Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-07-2018, 14:47
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahmetseker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siteye yeni üye oldum, bu konu dikkatimi çektiği için bu konuta girdim.
İlk olarak bilginin bir kaynağı var mıdır ?
2. Olarak bazı ek Bilgi ile değerlendirmek gerekli. Arap toplumu diğer yerleşik toplumlar gibi görsel sanatlar mimari ya da bilimde ileri gitmediler. Medeniyet olarak çok geride diyebiliriz. Ama dil konusunda hiçbir toplum Arapların önüne geçmiş midir bilemem ( 2.5 sene kuran arapçası çalışmış biri olarak söylüyorum .

Fakat ilginç Olan Arap alfabesinin geçmişi Kurandan 50 öncesine dayanması. Alfabeyi oluşturanlardan birisi de Ebu Süfyan babası harb dir. Yani tabiri caiz ise Kuran Arapların ilk kapsamlı yazılı eseri diyebiliriz. Kuran bu denli yazıdan uzak bir topluma inmişken daha mushaf bile olmadan ayetlerde Kitap olarak geçer. Kuran kelimesi de yüksek sesle okunan demek. İşin özüne dönersek Kuran ezber ve yazı ile eş zamanlı olarak korunuyor. Tüm kuran nüshaları yakılsa ayni gün tekrar kitap haline gelir. Buna başka bir örnek var mıdır bilmem. Bu arada sesli harfler ve alfabede ki bazı gelişimler ile ilgili verilen bilgiler doğru. Ama yapılan eleştiri çok kayda değer değil.
Senin büyük puntoyla işaret ettiğim yerde biraz düşünüp ona göre bir şeyler söylemen gerekmiyor muydu? Yani Kuran Arapça'sı Türkçe gibi değildi ki o sırada.

Cumhuriyet gazetesinin başyazarı Yunus Nadi, "Bir Harikayız dostum!" başlıklı makalesinde duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirmektedir (Cumhuriyet,1.12.1928): "Türk gazeteleri ilk defa yeni harflerle çıktılar. Bu hadise iki cepheli bir harikadır. Muhal addedilen bir inkılabın tahakkuku itibariyle manevi cepheden bir harika... Ve bu inkılabın üç ay zarfında tatbiki maddi cihetten diğer bir harika. Bu inkılabın tatbiki için daha düne kadar 15-20 sene geçmesi, hatta bir nesil değişmesi lazım geldiğini düşünüyorduk...", TÜRKİYE’DE LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ SÜRECİ VE GAZETELER

Ama çok şükür, 15-20 yıl yerine 3 ayı doldurmadan üstün bir gayret göstermişiz. Yani biz, hazır bir dilde sadece alfabe değiştirerek bu başarıyı elde etmişiz.

Bonjour Mösyö!

O sırada günlük gazetelerde şöyle bir sıkıntı çıkmış: "Gazetelerin sürümü yüzde 25, 30 ve kimi durumlarda yüzde 50 oranında azalmıştır. Durumları pek sağlam olmayan gazeteler can çekişmektedir. Okuyucular, artık eskiden olduğu gibi gazetelere şöyle bir göz atmakla yetinemiyorlar. ‘Bir Türk gazetesini iki saatte sökmektense Fransızca bir gazeteyi gözden geçirmeyi yeğlerim’ diyenlere rastlanıyor"

50 yıl mı dedin? Bence biraz daha düşün. Çünkü bu çöl bedevilerinin başarabileceği bir iş gözükmüyor!!!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 05-07-2018, 02:07
Ahmetseker Ahmetseker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Genel yorumlarıma cevap bulamadım,
1. Her devri kendi şartlarında değerlendirmek lazım. Devlet anayasa matbaa, ses kaydı vb olmayan toplum, tamamen çöl şartlarında medeniyet sıfır .
2. Bir dönüşüm değil sıfırdan bir oluşum
3. Arapça yazılar latin alfabesi ile okunuş seviyesinde yazılabiliyor zaten
4. Tüm nüshalar kaybolsa yok edilse kısa sürede tekrar kitab haline getirilebilen bir Kuran
5. Daha önce hiçbir yazı kültürü olmayan bir toplum
6. İfade yeteneği müthiş bir dil
7. Çok kısa sürede binlerce kitap yazımı

Harf devrimi neye cevap oldu bilmiyorum ama bizim dünya litaretürüne ne kazandırmamıza yardımcı oldu? Yani latin alfabesi kullanan toplumlara entegrasyon dışında somut ne gibi bir faydası oldu, Japonya hala kendi alfabesini kullanıyor .

Konudan uzaklaşıyoruz bence harf inkilabı out of topic .
Alt 11-06-2019, 16:18
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ilk Kur'an'ın Aramice , İbranice veya başka bir dilde yazılıp daha sonra arapçaya çevrilmiş olması mümkün.
kuranın orjinali niye yok diyorlar ya..hani osman yaktırmış..yaktırmadı gardaşım,arapça yazılmadığı için yalanları ortaya çıkmasın diye yaratılan sahte karakter Osman'ın eliyle yakıldı dendi.ortadan kaldırıldı.deliller karartıldı.(vahiy gelmedi,hissettim)

Alt 12-06-2019, 19:05
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ahmetseker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Genel yorumlarıma cevap bulamadım,
1. Her devri kendi şartlarında değerlendirmek lazım. Devlet anayasa matbaa, ses kaydı vb olmayan toplum, tamamen çöl şartlarında medeniyet sıfır .
2. Bir dönüşüm değil sıfırdan bir oluşum
3. Arapça yazılar latin alfabesi ile okunuş seviyesinde yazılabiliyor zaten
4. Tüm nüshalar kaybolsa yok edilse kısa sürede tekrar kitab haline getirilebilen bir Kuran
5. Daha önce hiçbir yazı kültürü olmayan bir toplum
6. İfade yeteneği müthiş bir dil
7. Çok kısa sürede binlerce kitap yazımı

Harf devrimi neye cevap oldu bilmiyorum ama bizim dünya litaretürüne ne kazandırmamıza yardımcı oldu? Yani latin alfabesi kullanan toplumlara entegrasyon dışında somut ne gibi bir faydası oldu, Japonya hala kendi alfabesini kullanıyor .

Konudan uzaklaşıyoruz bence harf inkilabı out of topic .
Bu durum tüm dillerde böyle. Misal, "Ali" ismi Arapça zannedilir ama değil. Arapça'da "Ali", "Büyük, Yüce, Ulu, Yüksek vb." demektir.

Ve fakat, bu isim bal gibi de Eski Mısır dilinden gelmedir. Çünkü Eski Mısır dilinde "aa", "Büyük, Yüce, Ulu, Yüksek vb." demektir. Örneğin, "Per: Ev" ve "aa: Büyük" kelimeleri birleştiğinde "Per-aa", "Büyük Ev" yani "Saray" anlamına gelir (Bkz. S. 144).

Bu kelime Eski Mısır dilinden İbranice'ye ve oradan da Arapça'ya geçmiştir. Hani bir vakitler bir televizyon dizisinde "A'la" kelimesi hesapta Osmanlı dönemini hatırlatmak için sık sık kullanılıyordu ya, işte bu, Eski Mısır dilinde "aa"ya karşılık gelir.

"Per-aa" aynı zamanda "Firavun" adının orijinidir. Nasıl olmuşsa bu kelime İbranice ve Yunanca'ya, ve buralardan da Arapça'ya "Firavni" olarak geçmiştir.

Fakat benim asıl uğraştığım şey, Eski Mısır dilinden bir isim türetmenin çok zor olduğudur.

Hemen Eski Krallık döneminden birkaç isim vereyim:

1. KA-BA: Ruh ve beden.
2. MEN-KA(U)-RA: RA ilahidir diye çevrilir ama asıl anlamı, RA'nın ruhları sonsuzdur.
3. KH(A)-F-RA: RA büyüktür diye çevriliyor ama asıl anlamı şudur: Gündoğumundaki RA.
4. KH-U-F-U: Bu kelimenin anlamı "Khnum KHUFU: Khnum beni korur" (ki Khnum koruyucu bir tanrıdır).

Ben de kendime şöyle bir isim düşünüyorum: "RA'nın bilgisi sonsuzdur".

Ama bunu hiyeroglifte nasıl yazacağımı bilemiyorum!

RA ile başlayan ilk isim Mısır'da Eski Krallığın 4. Hanedanlığının 3. Kralı olan DJED(E)-F-RA'dır. Ondan sonra bu isim bir gelenek halini almıştır.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 12-06-2019, 22:33
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Bence bu kelimelerin kökeni açısından Sümer esas alınmalı...

Örnek bir kaç kelime;

"İlu", ulu, güçlü (başka kelimerlebirlikte-> il, ul, al), tanrı, "ali", ulu
"Nuru", ışık, nur
"Heak", hak
"Zikir", dua
"En", efendi, En-ki (efendi yer), Enlil (efendi hava-fırtına) (Nolotik çağın, bereket esaslı çağ dönemi, bazı tanrılar, efendi toprak, efendi hava, efendi su, efendi ateş, efendi ışık)
"Rakibu", rakip
"Gadun", kadın
"Er", erkek
"erib", kayınpeder
"An-ki", evren, kainat - "gök ve yer"
"Uş", iş
"İlig", ilik
"Aushk", aşk

vs...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 16-06-2019, 20:16
Alibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alibey Alibey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Yıl 632 den önce muhammed devri

632 yılı muhammedin başlangıç yılları. Bu yıllardan asırlar önce sümerlerde , mısırda, ibranilerde yazı ve kağıt var taşlara oyma yazıtlar var.
Arablar ise sadece mekke medineden ibaret değil neden bir alfebe ve yazıları yok. Ticari işlerini , antlaşmalarını filan nasıl yapmışlar. Sümer tabletlerinde evlilik anlaşmalarını bile yazmışlar. Bu mekke medine arapları bu kadar mı geri ve cahiller miş.

Aklı başında hiçbir insan kendi özgür aklını bir dine ya da ideolojiye teslim etmez
Alt 24-11-2020, 11:05
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nasılhrıstiyanlığın aziz pavlos u var hrıstiyanlığı kuran. unutulan bir masalı yeniden kurdu pavlos.
bunu niye söyledim biliyormusunuz. islamın pavlos uda iranlı lardır.
hadisi toplayanlar iranlı. kutubi sittenin yazarlarının tamamı iranlı vemecusi aileden ve dolayısıyla o gelenekten gelme. dolayısıyla hadis metinlerine zend avesta bile girmiştir. o meşhur deve sidiği bile mecusilik kaynaklıdır.
arap dilinin gramerini farsllar yazmış tarihini yazan taberide farstır.
hareke farslıların.
16 harfli nebatilerin harfiyle yaazılan kuranı.altına üstüne konulan noktalarla tüm sesleri ilave etmiştir.ve kuran harfleri 32 olmuştur
eski islamiyet öncesi arap şiirini bile onlar derlemiştir.
.miracı uyduranlar bile iranlı.iskenderin iranı işgal edince mecusiliğe ait kitapları yakmıştır. mecusi bir adam adı arda viraf bir kitap yazar
adı arda viraf name.zerdüştün miracını yazar. oda göğe çıkar tanrıyla könuşur zerdüştün adını çıkar muhammedi koy sıkıntı olmaz
işte bu mecusi gelenekten gelme fars hadisçiler . bunu muhammede monte etmişler.
daha sonra isra suresini ve mesccidi aksa yalanını yazacağım.
beni tanıyan tanımayan herkese merhaba

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil