Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-07-2020, 13:49
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran'ı çarpıtmakta üstünüze yok..Ben bir ateist olarak Kuran'ı ''doğru'' anlamak için çabalarken,sizin inanılmaz rahat bir şekilde yazılanları çarpıtmanız çok acayip değil mi?
Aslında benim Kuran'ı çarpıtmam,sizin de Kuran'ı ''doğru'' anlamak için çabalamanız lazım değil mi?

AVRET ise Ahzab 13'te görüldüğü üzere, tehlikeye açık şeyler demek yani takılar.
Ben bu cümleleri görüp,ne diyeyim size?
Takının ''tehlikeye açık şeyler'' olduğunu nasıl yazarsınız?

''Akıl'' diyorsunuz da,nur 58'e göre ''ergen olan çocuklar anne ve babalarının odalarına izin almadan girebilirler'' anlamını da,akıl süzgecinden bir geçirsek olmaz mı?

Nur 31'de ''süs'' diye çevrilen kelime,yani ''ziynet'',kadının avret yeridir..Mesele bu..Ziyneti ''meme'' veya ''baş'' veya ''takı'' olarak algılamak,bu ayetle ters düşmek demektir..Bunu bir türlü anlatamadım size..!

Ayetlerin bize saçma gelip gelmemesi önemli değil..Önemli olan ayette ne dendiği..Burada yorum yapmıyoruz,ayetleri anlamaya çalışıyoruz..
Alt 14-07-2020, 15:09
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran'ı çarpıtmakta üstünüze yok..Ben bir ateist olarak Kuran'ı ''doğru'' anlamak için çabalarken,sizin inanılmaz rahat bir şekilde yazılanları çarpıtmanız çok acayip değil mi?
Aslında benim Kuran'ı çarpıtmam,sizin de Kuran'ı ''doğru'' anlamak için çabalamanız lazım değil mi?

Ben bu cümleleri görüp,ne diyeyim size?
Takının ''tehlikeye açık şeyler'' olduğunu nasıl yazarsınız?

''Akıl'' diyorsunuz da,nur 58'e göre ''ergen olan çocuklar anne ve babalarının odalarına izin almadan girebilirler'' anlamını da,akıl süzgecinden bir geçirsek olmaz mı?

Nur 31'de ''süs'' diye çevrilen kelime,yani ''ziynet'',kadının avret yeridir..Mesele bu..Ziyneti ''meme'' veya ''baş'' veya ''takı'' olarak algılamak,bu ayetle ters düşmek demektir..Bunu bir türlü anlatamadım size..!

Ayetlerin bize saçma gelip gelmemesi önemli değil..Önemli olan ayette ne dendiği..Burada yorum yapmıyoruz,ayetleri anlamaya çalışıyoruz..

Kim demiş girebilirler diye?
Hayır,
giremezler:

Ey iman etmiş olanlar!
ihtilama ermemiş olanlarınız
sizden izin alsınlar
...giysilerinizi çıkardığınız vakitlerde.

Ya eyyüh ellezîne émenû!
Liyeste'zinkum ellezîne lem yeblugul hulume
...hîne tedaûne siyabekum.

İhtilama ermemiş olsalar bile kendi çocuklarınız
odanıza izinsiz giremezler,
girip te açıktaki memelerinizi göremezler, HARAMDIR
ama başkalarının kadın avretinden anlamayan çocukları görebilirler, CAiZDiR.

Memelerinizi
ihtilama ermemiş olsalar bile kendi çocuklarınıza açmanız haram olup dururken
başkalarının kadın avretinden anlamayan çocuklarına açmanız neden caizdir?

Buna göre
"evlerimiz avrettir" cümlesindeki "avret" nedir;
kadınların avretleri ifadesindeki "avret" nedir,

Evlerin, duvarların tesettüre mi sokulması gerekir;
yoksa evler, duvarlar erkekleri şehvete mi getirir?

Konu Hasan Akçay tarafından (14-07-2020 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-07-2020, 19:06
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"Daha kendine nasıl inandıracağına bile karar verememiş, bilmiyor. Birbirinden farklı farklı dinler ve kitaplar gönderiyor. Eline yüzüne bulaştırıyor."

Kuran'ı vahyeden varlık Tevrat ve İncil'i yazdıran Tanrı değil.Dostoyevski'nin tarzı nasıl Ömer Seyfettin'e benzemiyorsa,üslup farkından bunu anlamak mümkün.

"tahrif olmuş"

Yüzde kırkı tahrif olmuş diyelim,yüzde altmış üslup aynı olmalı.Tanrı sanki edebiyat dersi aldı ,üslubunu geliştirip farklı bir kitap yazdırmak istedi (lafım "Kuran önceki kitaplara benzemiyor" diyenlere )
Son kitabı diğerlerinden aşırı farklı olduğu ortadayken, "önceki kitapları ben yazdım" diyen yazara nasıl inanabiliriz ? Ancak "kendini geliştirmiş,son kitabında kendini aşmış" diyerek inanabiliriz (Öylede olsa aşırı üslup farkı nasıl açıklanabilir ?) .Tanrı kusurlu mu ki ,kendini geliştirsin veya etkilemek adına tarzını değiştirsin ? etkilemek için ani tarz değişikliği yapmaya ihtiyaç duyacak kadar edebiyatı kullanan Tanrı "doğruyu" ötelemiş olsa gerek.Edebiyat doğruluktan sonra gelmeli veya "doğru" tek delilin olmalı.Tevrat ve İncil'de " bu kitabın benzeri yazılamaz" diye bir cümle geçmez.

"Bütün kitapları mükemmel veya şu şu eserleri diğerlerinden daha iyi" demek normal iken,Tanrı için "son kitabı mükemmel,diğerleri vasat" demek inandığın Tanrı'ya hakaret değil mi ?

Tanrı'nın amacı hakikati ifade etmek,klavuzluk,doğruyu söylemekse,edebi dil bu doğruluğa nasıl bir katkı sağlayabilir ve son kitabında " daha iyisini yapayım" deyip niye Kuran'ı vahyeder ? İncil dünyanın en çok satan Kutsal kitabıyken,Kuran'ın mükemmelliğine şahit tutacak çoğunluğu nereden bulacaksın ?

"Benzeri yazılamaz ,öyleyse insanlar yazmamıştır."

İnsanlar yazmamışsa,Tanrı dışında yazacak kimse yok mu ? Tek alternatifin Tanrı mı ? Tanrı'nın önceki kitaplarda ki uyarılarından haberdar mısın ? Tanrı'nın ne dediğine kulak verdin mi ? İncil'de Tanrı "yanıltıcı güç" göndereceğini söylüyor,ta ki İsa'yı inkar edenler yalanlara kansın,inkarının cezasına karşılık mahvolsun ve inkarı için mazareti kalmasın.Kuran'ın mükemmel ,mucizelerle dolu olduğunu mu düşünüyorsun ? Benzersiz dediğin Kuran ,İncil'e göre "yanıltıcı güç" ten başkası değil.Peki ,müslümanken , niye kimi sureleri okurken tebessüm ediyordum ? "Bu Tanrı kelamı olamayacak kadar tuhaf,komik" diyordum ? Cehenneme girerim korkusuyla ,farklı mealleri "belki bu sureyi daha iyi tercüme etmişlerdir" deyip okumaya çalışıyordum ? 20 yaşlarındayken bu başıma geldi.Mealleri giderek mükemmelleştiriyorlar mı ? Kuran Allah kelamı değil miydi ? Hayran olduğun üslup Allah'a mı yoksa mealciye mi ait ? "Bu kitap eşsiz!" derken kimi yüceltiyorsun,mealciyi mi,Allah 'ı mı ?

"Benzeri yazılamaz,öyleyse her dediği doğrudur ."

Her dediğinin doğruluğunu teyit etmek kıyas,bilgi,sorgulama ,şahit,zaman gerektirirken , "benzerinin yazılamaz olması" kitabın doğruluğuna nasıl delil olabilir ? İncil'e göre bazı şeyleri insandan daha mükemmel yapan biri var :

Yuhanna 8/44 "Siz babanız İblis'tensiniz ve babanızın arzularını yerine getirmek istiyorsunuz. O başlangıçtan beri katildi. Gerçeğe bağlı kalmadı. Çünkü onda gerçek yoktur. Yalan söylemesi doğaldır. Çünkü o yalancıdır ve yalanın babasıdır. "

"yalanın babası" -İblis kadar iyi yalan söyleyen yok- demek olduğuna göre benzeri uydurulamaz yalanları için İblis'i Tanrı mı ilan edelim ?
Alt 14-07-2020, 19:40
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu garip arap tanrisinin benim dikkatimi ceken ozelligi ise sonsuz ceza/iskencedir.

Hangi insan sonsuz cezayi hakedecek sonsuz bir suc islemistir?

1 milyon yil yak, 1 trilyon yil yak. Yok. Sonsuzluk. Bu hakkaniyetsizliktir. Hickimse sonsuz cezayi hakedecek bir suc islemeyez. Insan olarak gucu yetmez oyle bir suca.

Arap colunde klimasiz gecen binlerce yildan sonra gunesin kafaya degil genlere gecmesinden dolayi boyle bir tanri uretilmis, amcasini inandiramasa da buyuk bir grubu inandirmistir.

Papa inanmayanlar cezalandirilmayacak fln dedi son yillarda, hristiyanlar cark ediyor ama arapperestlerde nerde hak hukuk bilinci?

Bir insan hic kimseye hic bir zarar vermeden sadece inanmasa sonsuza kadar yakilacak cehennemde.

Arap iste.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 14-07-2020, 21:42
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nur 58-Ey inananlar! Ellerinizin altında olan köle ve cariyeler ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar, sabah namazından önce, öğle sıcağında soyunduğunuzda ve yatsı namazından sonra yanınıza gireceklerinde üç defa izin istesinler.
Özellikle ergen olmamış çocukların izin istemesi belirtildiğine göre ve ergen olan çocuklardan da bahsedilmediğine göre,demek ki ergen olan çocukların izin istemesine gerek yok..

Ahzab 13'deki avreti de ''korunmasız'' olarak görebilirsiniz..
Alt 15-07-2020, 05:04
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özellikle ergen olmamış çocukların izin istemesi belirtildiğine göre ve ergen olan çocuklardan da bahsedilmediğine göre,demek ki ergen olan çocukların izin istemesine gerek yok..

Ahzab 13'deki avreti de ''korunmasız'' olarak görebilirsiniz..

Lütfen sevgili ahlaksız!

Ergen olan
yani
ihtilama ermiş çocuklarınızın da
izin istemesi farzdır, gereklidir.

Nûr 59:

Çocuklarınız erginlik çağına geldiklerinde
kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi
izin istesinler.

Ve iza belegal etfâlu minkumul hulume
fel yeste'zinû
kemâs te'zen ellezîne min kablihim.