Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-04-2006, 13:35
last_danger last_danger isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah'ın izniyle maymuna evet!

Evrenin ve evrende hayatını sürdüren tüm canlıların bir evrim sonucu yaratıldığı düşüncesi, her geçen gün daha da fazla taraftar buluyor. Bu gelişmeden İslam da nasibini alıyor. İslam'la, bırakın Evrim Teorisi'ni, evrim kelimesinin bizatihi kendisinin bile bir arada kullanılmasının zinhar yasak ve günah olduğu inancı, yavaş ilerleyen ancak bilimsel temellere dayanan bir tartışmayla ortadan kalkacak gibi görülüyor. Bir grup İslamcı bilim adamı ilk kez "Darwin'i ve maymun teorisini" kabul etme yönünde yeşil ışık yakıyor.

Bir grup öncü akademisyen, 'Evrimci Yaratılış Teorisi'ni tartışmaya açarak geleneksel İslam anlayışının en önemli tabularından birini "İnsanın, Tanrı tarafından yoktan var edildiği" inancını sarsıyor. İslam'ı evrimle tanıştırıyor, insanın yaratılışıyla ilgili ayetleri yeniden yorumlayarak evrimin Kuran'daki izini sürüyor. Daha çok materyalist bir bakış açısıyla yorumlanan evrime İslamcı yön kazandırılmaya çalışılıyor. İslam'daki evrim inancı Cabir bin Hayyan, Biruni, İbni Sina, İbni Arabi, Mevlânâ, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Muhammed İkbal gibi önemli İslam düşünürlerine kadar dayanıyor. Ancak, özellikle Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde akademik görevlerini sürdüren Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar, Doç. Dr. İlhami Güler, Yrd. Doç. Dr. Hadi Adanalı hocalar tarafından son yıllarda yeniden tartışmaya açılan evrim teorisi tartışmasının, İslam Rönesansı'nın en önemli öncülerinden biri olacağına inanılıyor.
TEMPO, evrim tartışmasının öncülerinden Bayrakdar, Güler ve Adanalı ile konuştu, İslam'ın evrim teorisi ile arasındaki ilişkiyi masaya yatırdı *

Ayrıntılı bilgi için *http://www.tempodergisi.com.tr/toplum_politika/03636/

Boş bir kafa, şeytanın çalışma odasıdır...[b][hr:c22c314d1e]
Alt 13-05-2006, 18:48
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Allah'ın izniyle maymuna evet!

Bu yazıya niye kimse bişey yazmamış acaba. Evrime islamcı yön kazandırmak pek olası bir durum değil. Ama, acaba İslam evrim'e bu kadar direnirken kendinin evrilmesini mi engellemeye çalışıyor? * Zira hiçbirşey evrimden soyutlanamadığı gibi İslam'ın kendisi de soyutlamaz, zaten soyutlanamamış. Ancak niyeyse kesinlikle kabul edilmiyor. Ama kazın ayağı öyle değil.

Zaten iki yol var. Ya evrilirsiniz yaşarsınız, ya da evrilmeyip yokolursunuz.
Alt 13-05-2006, 19:09
istavrit istavrit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu soruyu daha oncede sormustum cevap yazan olmamisti...

bu konuda gercekten bilgi sahibi degilim...cevabi hazir bir soru degil yani..sadece aydinlanmak istiyorum..

arastirmaci dostlarimiz ve bilgi insanlari sevgili sargon ve pante...bu konuda sizde bilgi varmi...islam ne diyor insanligin yasina..diger arkadaslarda bu konuda bilgilerini paylasirlarsa sevinirim..

daha onceleri okudugum ama hatirlamadigim bir islami kaynak (peygamberler tarihi olabilir)
islam felsefesine gore insanlik tarihi, yani ilk insan ve ilk peygamber kabul edilen adem baslar..ademin muhammedden veya isa'dan 3750 yil once yaratildigini soyler..

bilim ve din surekli celisiyor...evrim milyonlarca yillik zaman dilimine yayiliyor..bilim adamlari insanligi olusumunu milyonlarca yila dayandiriyor..oysa evrimine gore ilk peygamber adem dunki cocuk..
muhtesem ve herseyin acik acik yazildigi soylenen kuranda boyle bir *bilgi yok..biz inanmiyoruzda gormuyor olabiliriz..inanan arkadaslar tarafindan okundugunda boyle bir bilgi kuranda varmidir..bilgisi olan paylasirsa sevinirim..

islama gore insanlik kac yasindadir, merak ediyorum..

yalancılar,maymunlar,domuzlar,eşekler,pislikler!aş ağılıklar!canı çıkacasılar,Köpekler,Alçaklar,yabani eşekler,merkepler,susamış develer,geberesiciler,reziller,sapik Kişiler,beyinsizler,kofkütükler,zorbalar,soysuzlar ,Kahrolasılar,yalancılar,
HZ.ALLAH
Alt 13-05-2006, 19:40
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Benim bildiğim kadarıyla İslam'a göre böyle bir yaş yok. Ama hıristiyanlar ve museviler bunu yapabiliyorlar. Çünkü tevrat'ta Adem'den başlayarak soyağacı ve kimin kaç yıl yaşadığı, kaç yaşında oğlu olduğu anlatılmış hep. Burdan yola çıkarak hesap yapıyorlar ve Adem M.Ö. 4004 'de dünyaya geldi diyorlar. Gerçi biraz farklı tarihler de görmüştüm.

İslamcılar da yapıyorlarsa Tevrat'a dayanarak yapıyorlardır.
Alt 13-05-2006, 19:55
meas_0 meas_0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ben bi ara oturdum hepsinin yaşadığı yılları kimin kimden olduğunu hangisi baba hangisi cocuk kim nedir neyin nesidir fesidir oooo gene karıştırdım kısaca gerçekten karmaşık bişi tevratta durum
Alt 13-05-2006, 21:56
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kur'an'da yok. Ama Hadislerde var. Hatırladığım kadarıyla Muhammed zamanında 5000 küsuruncu sene olduğu, 7000. senede de kıyametin kopacağı şeklinde bir hadisti.
Musevilerde de buna yakın rakamlar.
Daha önce buna ait hadisi yazmıştım. Forumda vardı ama hangi başlıkta bilemiyorum. Hadisi tekrar bulduğumda yazarım.
Alt 13-05-2006, 22:36
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Aşağıdaki hadisler dünyanın yaşı hakkında ama sahih olmayan zayıf hadisler;
Bunları savunan da çok. Kıyamete yakın tarih biçenler, bu hadislerden yola çıkıyor. Bilime uydurmaya çalışanlar da Kur'an'daki sizin zamanınıza göre 1 yıl= 1000 yıl ayetinden yola çıkarak
7 milyon yıla ulaşıyorlar..

Enes Malik 'den tahric etti. O dedi ki, Resulullah (s.a.v.) buyurdu:
Dünyanın ömrü, ahiret günlerinde yedi gündür. Allah-u Teala buyurdu ki: Rabbin katında bir gün sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir.
Enes b. Malik 'den O dedi ki Resulullah (s.a.v) buyurdu:
Kim bir din kardeşinin Allah yolunda bir ihtiyacını görürse, Allah Teala onun için gündüzlerini oruçla, gecelerini de ibadetle geçirmişcesine şu dünyanın yedi bin yıllık ömrü müddetince sevap yazar. Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 88

***İbni Abbas 'dan sahih olarak nakledilen şöyle bir rivayet vardır, O dedi ki; Dünya yedi gündür, Her bin gün bin yıl gibidir ve Resulullah (s.a.v.) 'de onun sonunda gönderildi.

***Dakkak b. Zeyd-ü Cüheni 'den rivayet ettiler.
Ben gördüğüm bir rüyayı Resulüllah (s.a.v.) 'e anlattım. Bu rüyada Peygamber (s.a.v.) yedi basamaklı bir minberin en üst basamağında idi: O buyurdu ki, Yedi basamaklı gördüğün minber şu dünyanın ömrü olan yedi bin senedir. Ben de O 'nun son bininde olacağım.

Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 89

*** Ahmet İbni Hanbel ilel inde nakletti.
Dünyadan beş bin altı yüz yıl geçmiştir.
Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Ahir zaman, 89

Daha önceki hadislerle dünyanın ömrünün 7 bin yıl oldugunu görmüştük. Burada ise tahminen hicrete kadar 5 bin 600 yıl geçtiği belirtiliyor. Bu rivayete göre dünyanın ömrü Hicri 1400 yılına kadardır. (7000-5600=1400)
Yani koptu kopacak!!
Alt 20-05-2006, 01:41
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

http://www.ismailyakit.com/yayinlar/...randaadem.html
Alt 02-11-2013, 06:11
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Guncelleme.
Alt 02-11-2013, 11:30
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ne garip değil mi ?

Tanrı Evrende ve dolayısıyla dünyadaki her şeyi kendi hükmüne uydurmakta 'ısrarlı' görünürken; Tanrı fikri ve dinsel kurallar her dönemde hâkim kültüre uydurulmuş. Ama buna rağman insanlar, - Ben de dâhil - 'Eşi, benzeri olmayan ve mutlak hâkim' bir Tanrı'ya iman etmeye devam ediyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil