Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-07-2010, 16:00
kitapsızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kitapsızım kitapsızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kadınla erkek eşit olamazlar !

Alıntıdır...

Erdoğan’ın sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileriyle yaptığı toplantıda ‘Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ demesi şaşkınlık yarattı, salonda tartışmalar yaşandı.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Başbakan Tayyip Erdoğan, kadın örgütleriyle yaptığı toplantıda kadınların önerilerini dikkate almazken, zaman zaman tartışma yaşandı. Erdoğan’ın “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadın ve erkek farklıdır, birbirinin mütemmimidir (tamamlayıcı)” demesi katılımcılarda şok etkisi yarattı.

Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’nda kadın örgütü temsilcileriyle demokratik açılımla ilgili olarak önceki gün yaptığı toplantı gergin geçti. Bir katılımcı, “Bir yanınıza şehit anneleri, bir yanınıza Cumartesi Anneleri’ni alarak terörün çözümü konusunda topluma mesaj verin” önerisinde bulundu. Toplantının açılış konuşmasında Arjantin’de faşist cunta döneminde mücadele veren Mayıs Anneleri’ni örnek gösteren Erdoğan’ın, Cumartesi Anneleri için “Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, Cumartesi Anneleri birileri tarafından kullanılıyor” demesi dikkat çekti.

Haberin devamı burda

Alt 21-07-2010, 05:32
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Evet, Tayyip bu kez hakli ......... kadin erkek kanun onunde esit olamaz .... O yuzden pozitif ayrimcilik hukmu yer aliyor bu yeni anayasa degisiklik paketinde ..... Yani kadinin haklarinin erkeklere ve topluma karsi devlet guvencesine alinmasi gerekiyor ... Bunun da anayasanin esitlik ilkesine aykiri olamiyacagi belirtiliyor ...
Alt 21-07-2010, 14:36
hako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hako hako isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pes diyebilir miyim ?
Adam, Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadın ve erkek farklıdır, birbirinin mütemmimidir! diyor.Siz anayasadan bahsediyorsunuz !

Hatta abartarak "kadınla erkek kanun önünde eşit olamaz" çıkarımını yapıyorsunuz.

Yine de aradaki farka bakalım .

(eski)MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasına göre “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.”

(teklif edilen)MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasının sonuna “Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.” cümlesi ve aynı maddeye ikinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş, devamındaki fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.
“Çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi özel surette korunması gerekenler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz.”

"Önce insan ol, sonra gel. Ben mevlana değilim"
Alt 21-07-2010, 23:49
Kıdemli Üye

hako´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pes diyebilir miyim ?
Adam, Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadın ve erkek farklıdır, birbirinin mütemmimidir! diyor.Siz anayasadan bahsediyorsunuz !

Hatta abartarak "kadınla erkek kanun önünde eşit olamaz" çıkarımını yapıyorsunuz.

Yine de aradaki farka bakalım .

(eski)MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasına göre “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.”

(teklif edilen)MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasının sonuna “Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.” cümlesi ve aynı maddeye ikinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş, devamındaki fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.
“Çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi özel surette korunması gerekenler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz.”
Daha ne kadar acik izah etsem acaba ? Bir de matematiksel anlatayim ;
Onceki anayasaya gore
Kadin haklari = 1 degerinde olsun esitlik ilkesine gore erkegin haklari da 1 degerinde olmak zorunda , yani

kadin haklari = 1 = erkek haklari

1 = 1 esitlik ilkesi

Pozitif ayrimciliga da 1'den cok kucuk bir rakam verelim diyelimki kadina uygulanan pozitif ayrimciligin degeri de 0.00001 olsun. Bu degeri kadinin haklarina eklersen ne sonuc cikar ?
1.00001 = 1 diye bilir misin ? Diyemezsin. Ama bu ekleme aslinda kadinin toplum ve erkek baskisina karsi korunmasi icin sart , hele hele Turkiye gibi ataerkil bir toplum anlayisinda olan yoplumlarda.

Ama anayasa yine de bu duzenlemenin anayasanin esiktlik ilkesine aykiri degildir ibaresini kullanma ihtiyaci duyuyor. Niye ? Cunku mahkemelerin kadinlarin korunmasina ait aldigi kararlara esitlik ilkesine aykiridir diye itiraz hakkini kaldirmak icin.

Simdi hukumetin basbakani bunun gibi AB'ye uygun demokratliga uygun maddeleri gecirmek icin yirtinirken ..... bir haber kaynaginin baska bir haber kaynagindan RTE'nin konusmasinin tamamini degil de bir kismininin alintiliyarak ne kadar saglikli bir mesaj vermis oluyorsunuz sizce ?

RTE'nin bu konusmasinin daha kapsamli transkripti var mi bir yerlerde de o sozlerden oncesini ve sonrasini da okusak butunuyle analiz etsek.

Bana fikrayi hatirlatti:
Papa'nin Paris'teki havaalanina iner inmez etrafini cevreleyen gazeteciler sormuslar :
- Papa hazretleri , Paris'teki genelevler hakkinda ne dusunuyorsunuz ?
Papa da saskinlikla sormus :
-Paris'te genelev var mi ?
Ertesi gun mansetten gecmisler:
"Paris'teki havaalanina iner inmez Papa'nin ilk sordugu soru Paris'te genelev var mi oldu"
Alt 22-07-2010, 00:10
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger 3.yol;

Iyi guzel degerlendiriyorsun da, RTE'nin "Kadin, erkek esitligine inanmiyorum" sozunun, dayanagi Kuran daki "kadinin olmayan yerine" bir atif olamaz mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 22-07-2010, 00:11
hako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hako hako isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn 3.Yol,

Kadını torbaya sokarak denize girmeye, yumurta kılığında sokakta gezmeye mecbur eden zihniyetin kadın haklarıyla ne gibi bir alakası olabilir ? Eşit bile olması zaten kendisi için yeterince inanılmaz bir durumken, bir de pozitif ayrımcı yanına itibar edilir mi Tayyibin ?

Burada kadın haklarını koruyacak bir akıl aranıyorsa o Tayyibinki olamaz.
Kargalar bile güler vallahi.

Ayrıca adam inanmıyorum diyor siz neden avukatlığını üstleniyorsunuz ?
Nerden biliyorsunuz başka türlü olduğunu ?

Saygılar

Aradığınız transcripti konuda zaten vermişler
http://gercekgundem.com/?p=297583

"Önce insan ol, sonra gel. Ben mevlana değilim"

Konu hako tarafından (22-07-2010 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme yaptım.
Alt 22-07-2010, 02:43
Kıdemli Üye

Arkadaslar, tamamen yanlis anliyorsunuz RTE'nin ne demek istedigini .... kabul ediyorum biraz kafa karistirici bir soylem .....

Ama yapilan eylemlere bir bakalim acilim hakkinda;
......... bilgilendirmek icin ilk kez bir basbakan STK lari topluyor fikirlerini dinleyip not ediyor.
..........anayasaya pozitif ayrimcilik gibi hukumler getiriliyor.
.........hali hazirda hukumetin 2009 yilinda kurmus oldugu kadin-erkek esitligi komisyonu calismakta.

Simdi su Cumhuriyet'in haberine gore RTE'nin konusmasindan alinti yapilan bolumu suraya bir yazalim :

“Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. Onun için fırsat eşitliği demeyi tercih ediyorum. Kadınlar ve erkekler farklıdır, birbirinin mütemmimidir” dedi.

Sevgili Evrensel,
Hakli olabilirsiniz Kuran'da da kadin ile erkegin esit yaratilmadigina bir gonderme olabilir “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum." sozleri. Ama bundan sonra bir ekleme yapmis : "Onun için fırsat eşitliği demeyi tercih ediyorum .Kadınlar ve erkekler farklıdır, birbirinin mütemmimidir(tamamlayicisidir)”

Ben buradan sunu anliyorum : Kadin ve erkek birbirine denk degildir ama birbirini tamamlar, cunku Allah o sekilde yaratmamistir ama kadinlara da firsat esitliginin saglanmasindan (pozitif ayrimcilik) yanayim .....

Zaten pozitif ayrimciligin demokratik anayasalara konma sebebi nedir ? Kadinin tabiatindan ve icinde yasadiklari geleneklerinden dogan esitsizligin kanunlarla giderilmesi degil mi ?

Ayrica Kuran'i incelemis olanlar bilir. Kuran kadin ve erkegin yaradilistan esitsizliginden kaynaklanarak .... kadin haklarini kisitlar erkegin hegemonyasina sokar.
Ama dikkat ederseniz RTE ayni yaradilis esitsizliginden tam tersine bir eyleme geciyor .....
Kadini, toplumun ve erkegin hegemonyasindan cikarmaya calisiyor. "birbirinin tamalayicisidir" diyerek de birbirlerinin eksikliklerini tamamliyor diyor .....

Saygilar,
3.yol
Alt 22-07-2010, 02:45
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger 3.yol;

"Camiyi calan, kilifini hazirlar"

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 22-07-2010, 05:59
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger 3.yol;

"Camiyi calan, kilifini hazirlar"

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sevgili Evrensel,

Ben gayet acik yazdim ... Herhalde yorumlarima karsi arguman uretemediginiz icin sadece AKP karsiti duygularinizin verdigi kuvvetle bunu yazdiniz .... Ne kadar kendinizi politika disi olarak beyan etseniz de sizin de politikadan kurtulamadiginizi gormus oldum ki zaten bunun mumkun olamiyacagini size onceden yazmistim ....... Insan politik bir varliktir toplu olarak yasadigi surece ....

Herkesin fikrine saygi .....

Saygilar,
3.yol
Alt 22-07-2010, 06:22
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Lütfen kimse kızmasın, ama bu tarz siyaset konuşmanın kahvehane muhabbetinden hiçbir farkı yok. Siyaset değil, magazin resmen...

Kadın haklarını güçlendiren ve Türkiye'nin bu konudaki yasal düzenlemelerini büyük ölçüde çağdaş ülkelerin seviyesine yükselten AKP iktidarı oldu. Bunlar AB uyum yasaları başlığı altında ve CHP'nin de oylarıyla zamanında meclisten geçtiği için, yani ortada bir tartışma olmadığı için medyada konu olmadı ama. (elbette bu konuda daha katedilmesi gereken çok yol var, özellikle de toplum bilincinde).

Erdoğan, defalarca kadınlar için iş dünyasında, akademik dünyada, devlet kurumlarında fırsat eşitliği oluşturmak adına, kadınlar lehine pozitif ayırımcılığı savunduğunu söyledi. Ama bu da medyada hiç konu olmadı.

O çok eleştirilen ve hakkında referandum yapılacak olan anayasa paketinin 10. maddesi açıkça anayasaya, kadın erkek fırsat eşitliğini sağlamak için yapılacak uygulamaların eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacağını ekliyor. (Yani mahkeme, kadın lehine yapılan bir ayrıcalığı 'bu eşitlik ilkesine aykırıdır' diyerek iptal edemeyecek).

''Fırsat eşitliği'' zaten konunun özüne daha iyi isabet eden bir kavram. Örneğin Almancada da ''Kadın Erkek Eşitliğinden'' (Gleichheit) değil, Kadınla Erkeğin Eşit Haklara Sahip Olmasından (Gleichberechtigung) bahsedilir.

Erdoğan'ın kendi kişisel dünya görüşünde, aile hayatında vs. kadınla erkeğin eşit haklılığı ilkesinin çok ön planda olduğunu ben de düşünmüyorum. Ama eğer siyaset konuşacaksak, kişilerin şahsi dünya görüşlerini değil, getirdikleri düzenleme ve uygulamaları esas almalıyız.

Yukardaki olayda Erdoğan'ın tek hatası, bu cümlesinin cımbızlanıp magazin konusu yapılacağını öngörememiş olması.

Önerilen Siteler