Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-09-2014, 00:25
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Standart İlk İnen sure

Müslüman Kardeşlerimizi zorlayacak bir soru soracağım, umarım gerçeği görüp Ateizm Dinine koşarak gelirler.
Soru : Kuranda ilk inen S U R E nedir?
sizi yormayayım, ben söyleyeyim,
A L A K
Mekke'de inmiştir. 19 ayettir.
1. Oku O yaratan Rabbinin adıyla!
2. İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!
3. Oku, O, cömertliğinin sonu olmayan Rabbindir!
4. Kalem ile (yazmayı) öğreten de.
5. O, insana bilmediği şeyleri öğretti.
6. Sakın okumazlık etme! Çünkü insan, muhakkak azıtır!
7. Kendisini artık ihtiyacı yokmuş görmekle.
8. Kesinlikle sonunda Rabbinedir dönüş!
9. Baksana o engelleyene,
10. NAMAZ KILMAKTA OLAN BİR KULU,
11. Baksana o doğru yolda giderse
12. ya da takva sahibi olmayı emrederce, fena mı?
13. Baksana, yalanlar ve tersine giderse, iyi mi?

10'uncu ayette ne diyor, Namaz Kılmakta Olan Bir Kulu...
EEEEE, daha kuran inmedi, müslüm kardeş NASIL NAMAZ KILIYOR; namazda sure yerine ne uyduruk şeyler okuyor. Daha ayettir suredir inmemiş, nasıl namaz KILIYORLAR.
Kurandaki bu M A N T I K .. H A T A S I N I nasıl açıklıyorsunuz. Cevap veremeyen Müslüman ATEİST olsun.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 23-09-2014, 00:41
Thelogical Facts Thelogical Facts isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

walla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Müslüman Kardeşlerimizi zorlayacak bir soru soracağım, umarım gerçeği görüp Ateizm Dinine koşarak gelirler.
Soru : Kuranda ilk inen S U R E nedir?
sizi yormayayım, ben söyleyeyim,
A L A K
Mekke'de inmiştir. 19 ayettir.
1. Oku O yaratan Rabbinin adıyla!
2. İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!
3. Oku, O, cömertliğinin sonu olmayan Rabbindir!
4. Kalem ile (yazmayı) öğreten de.
5. O, insana bilmediği şeyleri öğretti.
6. Sakın okumazlık etme! Çünkü insan, muhakkak azıtır!
7. Kendisini artık ihtiyacı yokmuş görmekle.
8. Kesinlikle sonunda Rabbinedir dönüş!
9. Baksana o engelleyene,
10. NAMAZ KILMAKTA OLAN BİR KULU,
11. Baksana o doğru yolda giderse
12. ya da takva sahibi olmayı emrederce, fena mı?
13. Baksana, yalanlar ve tersine giderse, iyi mi?

10'uncu ayette ne diyor, Namaz Kılmakta Olan Bir Kulu...
EEEEE, daha kuran inmedi, müslüm kardeş NASIL NAMAZ KILIYOR; namazda sure yerine ne uyduruk şeyler okuyor. Daha ayettir suredir inmemiş, nasıl namaz KILIYORLAR.
Kurandaki bu M A N T I K .. H A T A S I N I nasıl açıklıyorsunuz. Cevap veremeyen Müslüman ATEİST olsun.
Namaz vardı ama farklı kılınıyordu.İslam öncesi Dini Görüş konusunda yazılar var.Adamlar Allah'a inanıyorlar .Sadece Allah'tan küçük Tanrılara ya da şefatatçilere de inanıyorlar.
Alt 23-09-2014, 00:47
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

daha kuran inmedi, müslüm kardeş NASIL NAMAZ KILIYOR; namazda sure yerine ne uyduruk şeyler okuyor. Daha ayettir suredir inmemiş, nasıl namaz KILIYORLAR. soru bu namaz vardı da farklı kılınıyordu cevap mı şimdi, vardıysa ayetsiz suresiz nasıl kılınıyor onu soruyoruz. maykıl ceksin şarkıları okuyarakmı?

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 23-09-2014, 01:12
Thelogical Facts Thelogical Facts isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

daha kuran inmedi, müslüm kardeş NASIL NAMAZ KILIYOR; namazda sure yerine ne uyduruk şeyler okuyor. Daha ayettir suredir inmemiş, nasıl namaz KILIYORLAR. soru bu namaz vardı da farklı kılınıyordu cevap mı şimdi, vardıysa ayetsiz suresiz nasıl kılınıyor onu soruyoruz. maykıl ceksin şarkıları okuyarakmı?
Ben Müslüman değilim ataist kardeş. Ben de senin gibi Tanrı ''ATA''ya tapıyorum.
Alt 23-09-2014, 01:15
Üye

Thelogical Facts´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Müslüman değilim ataist kardeş. Ben de senin gibi Tanrı ''ATA''ya tapıyorum.
aferim sana o zaman

Alt 23-09-2014, 01:26
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili walla,

ALAK 1-5 arası ayetler 1. yılda iniyor. Buradan bakabilirsiniz.

ALAK 6-19 arası ayetler 3. yılda iniyor. Buradan bakabilirsiniz.

Peki "İslamda ilk 3 yılda namaz ve dua işi tamamlanmış mıydı derseniz", "hayır" derim. Kelime aramasında namaz sözü yine ilk ALAK 10'da bulunuyor. Gerçi bunun önemi yok, çünkü nasıl namaz kılınacağı, kılarken hangi dualar okunacağı Kuran'da yazmıyor. Kaç vakit, kaç rekat kılınacağı da net değil. Sabah/öğle/akşam namazları net, diğerleri satır arasında geçiyor. Kimine göre net olanlar farz, diğerleri sünnet. Yaşar Nuri Öztürk anlatıyor, aynı youtube sayfasında bir çok "alim" bu söyleme karşı çıkıp cevap veriyor.

(Apaçık Kuran'da dinin direği namaz bile anlaşılamıyor.)

İddiaya göre nasıl namaz kılınacağını Muhammed peygamber uygulamalı olarak gösterdiği için Kuran'ın yazmasına gerek yokmuş.

--/--

Kuran'da sure adı, sırası ve numarası mantık dahilinde verilmemiştir. Hadislerde ayetlerin dağınık surelere parça parça indiği rivayet edilir. Üstte verdiğim linkte hadislerden derlenmiş "nüzül sırasına göre ayetler" yer alıyor. 200 kadar ayetin ne zaman indiği bilinmiyor.

Ben "iniyor" diyorum, siz "indiği iddia ediliyor" anlayın.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 23-09-2014, 01:58
Üye

Sevgili Deist Tr kardeş, uğraşmışsın emek harcamışsın, velakin namazda sure okunur, kolaylık olsun diye de en kısaları tercih edilir ama sonuçta sure okunur, Alak 10'a gelene kadar kadar sureler parça parça kimi ortadan başlamış, kimi ortası yok, kimi sondan. parça parça. Namazda okunan neydi bu yarım yamalak sureler mİ?
Mesela namazda en çok okunan sure Fatihadır, fatiha suresini eksik okuyarak namaz kılınırmı?

Alt 23-09-2014, 14:03
Selmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Selmet Selmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

islamda namaz bir ibadet değildir.. aynı askeriyede olduğu gibi yapılması zorunlu bir talim dir..
Alt 27-09-2014, 19:48
kalemerre kalemerre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili walla, daha ilk ayetler iniyor kuran tamamlanmadı ve Muhammed henüz allah ile yukarıda buluşup (Miraç )onun emri olan namaz farz dahi olmadı, ezan olayı da ortada yok, ezanın rüyalar yolu ile sahabeye bildirilmesi de ilginç, o sahabeler henüz putperest ve islam yeni başlıyor. Fakat allah ilk ayetlerde namazdan bahsediyor, allah çok unutkan olmalı.

Birde hep düşünürüm, Muhammed ezan okuyupta nasıl namaz kılıyor ve kıldırıyordu, Allah birdir, Allah birdir ve muhammed onun elçisidir mi diyordu yoksa ben allahın elçisiyim mi diyordu, ve kendi ailesine ve sahabelere esenlikler diliyordu.

Muhammed in günlükleri işte böyle insanlığı dumura uğratmış, Dünyanın gelmiş geçmiş en müthiş senaryosu.

Diliyorum ki bütün insanlık yazılmış olan bütün günlüklerin etkisinden biran önce kurtulsun.

Sevgiler.
Alt 27-09-2014, 20:32
fosill fosill isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslamiyet'ten önce cuma namazı var olup, "Arube" adıyla bilinirdi. bunu, Muhammed'den önce Kab Bin Lüey oluşturmuştu. ayrıca, namazın daha önce var olduğu Kuran'ın birçok ayetinde de bulunuyor. (Al-i imran suresi-39, İbrahim suresi-40, Meryem suresi-31 vb.)

Oruç ibadetinin Muhammed'den asırlar önce var olan bir adet olduğunu Kuran zaten yazıyor. (bakara 183.ayet). hatta, o zaman orucun başlangıcı bile İslamiyet'teki gibi aya göre tespit ediliyordu. tıpkı, bugünkü Müslümanlar gibi, ay'ı görmek için gözetleme heyetleri bile kuruluyordu. (Hayrullah örs, Musa ve Yahudilik, s.409

Namaz da İslamiyet'ten önce vardı. hatta, bugünkü gibi günde beş vakit kılınıyordu. isimleri, Şaharit (sabah namazı), Musaf (öğle namazı), Minha (ikindi namazı), Neilat şerarim (akşam üstü) ve Maarib (akşam namazı) olarak halk arasında kullanılıyordu. (Hayrullah örs, Musa ve Yahudilik, s.399-405; doç.dr. ali osman ateş, asr-ı saadette İslam; şaban kuzgun, Hz. İbrahim ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism, s.162.)

"Onların Beyt(tullah) yanındaki namazları da, ıslık çalmadan ve el çırpmaktan başka bir şey değildi…" (Enfal 35) âyeti câhiliye döneminde müşrik Arapların namaza yabancı olmadıklarını göstermektedir. Nitekim bu dönemde müşrikler, erkek-kadın, açık-saçık el ele tutuşur, Kabe'nin etrafında dolaşırlar ve ıslık çalıp el çırparlardı. Böylece, ibâdet ediyoruz diye çalar, oynar ve yaptıklarını alkışlarlardı. Hz. Peygamber Kabe'ye gelip namaz kılmak ya da Kur'an okumak istediği zaman, çoğu zaman böyle âyin yapmakta ileri giderler, kendileri de namaz kılıyor ve duâ ediyor*larmış gibi gösteri ve gürültü yaparlar, bunu kendile*rine bir ibâdet sayarlardı (Elmalı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, Eser Neşr., bty, IV, 2400).

Konu Neva tarafından (27-09-2014 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: ard arda atilan 4 kisa mesaj birlestirildi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil