Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-07-2020, 20:19
peygambertatilde peygambertatilde isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kabenin Anahtarları

Forumda aradım ama bulamadım eğer var ise affola. Kabe'nin anahtarlarına dair bir hikaye var. Hikayeyi herkesin bildiğini varsayarak uzunca yazmıyorum. Kısaca bahsedersek Mekke'nin Muhammed tarafından işgal edilmesi sonrasında Kabe'nin anahtarlarının önce elinden alındığı sonra tekrar kendisine verildiği ileri sürülen putperest bir adam var. Hikayenin ana teması da işi ehline verin.

Aklıma takılan bu hikaye doğru mu? Bana pek mantıklı gelmiyor da. İşin aslını bilen var mı?
Alt 09-07-2020, 12:52
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.peygambertatilde;bu yazılanlar ''doğru'' veya ''tarihi gerçekler'' değil..MİT bunlar..

Nisa 58'in nüzul sebebinin bu mevzu olduğu söyleniyor..
Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür.
Bahsedilen kişi de şu;
https://islamansiklopedisi.org.tr/osman-b-talha

Bu kişi Mekke'nin fethine katılan bir Müslüman ama öncesinde Mekke'de yaşayan önemli bir kafirmiş..
Muhammed'in yeğeni ALİ,Mekke fethedildikten sonra demiş ki;
''Kabe'nin anahtarlarını (hicabet görevini) bana ver..''
Muhammed'de daha önce bu işi yapan,yeni Müslüman olmuş Osman'ı çağırtmış ve ona bu görevi vermiş..

Buradan Müslümanlar,peygamberin liyakata önem verdiği sonucunu çıkarabilirler..Yalnız başka sonuçlar da çıkar

1-Ailesi ile beraber uzun süre sözde ''putperest'' tapınağını koruyan/kollayan bir insana,''tek tanrının evi'' diye lanse edilen aynı mekanın anahtarının verilmesi büyük bir çelişkidir..
2-Ali'nin bu görevi bizzat Muhammed'den istemesi ve amcasının bu görevi Ali'ye vermemesi de,ilginçtir..
3-Nisa 58'de Kabe ''emanet'' gibi lanse edilmiştir..Kabe sanki putperest Kureyşlilerin malı da,Muhammed'de Osman'a bu emaneti geri vermiş gibi bir anlam çıkar..

Bu ''anahtar'' mevzusu da,antik Mısır'a kadar iner;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ankh

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil