Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-08-2014, 18:56
Kuel Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kuel Tigin Kuel Tigin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Eski Türk Kadını ve şimdiki Türk Kadını'nın gittiği yer

ESKİ TÜRK KADINI

7. ve 8. yüzyıllarda Orta Asya Türk ülkelerinin çoğu kadın hükümdarlarla yönetilmekteydi.
10. yüzyılın ünlü coğrafyacısı El-Belhi'nin yapıtlarında Türk Kadını'nın özgürlüğü anlatılır.
12. yüzyılın tanınmış tarihçilerinden İbn Cübeyr, Türk ülkelerinde kadına gösterilen saygıyı başka hiçbir yerde görmediğini söyler.
13. yüzyılda Türk beldelerini dolaşan Marco Polo, Türk Kadını'nın özgürlüğüne tanık olur.
...Kısaca belirtelim ki, Türklerde kadının bu üstün kertede tutulduğu dönemlerde Batı dünyası, tıpkı Arap dünyası gibi, kadını ikinci plana atmıştı. Çoğu yerde koca, sofrada yemek yerken, kadın ayakta bekler, ona hizmet eder, her vesile ile kocasının ayaklarını öper ve fakat yine de haysiyet kırıcı muamelelere uğramaktan kurtulamazdı...

...Oysa ki, Türk ülkelerinde kadın, erkeğine eşdeğerdir. Ne var ki, şeriat dinine girmek sonucu, Türklerdeki bu güzel gelenekler yavaş yavaş yok olurken; Batı'da aksine, daha doğrusu akılcı gelişme nedeniyle, kadın hakları sorunu ele alınmış, büyük başarılara yönelik adımlar atılmıştır.

TÜRK KADINI'nın GİTMEKTE BULUNDUĞU YER

"Kadınlar aklen ve dinen dun(aşağı) yaratıklardır..." (Muhammed)
"Allah'ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü... erkekler kadınlar üzerinde hakimdirler..." (Nisa:34)
"Erkeklerin (kadınlardan) bir üstün dereceleri vardir..." (Bakara:228)
"Uğursuzluk üç şeyde vardır: karı'da, ev'de ve at'da..." (Muhammed)
"Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz (kadınları)... dövün." (Nisa:34)
"Benden sonra erkekler için kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım..." (Muhammed)
"Erkeğin payı, iki dişinin payı kadardır... Erkeğe kadına nispetle iki pay verilir." (Nisa:11,176)

(Kaynak: İlhan Arsel, Şeriat ve Kadın)

----------------------

Ne acıdır ki, molla rejimi'nin sinsi sinsi yaklaşıyor oluşuna rağmen, kadınlarımızın pek de umurunda değil yukarıdaki gerçekler. Aksi olsa, her kadının, adına "şeriat" denilen felaketle mücadele etmesi gerekirdi; elinden geldiği kadarıyla.

Öyle bir çaba yok.

Eskilerden idim, vardım uçmağa... Oldum Kül Tigin, döndüm geri.
Alt 26-08-2014, 00:23
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kültigin, "Huban Arığ" ı okumuşmuydun ?

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 26-08-2014, 13:17
Kuel Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kuel Tigin Kuel Tigin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kültigin, "Huban Arığ" ı okumuşmuydun ?
Hayır okumadım.

Eskilerden idim, vardım uçmağa... Oldum Kül Tigin, döndüm geri.
Alt 26-08-2014, 22:02
RainFall RainFall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Simdi dikkat cekmek istedigim turk kizlarinin ozellikle musluman bir erkekle evlenmek istemesi uzerine arkadasim ozgurce yasarken bir dinin esareti altina niye girersinki islama birde ne bileyim hristiyan ol baska bir dini veya ateizmi sec.Insana deger veren baska cok hak taniyan dinlerde var.Yabanci birisiyle evlen onu kendine es sec ne bileyim niye turk niye kurt?

Konu RainFall tarafından (26-08-2014 Saat 22:09 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-08-2014, 00:41
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Eski Türk inanışı olan şamanizmde sadece kadınlar şaman olabilirmiş. Dur buraya bir not alayım da güzel bir iki yazı var onları ekleyeyim vakit bulunca.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 03-04-2015, 18:49
Cyberpunk Cyberpunk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Eski turkiye yeni turkiye.
Alt 03-04-2015, 23:04
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eski Türk inanışı olan şamanizmde sadece kadınlar şaman olabilirmiş. Dur buraya bir not alayım da güzel bir iki yazı var onları ekleyeyim vakit bulunca.
Ben ekleyeyim bir tane

Kadın Şamanlar duruma göre daha başarılı olabiliyorlarmış ama şart değil tabi kadın Şaman.
Erkek Şaman zaten varda, erkeklerde duruma kadınsı hallere girip, veya trans halinde kadınsı hallere, hatta travesti durumlarda görülebiliyormuş Şamanlar arasında, başka değişlede hayvan kılığına giren, her kılığa girebilmelidir ki bu zaten hiç sorun olmazmış halk arasında, netice oldukça renkli kıyafetleriyle, kişilikleriyle Şamanlar, kendilerini her türlü kabul ettirmişler o toplumlara.

Bir Mançu Destanı - Nişanlı Kadın Şaman

Nişanlı Kadın Şamanın Hikâyesi başlıklı, 1977’de Margaret Nowak ve Stephen Durrant’m İngilizce çevirisiyle sunulan bir Mançu halk destanında da şaman etkinliklerine dair bilgiler bulunur.
Bu destanda bir genç hastalanıp ölür ve onu hayata geri döndürmek için bir şaman aranır. Gencin babası, insanları kandırıp yiyeceklerinin üstüne konan ve birinin ölüm tarihini doğru bilip yeterliklerini ispat edemeyen sahte şamanları açıkça suçlar. Sonra Mançurya’nın güneyindeki Nisihai Nehrinin kıyısında yaşadığı için adı “Nişanlı Kadın Şaman” olan güçlü bir kadın şaman görmeye gider. Kadın ölüm olaylarını bulmak için duruma uygun biçimde kehanet çalışmalarına dalar. Tütsü koklayıp bir tefe vurarak bir ruh tarafından ele geçirilir ve gencin nasıl öldüğünü mırıldanır:

Olayları doğru anlatarak adamın güvenini kazanmanın yanı sıra(İlmun Han adındaki) Yeraltı Dünyasının Piri’nin oğlunun ruhunu kaçıran kötü ruhu gönderdiğini anlatır. Kendine geldikten sonra kadın gencin evine gelir ve ruhu kurtarma hazırlıklarına başlar. Putlar yerleştirilir, tütsü yakılır ve tef çalması için becerikli bir yardımcı getirilir.
Sonra kadın şaman zillerle süslü kıyafetini ve dokuz kuş heykelciğiyle donanmış şapkasını giyer. Yine bir ruh tarafından ele geçirilir ve eline bir horoz, ayağına da bir köpek bağlanmasını,yanına da fasulye sosu ve kaba kağıt konulmasını (karşılaşacağı ruhlara vermek için) söyler.

Kadın şaman şimdi de doğaüstü yolculuğuna geçer. Nehir kıyısına gelir ve topal bir kayıkçı onu karşıya geçirir. Sonra ikinci nehre gelir ve hayvan ruhları karşıya geçmesinde ona yardım eder. Muzır ruhların koruduğu iki kapıya gelir ve ikisinden de geçmesine izin verilir.
Üçüncü kapıda gencin ruhunu alan kötü ruhla karşılaşır. Bu ruh, arkadaşlarıyla birlikte genci üç sınava tabi tuttuklarını anlatır. îlk olarak, yüksek bir sırığın tepesine bir altın para asıp gence bu paranın ortasından geçirmek üzere bir ok attırır;

ikinci olarak,“mavi güreşçiyle” boğuşturur;
üçüncü olarak da, “aslan güreşçiyle” boğuştururlar. Genç başarılı olur ve Yeraltı Dünyasının Piri onun oğlu olarak yanına alır. Oraya giremeyen kadın içeri girip genci kurtarsınlar diye kuşlar ve hayvanlar çağırır ve onların ruhlarına uyacak biçimde kanatlanır. Büyük bir kuş gencin ruhunu yakalar ve ona getirir. Şaman, geri dönerken yolda ölü kocasıyla karşılaşır, onu hayata geri götürmeyi reddeder ve onu dönemeyeceği bir şehre atsın diye bir turna çağırır. Bundan sonra ahlaksızlara verilen cezalan görmesini sağlayan doğum tanrıçası Omosi-mama’ya hürmetlerini sunar. Kadın şaman ve genç yaşayanların dünyasına geri gelir. Yardımcı, kadını kendine getirmek için su serpip tütsü üflemeye başlar ve bunun işe yaramalarını sağlamaları için kuşlar ve hayvanlar çağırır. Şaman yaşananları anlatıp kendine gelir, gencin ölü bedeni de hayata geri döner."

JULIAN BALDICK • HAYVAN VE ŞAMAN

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil