Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-05-2021, 21:18
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili bursali68; şu mahluku değil de yaratılmayı kullanalım, daha okunabilir olsun.

Diyorum ki, ''Kuran yaratılmamışsa, Kuran tanrı olmuş olur.''
Çünkü tanrı haricinde her şey yaratılmıştır.!

Yüzlerce/binlerce fırkaya bölünmüş İslam dininin içerisinde önemli bir bölüm, Kuran'ın yaratılmamış olduğunu söylemiş. Bu insanlar aslında Kuran'a tanrı muamelesi çekmişler.

Kuran'ı duvara asma, Kuran'ı öpme ya da abdestsiz Kuran'a dokunmama gibi şeyler; Kuran'a biçilen önemi gösteriyor.
Niye mesela abdestsiz hadis kitapları okuyabildiğiniz halde, Kuran okuyamazsınız?
Halbuki bazı hadislerin, Kuran ayetlerinin bile yerine geçtiği söyleniyor;
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=42733

Ben 'Kuran yaratılmamış' diyen geleneksel müslümanların söylemlerinin neye tekabül ettiğini izah etmeye çalışıyorum.

Allah'ın ''kelam'' diye bir sıfatı var ve bu sıfatı hem maturidiler hem de eşariler ezeli/kadim olarak görmüşler. Yani bu geleneksel müslümanlara göre, Allah'ın sözü bir noktada Mekke'de başlamış değildir. Allah'ın sözü yani kelam, tıpkı Allah gibi ezelidir/kadimdir. Benim ilk mesajımda bahsettiğim şey budur ve siz buna itiraz ediyorsunuz.

Tekrar edeyim. Allah'ın kelam sıfatı ezeli ise ve Allah'ın kelamı da Kuran ise, Kuran o zaman ezeli olur ki, bu da Kuran'ı otomatikman Allah yapar. Çünkü Allah dışında ezeli olan bir şey yok. Anlatabildim mi?

Ben ''Yaratılmamış(ezeli-kadim) olan şey tanrı olur'' diyorum, siz de ''yaratılmamış olan şey tanrı olmaz'' diyorsunuz.!

Ayrıca hristiyanlığı karıştırmak zorundayım. Nasıl ki hristiyanlığı tartışacaksanız, yahudiliği karıştırmak zorundaysanız; islam dinini tartışacaksanız da, hristiyanlığı karıştırmak zorundasınız.
Alt 27-05-2021, 22:12
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Neyse uzatmaya gerek yok, buradan birşey çıkmaz...Sizin bakış açınız farklı, benim ki farklı.O yüzden siz devam ediniz.

Sağlıcakla kalınız.

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke

Önerilen Siteler

Etiket
ibni kelbi, kelam, logos

Başlık Düzenleme Araçları
Stil