakın bu zırvaları hayatınızı adam gibi yaşayın, ne bileyim paranız varsa, maldivlere falan gidin, o ananas, hindistan cevizi, kanoon(tam bilmiyorum yazılışını) denen tropikal alçak meyveler var ya, tazeyken adamı yolundan çıkartır hafif esmer, çekik gözlü kızlar, dünyayı yeniden keşfettirir, burdaki maçoluklar sökmez onlara, centilmen, nazik olmak gerek, orkidelerle şarlatanlıklar yapmak gerek tavlamak için, elinizden tutar 1,5 metrelik dalgaların vurduğu çocukluklarının geçtiği kayalığa götürler sizi. Sizde çocuk oluverirsiniz, yıldızlara, dalgalara, kumlara bakıp, muhammedin hiç görmediği bu dünyayı görüp, hayatta olduğunuza kahkalarla gülersiniz, piyango çıkmış gibi, gerçektende çıkmıştır çünkü, hayattasınızdır....
Alt 16-05-2009, 00:44
Kıdemli Üye

Sayın milo,

Arkadaş genç ve deneyimsiz. İnternetten ne bulursa asmaya çalışıyor, ama anlamıyor ki islam internette anlatılan islam değil. Bahsettiği hadisin kaynağı yok; şehir efsanesi yani.

A.

Alt 16-05-2009, 00:50
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

bu konuyu karıştırırken bu konuyla ilgili bi hadisin olduğunu fark ettim
hadis şöyle:Hz. Peygamberin (asm.), “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” ne güzel söylemiş ne doğru söylemiş

Yanlış demiş, her doğan Fenerbahce fıtratı üzerine doğar demesi lazım mış...
Alt 16-05-2009, 01:08
skyyoung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
skyyoung skyyoung isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın milo,

Arkadaş genç ve deneyimsiz. İnternetten ne bulursa asmaya çalışıyor, ama anlamıyor ki islam internette anlatılan islam değil. Bahsettiği hadisin kaynağı yok; şehir efsanesi yani.

A.

Her doğan çocuk İslam fıtratı üzere doğar

Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivayet edildiğine göre;
Hz. Peyhamber (s.a.) şöyle buyurmaktadır: "Hayvan yavrusu doğarken burnu- yahut kulakları kesik olmaksızın uzuvları tam ve mükemmel olarak doğduğu gibi her doğan çocuk İslâm fıtratı üzere (hak din olan İslâmı kabule müsait olarak) doğar. Sonra anne ve babası onu yahudi yahut mecûsi yaparlar."

Sonra Ebû Hüreyre (ra.) "Ey Muhammed, hakka yönelecek kendini, Allah'ın insanlara yaratılışta verdiği dine ver. Zira Allah'ın yaratılışında değişme yoktur. İşte doğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler." (1) mealindeki ayet-i kerimeyi okuyunuz! demektedir.
Buhari, Cenâiz 80; Müslim, Kader 22
Rum (30) 30

Hadisten Öğrendiklerimiz
  • Her insan İslâm fıtratı üzere (İslâmı kabule müsait olarak) doğar.
  • Anne ve baba çocuğun hayatında yönlendirici en önemli faktörlerdir.
  • İnsanda aslolan hayırdır. Şer sonradan meydana gelmektedir.
  • Çocuk doğduğunda ruhi ve manevi bir kudretle teçhiz ve takviye edilmiş olup, aynı zamanda toplumun temiz ve iyi bir üyesidir.
  • Dinî şekillenmede tesirleri açık ve inkar edilemez olan anne baba, geleceğin neslini yoğurup yetiştirmede en büyük pay sahibidirler
Alt 16-05-2009, 01:10
Üye

vvalla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yanlış demiş, her doğan Fenerbahce fıtratı üzerine doğar demesi lazım mış...
terbiyeli ol anladık inanmıyorsun ama saygılı ol ondan sonra bize niye saygı göstermiyorlar diye ağlama
Alt 16-05-2009, 01:17
Üye

milomanaradan alıntı :Zaten hadise kurana inansam aksini göstermeye çalışmam. İnsan hiç bir haltın fıtratına doğmaz, insan 330gr beyinle 70~80 yıl bu hayatın keyfini sürmeye insan neslini devam ettirmeye doğar. Sizde bırakın bu zırvaları hayatınızı adam gibi yaşayın

işte burda dünya görüşlerimiz değişiyor sen ben ölünce biterim diyorsun ama ben devam edeceğim diyorum dünyaya sadece keyif çatmak için gelmediğime inanıyorum 100gramın peşindende koşmaya değmez diye düşünüyorum hayatı da erkek gibi yaşıyorum hayat sadece maldivlerd ananas yemek değil önemli olan huzurlu olmaktır bende huzurluysam ve hayatımdan memnunsam ne yapayım maldivleri
Alt 16-05-2009, 01:22
Kıdemli Üye

"Hayvan yavrusu doğarken burnu- yahut kulakları kesik olmaksızın uzuvları tam ve mükemmel olarak doğduğu gibi her doğan çocuk İslâm fıtratı üzere (hak din olan İslâmı kabule müsait olarak) doğar. Sonra anne ve babası onu yahudi yahut mecûsi yaparlar."

...
[*]Anne ve baba çocuğun hayatında yönlendirici en önemli faktörlerdir.
Kendi sözleriniz olmayan bu sözleri sizin olarak kabul ettik.

Bu arada, Buhari'yi sağlam hadisçiler sınıfına koyduğunuzu not ettik.

Gelelim sadede; Kur'an lafzına göre hayvan karşısında insan nerededir? Sizce Muhammed hayvan yavrusunun burnu ile insan fıtratını kıyaslamış olabilir mi? Burnu eksik doğan bir insan sizce müslüman olabilmek ayrıcalığını yitirir mi?

Anne-baba konusu sizin için son derece azap verici olabilir.

A.

Alt 16-05-2009, 01:24
Kıdemli Üye

bize niye saygı göstermiyorlar diye ağlama
milo kusura bakmasın, ama bana katılacağından eminim; saygı, ihtiyacımız olan son şeydir.

A.

Alt 16-05-2009, 01:39
Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendi sözleriniz olmayan bu sözleri sizin olarak kabul ettik.

Bu arada, Buhari'yi sağlam hadisçiler sınıfına koyduğunuzu not ettik.

Gelelim sadede; Kur'an lafzına göre hayvan karşısında insan nerededir? Sizce Muhammed hayvan yavrusunun burnu ile insan fıtratını kıyaslamış olabilir mi? Burnu eksik doğan bir insan sizce müslüman olabilmek ayrıcalığını yitirir mi?

Anne-baba konusu sizin için son derece azap verici olabilir.

A.
ilk sorun bence abes olmuş bir insanla bi hayvanla nasıl kıyaslamamı istersin tabiki insan çok yüce bi varlık kıyaslanamaz bile

kıyaslamışsa bunda anormal olan bi şey yok bence yani burda söylemek istediği şu diye düşünüyorum doğan her insanın islam fıtratla yaratıldığı bu fıtratın olmamasının bi eksiklik olacağı

terbiyeli ol dediğim kişi vvalla yaydı orda bi düzeltme yapman lazım

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil