Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-10-2009, 02:58
Verenus Verenus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deistic Thought´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hristiyanlık inancına bakarsak, meleklerin özgür iradeleri olan güçlü varlıklar olduğunu görürüz, islam'daki gibi robot değildirler. Bu yüzden hristiyanlıkta iblis'in melek olması gayet normaldir. Akılı ve mantığı olduğu için tanrıya karşı gelip meleklikten çıkmıştır.
Saygılarımla
Cıkss akıl ve mantık öyle işlemez bence.Şu cevrenize bakın Allahın varlığı için tek elle tutulur kanıt yokken hala daha bütün insanlar korkudan inanıyolar allaha:Bi de iblisi düşün karşında kapı gibi allahı görüceksin bile bile karşı cıkıcaksın.Cıkss yemez,Şurda ateistler arasında en delikanlı olanımız cıksın,allahı karşısında görse aha şimdi zıctık der,inanır artık neye karşı geliyosun boru mu.Onun için iblis kaşı falan gelmemiştir bence o kadar salak deil bu iblis.
Alt 28-10-2009, 11:55
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

forumun müslümanları nedense pek katılmıyor bu tür konulara sıkı bir çelişki gibi görünüyor ama gelseler de aydınlatsalar bizi, ne bahtiyar oluruz.

bir de benim aklıma bu çelişkiyi müslümanlar açısından aklamak için şöyle bir şey geldi..

Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. => Kehf/50

oradaki "cinlerdendi" kelimesi, şeytan adına hakaret maksatlı kullanılmış olabilir mi? çünkü sayın tanrının hakaret etmeyi ne kadar sevdiğini biliyoruz. yani bu kadar bariz bir çelişki olmamalı diye düşünüyorum ben açıkçası
Alt 28-10-2009, 13:33
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

oldschool´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

- hitabın meleklere olduğu fakat sonunda iblisin adının geçtiği şeklinde. evet biz buradan yorum olarak iblisin de melek olduğu sonucunu çıkarıyoruz.

- ama devamında gelen ayetlerde aynı hitaba devam ederek iblisin cin olduğunu zaten söylemiş.

- çelişki gibi görünyor.
Çelişki gibi görünmediğinden emin misiniz?

Bu arada kendinizinkinden önceki son 2 yorumu okudunuz mu?

........
Bu arada benim bir önceki sayfadaki yorumumun sonundaki soruya cevap veren olmadı forum müslümanlarından ???
Bir cevap bekliyorum sitemizin hak yolunda yürüyenlerinden (.
Alt 28-10-2009, 21:31
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

VraeL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çelişki gibi görünmediğinden emin misiniz?

Bu arada kendinizinkinden önceki son 2 yorumu okudunuz mu?

........
Bu arada benim bir önceki sayfadaki yorumumun sonundaki soruya cevap veren olmadı forum müslümanlarından ???
Bir cevap bekliyorum sitemizin hak yolunda yürüyenlerinden (.
evet okumuştum sırf sizin için bir daha okudum. ben de ne demek istediğimi açıklayayım da iş pek uzamasın. örnek: (bir kitaptan alıntı)

öğretmen herkesin ödevini yapmasını söyledi fakat ahmet hariç tüm öğrenciler ödevini yapmıştı. (biz burada ahmedin de öğrenci olma ihtimalini anlıyoruz)

kitabın devamında ise söyle der:

hepsi ödevini yapmıştı, ahmet hariç. (üstteki hitapla bir farklılık yok, ama cümle devam ediyor) zaten ahmet öğrenci de değildi. (biz burada ahmetin de öğrenci olma ihtimalinin yanlış olduğunu anlıyor ve onun zaten öğrenci olmadığını 'kesin' olarak anlıyoruz)

bakın, ilk hitabı yalanlama falan yok. sadece başka bir kısımda aynı hitabın üzerine devam edilyor ve bir açıklama yapılıyor. ama ilk hitapta ahmetin de öğrenci olduğunu söyleseydi (biz böyle bir ihtimali çıkarmadan) o halde kesin olarak bir hata var diyebilirdik.

bakın, yöntem şu şekilde olursa aslında bizim hata diye anladığımız bir çok şeyin aslında hata-çelişki olmadığını görürüz. bazı ayetleri cımbızla çekip çıkarıp ve onları tek tek değerlendirmek yerine, aynı konuyu esas alan tüm kısımları bir araya getirip ortak bir hüküm çıkarmak. diğer durumda iddialar hep havada kalıyor.

sonuç olarak açılan konudaki ayetlerden şu sonuçlar çıkar:

1-Allah meleklere Adem'e secde emri vermiştir.
2-Meleklerin hepsi bu emre uymuş İblis kendisine emredilmemesine rağmen o itiraz edip secde etmemiştir.
3-İblis bir şeytandır.
4-???
Alt 28-10-2009, 21:49
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bizde burada akıllı uslu insanlar gibi oturmuş hayal ürünlerimizin yaratıklarını gerçekmiş gibi konuşuyoruz.. kendime bile hayret ediyorum.... neyse ben bu konulara bulaşmak ta istemem de merak ettim.....

cebrail de melek kategorisinde değil mi arkadaşlar.. ama o da diğer melekler gibi emirkulu mu müslümanlıkta... bu konuda da bir düşünün?? hiç fikir söyleyen başka melek yok mu?? israfil azrail felan........

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 28-10-2009, 22:20
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

uyar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bizde burada akıllı uslu insanlar gibi oturmuş hayal ürünlerimizin yaratıklarını gerçekmiş gibi konuşuyoruz.. kendime bile hayret ediyorum....

yerden göğe kadar haklısın tabii sevgili uyar aslında,

ama biraz da şöyle düşünsene: Mesela hiç mi, edebi bir eseri incelerken mesela ''ya Goethe burada şu karaktere şöyle dedirtmiş, halbu ki bu karakter daha önce böyle demişti'' diye çelişki tespit etmedik. Veya bir sinema filminde ''devamlılık'' hataları görmedik. Bunu da öylesi bir entelektüel ilgi olarak al.

Tabii ki, burada ele alınan eserin, Tanrı sözü olduğuna inanan milyonlarca insanın olması durumu biraz ciddileştiriyor. Fakat mesele özünde aynı.

saygılarımla
Alt 28-10-2009, 22:29
Kıdemli Üye

çok doğru ulpian...

veya yıldız savaşları filmlerini tartışmıyor muyuz veya harry potter falan... bu da öyle birşey...

Alt 28-10-2009, 22:37
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

çok doğru ulpian...

veya yıldız savaşları filmlerini tartışmıyor muyuz veya harry potter falan... bu da öyle birşey...

kendi başlığımı dağıtmak gibi olmasın ama ''yıldız savaşlar''nı da zikretmen çok hoş bir tesadüf olmuş (belki de bilinçliydi). 2002 yılında Avusturalya'da yapılan bir nüfus sayımında 70.000'in üstünde vatandaş, din hanesine (yıldız savaşları filmlerinden bilinen) ''Yedi Dini'' yazılmasını talep etmişti.

kaynak

saygılarımla
Alt 28-10-2009, 22:39
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yeni bir konu açar bunda da edebi eserlerdeki hataları paylaşırız olur biter. kırgınlığa, alınganlığa ne gerek var.
Alt 28-10-2009, 22:44
Kıdemli Üye

tamam pardon konuya dönelim:

cebrail de melek kategorisinde değil mi arkadaşlar.. ama o da diğer melekler gibi emirkulu mu müslümanlıkta... bu konuda da bir düşünün?? hiç fikir söyleyen başka melek yok mu?? israfil azrail felan........

ne dersin?? belki iblis melekten cinliğe evrimleşmişti bak yine konuyu sulandırdım... en iyisi susiiim

:crutch:

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil