Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-03-2010, 21:46
LAİLAHEİLLALLAH LAİLAHEİLLALLAH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bayraktaro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Saroz Arkadaşım;

Bende senin gibi düşünüyordum, ama düşüncemi Richard DAWKİNGS değiştirdi. Özellikle "Tanrı Yanılgısı" eserini okursan, orada çok dikkatimi çekti. Evrim savunucularından ve üniversitede öğretim üyesi olan ABD'li ünlü bir biyologtan bahsediyor. Adam zamanında ateistmiş. Ama nasıl olmuş bilinmez, günün birinde koyu bir hıristiyan oluvermiş ve oturmuş, yaptığı bütün çalışmalarını dinle karşılaştırmış.. Şöyle demiş "Ya din doğru ya bilim" ve dini seçtiği için, bütün çalışmalarını saçma bularak çöpe atmış. İnsan beyni tuhaf bir yapıya sahip, kalıplara pek sığmıyor. Hala da şunu düşünüyorum, o kadar evrimi okuyan ve evrimi okutan insanlar var. Ama bu insanlar hala nasıl inançlı ? Aptal değiller, ama neden ????

bak canım kardeşim sana bir şey anlatayım ben bunu bir evrimciden dinledim,adamın adını hatırlamıyorum.bu evrimci şahıs bir gün kendine demiş ki ben bunca yıldır evrimciyim evrimci olmasınada ben bu evrimle ilgili tek bir tane somut bir şey,elle tutulur gözle görülür bir şey bilmiyorum,en iyisi bilenlere,hayatını evrime adayanlara sorayım demiş.gitmiş bir kişini yanına demiş ki bana evrimle ilgili net bir sey söyle;karşısındakı adam susmuş.
sonra bir tane müzenin evrimci bir yetkilisinin yanına gitmiş soruyu tekrarlamış;karşısındaki adam susmuş ve tavana bakmış.

dawkins e gelince o adam beni kanser ediyor.harun yahya dawkinse her gün çağrı da bulunuyor.gel kardeşim senin yol paranı ben vereyim,yemek paranı ben vereyim,seni 5 yıldızlı otelde ağırlayalım gel sadece benimle 1 saat tartış diyor.bunun için harun yahya ingiliz times gazetesine bile ilan verdi.
ama dawkins beyefendi diyor ki;ben harun yahya ile tartışmam.
peki neden diye sorulduğunda harun yahya bilim adamı değil diyor.
buna karşılıkta harun y. diyor ki;benimle tartışmıyorsun ama senin tartıştığın orta okul öğrencileri,rahipler bilim adamı mı?en önemlisi senin üstadın darwin bilim adamı mı diyor.
Alt 21-03-2010, 22:55
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Konunun hiç bir yerini okumadım. sadece üstteki iki yazıya göz gezdirdim. Ancak ilim ile bilimi karıştırmaya çalışmak, ya da ikisini aynı imiş gibi göstermek son derece yanlıştır. İlim, din bilgisi anlamındadır. bilimle uzak yakın bir ilişkisi yoktur.
Detaylı bilgi sitede mevcuttur. Biraz dikkat lütfen. Kelime oyunu yapmanın anlamı yok..

Mesnetsiz iddialar için de yorum yapmaya gerek yok. Evrimcinin biri tavana bakmış da öteki susmuş da.. Kimmiş bu evrimciler ? Tavana bakma sırası sizde galiba

Dawkins, Harun Yahya ile ilgili söyleyeceklerini söyledi. Fosil olarak sunulan balık zokalarını da açıkladı. Neden tartışmayacağını da açıkladı. Bunu bir şov olarak algılamak da Harun Yahya'nın işi olsa gerek. Kaldı ki bir tarafda bilim konuşuyor diğer tarafta bir EDİT Ortada bir benzerlik görebiliyor musunuz bilmiyorum ama çok da uğraşmaya gerek yok. Herşey ortada. Gözünüzü tavandan çevirip gerçeklere odaklanın derim..

Konu dilaver tarafından (21-03-2010 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-03-2010, 23:06
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sizin edebi ilminiz böyle mi namık? kıyasladığınız sözlere dikkat edin, o bahsettiğiniz şey Allah korkusu olmayan kullarda olur.
Alt 22-03-2010, 00:35
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

namik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konunun hiç bir yerini okumadım. sadece üstteki iki yazıya göz gezdirdim. Ancak ilim ile bilimi karıştırmaya çalışmak, ya da ikisini aynı imiş gibi göstermek son derece yanlıştır. İlim, din bilgisi anlamındadır. bilimle uzak yakın bir ilişkisi yoktur.
Kelimeler ile ne kadar oyunlar oynuyor ve onlara bu kadar bağlı kalıyorsunuz,oysa kelimelerden çıkan manaların ne maksatla dendiği önemlidir...

Böyle şeylere takılacak iseniz zaten ilimle,bilimle,işiniz olmasa gerek...

ilim, -lmi Ar. ¤ilm
a. 1. Bilim

İlim Köken: Ar.
1. Bilme, biliş, bir şeyin doğrusunu bilme. 2. Bilim.

Kaynak TDK(Türk Dil Kurumu)

İngilizce sözlüğünüzde science kelimesine bakın neler diyor.

Bir şeyin eski alışılagelmiş ismiyle tekrarlamak onun anlamının değiştiği anlamına gelmez.

Eskiden okullara mektep;
Öğrencilere Talebe;
Uçaklara Teyyare deniliyordu.

Ama bunlar kendileri ile aynı anlama günümüz türkçesiyle aynı manaya geliyorlar,bunları telafuz eden birisinin sözünü dinlediğimizde aklımıza okul,öğrenci ve uçak geliyor.Önemli olan kelimenin anlattığıdır,bu kadarda komik yada aciz olmayın...

Ard niyet nelere KADİR...

Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 22-03-2010, 03:07
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Mecaz anlamını da anlatan bi sözlük bulamadıkmı nogada bide ona bakalım, islam külliyatında "bilim" sözcüğü geçmez...olmaaaaaz ilim olacaaaaauk... oyun oynamayın kelimelerle.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 22-03-2010, 13:36
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mecaz anlamını da anlatan bi sözlük bulamadıkmı nogada bide ona bakalım, islam külliyatında "bilim" sözcüğü geçmez...olmaaaaaz ilim olacaaaaauk... oyun oynamayın kelimelerle.
Siz kelimere takılmaya devam edin nova.,kelimeler size yeter...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 22-03-2010, 21:25
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

LAİLA......´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bak canım kardeşim sana bir şey anlatayım ben bunu bir evrimciden dinledim,.........müzenin evrimci bir yetkilisinin yanına gitmiş soruyu tekrarlamış;karşısındaki adam susmuş ve tavana bakmış.

laila kardeş.... nasıl bir evrimci ki bu senin anlattığın müzeciye gidip sorup öğreniyor... biri şeyinden uydurmuş olmasın...

LAİLA.......´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
dawkins e gelince o adam beni kanser ediyor........;benimle tartışmıyorsun ama senin tartıştığın orta okul öğrencileri,rahipler bilim adamı mı?en önemlisi senin üstadın darwin bilim adamı mı diyor.
laila kardeş.... kanser olma oku adam ol... kimin ne olduğunu karıştırıyorsun.. HY bilim adamı mı???

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 23-03-2010, 02:22
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz kelimere takılmaya devam edin nova.,kelimeler size yeter...
İletişim ve etkileşim "fark etmekle" başlar, ben o kelimeler olmadan nasıl farkedicem aklınızdan geçenleri.

Kelimelere takılırım tabi, düzgün yazı yazıp konuşulabilinirse daha rahat anlayabiliriz birbirimizi, önce şu yazım ve iletişim meselesini aşalım, Kaynağa inelim.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 23-03-2010, 02:31
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger nova;

Burada bir "haklilik" payi var. Turkce de ilim ile bilim ayni anlami veriyor. Ingilizcedeki "creed" kelimesi ise; tam anlamiyla dini icerikli. Dolayisiyle, belki de en guzeli, birine bilgi (bilimsel olana), digerine ogreti (inancsal olana) demek, daha tutarli ve yerinde olacak.

Ayni bilimsel dusunce ile, inancsal dusunce gibi. Bu temelde de gnostik kelimesi daha uygun. Gnostik kelimesinin icerigi, gene dini, karsiti da agnostik, yani dini olmayan, dini ogeler icermeyen v.s. anlaminda.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-03-2010, 07:33
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Birileri Adnan oktar efendiyi de, bu tarz tartışmalara gerçekten ciddi bir tarafmış gibi savuna bildi sonunda, daha ne isteriz.

Yaşasın motorlar ve motorcular

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil